Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Cd-rom pe "post" de CD Player (de masina)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004
dar daca as vrea sa folosesc cd-romul ca cd-player pt o statie, ce alimentator ar trebui sa folosesc, sau imi trebuie si in cazul asta o schema de transformare ceva?

#20
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Chestia asta cu CD-ROM-ul pe post de "multimedia player" este oarecum populara pentru ca mai toti avem cite un CD-ROM, doua aruncate prin vreun colt, in urma unui upgrade. Problema este ca sint destul de nepractice pentru astfel de aplicatii, din citeva motive: nu pot citi decit CD-uri audio, deci tre sa umbli cu traista de CD-uri dupa tine si tre sa le tot schimbi aproape ca pe casete. In al doilea rind, CD-ROM-ul nu dispune de butoanele "de baza" pentru o astfel de aplicatie (BACK, NEXT, FFD, REW etc), deci totul se cam face pe neve (dai play - daca are buton, daca nu te rogi sa aiba autoplay - si asculti pina se termina CD-ul.. nu tu functie REPEAT, RANDOM etc). In al treilea rind, CD-ROM-ul este conceput sa functioneze in regim stationar, nu are protectiile mecanice si conceptia unui CD player auto (care are o constructie speciala, fiind mai multe "capete" care citesc si sincronizeaza informatia). Asadar, daca vreti sa nu va enervati  :cursing: (cum au marturisit si alti useri, anterior) mai stringeti niste bani si cu vreo 3 milioane ROL se poate cumpara un radio CD/MP3 player auto, care are si ID3 display, si butoane  :peacefingers: dar si un amplif de 4x40W inclus.. deci nu se compara cu improvizatia cu CD-ROM-ul.

#21
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004
eu vroiam un compromis pt cateva luni pana imi vine un cd-player deck, si nu vreau sa il folosesc in masina, ci ca un deck, legat la o statie

#22
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

dar daca as vrea sa folosesc cd-romul ca cd-player pt o statie, ce alimentator ar trebui sa folosesc, sau imi trebuie si in cazul asta o schema de transformare ceva?
Poti folosi schemele sugerate anterior.. folosesti un transformator cu iesirea de 12Vca, pui o punte redresoare si un condensator de filtraj destul de mare, apoi "ramifici" circuitul in doua, spre doua stabilizatoare serie: 7805 si 7812 (de ex). Si gata!

#23
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu as zice sa pui un transformator de 13-14 volti, ca sa ai cadere de tensiune pe 7812...

#24
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Eu as zice sa pui un transformator de 13-14 volti, ca sa ai cadere de tensiune pe 7812..
Dupa o redresare bialternanta si filtrare cu un condensator adecvat, pentru o tensiune alternativa de 12V obtii vreo 16-17V la iesire (curent continuu). Deci ai o rezerva de 4-5V pentru 7812..

#25
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
Am un Opel Astra din 99' , cine poate sa-mi zica si mie cam cat m-ar costa sa fac toata instalatia CD-Rom-ului la un service?
Sau pe voi cei care ati fost la serice cat va luat?

#26
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Era o schema , in revista Tehnium 347/4 decembrie 2002 ,CD-rom CD -player.Cu TDA 2009 si 2 surse de alimentare de 12v respectiv 5v(cu LM7812,si LM7805).As putea sa o scanez dar cred ca intra sub incidenta legii copyright.Schemele sunt clasice de alimentare cu cele 2 circuite ,un condensator  de filtrare de 4700 microF pe 12V(Vcc) si unul de 100microF pe 5V.

Edited by midelic, 16 July 2006 - 19:49.


#27
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
aa si inca o intrebare  :P  , stiu ca pare cam deplasat , dar as putea baga in loc de CD-ROM , un DVD-Rom la masina?  :coolspeak:
:peacefingers:

#28
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postalex_herdea, on Jul 16 2006, 22:06, said:

aa si inca o intrebare  :P  , stiu ca pare cam deplasat , dar as putea baga in loc de CD-ROM , un DVD-Rom la masina?  :coolspeak:
:peacefingers:
Deja de la aparitia DvD-Rom, Cd-Rw, s-a renuntat la butoanele de comanda din fata unitatilor optice deci practic o sa ai de furca cu realizarea unui alt circuit de comanda care sa il conectezi pe conectorul IDE de la unitatea optica. Eu zic pentru atata munca iti cumperi un Cd-Player de masina care e mai ieftin fata de un Mp3 Player pentru masina. Ciao. B)

#29
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
bai si daca il folosesc eu asa cu niste baterii?fara masina?ce trebuie sa mai iau ca sa nu mai consume mult bateriile?

#30
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?

#31
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postel_bandito, on Aug 1 2006, 18:45, said:

si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?
:)
asa ceva nu mere.
ori cumperi un acumulator de 12v cu cati mai multi Ah ori iei un cdplayer portabil

#32
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

bai si daca il folosesc eu asa cu niste baterii?fara masina?ce trebuie sa mai iau ca sa nu mai consume mult bateriile?
Pai baterii de 12 V :) Asa iti mai trebuie doar un CI stabilizator pentru ramura de 5 V.

Quote

si altceva......cum fac sa amplific curentul unei baterii?
CIudata intrebare :)

Edited by Dj Shock, 02 August 2006 - 05:43.


#33
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View PostDj Shock, on Aug 2 2006, 06:42, said:

Pai baterii de 12 V :) Asa iti mai trebuie doar un CI stabilizator pentru ramura de 5 V.
si de unde fac rost?si aprope merge si mp3 la cdplayer

#34
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Adica trebuie sa pricepi ceva electronica sau sa rogi pe cineva sa-ti faca alimentatorul.
Pe CD player de PC nu merg mp3 :) chiar daca in PC poti sa citesti si date etc la masina nu-l poti folosi decat in regim de CD-player pt discuri audio.
De aceea e mai recomdabil sa faci rost de un CD-MP3 portabil si sa-l alimentezi tot printr-un circuit integrat gen LM 317 ca sa obtii in jur de 3V cu cat functioneaza de regula acestea si bineinteles de o statie auto.
Pana la urma tot la solutiile auto consacrate ajungi- mai ai in plus si un tuner radio :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate