Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

hai sa ne mutam in sud

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ce ziceti, este o alternativa? se pare case va construi o autostrada, metro de la bulgarii este aproape :) iar rezervatia de la comana este superba. iar zf titreaza:

Erste face la Jilava un proiect comercial de peste 40 mil. euro

Sparkassen Immobilien, divizia imobiliara a grupului austriac Erste, care a anuntat investitii de 500 de milioane de euro pe piata locala, va dezvolta un proiect comercial cu o suprafata de 45.000 de metri patrati in localitatea Jilava, aflata la sud de Capitala, in urma unei investitii de minimum 40 de milioane de euro.

"Valoarea totala a investitiei nu a fost stabilita. Aceasta variaza intre 40 si 70 de milioane de euro", a declarat pentru ZF Rudolf Schmid, reprezentant al companiei.

Sparkassen Immobilien a cumparat la inceputul acestui an un teren cu o suprafata de 97.000 de metri patrati in Jilava, pentru care a platit 7,4 milioane de euro.

#2
lauboy82

lauboy82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 01.02.2007
Pt cei interesati: www.apartamentegloria.ro   in Jilava
Preturi bune cf site  si cam atat...

#3
dana1982

dana1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.08.2007

 lauboy82, on Aug 13 2007, 11:15, said:

Pt cei interesati: www.apartamentegloria.ro   in Jilava
Preturi bune cf site  si cam atat...
Cum vi se par aceste apartamente care se vor construi la Jilava? Stiti ceva despre developer (K1 Management and Consulting). Eu as vrea sa imi cumpar acolo dar nu stiu daca sunt seriosi.

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...destul de ieftine. dar si eu aud pentru prima oara de acest developer....

#5
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 Nicanor, on Aug 13 2007, 09:55, said:

Sparkassen Immobilien a cumparat la inceputul acestui an un teren cu o suprafata de 97.000 de metri patrati in Jilava, pentru care a platit 7,4 milioane de euro.

Nicanor, aici e ceva in neregula. Un calcul simplu arata ca mp de pamant in Jilava a fost de 76 euro. Ceea ce e urias la o asemenea suprafata. Nu cred ca exista nebunul care sa plateasca 76 de euro cand cumpara 10 ha.

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 chip2, on Aug 13 2007, 12:30, said:

Nicanor, aici e ceva in neregula. Un calcul simplu arata ca mp de pamant in Jilava a fost de 76 euro. Ceea ce e urias la o asemenea suprafata. Nu cred ca exista nebunul care sa plateasca 76 de euro cand cumpara 10 ha.
mai cauta. se plateste si 300 de euro la 10 ha . un simplu search prin arhiva zf iti poate confirma asta .

o zi buna.

#7
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 turbo trabannt, on Aug 13 2007, 12:31, said:

mai cauta. se plateste si 300 de euro la 10 ha . un simplu search prin arhiva zf iti poate confirma asta .

o zi buna.

Poate in Pipera, nu in Jilava.
Si developerul spune ca a platit 76 euro/mp in primavra, nu acum.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 chip2, on Aug 13 2007, 12:32, said:

Poate in Pipera, nu in Jilava.
Si developerul spune ca a platit 76 euro/mp in primavra, nu acum.
e greu de gasit 10 ha comasate in jurul bucurestiului. de aici pretul mare.

#9
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 turbo trabannt, on Aug 13 2007, 12:33, said:

e greu de gasit 10 ha comasate in jurul bucurestiului. de aici pretul mare.

Nu e chiar asa. M-am saturat de developerii care se lauda cat de mult au bagat ei in teren. Toti arunca sume astronomice. Va recomand sa intrebati cat e terenul in Jilava. Eu unul imi caut teren in zona de sud si de aceea stiu cum se misca piata in zona. Asa ca nu cred ca a dat cineva, in primavara, 76 euro/mp ...

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 chip2, on Aug 13 2007, 12:58, said:

Nu e chiar asa. M-am saturat de developerii care se lauda cat de mult au bagat ei in teren. Toti arunca sume astronomice. Va recomand sa intrebati cat e terenul in Jilava. Eu unul imi caut teren in zona de sud si de aceea stiu cum se misca piata in zona. Asa ca nu cred ca a dat cineva, in primavara, 76 euro/mp ...
in primul rand calmeaza-te.

in al doilea rand , pe Sparkassen Immobilien , ca o mare companie, nu o intereseaza terenul in sine. cat timp are o oferta care i se incadreaza in bugetul ei de companie mare  si ii place terenul , va plati cat i se cere. compania rapoteaza la bursa achizitiile asa ca nu minte.

in al treilea rand, ati deviat rau de tot. topicul este despre sud iar sparkassen dezvolta acolo un proiect comercial nu rezidential..

nicanor a pus stirea cu sparkassen pentru a arata ca lucruile din punct de vedere infrastructura incep sa se miste si in sud. personal, tare imi este ca si preturile la terenuri vor sari .

probabil terenurile din sud vor fi mai ieftine pe viitor dar nu cu mult mai ieftine ca in nord.

#11
paul27

paul27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.03.2007
Eu sunt de parere ca merita sa ne mutam in sudul Burestiului. Decat in nord unde e super aglomerat si plin de praf si poluare, strazi inguste si proaste ma bine la sud. Eu stau in Jilava si e OK. Fac 15-20 min pana la Unirii. Plus ca preturile la pamant e destul de bun.

#12
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...cand nu se gatuie soseaua pe Giurgiului si eu fac de la Adunati juma de ora pana in Unirii. dar se lucreaza, se largeste intrarea...

#13
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 Nicanor, on Oct 5 2007, 09:36, said:

...cand nu se gatuie soseaua pe Giurgiului si eu fac de la Adunati juma de ora pana in Unirii. dar se lucreaza, se largeste intrarea...
poti sa o tai pe niste stradute de pe care iesi in Oltenitei aproape de City Mall si eviti toata aglomeratia de pe Giurgiului. Mai departe iti recomand sa mergi inainte pe Viilor si de acolo iesi f usor fie IN unirii fie mai departe

#14
panam

panam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.09.2007
Desi sudul are avantaje multe : metrou pana pe camp, parcuri, trafic lejer,distanta pana in centru max 30 minute, preturi mici(cea mai mare eficienta economica) si au existat multe proiecte pentru revitalizarea sudului(aeroport in sud,canalul Dunare-Bucuresti,penetrare autostrada sud in Bucuresti,unul dintre cele mai marii centre comerciale din tara) se pare ca lucrurile se misca mai greu.
        In nord se lucreaza la pasarele, la infrastructura apar mult mai multe cartiere rezidentiale si birouri de firem.Apropo in sud, in afara orasului propriu zis cladirile de birouri sunt aproape inexistente.Nordul este un exemplu destul de bun si al snobismului dar si al faptului ca banul la ban trage, si acolo unde apar investitzii se "curata" un pic zona si creste si "calitatea" oamenilor.

#15
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

 panam, on Oct 5 2007, 10:54, said:

Desi sudul are avantaje multe : metrou pana pe camp, parcuri, trafic lejer,distanta pana in centru max 30 minute, preturi mici(cea mai mare eficienta economica) si au existat multe proiecte pentru revitalizarea sudului(aeroport in sud,canalul Dunare-Bucuresti,penetrare autostrada sud in Bucuresti,unul dintre cele mai marii centre comerciale din tara) se pare ca lucrurile se misca mai greu.
        In nord se lucreaza la pasarele, la infrastructura apar mult mai multe cartiere rezidentiale si birouri de firem.Apropo in sud, in afara orasului propriu zis cladirile de birouri sunt aproape inexistente.Nordul este un exemplu destul de bun si al snobismului dar si al faptului ca banul la ban trage, si acolo unde apar investitzii se "curata" un pic zona si creste si "calitatea" oamenilor.

e destul de simplu de ce nu se construieste intr-un ritm mai alert in sud: in primul rand snobismul romanilor si in al doilea rand ca la sud de Bucuresti nu mai este nimic interesant. in partea nordica ai acces la DN1 (desi groaznic de aglomerat, il ai) si mai departe catre Brasov, Cluj etc etc. majoritatea companiilor isi au birourile in jumatatea de nord a capitalei (de la Universitate in sus) si oricat de mult ai spune ca accesul e bun, daca vii de la IMGB cu masina faci mai mult de o ora pana acolo. la nord ai infrastructura in crestere (chiar daca o crestere lenta, important e ca o ai), la sud se chinuie la Sos. Oltenitei de juma de an (corectati-ma daca gresesc) . la sud de Bucuresti poti vizita Giurgiu, un oras cu o arhitectura deosebit de... comunista, iar ca sa iesi spre Brasov in nord iti trebuie nervi de otel.... etcetera etcetera...
nu sustin nordul nici pe departe, din contra sunt un fan al sudului, dar totodata sunt si realist....

#16
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Bat Giurgiului in fiecare zi, stau in Tineretului si lucrez in Magurele si nu am probleme cu traficul. Giurgiului nu este o sosea aglomerata comparativ cu multe alte artere. In jurul lui City Mall incepe traficul sa stranga randurile. Deci, inc ama bucur de un trafic rezonabil inspre si dinspre locul de munca. Cu toate astea mi-am luat si o parcela de pamant in Magurele langa padure pentru cand voi avea resursele sa-mi torn o cocioaba. Cu alte cuvintele ma indrept cu toate motoarele spre zona de sud.

#17
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006

 dantes87, on Oct 5 2007, 11:11, said:

e destul de simplu de ce nu se construieste intr-un ritm mai alert in sud: in primul rand snobismul romanilor si in al doilea rand ca la sud de Bucuresti nu mai este nimic interesant. in partea nordica ai acces la DN1 (desi groaznic de aglomerat, il ai) si mai departe catre Brasov, Cluj etc etc. majoritatea companiilor isi au birourile in jumatatea de nord a capitalei (de la Universitate in sus) si oricat de mult ai spune ca accesul e bun, daca vii de la IMGB cu masina faci mai mult de o ora pana acolo. la nord ai infrastructura in crestere (chiar daca o crestere lenta, important e ca o ai), la sud se chinuie la Sos. Oltenitei de juma de an (corectati-ma daca gresesc) . la sud de Bucuresti poti vizita Giurgiu, un oras cu o arhitectura deosebit de... comunista, iar ca sa iesi spre Brasov in nord iti trebuie nervi de otel.... etcetera etcetera...
nu sustin nordul nici pe departe, din contra sunt un fan al sudului, dar totodata sunt si realist....


Pai eu din sud pana la Unirii fac 10 minute la orice ora, am un singur stop pe soseaua Giurgiului la City mall... si cel din nord face o ora sau doua cateodata.      Ce este in nord in plus?  Lume mai buna?  Nu cred, se muta toti din Pipera dupa cateva luni de chin si nervi in trafic daca au ocazia.  Cu Ikea, Bricostore si alte mizerii masate pe langa DN1 au reusit sa aglomereze si mai rau treaba, mi-e greata sa ma mai duc la munte, stai vineri si cate 2 ore sa ajungi de la Unirii la Otopeni.

Ce pot sa zic, succes celor care au nervi, timp si chef sa stea in masina dar sa locuiasca acolo.

#18
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
din cate stiam (citit mai demult) vanturile prin zona asta bat mai mult dinspre Nord, din aceasta cauza in N Bucurestiului a existat atata zona verde, pentru a aduce aer proaspat in oras.

daca asta e adevarat, atunci sudul va suferi mai tot timpul de poluare, indiferent de cat de departe esti de centrul orasului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate