Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cd-rom pe "post" de CD Player (de masina)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004
dar daca as vrea sa folosesc cd-romul ca cd-player pt o statie, ce alimentator ar trebui sa folosesc, sau imi trebuie si in cazul asta o schema de transformare ceva?

#20
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Chestia asta cu CD-ROM-ul pe post de "multimedia player" este oarecum populara pentru ca mai toti avem cite un CD-ROM, doua aruncate prin vreun colt, in urma unui upgrade. Problema este ca sint destul de nepractice pentru astfel de aplicatii, din citeva motive: nu pot citi decit CD-uri audio, deci tre sa umbli cu traista de CD-uri dupa tine si tre sa le tot schimbi aproape ca pe casete. In al doilea rind, CD-ROM-ul nu dispune de butoanele "de baza" pentru o astfel de aplicatie (BACK, NEXT, FFD, REW etc), deci totul se cam face pe neve (dai play - daca are buton, daca nu te rogi sa aiba autoplay - si asculti pina se termina CD-ul.. nu tu functie REPEAT, RANDOM etc). In al treilea rind, CD-ROM-ul este conceput sa functioneze in regim stationar, nu are protectiile mecanice si conceptia unui CD player auto (care are o constructie speciala, fiind mai multe "capete" care citesc si sincronizeaza informatia). Asadar, daca vreti sa nu va enervati  :cursing: (cum au marturisit si alti useri, anterior) mai stringeti niste bani si cu vreo 3 milioane ROL se poate cumpara un radio CD/MP3 player auto, care are si ID3 display, si butoane  :peacefingers: dar si un amplif de 4x40W inclus.. deci nu se compara cu improvizatia cu CD-ROM-ul.

#21
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004
eu vroiam un compromis pt cateva luni pana imi vine un cd-player deck, si nu vreau sa il folosesc in masina, ci ca un deck, legat la o statie

#22
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

dar daca as vrea sa folosesc cd-romul ca cd-player pt o statie, ce alimentator ar trebui sa folosesc, sau imi trebuie si in cazul asta o schema de transformare ceva?
Poti folosi schemele sugerate anterior.. folosesti un transformator cu iesirea de 12Vca, pui o punte redresoare si un condensator de filtraj destul de mare, apoi "ramifici" circuitul in doua, spre doua stabilizatoare serie: 7805 si 7812 (de ex). Si gata!

#23
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu as zice sa pui un transformator de 13-14 volti, ca sa ai cadere de tensiune pe 7812...

#24
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Eu as zice sa pui un transformator de 13-14 volti, ca sa ai cadere de tensiune pe 7812..
Dupa o redresare bialternanta si filtrare cu un condensator adecvat, pentru o tensiune alternativa de 12V obtii vreo 16-17V la iesire (curent continuu). Deci ai o rezerva de 4-5V pentru 7812..

#25
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
Am un Opel Astra din 99' , cine poate sa-mi zica si mie cam cat m-ar costa sa fac toata instalatia CD-Rom-ului la un service?
Sau pe voi cei care ati fost la serice cat va luat?

#26
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Era o schema , in revista Tehnium 347/4 decembrie 2002 ,CD-rom CD -player.Cu TDA 2009 si 2 surse de alimentare de 12v respectiv 5v(cu LM7812,si LM7805).As putea sa o scanez dar cred ca intra sub incidenta legii copyright.Schemele sunt clasice de alimentare cu cele 2 circuite ,un condensator  de filtrare de 4700 microF pe 12V(Vcc) si unul de 100microF pe 5V.

Edited by midelic, 16 July 2006 - 19:49.


#27
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
aa si inca o intrebare  :P  , stiu ca pare cam deplasat , dar as putea baga in loc de CD-ROM , un DVD-Rom la masina?  :coolspeak:
:peacefingers:

#28
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postalex_herdea, on Jul 16 2006, 22:06, said:

aa si inca o intrebare  :P  , stiu ca pare cam deplasat , dar as putea baga in loc de CD-ROM , un DVD-Rom la masina?  :coolspeak:
:peacefingers:
Deja de la aparitia DvD-Rom, Cd-Rw, s-a renuntat la butoanele de comanda din fata unitatilor optice deci practic o sa ai de furca cu realizarea unui alt circuit de comanda care sa il conectezi pe conectorul IDE de la unitatea optica. Eu zic pentru atata munca iti cumperi un Cd-Player de masina care e mai ieftin fata de un Mp3 Player pentru masina. Ciao. B)

#29
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
bai si daca il folosesc eu asa cu niste baterii?fara masina?ce trebuie sa mai iau ca sa nu mai consume mult bateriile?

#30
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?

#31
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postel_bandito, on Aug 1 2006, 18:45, said:

si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?
:)
asa ceva nu mere.
ori cumperi un acumulator de 12v cu cati mai multi Ah ori iei un cdplayer portabil

#32
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

bai si daca il folosesc eu asa cu niste baterii?fara masina?ce trebuie sa mai iau ca sa nu mai consume mult bateriile?
Pai baterii de 12 V :) Asa iti mai trebuie doar un CI stabilizator pentru ramura de 5 V.

Quote

si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?
CIudata intrebare :)

Edited by Dj Shock, 02 August 2006 - 05:43.


#33
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View PostDj Shock, on Aug 2 2006, 06:42, said:

Pai baterii de 12 V :) Asa iti mai trebuie doar un CI stabilizator pentru ramura de 5 V.
si de unde fac rost?si aprope merge si mp3 la cdplayer

#34
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Adica trebuie sa pricepi ceva electronica sau sa rogi pe cineva sa-ti faca alimentatorul.
Pe CD player de PC nu merg mp3 :) chiar daca in PC poti sa citesti si date etc la masina nu-l poti folosi decat in regim de CD-player pt discuri audio.
De aceea e mai recomdabil sa faci rost de un CD-MP3 portabil si sa-l alimentezi tot printr-un circuit integrat gen LM 317 ca sa obtii in jur de 3V cu cat functioneaza de regula acestea si bineinteles de o statie auto.
Pana la urma tot la solutiile auto consacrate ajungi- mai ai in plus si un tuner radio :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate