Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#55
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
Eu sunt donatoare, merg insa cam rarut (2-3 ori pe an), am grupa A2, insa cu RH negativ; cu 5 ani in urma, am trecut printr-o cezariana chinuitoare, am avut nevoie de transfuzie si cu greu am gasit sange compatibil...de atunci donez mereu, caci sigur sunt si altii in nevoie...sotul meu merge mult mai des la donat (desi ii este teribil de frica de ace, i s-a inamplat chiar sa lesine), el avand A2 cu RH pozitiv; la inceput mergea de gura mea, apoi a constatat ca ii face si lui bine, fiind predispus la varice...in plus, zice ca dupa donare, sunt eu mai dragastoasa cu el :) )...

Edited by mianna, 11 May 2007 - 11:57.


#56
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
rasu' - plansu'

am auzit la stiri cam cum suna proiectul de lege/ordin/hotarare/whatever care reglementeaza donarea de sange. si anume, care urmeaza sa fie categoriile excluse de la donare. suna cam asa: in rezumat, ziceau ca vor exclude 3 categorii: pe cei care au legaturi sexuale cu o persoana de acelasi sex, prostituatele si pe cei care au calatorit in Africa :) dupa care detaliau nitel: se va completa un chestionar in care esti intrebat daca ai intretinut relatii cu o persoana de acelasi sex, sotia va trebui sa spuna daca sotul a intretinut relatii cu un barbat :lol: , daca ai intretinut vreodata relatii sexuale cu cineva si i-ai oferit recompense financiare (asta inseamna prostitutia mai nou? pe vremea mea parca era invers :P si oricum, se pare ca-i mai periculos un act sexual protejat cu o prostituata, decat unul neprotejat cu o fufa agatata intr-un bar); cei care s-au nascut in anumite tari din Africa sau cei care au avut relatii sexuale cu persoane nascute in tarile respective (asta mie-mi pare ca intra la discriminare, drepturile omului, ceva pe-acolo, oricum normal nu-mi suna).

#57
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postgiliola, on May 11 2007, 12:33, said:

Eu sunt donatoare, merg insa cam rarut (2-3 ori pe an), am grupa A2, insa cu RH negativ; cu 5 ani in urma, am trecut printr-o cezariana chinuitoare, am avut nevoie de transfuzie si cu greu am gasit sange compatibil...de atunci donez mereu, caci sigur sunt si altii in nevoie...sotul meu merge mult mai des la donat (desi ii este teribil de frica de ace, i s-a inamplat chiar sa lesine), el avand A2 cu RH pozitiv; la inceput mergea de gura mea, apoi a constatat ca ii face si lui bine, fiind predispus la varice...in plus, zice ca dupa donare, sunt eu mai dragastoasa cu el :) )...

Sotul tau are RH diferit fata de al tau? :huh: Nu stiu unde auzisem ca nu e bine sa ai relatii sexuale cu persoane care au RH-ul diferit fata de al tau.....probabil imi aduc eu aminte prostii....

Oricum, bravo, mai bine mai rar decat niciodata.  :coolspeak:

PS: Ce nu fac barbatii pentru atentia femeii. :D

View Postmianna, on May 22 2007, 19:15, said:

rasu' - plansu'

am auzit la stiri cam cum suna proiectul de lege/ordin/hotarare/whatever care reglementeaza donarea de sange. si anume, care urmeaza sa fie categoriile excluse de la donare. suna cam asa: in rezumat, ziceau ca vor exclude 3 categorii: pe cei care au legaturi sexuale cu o persoana de acelasi sex, prostituatele si pe cei care au calatorit in Africa :) dupa care detaliau nitel: se va completa un chestionar in care esti intrebat daca ai intretinut relatii cu o persoana de acelasi sex, sotia va trebui sa spuna daca sotul a intretinut relatii cu un barbat :lol: , daca ai intretinut vreodata relatii sexuale cu cineva si i-ai oferit recompense financiare (asta inseamna prostitutia mai nou? pe vremea mea parca era invers :P si oricum, se pare ca-i mai periculos un act sexual protejat cu o prostituata, decat unul neprotejat cu o fufa agatata intr-un bar); cei care s-au nascut in anumite tari din Africa sau cei care au avut relatii sexuale cu persoane nascute in tarile respective (asta mie-mi pare ca intra la discriminare, drepturile omului, ceva pe-acolo, oricum normal nu-mi suna).


Ce prostie, si asa sunt putin donatori...si oricum, hai sa zicem, ai mai multe sanse sa te infectezi cu vreo boala, dar de asta sunt analizele de sange gratuite pentru donatori....

Edited by raz_md, 22 May 2007 - 19:51.


#58
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postraz_md, on May 22 2007, 20:48, said:

Sotul tau are RH diferit fata de al tau? :huh: Nu stiu unde auzisem ca nu e bine sa ai relatii sexuale cu persoane care au RH-ul diferit fata de al tau.....probabil imi aduc eu aminte prostii....

la modul in care te-ai exprimat, cu siguranta-s prostii :) stii tu ceva, dar nu le prea legi, si oricum nu se incadreaza in subiectul topicului.

#59
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Drepturile Omului pe dracu, e vorba sa previna niste maladii necunoscute / necercetate indeajuns la faza cu Africa... e la nivel mondial decizia.

#60
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAlexIP, on May 22 2007, 22:11, said:

Drepturile Omului pe dracu, e vorba sa previna niste maladii necunoscute / necercetate indeajuns la faza cu Africa... e la nivel mondial decizia.

scuze, da' maladii necunoscute pot exista pe orice continent. imi seamana a "dobul de sare".

necercetate - e prea vag termenul ca sa-mi dau seama la ce te referi.

la nivel international is exprimari nitel mai coerente:

You may not donate if you received a blood transfusion in certain countries in Africa since 1977. This requirement is related to concerns about rare strains of HIV that are not consistently detected by all current test methods.

in plus:

Wait for 12 months after receiving a blood transfusion from another person in the United States. You may not donate if you received a blood transfusion since 1980 in the United Kingdom (England, Wales, Scotland, Northern Ireland, Channel Islands, Isle of Man), Gibraltar or Falkland Islands. This requirement is related to concerns about variant CJD, or 'mad cow' disease.

ce-am bolduit e expresia cheie, care in formularea neaosa lipseste (ma rog, e doar in faza de proiect). asa are o explicatie logica. in varianta pe care-am auzit-o eu, nu.

#61
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cum se spala/iradiaza eritrocitele? Ce se intampla de fapt? Ce se indeparteaza? Sunt procedee costisitoare? Isi pastreaza functia? Se trateaza de fapt sangele integral sau masa eritrocitara?

#62
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostThe_Napster, on Apr 15 2007, 01:25, said:

Cine te cauta ma pe tine peste tot cand donezi sange? :w00t:
Aaaa, deci m-a pacalit nenea asistentu'!!!

#63
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
extrase dintr-o brosura despre donarea de sange:

Pot dona pesoanele intre 18 si 55 de ani, cu greutatea peste 56 kg.la femei si peste 58 kg.la barbati.
Femeile pot dona la un interval de minim 120 de zile si barbatii la 70 de zile.

NU trebuie sa ai/sa fi avut:
-hepatita de orice fel
-TBC, sifilis, HIV, malarie, ulcer, epilepsie, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, miopie peste -6 dioptrii

Volumul de sange recoltat la o donare este de maxim 400 ml, organismul uman are aceasta cantitate drept "rezerva" si il va inlocui in aprox.24 de ore.

Inainte de donare cu 24 de ore se recomanda a nu se consuma bauturi alcoolice, in ziua donarii se recomanda a se servi micul dejun.

Donand sange puteti beneficia de analize gratuite (Rh, grup sangvin, hemograma, transaminaze, HIV, sifilis, hepatita B si C). la cerere aveti posibilitatea efectuarii ai altor analize gratuite (calcemie, glicemie, colesterol)

Trusele folosite sunt de unica folosinta!

Donand sange puteti salva o viata!

#64
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

View Postanknic, on Jul 25 2007, 13:37, said:

extrase dintr-o brosura despre donarea de sange:

Pot dona pesoanele intre 18 si 55 de ani, cu greutatea peste 56 kg.la femei si peste 58 kg.la barbati.
Femeile pot dona la un interval de minim 120 de zile si barbatii la 70 de zile.

NU trebuie sa ai/sa fi avut:
-hepatita de orice fel
-TBC, sifilis, HIV, malarie, ulcer, epilepsie, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, miopie peste -6 dioptrii

Volumul de sange recoltat la o donare este de maxim 400 ml, organismul uman are aceasta cantitate drept "rezerva" si il va inlocui in aprox.24 de ore.

Inainte de donare cu 24 de ore se recomanda a nu se consuma bauturi alcoolice, in ziua donarii se recomanda a se servi micul dejun.

Donand sange puteti beneficia de analize gratuite (Rh, grup sangvin, hemograma, transaminaze, HIV, sifilis, hepatita B si C). la cerere aveti posibilitatea efectuarii ai altor analize gratuite (calcemie, glicemie, colesterol)

Trusele folosite sunt de unica folosinta!

Donand sange puteti salva o viata!

Nici daca esti hipotensiv nu poti dona (mai sunt si altele).  Greutatea la fel - variaza parerile, oricum depinde si de inaltime! Daca ai 58 de kg si 1.90 eu zic ca nu poti dona :) Oricum, afli acolo, stiu cei de acolo ce fac. Bafta la donat !
Aaaa. .. si gestul se mai recompensa: vreo 2-3 zile concediu, o zi libera pe mijloace de transport, ceva tichete de masa si/sau bani etc (simbolic). Recompensa variaza.

Edited by lopi, 25 July 2007 - 13:10.


#65
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
doar 1% din romani doneaza sange, in timp ce in Europa donarea de sange este ceva obisnuit, circa 10% dintre locuitori donand periodic sange!

Astazi au fost 10 colegi sa doneze sange, maine ne mai ducem inca 5!

Ieri faceam misto de ei ca ii vor primi cu bratele deschise...vor spune "sange de calitate, oameni hraniti bine!"
in general cei foarte saraci doneaza sange pentru facilitati (se dau 7 tichete de masa, nu le stiu valoarea, adeverinta pentru obtinerea unei reduceri de 50% pe o luna pentru transportul in comun si o zi libera de la serviciu...asta e valabil in Ploiesti, banuiesc ca este aproximativ la fel in toata tara)...nu va spun ca azi colegii mei s-au socat sa-l auda pe un nene intreband daca tichetele alea sunt valabile si in carciuma...
ideea e ca din lipsa de sange se accepta la donare orice fel de sange si de la oameni mai prost hraniti...nu vreau sa fac discriminare, dar voi, cei care aveti posibilitati financiare si va hraniti bine, mergeti si ajutati un om donand sange, aveti un sange de calitate care va salva o viata!

eu, daca maine trec cu bine de testele de hepatita, am de gand sa ma duc periodic sa donez, doctorita cu care am vorbit azi mi-a spus ca grupa mea este foarte rara si sunt in mare lipsa.

PS: pana acum am convins personal 3 oameni sa doneze...poate va conving si pe voi!

LE: imi cer scuze pentru dezinformare, ieri a fost ziua donatorului de sange!

Edited by anknic, 25 July 2007 - 17:22.


#66
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

View Postanknic, on Jul 25 2007, 18:07, said:

doar 1% din romani doneaza sange, in timp ce in Europa donarea de sange este ceva obisnuit, circa 10% dintre locuitori donand periodic sange!

Astazi au fost 10 colegi sa doneze sange, maine ne mai ducem inca 5!

Ieri faceam misto de ei ca ii vor primi cu bratele deschise...vor spune "sange de calitate, oameni hraniti bine!"
in general cei foarte saraci doneaza sange pentru facilitati (se dau 7 tichete de masa, nu le stiu valoarea, adeverinta pentru obtinerea unei reduceri de 50% pe o luna pentru transportul in comun si o zi libera de la serviciu...asta e valabil in Ploiesti, banuiesc ca este aproximativ la fel in toata tara)...nu va spun ca azi colegii mei s-au socat sa-l auda pe un nene intreband daca tichetele alea sunt valabile si in carciuma...
ideea e ca din lipsa de sange se accepta la donare orice fel de sange si de la oameni mai prost hraniti...nu vreau sa fac discriminare, dar voi, cei care aveti posibilitati financiare si va hraniti bine, mergeti si ajutati un om donand sange, aveti un sange de calitate care va salva o viata!

eu, daca maine trec cu bine de testele de hepatita, am de gand sa ma duc periodic sa donez, doctorita cu care am vorbit azi mi-a spus ca grupa mea este foarte rara si sunt in mare lipsa.

PS: pana acum am convins personal 3 oameni sa doneze...poate va conving si pe voi!

LE: imi cer scuze pentru dezinformare, ieri a fost ziua donatorului de sange!

In Romania este nevoie de sange foarte mult. Ai dreptate, de regula cei care merg sa doneze sunt nevoiasii (pentru tichete/bani) sau persoanele care doneaza pentru cineva anume. Ar trebui mediatizata treaba asta, lumea sa fie bine informata etc.  Sunt foarte multe cazuri cand este nevoie de sange si prin spitale se face economie cat mai mult.
Eu zic asa: daca donezi macar o data in viata - nu ai ce pierde (se lucreaza foarte "curat" mai ales in acest domeniu). Dar ai facut un gest enorm pentru cineva ! Fiecare cum stie.

#67
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am fost o data respinsa cand am vrut sa donez, mai demult (doctoritei care m-a consultat i-a fost frica sa nu-i lesin pe scaun caci am fost sincera si i-am spus ca am lesinat o data in viata din cauza de hipo-ceva, calcemie sau glicemie probabil, in perioada cand tineam cure de slabire draconice ca voiam sa fiu miss, deci era clar ca-s sanatoasa tun, doar cu ceva pasarele la cutiuta legate de kg si oricum pasarelele nu alterau sangele, desi eu am insistat si i-am spus ca doar sunt acolo si daca lesin imi baga repede un calciu in vena si-mi trece, mai ales cand ea a recunoscut ca am o grupa de sange foarte rara si eu lipsa permanent de grupa mea)...si de atunci chiar nu mi-am mai pus problema sa ma duc, dar m-a pus tare pe ganduri un nene care a intrat in sediu acum cateva zile. este bolnav si necesita 1 l de sange pe saptamana ca sa supravietuiasca...i se da, dar greu! atunci am realizat ca exista oameni care mor fara acea cantitate de sange de care organismul tau de om sanatos se poate dispersa foarte usor! adica a devenit real, ca stiam ca mor, dar din carti!

asa ca dupa ce s-au dus colegii la donat mi-am luat inima in dinti si am sunat-o pe directoarea centrului de transfuzii si i-am zis de pb.mea cu hepatitele (sper sa iasa bine maine) si ca am lesinat o data dar sunt absolut decisa sa donez daca imi ies bine analizele chiar daca ma apuca lesinul pe acolo (oricum i-am spus ca nu mai am obsesii de kg.si drept urmare nu cred ca am de ce sa lesin!)

#68
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Deci am fost si am donat!

nu am anticorpi de hepatita B sau C asa ca am liber la donat de acum incolo si chiar ma duc iar peste 4 luni!

NU E MARE LUCRU! nu te doare (poate o micuta jena cand iti baga acul), cantitatea de sanga foarte mica pe care ti-o iau nu determina ameteli sau alte neplaceri.

Mergeti si voi! Puteti salva o viata!

Doamnele de acolo s-au bucurat foarte mult ca ne-am dus sa donam! Ne-au spus ca este o mare criza de sange!

Edited by mianna, 26 July 2007 - 16:02.


#69
d.paula

d.paula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2007

View Postgiliola, on May 11 2007, 12:33, said:

Eu sunt donatoare, merg insa cam rarut (2-3 ori pe an), am grupa A2, insa cu RH negativ; cu 5 ani in urma, am trecut printr-o cezariana chinuitoare, am avut nevoie de transfuzie si cu greu am gasit sange compatibil...de atunci donez mereu, caci sigur sunt si altii in nevoie...sotul meu merge mult mai des la donat (desi ii este teribil de frica de ace, i s-a inamplat chiar sa lesine), el avand A2 cu RH pozitiv; la inceput mergea de gura mea, apoi a constatat ca ii face si lui bine, fiind predispus la varice...in plus, zice ca dupa donare, sunt eu mai dragastoasa cu el :) )...

ai o grupa foarte rara, iar un copil de o luna are nevoie de transfuzii cu aceasta grupa.daca esti dispusa sa il ajuti anunta-ma pe forum daca se poate si iti voi da mailul

Edited by d.paula, 06 August 2007 - 18:10.


#70
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
up! ca poate mai conving pe aici sa mearga lumea sa doneze sange!
toti colegii mei de serviciu (cu exceptia celor care au avut hepatita!) au donat sange!

(@mianna, faci split la celalalt subiect?)

#71
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postanknic, on Aug 6 2007, 21:39, said:

(@mianna, faci split la celalalt subiect?)

mintea mea 'a blonda a zis sa unesc topicele. daca n-am gandit-o corect, astept sugestii mai clare, ca n-am inteles ce voiai sa splitez. inca n-am facut nimic ireparabil :)

#72
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmianna, on Aug 7 2007, 00:40, said:

mintea mea 'a blonda a zis sa unesc topicele. daca n-am gandit-o corect, astept sugestii mai clare, ca n-am inteles ce voiai sa splitez. inca n-am facut nimic ireparabil :)

asta voiam! mercic!
(cred ca m-am exprimat eu un pic gresit...batranetile :lol: )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate