Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

jurnalul unui student la medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
salut:) m-am gandit ca ar fi foarte fain si folositor, daca cei care sunt studenti la medicina si-ar face (din cand in cand )timp sa mai ne scrie si noua cate ceva despre viata lor de zi cu zi ...sunt binevenite orice detalii...orice care sa ii ajute pe unii sa isi faca o imagine cat mai realista despre ceea ce inseamna sa fie student la medi...multumesc:)

#2
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 cdr, on Apr 29 2007, 01:35, said:

salut:) m-am gandit ca ar fi foarte fain si folositor, daca cei care sunt studenti la medicina si-ar face (din cand in cand )timp sa mai ne scrie si noua cate ceva despre viata lor de zi cu zi ...sunt binevenite orice detalii...orice care sa ii ajute pe unii sa isi faca o imagine cat mai realista despre ceea ce inseamna sa fie student la medi...multumesc:)
:coolspeak:  hai ca imi place ceea ce ai scris.uite eu sunt student la medicina la carol davila :D
vrei la medicina? foarte bine.. ce sa ti spun:
-tot felul de oameni gasesti:invatat foarte mult
disectii cadavre,formol,sesiune examene pana la 25 iulie,
stres.restante si tot tacamul :D

#3
city_girl

city_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2004
daca e asa misto mai scrie-ne!  :lol:
sunt convinsa ca ar iesi un blog de toata frumusetea  :thumbup:

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 huafa, on May 5 2007, 08:29, said:

:coolspeak:  hai ca imi place ceea ce ai scris.uite eu sunt student la medicina la carol davila :D
vrei la medicina? foarte bine.. ce sa ti spun:
-tot felul de oameni gasesti:invatat foarte mult
disectii cadavre,formol,sesiune examene pana la 25 iulie,
stres.restante si tot tacamul :D
Restanțe? :o  Sper să nu ajung vreodată pe mîna ta.

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 mufă, on May 5 2007, 14:47, said:

Restanțe? :o  Sper să nu ajung vreodată pe mîna ta.

tu ti-ai intrebat toti doctorii pana acum dac-au avut sau nu vreo restanta? :rolleyes:

(nope, n-am avut, dar a fost doar o intamplare :)  - la modul ca de doua ori ma si vedeam dand examen cand pica frunza; la unul am luat 8 si la celalat 9. dar unul a fost biofizica, la care daca nu luai 5-ul la un subiect din 3, picai oricat de bine le-ai fi scris pe celelalte. stiam ca am gresit un picut, dar nu-ti puteai da seama ce inseamna pentru ei acel "picut"; celalalt a fost morfopatu', la care pana in momentul in care m-am indreptat spre catedra sa raspund, nu-mi aminteam nimiiiiic despre cervicita acuta si cronica - reusisem sa scriu pe ciorna doar celulele care apar in general intr-o inflamatie acuta si cronica; in cei cativa pasi pe care i-am facut pana la catedra mi s-a ridicat ceata de pe encefal :) dar s-ar fi putut ridica cu 3 minute mai tarziu (ca de vorbit vorbesc repede, chiar daca mi-s ardeleanca :P )

#6
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mai mufa prima sesiune de anu` I la UMF tirgu mures a avut ca rezultat 30% din studenti cu toate examenele luate .. 30% cu toate(3 erau importante) picate si inca 40% cu un nr intre 1 si 2. crede-ma ca nu e ushor deloc ... dar daca iti place te descurci
din anul 4 se mai schimba treburile dar pana atunci taie si spanzura, cel putin asa am auzit.
si ca sa scriu in jurnal am luat 10 la examenul de organe din cele 3 grupe care am dat in sala 3 singurul cu 10. urmeazaa 14,17 mai LP biochimie si Embriologie la care e dezastru. in rest toate bune asteptam cu drag sesiunea .. care o sa fie mai mult deecat criminala

Edited by negotzel00, 06 May 2007 - 22:24.


#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on May 6 2007, 23:22, said:

mai mufa prima sesiune de anu` I la UMF tirgu mures a avut ca rezultat 30% din studenti cu toate examenele luate
asta nu inseamna ca asta e normalitatea. inseamna ca nu mai invata studentii. Profesorii tot astia erau, majoritatea, si pe vremuri, da' era lumea mai serioasa si nu vedeai 300 loaze din 650 cu credite in anul urmator. :)

Edited by rox, 07 May 2007 - 16:32.


#8
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
adevarul e ca ai dreptate.... rox. studentii nu au nici un interes sa invete asta e adevarul. o mare parte ma minunez ce cauta la medicina ca eu nu m-as lasa pe mana lor niciodata ... mai bine la vrajitoare.. macar aia nu poate sa-mi faca nimik. e dezastru. am incredere ca o sa se tina de treaba profii si o sa ne mai trieze ca e dezastru. pt organe ca sa iei 5 trebuia sa stii 6 organe care un elev mediu de liceu le invata in 2 zile lejer si au fost destui care habar nu aveau nimik. si asa au fost la fiecare examen.... e dezastru...

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 negotzel00, on May 7 2007, 20:34, said:

studentii nu au nici un interes sa invete


Iar profesorii nu au nici un interes sa-i trieze, pentru ca pierde facultatea bani si pierd si ei spagi. Si uite asa, din 300 de inscrisi termina medicina 290, pe cand in vest din 300 termina 50.

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 negotzel00, on May 7 2007, 20:34, said:

6 organe care un elev mediu de

Esti ruda cu Vanghelie?

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Heh.. vremuri !

o singura restanta, exact in anul in care nu trebuia sa am restante, adica anul IV !
In anul 4 la sfarsit te avansa in grad daca nu aveai restante..

M-a picat la chirurgie cretinul.. dupa ce tata se certase cu el cu 2 zile inainte (era sa iasa cu bataie - bunicu era pacient...).
Ce e drept.. nu s-a chinuit prea tare sa ma pice :)

Uite asa am terminat eu medicina cu media 8.9, dar sincer NU am curaj sa ma tratez singur; din anul 3 softpedia.com mi-a mancat toata pasiunea si atentia.

P.S. Am 2 verisoare la medinina (anul 1 si 5), dar le-am implorat sa nu dea si acum incep sa regrete...

#12
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 mufă, on May 5 2007, 14:47, said:

Restanțe? :o  Sper să nu ajung vreodată pe mîna ta.
Am o restanta la o porcarie de materie,la care culmea am fost olimpic in liceu,pur si simplu am dat 4 examene intr-o saptama in sesiunea de iarna si am fost epuizat,da rau de tot...mi a picat din cap 24 si 25 adica ult 2, pe care fiind la 6 dimineata cu invatatu dupa o noapte intreaga am zis sa trag si eu un pui de somn ca la 9 aveam examen,asta e ghinion am luat 2 lucrari cu 10 practicu cu 10 si ma duc in toamna,ca mnah asta e viata...

#13
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 mianna, on May 5 2007, 15:08, said:

tu ti-ai intrebat toti doctorii pana acum dac-au avut sau nu vreo restanta? :rolleyes:

(nope, n-am avut, dar a fost doar o intamplare :)  - la modul ca de doua ori ma si vedeam dand examen cand pica frunza; la unul am luat 8 si la celalat 9. dar unul a fost biofizica, la care daca nu luai 5-ul la un subiect din 3, picai oricat de bine le-ai fi scris pe celelalte. stiam ca am gresit un picut, dar nu-ti puteai da seama ce inseamna pentru ei acel "picut"; celalalt a fost morfopatu', la care pana in momentul in care m-am indreptat spre catedra sa raspund, nu-mi aminteam nimiiiiic despre cervicita acuta si cronica - reusisem sa scriu pe ciorna doar celulele care apar in general intr-o inflamatie acuta si cronica; in cei cativa pasi pe care i-am facut pana la catedra mi s-a ridicat ceata de pe encefal :) dar s-ar fi putut ridica cu 3 minute mai tarziu (ca de vorbit vorbesc repede, chiar daca mi-s ardeleanca :P )
prin replay-ul tau se gaseste si restanta mea! eu am scris de 8 la unul de 5 la altul si de 4 si tot m a picat

#14
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 Courage, on May 7 2007, 20:51, said:

Heh.. vremuri !

o singura restanta, exact in anul in care nu trebuia sa am restante, adica anul IV !
In anul 4 la sfarsit te avansa in grad daca nu aveai restante..

M-a picat la chirurgie cretinul.. dupa ce tata se certase cu el cu 2 zile inainte (era sa iasa cu bataie - bunicu era pacient...).
Ce e drept.. nu s-a chinuit prea tare sa ma pice :)

Uite asa am terminat eu medicina cu media 8.9, dar sincer NU am curaj sa ma tratez singur; din anul 3 softpedia.com mi-a mancat toata pasiunea si atentia.

P.S. Am 2 verisoare la medinina (anul 1 si 5), dar le-am implorat sa nu dea si acum incep sa regrete...
Ai facut cumva medicina militara?

#15
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
barbosa ... forgive me please! :worthy:
nu-s neam cu vanghelie dar ce sa fac. am comis-o... incerc sa nu se mai intample... desi nu prea am obiceiul sa citesc ce scriu si din prima nu-mi iese intotdeauna.

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Titlu: Primum non nocere? :lol:  ....cura te ipsum

Abstract: jurnalul unui student la medicina: facultate timpita si colegi handicapati. m-am saturat.
note to self: cind il vad pe domnul sebi il macelaresc.
note to self 2: apoi fug.
Introducere: bun venit in UMFCD, locul de pe planeta in care nu ti-ai dori sa fii niciodata...
Cuprins: Am semnat contractele ( intr-un final) pentru anul in curs. Cica fara data ca sa poata fi inregistrate cu 1 octombrie 2006 ( bineinteles ca toata lumea a pus data curenta ). Am terminat cu tiganeala cu top 400,cu carta universitara, cu legea invatamintului, cu toate. Am zis ca ne vedem linistiti de viata ( bineinteles ca 2/3 din studenti se urasc intre ei mai mult ca niciodata si fac planuri sa-si asasineze colegii pentru 1 credit la SCU sau 2 absente la sport). Si intr-o zi mareata, de mai, cind nimic nu prevedea catastrofa ce se va abate asupra linistii micului nostru paradis in demolare, un tinar soim al patriei, care ocupa ilustra functie de sef de serie la o serie neimportanta (2) , s-a gindit sa faca un act aditional la contract, care sa contina diverse clauze printre care si impartirea locurilor bugetate pe serii, procentual, fara sa conteze parerea muritorilor de rind, a noastra, aia multi dar prosti....Conform acestei marete logici, cu media...8,5 sa zicem ai fi intr-o serie la buget si in alta la taxa, in functie de nivelul seriei respective ( ca sa nu mai vorbesc de migrarea populationala ce va avea loc intre serii, catre seriile considerate "mai avantajoase", catre spitalele la care se dau note mai avantajoase, etc etc etc...) . Si iata cum iar s-au abatut nori negri de furtuna asupra micutului univers paralel si cum si aia 1/3 care nu urau pe nimeni au inceput sa se urasca intre ei si sa faca planuri de asasinare a colegilor sau vecinilor de camera, potentiali "furaciosi de locuri la buget"....
Concluzie: Gasiti-va oricare alt UMF din tara, daca vreti neaparat invatamint medical romanesc. Ca la Bucuresti se intimpla lucruri dubioase . Nu lasati primul prost de pe strada sa va reprezinte; aveti ceva de spus si cuvintul vostru conteaza. si daca prostul care va reprezinta e de-a dreptul imbecil , sariti la el. Fara mila. Fara remuscari. Fara sa va ginditi ca in copilarie erati vecini si va jucati cu lopatelele in aceeasi groapa de nisip . Aici e care pe care....
:death:

Edited by rox, 12 May 2007 - 12:49.


#17
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007

 rox, on May 12 2007, 13:46, said:

Titlu: Primum non nocere? :lol:  ....cura te ipsum

Abstract: jurnalul unui student la medicina: facultate timpita si colegi handicapati. m-am saturat.
note to self: cind il vad pe domnul sebi il macelaresc.
note to self 2: apoi fug.
Introducere: bun venit in UMFCD, locul de pe planeta in care nu ti-ai dori sa fii niciodata...
Cuprins: Am semnat contractele ( intr-un final) pentru anul in curs. Cica fara data ca sa poata fi inregistrate cu 1 octombrie 2006 ( bineinteles ca toata lumea a pus data curenta ). Am terminat cu tiganeala cu top 400,cu carta universitara, cu legea invatamintului, cu toate. Am zis ca ne vedem linistiti de viata ( bineinteles ca 2/3 din studenti se urasc intre ei mai mult ca niciodata si fac planuri sa-si asasineze colegii pentru 1 credit la SCU sau 2 absente la sport). Si intr-o zi mareata, de mai, cind nimic nu prevedea catastrofa ce se va abate asupra linistii micului nostru paradis in demolare, un tinar soim al patriei, care ocupa ilustra functie de sef de serie la o serie neimportanta (2) , s-a gindit sa faca un act aditional la contract, care sa contina diverse clauze printre care si impartirea locurilor bugetate pe serii, procentual, fara sa conteze parerea muritorilor de rind, a noastra, aia multi dar prosti....Conform acestei marete logici, cu media...8,5 sa zicem ai fi intr-o serie la buget si in alta la taxa, in functie de nivelul seriei respective ( ca sa nu mai vorbesc de migrarea populationala ce va avea loc intre serii, catre seriile considerate "mai avantajoase", catre spitalele la care se dau note mai avantajoase, etc etc etc...) . Si iata cum iar s-au abatut nori negri de furtuna asupra micutului univers paralel si cum si aia 1/3 care nu urau pe nimeni au inceput sa se urasca intre ei si sa faca planuri de asasinare a colegilor sau vecinilor de camera, potentiali "furaciosi de locuri la buget"....
Concluzie: Gasiti-va oricare alt UMF din tara, daca vreti neaparat invatamint medical romanesc. Ca la Bucuresti se intimpla lucruri dubioase . Nu lasati primul prost de pe strada sa va reprezinte; aveti ceva de spus si cuvintul vostru conteaza. si daca prostul care va reprezinta e de-a dreptul imbecil , sariti la el. Fara mila. Fara remuscari. Fara sa va ginditi ca in copilarie erati vecini si va jucati cu lopatelele in aceeasi groapa de nisip . Aici e care pe care....
:death:
Cata logica in gandirea ta...ma uimesti :))
Argumentele tale....acelea cu migrarea catre alte serii(cele avantajate) sau spre spitalele unde se dau note mai bune...imi pare rau sa-ti spun, dar se aplica in cazul in care clasificarea se face la nivelul anului.In cazul unei clasificari la nivelul seriei aceste lucruri nu ar mai conta(mai gandeste-te putin...poate intre 2 postari pe forumuri o sa-ti dai seama).
Seria 2...sa inteleg k nu esti in ea din moment ce consideri k este neimportanta(nu inteleg cum ai ajuns la o asa concluzie inteleapta)...as indrazni sa fac o presupunere....cred k esti in seria 3 sau 4...seria celor IMPORTANTI,nu?
Dak ati sta si ati gandi mai bine v-ati da seama k aceasta clasificare este in beneficiul studentilor ...a celo care care invata si nu sunt "ajutati"...dar poate as cere prea mult in acest caz...

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 andrusk, on May 15 2007, 22:14, said:

Cata logica in gandirea ta...ma uimesti :))
Argumentele tale....acelea cu migrarea catre alte serii(cele avantajate) sau spre spitalele unde se dau note mai bune...imi pare rau sa-ti spun, dar se aplica in cazul in care clasificarea se face la nivelul anului si n-or sa se mai aplice, nu?get real.In cazul unei clasificari la nivelul seriei aceste lucruri nu ar mai conta(mai gandeste-te putin...poate intre 2 postari pe forumuri o sa-ti dai seama).
Seria 2...sa inteleg k nu esti in ea din moment ce consideri k este neimportanta(nu inteleg cum ai ajuns la o asa concluzie inteleapta)nu, nu sunt, si nu doar consider, ci asa e. adevarul e dureros uneori...as indrazni sa fac o presupunere....cred k esti in seria 3 sau 4...seria celor IMPORTANTI,nu? ghici
Dak ati sta si ati gandi mai bine v-ati da seama k aceasta clasificare este in beneficiul studentilor, da? al cui? ia, uimeste-ma...cum e asta in beneficiul studentilor?oricum evaluarea tuturor n-o vor face in veci aceiasi profesori la toate seriile, asa ca nu, nu e in beneficiul studentilor. ...a celo care care invata si nu sunt "ajutati"...dar poate as cere prea mult in acest caz...poate ca da, poate ca nu. ce-ar fi sa vii cu DOVEZI, stii, chestile ale de necombatut? presupuneri putem sa facem toti, si cind n-avem fapte trecem la atacuri. pina una alta, nu impresionezi pe nimeni. astept dovezile. intre 2 postari, evident  -_-
pina una-alta aia care " nu sunt ajutati si invata" suntem noi, aia care ne opunem vehement. asa ca.... :wave:
PS- oare de ce aia de acord intru totul sunt fix seriile care au cei mai multi studenti la taxa?  :lol:
Mai puneti mina pe carte copii, si lasati "petitiile" , ca nu v-a persecutat nimeni nici la genetica, nici la micro, nici la nimic.
PS- salutari calduroase domnului Isac

Edited by rox, 15 May 2007 - 21:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate