Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#73
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
pentru cine stie sigur, un cadru medical ceva..
ca sa donez sange(e la urgenta, pt cineva accidentat) trebuie sa fiu nemancata alea alea, ca la analize? sau n`are treaba?

in cazurile urgente, imi poate lua o cantitate mai mica decat cea standard(ca intelesesem ca exista asa ceva), avand in vedere greutatea mica..?

Edited by mianna, 11 April 2008 - 22:30.


#74
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSeNsaTioNs, on Oct 1 2007, 22:03, said:

pentru cine stie sigur, un cadru medical ceva..
ca sa donez sange(e la urgenta, pt cineva accidentat) trebuie sa fiu nemancata alea alea, ca la analize? sau n`are treaba?

in cazurile urgente, imi poate lua o cantitate mai mica decat cea standard(ca intelesesem ca exista asa ceva), avand in vedere greutatea mica..?
o punga are 400 ml, atit se recolteaza in mod normal, daca se poate sa-ti ia mai putin...nu stiu sa-ti raspund, imi pare rau
daca ai sub 58/60 kg nu te accepta. e foarte importanta si sanatatea ta, a donatorului, intentia e sa salveze un pacient, nu sa faca doua victime.
bine, acum depinde si unde, teoria o stie toata lumea, in practica se intimpla uneori "putin altfel"....

#75
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
pai e problema ca respectivu are rh negativ, si s`a donat o data, n`a ajuns sangele, si n`au de unde sa faca rost(da..romania..). macar putin acolo..ca imi sta pe constiinta:P

mancata/nemancata?  

(ps: am 50 kg)

#76
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSeNsaTioNs, on Oct 1 2007, 22:12, said:

(ps: am 50 kg)
no way, sorry

si eu am rh -, depinde si ce grupa....

#77
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
sfantu 0

#78
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Teoretic , ar fi bine sa nu mananci nimic inainte ...
       Inainte de a fi acceptata pentru o donare de sange , se face o evaluare legata de capabilitatea persoanei de a face o donatie .
   Daca esti prea slaba sau prea grasa , nu esti acceptata ...

#79
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
practica, practica ma intereseaza. prea grasa/slaba asta e..subiectiv. sunt normala, n`arat slaba, nici grasa. presupun ca nu ma ia dupa ochi..la urma urmei.

#80
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSeNsaTioNs, on Oct 1 2007, 22:14, said:

sfantu 0
A- aici. la 50 kg nu te lasa nimeni sa donezi singe nici mincata nici nemincata orice ai face. Sau, pentru binele tau, n-ar trebui sa te lase.

#81
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
but but but but but why?:( 100 ml..acolo..de ce nu se poate? nu vad logica, desi sunt convinsa ca exista
la analize baga acu pt cate putin, la donatii pt suflete de oameni nu <_<


p.s: nu ma bagati in seama, sunt doar nervoasa ca as putea ajuta un om , si nu m`ar lasa.

#82
dumy25

dumy25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.03.2006
Pot fi donatori de sânge doar cei care îndeplinesc aceste condiții:
-  vârsta cuprinsă între 18 și 62 ani
-  greutate minimă - 58 kg fetele și 60 kg băieții
-  tensiune arterială - peste 110/60 mmHg
-  să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.
-  să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale
-  femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.
-  să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

Pentru ca donarea să se desfășoare în condiții bune se recomandă:
-  odihnă suficientă în noaptea prealabilă donării.
-  înainte de donare, alimentație ușoară, dar bogată în fier. De evitat produsele bogate în grăsimi, prăjelile, de preferat carnea slabă, peștele, cerealele, leguminoase, cereale.
-  aport crescut de apă și evitarea băuturilor care conțin cofeină.

Extras de pe:
http://www.atentie.i...?...8&general=3  :rolleyes:

#83
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
ok, convinsa, stau pe tusa. da' daca il trimit pe tata, ii zic ca poate sa bea macar ceva? un pahar de apa de sete..:P

#84
dumy25

dumy25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.03.2006

View PostSeNsaTioNs, on Oct 1 2007, 22:29, said:

ok, convinsa, stau pe tusa. da' daca il trimit pe tata, ii zic ca poate sa bea macar ceva? un pahar de apa de sete..:P

Dar ce (sau cine) te-a convins să fi atât de darnică în noaptea asta ?  -_-

#85
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
pai e vb de viata unui om totusi. la mine sangele se reface, la el alea cateva sute de ml pot fi limita intre a crapa sau nu. nu`l cunosc pe nene, dar are si copil..si.. :crying:

#86
dumy25

dumy25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.03.2006

View PostSeNsaTioNs, on Oct 1 2007, 22:38, said:

pai e vb de viata unui om totusi. la mine sangele se reface, la el alea cateva sute de ml pot fi limita intre a crapa sau nu. nu`l cunosc pe nene, dar are si copil..si.. :crying:

Bad luck, nu încerc să fiu răutăcios, dar nu cred că poți ajuta într-un fel sau altul. Get used to it !  :P

#87
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
ba da, conving pe altii sa dea sange ^_^

#88
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
La 50 kg, sigur nu te primesti sa donezi sange si cei 100 ml ma indoiesc ca ii vor fi vitali.
De regula trebuie sa fii nemancata, depinde si ce mananci. Apa, desigur poti sa consumi, poti sa consumi si un ness daca ai tensiunea mai mica. In general lichide poti sa consumi, mai putin alcool.
Tatal daca va putea dona, ok, poate este in alta situatie, stiu mai bine cei de acolo.

PS: Se poate recolta doar 100 ml, dar nu vad rostul. Macar de la 300 ml in sus.

Edited by lopi, 01 October 2007 - 22:23.


#89
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
da' nenea ala nu are rude??

#90
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
de unde sa stiu eu daca are sau n`are..o fi avand, dar e chestie de anunt umanitar la nivelul intregului oras. sangele donat nu a ajuns, asta e a doua etapa de recoltare. deci..cu sau fara rude, omu are nevoie de sange.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate