Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/0rnT1Qb/Animation32.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://media2.giphy.com/media/fbaFcSwwlTTrsUfKHp/giphy.gif?cid=790b7611464ddea8d259fe20af21c80b607c391493af2d16&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/K5n3wCg/Animation35.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media2.giphy.com/media/icVTssrn8IPAjweXow/giphy.gif?cid=ecf05e47qlhedikvytpb5zr8krytv4l00k4trfcaemlu67ye&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jake, the man of Biblical Contradictions!

[ https://media4.giphy.com/media/KfwBVsmfc2n8NLp1Or/giphy.gif?cid=ecf05e4737qzlicu0asuj847su77wtueuohn374n18y8bfu4&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
"Imparatia cerurilor e in voi" zice profetul. Dar e greu de inteles ca imparatia cerurilor e dragoste si bucurie in duhul sfant.
Deci cand ai stiinta ca Tatal ceresc a gasit un rege pentru vesnicie, trebuie sa ai bucurie in inima. Problema e ca oamenii nu il vor ca rege, ci isi aleg ei regi dupa placul lor.

#23
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,254
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 august 2022 - 07:48, said:

Bine, hai, adio Jake!
[ https://i.ibb.co/qsCjY2J/giphy-gif-cid-790b7611d0573a93ca952df2476375c35a5a59e3cdc6b15a-rid-giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Și știți ce a mai observat Jake, vânătorul de discrepanțe? :huh: Că dacă mesajul Evangheliei lui Isus Cristos era că ”Împărăția este aproape”, cu timpul, a devenit că ”Isus este aproape”, cu referire la întoarcerea Sa.Posted Image
Maranata! Domnul este aproape. Așa se zice astăzi. Amin.Posted Image
Pentru cine nu crede că Domnul este aproape, să citească:

BVA

Revelația 17:12 Cele zece coarne pe care le-ai văzut, sunt zece regi care încă nu au fost investiți cu această funcție. Ei vor fi autorizați ca regi doar pentru o singură oră, împreună cu animalul. 13 Toți au același scop. Îi vor oferi animalului forța și autoritatea lor.

Atât mai e, o singură oră, și vine Domnul.
Domnul este aproape. El este aproape.

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 23 august 2022 - 18:49, said:

"Imparatia cerurilor e in voi" zice profetul.

Da, și mai zice și:

Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

Asta arată iminența!

Iar dacă vrei mai multe ”ziceri” din astea, logii, poți citi Evanghelia după Toma. Ai acolo niște parabole despre Împărăție... de stă mâța-n coadă!

https://ro.scribd.co...helia-dupa-Toma

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JSDdj9OCrmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 25 august 2022 - 07:37, said:

Da, și mai zice și:

Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

Asta arată iminența!
Instaurarea imparatiei cerurilor incepe cu transformarea constintei prin ceea ce isus producea. De aceea si spunea "este aproape". Dar cei care au fost non-stop langa isus aveau deja "imparatia cerurilor" formata in constinta lor, adica stiau in ce consta. Doar ca stapanitorii au respins si imparatul, astfel ca imparatia cerurilor ramane doar in constinta unora care "mananca trupul si bea sangele lui Hristos isus". Deci imparatul va fi instaurat cu o alta ocazie, iar pana atunci trebuie ca omul sa vada puterea pacatului cat e de nociv.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Ioan Botezătorul, s-a chinuit să evanghelizeze, zicând că Cel care vine după el, este Cristosul, Mielul lui Dumnezeu, Fiul lui Dumnezeu, ca să pregătească un popor pentru Isus, când Îl vede pe Isus, zice: ”iată Mielul care îndepărtează păcatul”, așa, și, ce crezi, Isus le zice apostolilor Săi, cu poruncă: nu spuneți nimănui că Eu sunt Cristosul. De ce? Atunci pentru ce misiunea lui Ioan Botezătorul căruia Iehova îi indicase, cu porumbel, pe Alesul Său! :huh:

Ioan 1:31. Eu nu-L cunosteam, dar tocmai pentru aceasta am venit sa botez cu apa: ca El sa fie facut cunoscut lui Israel."

...iar Isus zice apostolilor Săi, cu poruncă, exact contrariul!

Atunci a poruncit ucenicilor Sai sa nu spuna nimanui ca El este Hristosul. (Mat.16:20)

Bine, va veni cineva cu explicația: Isus le-a interzis apostolilor să spună oamenilor evanghelizați, că El este Mesia Cristos, o perioadă, dar după aceea, le-a indicat apostolilor ca să menționeze acest aspect, că El este Cristosul. Bine frate, dar ce se întâmplase între timp, ca Isus să-și schimbe optica? Oamenii oricum veneau ca la urs! Dimpotrivă, pe măsură ce zilele treceau, Isus era tot mai cunoscut, prin urmare, de ce să priveze pe primii evanghelizați de informația că El era Cristosul? Atunci era chiar mai puțină aglomerație, căci Isus era la începutul lucrării Sale.
Exemplu concludent: în Sihar, Isus a spus: Eu sunt Mesia.... și evanghelizarea a decurs foarte bine, fără probleme...Posted Image

Marcu 9:31. Caci invata pe ucenicii Sai si zicea: "Fiul omului va fi dat in mainile oamenilor; ei Il vor omori, si a treia zi dupa ce-L vor omori, va invia."
32. Dar ucenicii nu intelegeau cuvintele acestea si se temeau sa-L intrebe.

Deci Isus încerca să-i învețe Evanghelia, de fapt, pe apostoli, aceștia nu pricepeau nimic și de rușine nici nu întrebau.
Păi... Isus trebuia să-și fi dat seama că apostolii nu au acumulat cunoștințele necesare propovăduirii Evangheliei, adică patimile, moartea și învierea, și să le zică: bah copii, știu că nu ați înțeles nimic, știu că vă vine greu să întrebați, dar Eu vă explic, fiindcă este cu neputință ca tocmai voi, când propovăduiți norodului Evanghelia, să nu înțelegeți Evanghelia! Posted Image
De fapt, care-i vestea cea bună? Nu faptul că Isus este Cristosul, că avea să moară în folosul poporului? Ăsta este esențialul, oameni buni!
Cine le-a blocat înțelegerea Evagheliei? Și mai ales, de ce?Posted Image

Luca 18:32. Caci va fi dat in mana Neamurilor; Il vor batjocori, Il vor ocari, Il vor scuipa;
33. si, dupa ce-L vor bate cu nuiele, Il vor omori, dar a treia zi va invia."
34. Ei n-au inteles nimic din aceste lucruri: caci vorbirea aceasta era ascunsa pentru ei si nu pricepeau ce le spunea Isus.

Iar ei, apostolii, erau în continuă predicare a Evangheliei... închipuiți-vă!
Posted Image
Luca 10:11. "Scuturam impotriva voastra, chiar si praful din cetatea voastra care s-a lipit de picioarele noastre; totusi sa stiti ca Imparatia lui Dumnezeu s-a apropiat de voi."

Atât. Altceva nu spuneau, că nu știau! :huh:
... și erau blocați să înțeleagă, ”ascunsă de ei”...Posted Image

Au plecat de acolo si au trecut prin Galileea. Isus nu voia sa stie nimeni ca trece. (Marc.9:30)

A, da? De ce galileenii aceia să nu știe? Dar de ce alții să știe?Posted Image

Dar El le-a zis: "Trebuie sa vestesc Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu si in alte cetati; fiindca pentru aceasta am fost trimis." (Luc.4:43)

#28
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Nici Ioan n-a afirmat că este Ilie, pentru că această identitate profetică depindea de venirea și confirmarea
Cristosului. La fel Isus, depindea în ce privește afirmarea publică a identității mesianice de confirmarea din partea lui Dumnezeu.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 26 august 2022 - 15:12, said:

Nici Ioan n-a afirmat că este Ilie

Ioan B. este ”Ilie” doar la ”Sinoptici” (o spune Îngerul, o spune Isus însuși)! La „Ioan”, nu este!

#30
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 26 august 2022 - 16:40, said:

Ioan B. este ”Ilie” doar la ”Sinoptici” (o spune Îngerul, o spune Isus însuși)! La „Ioan”, nu este!
Parca spune ca isus s-a intalnit cu Moise si ilie pe muntele "schimbarii la fata" .

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Nu era vorba de reîncarnare, ci de faptul că:

Va merge inaintea lui Dumnezeu, in duhul si puterea lui Ilie, ca sa intoarca inimile parintilor la copii si pe cei neascultatori la umblarea in intelepciunea celor neprihaniti, ca sa gateasca Domnului un norod bine pregatit pentru El." (Luc.1:17)

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 23 august 2022 - 22:10, said:


[ https://media2.giphy.com/media/QxHQ4BtLeEGBlWIFTs/giphy.gif?cid=ecf05e47fgivcf5yqry7x0ktwvlcwxrqdrckzba0poqt9j9o&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 29 august 2022 - 11:12, said:

Dragule, pe toate tarlalele ai aceleasi fixatii.

Am abordat mai multe teme.
Ce ai dori să se mai discute?Posted Image

#34
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 29 august 2022 - 11:35, said:

Am abordat mai multe teme.
Ce ai dori să se mai discute?Posted Image
Calea spirituala in zilele noastre .Posted Image
De exemplu ca idolatria e o practica foarte prezenta in bisericile mari.

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Este mult prea banal ce propui tu. Eu sunt un Maestru spiritual care mă ocup de aspecte mai profunde.

#36
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 29 august 2022 - 11:40, said:

Este mult prea banal ce propui tu. Eu sunt un Maestru spiritual care mă ocup de aspecte mai profunde.
Banal ?
Cred ca nici nu constientizezi ce spui.
Nu ma intereseaza la ce esti maestru.
Sa discutam despre pericolul idolatriei din bisericile majoritare. Si ca acest pericol pandeste pe oricine, chiar si pe atei. De fapt multi din acestia idolatrizeaza banii si obiectele.

Edited by Paco_ste1, 29 August 2022 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate