Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#37
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Dar in Bucuresti are cineva idee unde se poate dona ?

#38
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004
Da asa-i toate conditiile de mai sus si sa nu patiti ce am patit eu: M-am dus sa donez si m-au dat afara pe motiv ca sunt "obosite" asistentele in ziua respectiva si sa vin saptamana viitoare.

Mentionez ca indeplineam toate conditiile si o faceam din nevoia de a ajuta si nu de a chasiga ceva. am lucrat ca asistent medical timp de trei ani intr-o sectie de chirurgie la un spital judetean si stiu ce inseamna criza de sange trnsfuzabil.

In plus am si grupa 0I cu RH+ de sunt donator universal as fi putut ajuta pe oricine.


Idiotii dracului!!! :angry:

#39
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Salutare,
Am si eu o mica intrebare: tocmai am donat azi sange si mi-am adus aminte abia dupa ca ar fi trebuit sa merg sa fac niste analize zilele astea (nivelul TSH'ului in pricipal, am inceput tratament cu hormoni de cateva luni si ar trebui sa verific daca mai trebuie marita/micsorata doza).

Chestia e ca am uitat sa intreb doctorul care era la donat sange si as vrea sa stiu cand pot sa ma duc la analize ca acestea sa fie concludente (din cate stiam desi cantitatea de sange revine la normal dupa o zi doua, nivelul hemoglobinei isi revine abia dupa 6-8 saptamani, dar ma gandesc ca poate n'are treaba cu TSH'ul si restul analizelor care se fac pt tiroida).

In caz ca va intrebati de ce nu ma duc direct la doctor sa intreb, este pentru ca nu prea am timp si as vrea sa evit un drum degeaba in caz ca trebuie sa mai astept si ma cheama alta data. :)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#40
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Dupa ce ai donat sange ar fi bine sa stai pe bara vreo 30 de zile, fara sa-ti mai faci alte analize care presupun recoltare de sange.
In plus, ar fi trebuit sa-l anunti si pe cel care ti-a luat sange ca urmezi un tratament hormonal.

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Aha, deci ar trebui sa mai astept vreo luna. De anuntat, nu stiu de ce presupui ca nu as fi facut-o. Am un foarte mare simt al raspunderii, am facut donarea absolut voluntar si nu am primit nimic in schimb. (de fapt mint, am primit niste apa si ceai............ if that counts). Am scris mare si clar in formular la alte medicamente numele, s-a uitat, a intrebat, a zis ca e ok si a trecut mai departe. ;). Oricum, presupun ca dupa screening-ul facut de cele 3 cadre medicale (2 doctori si o asistenta) pe rand... se prindea vreunul daca era ceva in neregula. (mai ales ca au respins destul de multi)

Multumesc oricum de raspuns. Deci nu trec pe la doctor prea devreme. :)

 Tabu, on Mar 1 2007, 10:11, said:

Dupa ce ai donat sange ar fi bine sa stai pe bara vreo 30 de zile, fara sa-ti mai faci alte analize care presupun recoltare de sange.
In plus, ar fi trebuit sa-l anunti si pe cel care ti-a luat sange ca urmezi un tratament hormonal.


#42
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Vreau sa donez sange pe moca
dar mi-e cam frica sa nu lesin
ce-mi recomandati sa mananc inainte de a dona ?
dar dupa ?
cheers !

#43
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

 Un-Baiat, on Apr 13 2007, 10:59, said:

Vreau sa donez sange pe moca
dar mi-e cam frica sa nu lesin
ce-mi recomandati sa mananc inainte de a dona ?
dar dupa ?
cheers !

    Nu cred ca , conteaza foarte mult ce mananci, trebuie doar sa nu consumi alcool  :D  si cand iesi de acolo sa bei ceva mai multe lichide. Mie mi-a prins bine un pahar de lapte inainte de a dona.

#44
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
ok mersi de sfat, cred ca o sa-mi cumpar o cutie de lapte s-o beau dupa ce donez

#45
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

 Un-Baiat, on Apr 13 2007, 13:29, said:

ok mersi de sfat, cred ca o sa-mi cumpar o cutie de lapte s-o beau dupa ce donez

           Si un pahar de vin rosu :peacefingers:

#46
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Pentru ca sa donezi sange nu trebuie consumat alcool inainte iar dupa e de preferat sa mananci multe fructe si sa bei multe lichide.

#47
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Just curios: te pureca asistentele rau pe acolo? Vreau si eu sa dau...ca am de unde. Dar mi-e sila cand ma gandesc ca o sa ma caute tipele alea peste tot....

#48
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 nile, on Apr 14 2007, 01:15, said:

Just curios: te pureca asistentele rau pe acolo? Vreau si eu sa dau...ca am de unde. Dar mi-e sila cand ma gandesc ca o sa ma caute tipele alea peste tot....
Cine te cauta ma pe tine peste tot cand donezi sange? :w00t:

#49
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ce conditii trebuie sa indeplineasca un donor pentru a dona sange?
Stiu ca cei care au avut hepatita nu pot dona sange, ma gandesc ca si cei cu HIV/SIDA ...

#50
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 shiva, on Apr 15 2007, 13:36, said:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un donor pentru a dona sange?
Stiu ca cei care au avut hepatita nu pot dona sange, ma gandesc ca si cei cu HIV/SIDA ...

am mergiuit topicele, asa ca acum gasesti raspunsul in postul nr. 3.

#51
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 mianna, on Apr 15 2007, 14:04, said:

am mergiuit topicele, asa ca acum gasesti raspunsul in postul nr. 3.

Am observat si am citit. Mersi @mianna  :peacefingers:

#52
Dumitrascu Raluca

Dumitrascu Raluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2007
Buna. Am citit tot ce a-ti scris pana acum si tb sa recunosc k sunt impresionata. Am avut ocazia sa lucrez k voluntar la vreo 2 campanii de informare a oamenilor referitor la donarea de sange (cea cu fotbalistii si cea cu vedetele) si am vazut k din nefericire raspunsul oamenilor a fost aproape nul. In propriul meu cer de cunostinte am auzit doar ici-colo cate unul care au facut acest gest. Din pacate mie nu mi s-a dat voie sa donez, si ma intristeaza acest lucru.

Pe scurt, as avea si eu cateva intrebari:
1. Pt donatori, ce anume v-a determinat sa faceti acest gest prima data? Sau ce va determina sa repetati acest gest?
2. Pt cei care sunt impotriva donarii de sange as avea acam acelasi gen de intrebare: care este motivul pentru care refuzati sa donati?

V-as ruga mult de tot sa-mi raspundeti, ma intereseaza foarte tare acest aspect pentru o lucrare referitor la empatie si gesturile caritabile (in general). Va multumesc anticipat.

#53
tashulina

tashulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.04.2007

 Dumitrascu Raluca, on May 9 2007, 19:18, said:

Pe scurt, as avea si eu cateva intrebari:
1. Pt donatori, ce anume v-a determinat sa faceti acest gest prima data? Sau ce va determina sa repetati acest gest?
2. Pt cei care sunt impotriva donarii de sange as avea acam acelasi gen de intrebare: care este motivul pentru care refuzati sa donati?

V-as ruga mult de tot sa-mi raspundeti, ma intereseaza foarte tare acest aspect pentru o lucrare referitor la empatie si gesturile caritabile (in general). Va multumesc anticipat.
Buna Raluca,

Eu am donat pentru prima oara anul trecut, pt. un baiat pe care personal nu il cunosteam. Motivul a fost poate unul destul de subiectiv: este motociclist, ca si mine, si avusese un accident grav cu motorul, el fiind in coma. In afara de asta a fost speranta ca poate putinul sange pe care il voi da va contribui la salvarea unei vieti. Un ajutor de care, poate, canda, voi avea si eu disperata nevoie (stiu ca suna macabru, insa este doar adevarul; se cunoaste gravitatea unui accident de motocicleta pt. motociclist/a). Nu am avut reticente privitor la ce se spunea despre starea de rau pe care o ai dupa ce donezi si, ca si confirmare, nu mi-a fost rau absolut deloc, la 15 minute dupa donare am condus masina fara nici o problema. As repeta fara sa stau pe ganduri gestul si pe viitor daca ar fi nevoie de sangele meu. Gandul ca poate ai marit sansele de supravietuire ale unui om prin gestul tau nu se poate compara cu nimic...

Privitor la ce motive ar putea fi invocate pentru refuzul unei donari de sange, imi vin in minte cateva auzite de la niste cunostinte cand a fost cazul cu baiatul motociclist:
-mi se face rau cand mi se fac injectii, mi-era rau si cand eram mic/mica si mi se luau analize;
-mi se face rau daca vad sange si o sa lesin;
-e posibil sa contactez cine stie ce boala pe acolo ( aberatie absoluta, de altfel, pt ca ABSOLUT TOTUL  este steril si se desigileaza acolo in fata ta);
-de ce sa-mi dau eu din sangele meu de care am nevoie pentru un necunoscut/necunoscuta? (poate ar trebui sa auda chestia asta si cand or fi ei/ele pe masa de operatie si vor avea nevoie disperata de sangele ORICUI);

Cam astea ar fi unele din motivele pro si contra. Personal, eu cred ca cei ce invoca motive pt a nu dona ( in afara de cele pur fiziologice, ca boli, anemie, greutate sub minim etc, care sunt perfect motivabile) sunt doar niste oameni egoisti. Repet, doar parerea mea...

#54
Dumitrascu Raluca

Dumitrascu Raluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2007
Buna. Am citit tot ce a-ti scris pana acum si tb sa recunosc ca sunt impresionata. Am avut ocazia sa lucrez ca voluntar la vreo 2 campanii de informare a oamenilor referitor la donarea de sange (cea cu fotbalistii si cea cu vedetele) si am vazut ca din nefericire raspunsul oamenilor a fost aproape nul. In propriul meu cer de cunostinte am auzit doar ici-colo cate unul care au facut acest gest. Din pacate mie nu mi s-a dat voie sa donez, si ma intristeaza acest lucru.

Pe scurt, as avea si eu cateva intrebari:
1. Pt donatori, ce anume v-a determinat sa faceti acest gest prima data? Sau ce va determina sa repetati acest gest?
2. Pt cei care sunt impotriva donarii de sange as avea acam acelasi gen de intrebare: care este motivul pentru care refuzati sa donati?

V-as ruga mult de tot sa-mi raspundeti, ma intereseaza foarte tare acest aspect pentru o lucrare referitor la empatie si gesturile caritabile (in general). Va multumesc anticipat.


nu mai scrie cu k

Edited by mianna, 11 May 2007 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate