Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

PC nou - sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Salut. Am si eu nevoie de un calculator nou, pentru programare, net, jocuri, filme etc. M-am tot documentat in ultima vreme, am citit la review-uri de mi s-a luat, insa as vrea sa stiu si sfatul vostru, pt ca sunt indecis in privinta multor lucruri. Configuratia ar fi cam urmatoarea:

1. Placa de baza: Gigabyte P35-DS4 (526 RON - era cu 30 RON mai ieftina acum cateva zile)- ca sa fie compatibila cu noile procesoare ce vor aparea. Ce parere aveti despre ea?

2. Procesor: Pentium D 925 3.0GHz (240 RON) - deoarece nu prea am bani, si oricum o sa vreau sa fac upgrade peste cateva luni cand se vor ieftini iar procesoarele Intel. Cred ca pana atunci imi ajunge si asta, poate overclockat putin...

3. Memorie: aici sunt nehotarat intre 2 x 1GB Kingmax 800MHz CL5 (114 RON), 2 x 1GB UMAX 800MHz CL5 (105 RON), si 2GB Geil Ultra 800MHz CL4 (327 RON). Ultima e cam scumpa, si am citit despre Core 2 Duo ca viteza memoriei nu afecteaza foarte mult viteza sistemului (http://www.xbitlabs....y/ddr2-800.html). Ce parere aveti?

3. Placa video: Gigabyte X1950 PRO 256MB, cooler Zalman.

4. HDD: Seagate 320GB SATA II 16MB 7200.10, 5 ani garantie (!) - pare mai mult ca ok, insa unii se pare ca nu prea il agreeaza, si prefera in schimb WD sau Samsung. Pareri?

5. Sursa: Fortron Bluestorm II 500W - ma gandeam ca poate in viitor mai fac vreun upgrade la vreo placa video mai buna, sau poate iau doua placi ATI si le pun in Crossfire; sau poate iau doua HDD-uri, unitati DVD-RW, etc... credeti ca ar fi de-ajuns Fortron BS II la 400W? Daca da, atunci pt ce mai sunt acelea la 500W sau chiar mai mult?

6. Carcasa: nici asta nu-i alegere usoara - initial ma gandeam la Enermax Chakra, Antec NSK6000, Raidmax Smilodon, dar toate sunt cam scumpe. Poate o sa iau ceva mai ieftin, dar nu gasesc nimic care sa-mi placa...

7. DVD-RW: neaparat SATA (!JMicron), si neaparat LightScribe. Din pacate, pana acum in magazine n-am vazut decat ASUS care sa indeplineasca conditiile astea. Dar am tot avut unitati optice ASUS pana acum, si niciodata n-am fost prea multumit de ele...

Daca ati putea sa ma ajutati, v-as fi recunoscator. Orice sfat e bine-venit.

Edited by iSandu, 24 May 2007 - 13:53.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003
Pai ce sfaturi vrei? Configuratia e cit se poate de OK. :D Bine cu amendamentul ca o sa-ti iei Core2Duo cit mai repede. ;)
Memorii ia UMAX ca-si fac treaba bine si sunt si ieftine al naibii, MB daca vrei cu P35 e OK asa, CPU schimbat cu prima ocazie, video OK, HDD OK (alegerea dintre WD/Seagate/Samsung tine fix de gusturi), sursa ultra-mega-arhisuficienta si pentru viitor, DVD de care vrei tu pe SATA (personal n-am nicio preferinta, pentru mine toate-s la fel), carcasa asta e, cu ce mai ramine in buzunar.

#3
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View Postburebista, on May 24 2007, 15:16, said:

Pai ce sfaturi vrei? Configuratia e cit se poate de OK. :D Bine cu amendamentul ca o sa-ti iei Core2Duo cit mai repede. ;)
Memorii ia UMAX ca-si fac treaba bine si sunt si ieftine al naibii, MB daca vrei cu P35 e OK asa, CPU schimbat cu prima ocazie, video OK, HDD OK (alegerea dintre WD/Seagate/Samsung tine fix de gusturi), sursa ultra-mega-arhisuficienta si pentru viitor, DVD de care vrei tu pe SATA (personal n-am nicio preferinta, pentru mine toate-s la fel), carcasa asta e, cu ce mai ramine in buzunar.

Merci, mi-ai dat mai multa incredere :). Da, s-au ieftinit foarte mult memoriile, si se pare ca pretul lor scade de la o zi la alta. Crezi ca UMAX-urile alea pot merge la 4-4-4-12 cu 800MHz? Chiar daca nu, sa-ti iei 2GB cu 200 RON, cand anul trecut abia daca luai 512MB la banii astia, e chiar beton.

Si as fi interesat sa stiu daca are cineva Gigabyte P35-DS4, sau daca a auzit ceva despre ea, ca sa stiu cat de stabil merge. Pt ca este destul de noua...

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003

View PostiSandu, on May 24 2007, 15:33, said:

Crezi ca UMAX-urile alea pot merge la 4-4-4-12 cu 800MHz?
Nu cred, stiu, le-am vazut la cumnata-meu in calculator. In plus eu am Corsair 5400C4 v7.1 care au fix aceleasi chipuri ProMOS si care duc bine-mersi DDR800 4-4-4-12 2T la 2.0V pe AM2 (da' parca am mai zis de fo' citeva ori asta...)

View PostiSandu, on May 24 2007, 15:33, said:

Si as fi interesat sa stiu daca are cineva Gigabyte P35-DS4, sau daca a auzit ceva despre ea, ca sa stiu cat de stabil merge. Pt ca este destul de noua...
Aici e mai problematic, ca in afara de (eventualele) review-uri de pe net nu cred ca o sa gasesti asa repede un posesor.

Edited by burebista, 24 May 2007 - 14:42.


#5
ian_sarchiz

ian_sarchiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.06.2006
ca si dvdwriter , am vazut pe tomshardware cum ca NEC Optiarc ar fi foarte bun...eu nu am gasit insa decat pe ide, asa ca m-am multumit si cu un asus.

http://www.tomshardw...th_the_trouble/

Edited by ian_sarchiz, 24 May 2007 - 15:18.


#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Incearca sa-ti iei un E2160 e o solutie mult mai buna decat P4 ala si doar cu 50 lei mai scumpa. http://www.intend.ro...roducts_id=8776

#7
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View PostMD, on May 30 2007, 00:10, said:

Incearca sa-ti iei un E2160 e o solutie mult mai buna decat P4 ala si doar cu 50 lei mai scumpa. http://www.intend.ro...roducts_id=8776

Da, acuma am vazut si eu cele doua procesoare noi. Chiar ma intrebam cum se compara cu D925. Dar chestia e ca oricum e de aruncat, si as vrea sa-l iau cat mai ieftin. Poate iau un E2140, si sa-l overclockez (366 x 8 = 2928 ~ 3GHz), daca merge.

Si inca o chestie, in loc de Gigabyte P35-DS4, ar fi mai bine Gigabyte GA-N650SLI-DS4 (considerand ca nu prea ma intereseaza SLI, cel putin in momentul actual)? Sau poate alta placa de baza cu totul? Eu am gasit pe tomshardware o comparatie intre nForce 650i si P965, dar tot nu m-am lamurit care-i mai bun. Ma intereseaza in special sa fie cat mai stabil.

Edited by iSandu, 30 May 2007 - 10:20.


#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Da, acuma am vazut si eu cele doua procesoare noi. Chiar ma intrebam cum se compara cu D925. Dar chestia e ca oricum e de aruncat, si as vrea sa-l iau cat mai ieftin. Poate iau un E2140, si sa-l overclockez (366 x 8 = 2928 ~ 3GHz), daca merge.

Man, nu-i nevoie de OC, acesta vine ca bonus :D . Si la viteza stoc intrece Pentium D.

#9
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View Postcods, on May 30 2007, 19:55, said:

Man, nu-i nevoie de OC, acesta vine ca bonus :D . Si la viteza stoc intrece Pentium D.

Ok, merci, atunci ramane E2160 (am vazut intre timp ca e cu 30 ron mai scump decat celalat, asa ca primul n-are rost).

Chiar n-are nimeni vreo parare despre cele doua placi de baza Gigabyte P35-DS4 si Gigabyte N650SLI-DS4? Sau poate sa iau una cu P965 ca-i mai ieftina? Momentan inclin spre Gigabyte P35-DS4, pt ca as vrea sa fie compatibila cu procesoarele pe 45nm, in caz de upgrade. In rest m-am cam decis.

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,467
  • Înscris: 06.06.2006

View PostiSandu, on May 31 2007, 12:05, said:

Ok, merci, atunci ramane E2160 (am vazut intre timp ca e cu 30 ron mai scump decat celalat, asa ca primul n-are rost).

Chiar n-are nimeni vreo parare despre cele doua placi de baza Gigabyte P35-DS4 si Gigabyte N650SLI-DS4? Sau poate sa iau una cu P965 ca-i mai ieftina? Momentan inclin spre Gigabyte P35-DS4, pt ca as vrea sa fie compatibila cu procesoarele pe 45nm, in caz de upgrade. In rest m-am cam decis.
daca vrei proc pe 1333 ramai pe p35

tot pe la pretul ala (daca vrei neaparat p965 cu 1333) ai P5B Deluxe cu/fara wifi

sorry, am mancat castane: P5B Deluxe e un pic mai scumpa

Edited by kretzu77, 31 May 2007 - 11:17.


#11
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
DS4 pe p35

#12
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View Postkretzu77, on May 31 2007, 12:15, said:

daca vrei proc pe 1333 ramai pe p35

tot pe la pretul ala (daca vrei neaparat p965 cu 1333) ai P5B Deluxe cu/fara wifi

sorry, am mancat castane: P5B Deluxe e un pic mai scumpa

Pai nu vreau P965, dar intrebam daca merita mai mult pt ca placile cu acest chipset sunt mai mature si mai stabile. Dar P965 nu stiu daca o sa suporte noile procesoare. Macar poate n650i le va suporta cu un update de bios... (eu chiar nu ma pricep, va rog sa nu dati cu parul daca ce am zis nu-i corect).

La P35-DS4 nu prea-mi place ca are un port PCI-Express 16X in plus si doar doua PCI, dar care e inutil ca oricum merge la 4X si daca decid sa merg pe NVidia oricum ar fi mai bine SLI. Dar nici P35-DS3R nu-mi place ca e chiar mai scumpa ca asta si are o racire mai saracacioasa, si parca mai are si alte chestii lipsa.  

Oricum, P35-DS4 ramane pana la urma... Am citit review-uri imbucuratoare despre ea. Sper sa n-aiba prea multe probleme de BIOS :D

Cam asta ar fi configuratia atunci. Cu E2160 in loc de Pentium D, pana strang bani de un quad-core :D; si poate un Galaxy 7900GS in loc de Gigabyte X1950 ca e cu 100 de RON mai ieftina si nu prea am bani, mare diferenta de viteza si calitate a imaginii intre ele nu stiu daca o sa simt, si oricum peste un an cand apar jocuri DX10 sunt deja depasite total.

Multumesc mult tuturor.
Daca n-o sa fiu multumit de noua configuratie, o sa am pe cine da vina!
:lol: glumeam...

#13
Kalko

Kalko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.10.2005
Ceva upgrade de genu am facut si eu, trebuia sa-mi vina azi P35-DS4-u dar se pare ca abia maine va sosi,
din pacate eu mi-am cumparat procu inainte si nu am observat ca o aparut E2160-u  :confuzzled:
Pe maine pot sa-ti spun cum se comporta placa de baza, oricum e superba  :coolspeak:
Ram mi-am luat si eu 1Gb Kingmax de 800, si din cate vad si HDD la fel am.......al naibi coincidenta

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
isandule:

punctul 7: am si Optiarc si Asus. Ambele sint S-ATA. Optiarc-ul e Sony-NEC, Asus-ul Asus. Optiarc-ul are LabelFlash, Asus-ul LigthScribe. Asta pentru ca nu stiu daca toate discurile sint compatibile la imprimare cu LightScribe/LabelFlash. De recomandat recomand Asus-ul cu caldura. Optiarc-ul mi-a belit un disc, nu citeste calumea, e cam jaf. Si pretul a fost mic. 97 RON. Pe Asus am dat 123 RON. Ce-i drept a fost retail, Optiarc-ul a fost bulk. Asus-ul citeste tot, scrie super. Ce-i drept ca am un CD-ROM Asus mai vechi care citea cu erori si nu le corecta. Plus ca s-a stricat si motorul. Cred ca Sony e de vina pentru calitatea slaba la Optiarc, NEC-ul facea chestii faine. Am avut doua scule de la ei si am fost multumit. Unul a crapat complet, dar dupa vreo 3 ani.
punctul 4: la fel. am un Baracuda din ala de la Seagate. exact modelul care vrei sa il ei (ma rog, sint vreo doua modele cu aceleasi specificatii, unul e cu perpendicular writing sau nu stiu ce naiba, dar nu cred ca sint diferente mari intre ele). ce sa spun, mie imi merge bine, nu am avut probleme, dar eu am fost norocos la chestia asta, am avut noroc cu hard-urile. si am avut destule. eu am dat 127 RON pe el parca.
punctul 5: eu am un Fortron BlueStorm II de 400W. am dat 178 RON parca. ce sa spun, aveam o sursa KME inainte. nu vad nici o diferenta intre ele. mergea si inainte, merge si acum. a fost un moft, ca sa zic asa. se pare ca (virgula) consumul sistemului meu e sub puterea pe care o dadea si KME-ul. fain la Fortron-urile astea e ca au eficienta >85% si au PFC activ. dar la KME-ul initial, era o sursa ieftina, dar tot la fel de bine mergea. ce nu am inteles la Fortron de ce scrie Fortron pe liste, pentru ca nici pe ea, nici pe cutie nu scrie Fortron, scrie ceva acronim din 3 litere. e fain ca e silentioasa. sursa asta care o am tine cu succes un AMD x64 dual core 3600+, placa de baza MSI cu chipset Nvidia 570 SLI, placa video GeForce PX 7600, 3HDD-uri, 4 DVD-RW-uri, 6 cooler-e si un Audigy 2 ZS.
cooler Zalman eu nu mai iau cat oi trai. mai am un sistem in care am un Zalman din Cu integral, cu 2000 cm2 suprafata radianta, ventilator de 92mm si tine procesorul la 70 grade. asa ca nu recomand.
la restul nu stiu. eu sint cu AMD si Nvidia. nu ma pricep la ATI si Intel. Dar memoriile s-au ieftinit mult. Ia-ti ceva de firma.

Edited by Ion_de_la_Raion, 31 May 2007 - 17:32.


#15
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003

View PostIon_de_la_Raion, on May 31 2007, 18:29, said:

ce nu am inteles la Fortron de ce scrie Fortron pe liste, pentru ca nici pe ea, nici pe cutie nu scrie Fortron, scrie ceva acronim din 3 litere.
FSP. ;)
Si termina cu comparatiile KME-Fortron. :)

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
de ce ?

#17
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007

View PostIon_de_la_Raion, on May 31 2007, 22:43, said:

de ce ?
:roflmao: :roflmaofast:

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
nu te inteleg rare. fii mai explicit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate