Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

investitii in terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Terenurile ... inca un Caritas sau FNI !
Astept cu nerabdare sa vad cand si cine va ramane cu buza umflata. Oricum retragerea de capital si reorientarea lui catre alte piete, a inceput deja. Vezi Ukraina.
Ha ha ha !
...
Mda, amicu' cauta ponturi.

#20
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Da, dar si in orasele de provincie au crescut mult preturile. Voi ce spuneti mai au potential de crestere (daca luam ca investitie)?

De ex un teren micut(in jur de 400mp) cu 75 euro/mp cu toate utilitatile mai are potential de crestere?

#21
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Si-un banc, stupid de adevarat !
...
O familie de romani din Frankfurth care sta de cativa ani cu chirie intr-o vila, s-a gandit sa vanda apartamentul din Pantelimon. Si cu banii luati pe el, sa cumpere vila din Germania, si sa-i si ramana de-un VW. Ha ha ha !

#22
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Mi-e teama mai mult de influentele indirecte asupra pietei, determinate de crizele financiare internationale.
Pentru ca banii pana la urma, vin de undeva. Fie ca vorbim de cei de la saltea, fie cei din investitii straine. Nu trebuie uitat ca o gramada de bani pleaca afara.
Cei de la saltea au fost deja investiti .. a se citi blocati .. in imobiliare, in proportie de 90 %.
...
Sa vedem acum cine cumpara ?
In conditiile recesiunii mondiale, sa-mi fe cu iertare, nu stiu cine mai investeste .. si pe piete emergente !
...
Un alt punct de reper.
Euro a ajuns la 3.1 in vara trecuta, pe specualtii imobiliare. Acum a atins un maxim .. sau va atinge in curand, dar din alte motive, de data asta, real economice.
Intrebare: Cine mai cumpara sau antameaza un credit in Euro acum, sau in viitorul apropiat ? Poate un nebun !
Deci, parerea mea, piata imobiliara nu va mai creste cu mult. O inertie exista, bineinteles. Dar nu din motive de saturare, ci din lipsa de lichiditati.
Daca nu era criza mondiala, i-as mai fi dat maxim un an jumate.

#23
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
In curand vom mai vedea un fenomen interesant.
...
In imobiliare au investit si companii, atat romanesti cat si straine, nu numai "inestitori privati" de-ai nostri.
Criza economica europeana, mondiala, ii va face sa vanda terenurile achizitionate, pentru acoperirea pierderilor de productie. La ce pret .. ramane de vazut.
Numai eu stiu cativa, preponderent arabi, care au inceput sa vanda din primavara trecuta. Or sti ei ce stiu !

#24
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Alt fenomen ...
Multi nu au cumparat terenuri si case cu banul jos, ci cu credite. Oare cat timp vor mai putea suporta ratele, in conditiile in care salariul e in lei, si ponderea ratei a crescut deja cu 30 % ?

#25
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Stai linistit ca si salariile cresc continuu. Cand nu o sa mai creasca, o sa se opreasca si creditele la banci si implicit micii intreprinzatori care investesc in terenuri. Abia atunci o sa vedem ce o sa se intample cu toti care au terenuri de vanzare.

#26
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

View Postphidias, on Jan 28 2008, 16:47, said:

Si-un banc, stupid de adevarat !
...
O familie de romani din Frankfurth care sta de cativa ani cu chirie intr-o vila, s-a gandit sa vanda apartamentul din Pantelimon. Si cu banii luati pe el, sa cumpere vila din Germania, si sa-i si ramana de-un VW. Ha ha ha !



Ha, ha, ce gluma buna, dar cu cat a vandut domnul apartamentul din Pantelimon si ce vila si-a luat in Frankfurt, ca eu stiu ca nu te poti apropia de o casa pe acolo fara 300 de mii de euro, dar e buna gluma!

#27
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
lucrurile astea ca preturile vor scadea in romania le aud din 2005 cand am inceput in imobiliare:
lumea era stupefiata de preturi, li se parea chiar "jignitor" ca un ap de 3 camere pe blv unirii sa creasca in cateva luni de la 40.000 euro la 80.000 ...
acum costa peste 250.000 si nu vinde nimeni ....

argumentul cu vand o casa in bucuresti si cumpar in germania e similar cu vand o casa in bucuresti si cumpar in roman sau alexandria ...
nu iau in calcul aici colapsul din america unde peste putin timp va fi oricum ideal de investit
global propertys si 90% din analistii internationali considera romanaia ca un loc ideal din europa pt investitii .... si investitii sunt la greu:
http://www.bloombiz....t--1237022.html
http://www.bloombiz....i--1354940.html
http://www.bloombiz....8--1345055.html

nu contest faptul ca in piata imobiliara din romania va sosi la un moment dat "vinerea neagra" insa asta este destul de departe

#28
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
si indiferent de economie marirea bucurestiului si zona metropolitana sunt oricum indevitabile...

intrebatii pe parinti: stiti ca in '68 bucurestiul se termina la parcul IOR? iar drumul taberei si militari erau inafara bucurestiului? niste sate vai de ele?
ca in '50 bucurestiul se termina la pta muncii?

iar ca o mica istorie interesanta, acum 120 de ani herastraul era o zona din afara bucurestiului mlastinoasa si oribila iar in dorobanti era camp... in timp ce la gara de nord se termina bucurestiul ...
iar acum 240 de ani bucurestiul se termina la piata romana in timp ce pta victoriei era o "balta de rate"

#29
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmiki3, on Jan 28 2008, 22:22, said:

Ha, ha, ce gluma buna, dar cu cat a vandut domnul apartamentul din Pantelimon si ce vila si-a luat in Frankfurt, ca eu stiu ca nu te poti apropia de o casa pe acolo fara 300 de mii de euro, dar e buna gluma!

S-o crezi tu ! ... Nu mai esti la curent cu preturile. La 100.000 Euro iei o casuta de 150 mp amprenta pe sol cu mansarda.
Si nu e gluma ! E chiar real.

#30
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View PostCiprianzet, on Jan 28 2008, 23:13, said:

si indiferent de economie marirea bucurestiului si zona metropolitana sunt oricum indevitabile...

intrebatii pe parinti: stiti ca in '68 bucurestiul se termina la parcul IOR? iar drumul taberei si militari erau inafara bucurestiului? niste sate vai de ele?
ca in '50 bucurestiul se termina la pta muncii?

iar ca o mica istorie interesanta, acum 120 de ani herastraul era o zona din afara bucurestiului mlastinoasa si oribila iar in dorobanti era camp... in timp ce la gara de nord se termina bucurestiul ...
iar acum 240 de ani bucurestiul se termina la piata romana in timp ce pta victoriei era o "balta de rate"

Cunosc foarte bine .. in copilarie, tramvaiul 5 avea capul la Vointa.
Iar prin '50 In Floreasca.
...
Ce dor mi-e de Bucurestiul de altadata .. .cu stadute prafuite si vara era o liniste si mirosea a iasomie. Si era plin de dude si corcoduse.
Am copilarit in Herastrau.
Si gropile de altadata, astupate de Groza si Dej.

#31
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View PostCiprianzet, on Jan 28 2008, 23:00, said:

lucrurile astea ca preturile vor scadea in romania le aud din 2005 cand am inceput in imobiliare:
lumea era stupefiata de preturi, li se parea chiar "jignitor" ca un ap de 3 camere pe blv unirii sa creasca in cateva luni de la 40.000 euro la 80.000 ...
acum costa peste 250.000 si nu vinde nimeni ....

argumentul cu vand o casa in bucuresti si cumpar in germania e similar cu vand o casa in bucuresti si cumpar in roman sau alexandria ...
nu iau in calcul aici colapsul din america unde peste putin timp va fi oricum ideal de investit
global propertys si 90% din analistii internationali considera romanaia ca un loc ideal din europa pt investitii .... si investitii sunt la greu:
http://www.bloombiz....t--1237022.html
http://www.bloombiz....i--1354940.html
http://www.bloombiz....8--1345055.html

nu contest faptul ca in piata imobiliara din romania va sosi la un moment dat "vinerea neagra" insa asta este destul de departe

N-ati urmarit stirile ? Ha ha ha !
Sunt pline parcurile auto de masini la reposesie. Multi au renuntat la leasing, si chiar la rate ... se multumesc numai cu avansul.
Aveti putintica rabdare ... zicea Nenea Iancu.

#32
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Din pacate, la noi majoritatea investitiilor se fac dupa informatiile de la Radio Sant, si mai putin conform unei analize macro-economice.
Daca intrebi pe cineva, care a fost motivul pentru care a investit in ... iti va raspunde: asa am auzit ca e bine !
Dar asta e Romania, o tara superba, dealtfel ... Ha ha ha !
...
Aud des:  vand, vand ! ... cumpar sa vand mai tarziu, sau alte variante combinate. Sa-mi bag ... daca am auzit pe cineva sa-si puna problema: cine cumpara si cu ce bani ?
La fel si cu buticurile (boutique). "Imi deschid butic pentru ca am auzit ca merge". Nu-si pune problema unei analize de piata, cui se adreseaza, in final, cine cumpara marfa, si la ce pret ? Sa nu mai zic de Caritas si FNI. Ma rog, am mai evoluat de atunci ... la 6 din 49.
...
Mda ... Republica Togo ! O sa ma duc acolo sa cumpar teren, pentru ca am auzit ca acolo cresc banane.

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Faza cu germania e adevarata.
Preturile sunt foarte, foarte mici in comparatie cu Romania.
Piata e matura, echilibrata la ei si cred ca este un pic reglementata (nu stiu exact).

La noi, deocamdata se umfla FNI-Caritasul-imobiliar.

*Nu mai sunt suparat.

Edited by terratec, 29 January 2008 - 00:49.


#34
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

View Postphidias, on Jan 29 2008, 00:36, said:

S-o crezi tu ! ... Nu mai esti la curent cu preturile. La 100.000 Euro iei o casuta de 150 mp amprenta pe sol cu mansarda.
Si nu e gluma ! E chiar real.


Nu vreau sa te contrazic, poate gasesti dar nu in Frankfurt, poate in partea de est a Germaniei sau poate fi o casa foarte veche.
La banii astia orice neamt ar avea casa lui, si aici ba din contra sunt foarte multi care stau cu chirie. In Romania procentual vorbind sunt mult mai multi propietari decat in Germania.

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
miki3, ai dreptate cand spui ca nemtii stau cu chirie.
Dar nu spui tot adevarul.

Lor nu le place sa se angajeze la credite pe multi ani.
Au salarii bune, chirii decente si prefera mobilitatea.

Cunosc bine multi nemti si romani stabiliti acolo.
Unii dintre nemti au peste 500.000 in cont dar stau cu chirie (500eur/3 cam zona f. buna - capitala).
Apartamentul este 70-80.000eur dar respectivul nici nu se gandeste sa cumpere unul similar.

Romanasii sunt nevoiti sa cumpere orice pentru ca la noi si chiriile sunt mari si cresc tot timpul.
De aici si ideea ca mai bine platesti la banca o rata aprox. constanta decat sa inchiriezi.
Sa vezi cat de dureros este pe piata spatiilor comerciale cand te intelegi cu omul la un pret si cand te duci la el cu "sacosa" de bani si iti spune ca vrea cu 20-30% mai mult, pentru ca s-a interesat si a vazut preturi mai mari pe piata. :)

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
phidias inteleg ca preturile in imobiliare sunt mari.
realistic vorbind insa cererea inca nu este echilibrata de oferta deci preturile vor creste. o groaza de miliarde de la ce se vor baga in infrastructura si atunci va creste si oferta. terenurile insa oricum vor exploda iar apartamentele in vechiul bucuresti vor ajunge la un pret mai putin volatil.
nu este vorba doar de investitorii speculatori straini, romania trebuie sa creasca la nivelul europei si are fonduri imense la dispozitie. pe de alta parte este terenul ideal pentru relocarile din industria euro cat si ptr new-entrysurile din asia.
deci recesiunea de la londra sau newyork poate sa fie un semn bun pentru romania, sper sa tina bnr marja cursului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate