Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Siteul meu a disparut de pe google!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005
Am site-ul www.ProgramatorWeb.ro. Am cumparat domeniul ProgramatorWeb.ro acum vreo 2 luni si pana acum 2 saptamani arata asa si era indexat de google. Daca , cautam programatoweb (scris impreunat) eram pe primul loc, iar daca scriam programator web eram pe pagina 4 sau 5. Deasemenea la o cautare de 'firma programare' eram pe prima pagina. De aprox 2 saptamani, la cateva zile dupa ce am terminat site-ul, el a disparut de pe google. Pot cauta si programatorweb.ro ca tot nu apare siteul pe google. Indiferent ce cuvinte cheie sau fraze as cauta tot nu apare.
     In schimb daca , caut site:www.programatorweb.ro site-ul apare.
    Pe google webmasters tools zice asa:
"Googlebot last successfully accessed your home page on Mar 17, 2008.
Pages from your site are included in Google's index. See Index stats.
Pages in your Sitemap(s) are included in Google's index. See Sitemaps overview." asta la overview.
La Content analysis zice ca: "We didn't detect any content issues with your site."
Am pus si un sitemap, nu stiu ce sa ii mai fac.

Ma poate ajuta cineva?

Edited by manu_diaconu, 25 March 2008 - 17:49.


#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
1). nu o sa-ti compere nimeni un domeniu asa de idiot ca AdrianMititelu.ro , si eu stiu, ca tin cu Stiintza :)
2). Scoate linkul din semnatura, softpedia are nofollow, si o sa-ti iei ban ptr el de la darkangelbv
3). Ai verificat daca site-ul tau a fost banat?
4). TU ai facut postul de reclama?
5). Site-ul este in Google : demo.
6). Sa ma chinui sa-ti raspund si pe craiova forum?
7). Ce forum urmeaza cu vrajeala asta?

#3
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

 lord_ice, on Mar 25 2008, 18:30, said:

1). nu o sa-ti compere nimeni un domeniu asa de idiot ca AdrianMititelu.ro , si eu stiu, ca tin cu Stiintza :)
2). Scoate linkul din semnatura, softpedia are nofollow, si o sa-ti iei ban ptr el de la darkangelbv
3). Ai verificat daca site-ul tau a fost banat?
4). TU ai facut postul de reclama?
5). Site-ul este in Google : demo.
6). Sa ma chinui sa-ti raspund si pe craiova forum?
7). Ce forum urmeaza cu vrajeala asta?

1. E problema mea daca o sa vand sau nu domeniile alea, sunt cumparate pe banii mei nu ai tai;
2. Nu stiam ca nu e voie cu linkuri in semnatura, l-am scos si imi cer scuze ca nu m-am informat mai atent;
3. Nu stiu unde sa verific daca site-ul a fost bannat, google webmaster tools zice ca e ok si nu vad nici un motiv sa se fi intamplat asta;
4. Nu am facut topicul pt reclama, asta am facut aici
5. Daca citeai cu atentie ce am scris mai sus observai ca am specificat ca site-ul apare pe google doar daca se cauta site:www.programatorweb.ro
6) Pe craiovaforum nu am deschis un topic cu problema asta, acolo am un topic cu serviciile pe care le ofer.
7) Daca tot vorbesti de vrajeala, spune-mi te rog, nu cumva si tu esti din Craiova si ne cunoastem? Id-ul lord parca imi spune ceva. Nu cumva mai de mult aveai nevoie de modificari la un site de cadouri? NU cumva lucrezi pentru AdrianMititelu, la club sau la ziarul lui?

Topicul asta l-am facut pentru ca este o problema cu site-ul meu. Google nu il indexeaza decat daca se cauta "site:www.programatorweb.ro". La orice alta cautare nu apare. Daca o sa cautati programatorweb.ro apar site-uri facute de mine, care contin linkuri catre siteul meu, dar siteul meu nu apare. Deasemenea am inercat ca caut propozitii de pe site-ul meu scrise intre ghilimele si nu se returneaza nici un rezultat.

Edited by manu_diaconu, 25 March 2008 - 18:57.


#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 manu_diaconu, on Mar 25 2008, 18:56, said:

7) Daca tot vorbesti de vrajeala, spune-mi te rog, nu cumva si tu esti din Craiova si ne cunoastem? Id-ul lord parca imi spune ceva. Nu cumva mai de mult aveai nevoie de modificari la un site de cadouri? NU cumva lucrezi pentru AdrianMititelu, la club sau la ziarul lui?


Da, sunt din craiova dar nu ne cunoastem, id-ul meu e public si nu are nici o legatura cu "lord" , nickname folosit exclusiv in aceasta comunitate unde celelalte doua usere (pe care le folosesc de mai bine de 7 ani) le am banate de mai bine de 3 ani;)
Nu lucrez pentru adrian mititelu, chiar nu-l suport pentru saracia lucie de la universitatea, am pe constiinta multe dintre scaunele de pe oblemenco dar de 4 ani nu am mai calcat pe acolo ...cu asta am raspuns la tot ce ai intrebat!

Daca site-ul tau apare la " site: " atunci e indexat, de cand a "disparut"? Poate fi o chestie temporara, mi s-a intamplat si mie pentru 24 de ore la un portal , am disparut de pe pozitia a 2-a si am revenit pe prima, dar 24 de ore nu am fost in primele 10 pagini ;))

aa...si nu, nu am am facut decat seo la site-uri de cadouri ;)) de fapt, cred ca doar un singur shop de cadouri am avut pe mana vreodata :) si am o echipa de 15 persoane, mi-e de ajuns :)

Edited by lord_ice, 25 March 2008 - 20:50.


#5
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

 lord_ice, on Mar 25 2008, 20:45, said:

Da, sunt din craiova dar nu ne cunoastem, id-ul meu e public si nu are nici o legatura cu "lord" , nickname folosit exclusiv in aceasta comunitate unde celelalte doua usere (pe care le folosesc de mai bine de 7 ani) le am banate de mai bine de 3 ani;)
Nu lucrez pentru adrian mititelu, chiar nu-l suport pentru saracia lucie de la universitatea, am pe constiinta multe dintre scaunele de pe oblemenco si de 4 ani nu am mai calcat pe acolo ...cu asta am raspuns la tot ce ai intrebat!

Daca site-ul tau apare la " site: " atunci e indexat, de cand a "disparut"? Poate fi o chestie temporara, mi s-a intamplat si mie pentru 24 de ore la un portal , am disparut de pe pozitia a 2-a si am revenit pe prima, dar 24 de ore nu am fost in primele 10 pagini ;))

Site-ul meu a disparut din google de aprox 2 saptamani. Am auzit si eu ca se mai intampla si de-asta am asteptat atat si nu am dechis topic. Ceea ce mi se pare foarte ciudat este ca apare in cazul in care se cauta "site:www........", dar nu apare in nici un alt fel. Are cineva vreo explicatie?

#6
eXtremeData

eXtremeData

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2008

Quote

Ceea ce mi se pare foarte ciudat este ca apare in cazul in care se cauta "site:www........", dar nu apare in nici un alt fel. Are cineva vreo explicatie?

Ceea ce m-i se pare mie mai ciudat sunt clientii tai daca sunt multumiti de ceea ce ai facut.
Am vazut ca oferi si servicii SEO dar nu prea te descurci sa iti faci siteul sa apara macar in primele 100 de rezultate.Cu toate ca daca nu esti pe prima pagina dupa anumite cautari esti defavorizat, nu se uita prea multi pe paginile urmatoare probabil cei care au setat sa se afiseze 50 de cautari sau 100.

Si asa cum spui tu disparitia siteului nu e chiar cum spui.El apare pe prima pozitie si dupa cautarea programatorweb.ro .

Quote

ProgramatorWeb.ro - Firma de programare web care ofera servicii complete: web design, SEO si hosting

Totusi ca un sfat foloseste descrieri mai bine gandite si keyworduri care nu au o asa concurenta ca web design sau cel putin mai adauga si altele.
Bazeaza-te pe ce ar cauta un potential client si nu te infige la keywordurile de top pentru ca sunt slabe sanse datorita multitudinii de web designeri care si-au facut SEO destul de bine si sunt specializati in acest domeniu.

Si ai rabdare cu google, nu-i baga siteul pe gat.
Incearca inscrierea in directoare importande ODP/Yahoo

Si probabil ai fost exclus de pe google pentru SEO intens sau nu ai fost niciodata inclus.Ai rabdare cateva saptamani sa se aseze lucrurile.

Edited by eXtremeData, 26 March 2008 - 07:58.


#7
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

 eXtremeData, on Mar 26 2008, 07:46, said:

Ceea ce m-i se pare mie mai ciudat sunt clientii tai daca sunt multumiti de ceea ce ai facut.
Am vazut ca oferi si servicii SEO dar nu prea te descurci sa iti faci siteul sa apara macar in primele 100 de rezultate.Cu toate ca daca nu esti pe prima pagina dupa anumite cautari esti defavorizat, nu se uita prea multi pe paginile urmatoare probabil cei care au setat sa se afiseze 50 de cautari sau 100.

Si asa cum spui tu disparitia siteului nu e chiar cum spui.El apare pe prima pozitie si dupa cautarea programatorweb.ro .



Totusi ca un sfat foloseste descrieri mai bine gandite si keyworduri care nu au o asa concurenta ca web design sau cel putin mai adauga si altele.
Bazeaza-te pe ce ar cauta un potential client si nu te infige la keywordurile de top pentru ca sunt slabe sanse datorita multitudinii de web designeri care si-au facut SEO destul de bine si sunt specializati in acest domeniu.

Si ai rabdare cu google, nu-i baga siteul pe gat.
Incearca inscrierea in directoare importande ODP/Yahoo

Si probabil ai fost exclus de pe google pentru SEO intens sau nu ai fost niciodata inclus.Ai rabdare cateva saptamani sa se aseze lucrurile.

Siteul a fost pe prima pagina in google pt cautarea 'firma de programare' de ex numai pagini in romana, iar daca o sa cauti pe net o sa mai gasesti multe cazuri in care anumite site-uri au disparut de pe google si au revenit dupa ceva timp. demo La nici una nu am gasit vreo explicatie cat de cat.

Siteul nu apare pt ca eu cautam programatorweb.ro dar numai pagini scrise in romana -  demo . Intr-adevar vad ca la o cautare pe web apare, dar pe mine ma intereseaza in pricipal clientii din tara, care probabil vor cauta numai pagini scrise in romana.
Hm... cred ca e din cauza ca am uitat sa pun <meta http-equiv="Content-Language" content="ro"/>. Il pun acum.

Rabdare am, de asta am asteptat 2 saptamani pana am deschis topicul, dar ma gandesc ca poate mi-a scapat ceva.

#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Poti incerca sa verifici daca siteul tau a fost banat: http://www.selfseo.c...le_ban_tool.php

#9
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

 daniel21, on Mar 26 2008, 11:03, said:

Poti incerca sa verifici daca siteul tau a fost banat: http://www.selfseo.c...le_ban_tool.php

Sigur nu e bannat odata ce apare la anumite cautari. Oricum multumesc!

#10
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2006

 manu_diaconu, on Mar 26 2008, 11:08, said:

Sigur nu e bannat odata ce apare la anumite cautari. Oricum multumesc!

Siteul nu este banat. Are PR 0 , are 5 pagini indexate si nu este pe blacklist http://whois.domaint...ogramatorweb.ro .
Daca cauti programatorweb.ro in google.ro apare primul http://www.google.ro...r...eb.ro&meta=

A disparut pentru ca nu este optimizat.In prima instanta, pana il optimizezi da-i un link de pe indexul altui site puternic.

Si fara suparare,dar nu arata bine deloc insiruirea din subsolul indexului  "Optimizare: ....si kws." .Macar scoate cuvantul optimizare.

Edited by BigBucks, 26 March 2008 - 14:32.


#11
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

 BigBucks, on Mar 26 2008, 14:28, said:

Si fara suparare,dar nu arata bine deloc insiruirea din subsolul indexului  "Optimizare: ....si kws." .Macar scoate cuvantul optimizare.
Asa se face SEO in .ro , "ce stii tu".

Eu in locul tau nu as fi postat pe forumul asta si nici pe oricare altul.
Pentru ca oferi servicii SEO.

Quote

Dezvoltare & SEO

Procesul de dezvoltare a aplicatiei web este concentrat pe client. Componentele pe care le voi dezvolta vor fi personalizate pentru acesta si vor fi usor de integrat. O componenta importanta a procesului de dezvoltare este optimizarea pentru motoarele de cautare.

Cum oferi SEO daca nu iti poti controla site-ul?

Tot pe pagina aia:

Quote

Ma pot acupa pentru dumneavoastra

programatorweb.ro/web-design.php

Nu inteleg de ce atata Nofollow. Iti e frica sa pierzi PR-ul? El se divide, nu se pierde...

Ai aceleasi Title si Description pe toate paginile, te-ai autopenalizat.

Spor.

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 Krumel, on Mar 26 2008, 15:04, said:

Ai aceleasi Title si Description pe toate paginile, te-ai autopenalizat.

Spor.


O remarca de nota 10!

Imi pare rau ca e facuta de tine(sper ca nu suna prea naspa,dar  iar o sa-mi zica x si y ca suntem afiliati, dar o spun din nou , profesional cararile noastre nu s-au intersectat...cel putin in momentul asta)...


#13
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

 Krumel, on Mar 26 2008, 15:04, said:

Cum oferi SEO daca nu iti poti controla site-ul?

De asta mi se pare complet nasol ca prea multi ofera servicii SEO.

#14
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2006

 darkstar_tfd, on Mar 26 2008, 16:29, said:

De asta mi se pare complet nasol ca prea multi ofera servicii SEO.

Da, aiurea rau SEO-ul in Romania.Desi cunosc atatia webmasteri romani care au foarte mult succes castigand peste 5000$ / luna , ma surpinde cat de putine lucruri se ofera cand apelezi la o firma sau persoana din Romania care presteaza astfel de servicii.
Daca ar exista cineva care sa stie cu adevarat cu ce se mananca SEO si SEM ,pana si eu as apela la el,din lipsa de timp, si as fi dispusa sa platesc pentru acest lucru chiar si 10.000$.
Am clienti care trag de mine pentru 3-4000 usd sa ii ajut cu siteurile si prefer sa nu ma bag pentru ca sunt deja depasita de volumul mare de munca care s-a adunat, decat sa le iau banii si sa le ofer inscriere in directoare,200 de bloguri si gata.Totusi e numele nostru in joc.

#15
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

 darkstar_tfd, on Mar 26 2008, 16:29, said:

De asta mi se pare complet nasol ca prea multi ofera servicii SEO.


 BigBucks, on Mar 26 2008, 18:56, said:

Da, aiurea rau SEO-ul in Romania.Desi cunosc atatia webmasteri romani care au foarte mult succes castigand peste 5000$ / luna , ma surpinde cat de putine lucruri se ofera cand apelezi la o firma sau persoana din Romania care presteaza astfel de servicii.
Daca ar exista cineva care sa stie cu adevarat cu ce se mananca SEO si SEM ,pana si eu as apela la el,din lipsa de timp, si as fi dispusa sa platesc pentru acest lucru chiar si 10.000$.
Am clienti care trag de mine pentru 3-4000 usd sa ii ajut cu siteurile si prefer sa nu ma bag pentru ca sunt deja depasita de volumul mare de munca care s-a adunat, decat sa le iau banii si sa le ofer inscriere in directoare,200 de bloguri si gata.Totusi e numele nostru in joc.

Intotdeauna am zis ca pe web exista loc pentru toti. Deci nu trebuie sa priviti lucrurile altfel.

Fiecare dintre noi are sansa lui. Ca unii se folosesc de "serviciile Seo" doar pentru a face bani sau altii chiar ofera servicii SEO profesionale...asta judeca clientii.

Concurenta e indicata pentru a te detasa de cei care doar se folosesc de SEO. Deasemenea, din puzderia de prestatori Seo o sa se ridice cine trebuie...clientii in timp apeleaza la prestatorii SEO prin recomandari. Probabil un anumit % de clienti care nu au prea mari cunostinte, vor apela la ei.

Serviciile SEO nu se difera de alte servicii de pe piata unde concurenta e necesara.

Ceea ce ar trebui combatut e atitudinea si modalitatile unora de a face SEO.
In timp unii dintre ei ajung sa profeseze cum trebuie. Sint exemple chiar aici pe forum.

#16
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Krumel, perfect de acord cu punctul de vedere. Insa trebuie adaugat si faptul ca in Romania, cel putin, foarte multi dintre detinatorii de site-uri seriosi nu stiu clar ce inseamna SEO si nu sunt foarte interesati de fenomenul asta. La noi inca e faza in care se creeaza site-uri, dupa care se abandoneaza, lipsindu-le de munca esentiala. E diferit conceptul de development din ROmania , fata de Germania, UK sau US.

Si a doua idee este ca in Romania, clientii incearca sa scoata preturi cat mai mici de la prestatorul de SEO, chiar daca de pe site ei produc de 20 de ori mai mult. Mi se pare normal sa scoti mai mult decat investesti, dar totusi ... investeste, nu te juca cu afacerea! ( aviz celor care vor SEO cu 100 ron... )

Quote

Ceea ce ar trebui combatut e atitudinea si modalitatile unora de a face SEO.

Ca sa nu ne bagam aici in discutia cu aia care fac SEO cu 1000 de keywords in 100 de h1 ?

Quote

In timp unii dintre ei ajung sa profeseze cum trebuie. Sint exemple chiar aici pe forum.

Corect, unii fac SEO asa cum trebuie, dar trece vremea si tot mica e comunitatea de prestatori servicii SEO profesionale.

#17
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Asa e pe piata, unii cer mai ieftin ca sa scoata mai mult.
Fiecare cere cat crede, la fel si cine ofera.

Nimeni nu te pune sa accepti din prima, totul se negociaza. Pretul care iti convine il alegi tu. Nu ei.

De frica sa nu pierzi un contract accepti un pret mic, dar munca e mare. Atunci cel care e "vinovat" de faza asta esti tu cel care a acceptat, nu cel care a propus.

Apoi, clientii refuzati in timp or sa isi dea seama ca rezultul tau era indreptatit: ala mai ieftin a facut treaba de "toti banii". Astfel, pe baza rezultatelor...valoarea unui prestator SEO creste.

De asta in SEO nu sint preturi fixe, chiar daca unii fabuleaza aruncand cu preturi pe forumuri.

#18
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Ar trebui sa incep sa arunc cu replici in "clienti" oare ?

Client : Dar nu se poate mai ieftin ?
Eu: Ba se poate, dar e posibil in 2-3 luni sa ajungeti inapoi sa va iar fac oferta.

:)

Scuze pentru offtopic, dar pur si simplu mi-am adus aminte de o situatie hilara.

Edited by darkstar_tfd, 26 March 2008 - 20:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate