Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

jurnalul unui student la medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007

 rox, on May 15 2007, 22:22, said:

pina una-alta aia care " nu sunt ajutati si invata" suntem noi, aia care ne opunem vehement. asa ca.... :wave:
PS- oare de ce aia de acord intru totul sunt fix seriile care au cei mai multi studenti la taxa?  :lol:
Mai puneti mina pe carte copii, si lasati "petitiile" , ca nu v-a persecutat nimeni nici la genetica, nici la micro, nici la nimic.
PS- salutari calduroase domnului Isac
Inca nu-mi dau seama daca nu vrei sa intelegi sau chiar nu poti intelege!
Din anul 3 fiecare serie merge la cate un spital...deci nu este posibil ca un prof sa dea note tuturor seriilor(10,cate vor fi)...asta ar insemna o evaluare cat de cat obiectiva...si nu este cazul la noi.In acest fel se va crea o disputa pt spitale,mai ales pt cele unde notele se dau f usor...Clasificare asta la nivelul seriei determina concurenta intre studentii aceleasi serii....nu mai conteaza k esti la un spital care da note mai mici sau mai mari...nu te mai intereseaza unde sunt repartizate celelalte serii.
Si n-are rost sa mai continuam...este clar punctul de vedere al fiecaruia.Pacat ca nu iti dai seama ca toate argumentele tale sunt de fapt pt aceasta clasificare...citeste cu atentie ce scrii

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
1. vor fi 14 pina la urma, mai devreme sau mai tirziu
2. nu vreau si nu pot sa inteleg o asemenea aberatie. Pentru ca e o aberatie. Se vrea omogenizarea seriilor, dar veniti cu gogosi ca vezi-doamne mare omogenizare se va face daca vor fi mutati x oameni buni dintr-o serie buna in alta serie mai slaba, ca sa echilibreze procentele! In conditiile in care evaluarea tuturor studentilor NU e facuta de aceleasi persoane, asa cum ai zis si tu, foarte corect si adevarat, si nici nu va fi facuta, sistemul pe care vreti sa-l implementati e unul PROST. Nu elimina nici o diferenta de notare, si inteteste tocmai ideea de "migrare", de "spagareala", de "mici aranjamente " ca sa prinzi ce-ti convine mai mult. Creeaza concurenta in cadrul seriei inutil si absurd, pentru ca pe unii nu-i incalzeste cu nimic sa fie printre cei mai buni dintre cei mai prosti. Creeaza "rica" intre studenti si in loc sa puna accent pe CALITATEA invatamintului medical pune accent pe "vinatoarea" de note mari. Si pot sa-ti insir n alte argumente, pe care n-o sa fii in stare sa le pricepi nu pentru ca nu ai putea ci pentru ca nu vrei. Pina la urma, din perspectiva mea de student la buget intr-o serie cu foarte putini studenti la taxa ( si care ar fi net dezavantajata de rahatul asta de propunere) si care la anu' vrea sa prinda Coltea , lucrurile se vad cit se poate de absurde si haotice . Posibil ca perspectiva altor serii cu asteptari mai mici si cu rezultate mai proaste sa fie alta, da' asta nu ma priveste. e dreptul meu sa dau tot ce pot si sa primesc tot ce mi se cuvine si consider ca e mai bun pentru mine.

#21
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Rox apropo ce serie esti?

#22
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai daca tot e jurnal scriu aici.
pai se anunta joi la ultimul lp ca x asistent e coordonatorul nostru dee practica si ca din ziua aia adeca 31 mai se fac inscrieri pt practica de vara.fiind tarziu ,5pm , urmeaza sa ne prezentam a doua zi
o mica paranteza
anul acesta toti studentii MG(medicina generala) din anii 1-4 inclusiv sunt obligati sa faca practica de vara in primele 2 sapt din luna iulie, in clinicile arondate UMF. si se da o lista cu locuri si sectii pt fiecare an. am inchis parantezaa
acestea fiind aflate lumea se prezinta buluc vineri 1 iunie la secretariatul mg al umf. evident suntem informati ca de luni...  dupa ce stam de prosti acolo cam juma de ora. nici o problema venim luni
lumea se aduna de la ora 10. caldura , nervi, sesiune la ora 11(atunci incepe programul cu publicul) in jur de 100-150 de studenti buluc pe ushi injuraturi tentaive de bataie (era prea stramt locul) lumea se calca efectiv in picioare. e dezastru eu fiind printre primii stateam in fata vreau sa spun ca singura cale de a iesi de pe coridor era sa te urci pe niste mese si sa treci peste ele. a fost un dezastru total. am auzit ca marti a fost aceeasi poveste.

si acum intrebarile mele? ce rost are faza cu practica obligatorie in spitalele din tg ms? pe sectie de chirurgie cu 75 de paturi sunt cam 50 de studenti. sa nu vorbim ca locurile la ortopedie pediatrie chirurgie s-au terminat cat ai zice peste.
in plus nu avem voie sa facem practia la smurd? asta nu o inteleg pt ca raed arafat e prof la noi in faculta simona bratu(al doilea medic dupa arafat) e la fel profa la noi in faculta. plus ca o parte din ceilalti medici sunt asistenti si alte alea.
mare porcarie. azi miercuri 6 aprilie mai erau locuri la onoclogie si psihiatrie. dezastru!
eu am impresia ca lumea tampeste voi ce ziceti?

#23
dorothyvip89

dorothyvip89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2007

 huafa, on May 5 2007, 00:29, said:

:coolspeak:  hai ca imi place ceea ce ai scris.uite eu sunt student la medicina la carol davila :D
vrei la medicina? foarte bine.. ce sa ti spun:
-tot felul de oameni gasesti:invatat foarte mult
disectii cadavre,formol,sesiune examene pana la 25 iulie,
stres.restante si tot tacamul :D
maaaii, huafa, zau ca ma pui pe ganduri . Tie iti treebuie leac contra pesimismului. Las' ca si tata o invatat la medicina dar nu mi-a zis ca e chiar atat de horror dupa cum descrii tu aceasta fac. Ce sa-ti zic poate ca s-or mai fi schimbat vrenurile si iarna nu-i ca vara, dar daca o faci cu dragoste, nimic nu mai pare chiar atata de greu, parerea mea. Eu peste un an termin liceul si am de gand sa dau la medicina, e un vis pe care intentionez sa mi-l implinesc orice-ar fi. Nu ma acuza de naivitate cand iti spun toate astea. Eu chiar cred in vise si in vocatie. Imi place sa-i ajut pe cei aflati in suferinta, nu doar fizica. Greu ?? O fi, nu te combat, pt ca tu tre sa stii mai bine ce se intampla acolo din moment ce te recomanzi medicinist, insa nu le taia avantul tinerilor entuziasti care vor sa devina medici adevatrati! Mc. ca ai avut rabdare sa ma citesti. Bafta incomensurabila la sesiune si nu te da batut! :coolspeak:  :coolspeak:

#24
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 dorothyvip89, on Jun 13 2007, 14:46, said:

maaaii, huafa, zau ca ma pui pe ganduri . Tie iti treebuie leac contra pesimismului. Las' ca si tata o invatat la medicina dar nu mi-a zis ca e chiar atat de horror dupa cum descrii tu aceasta fac. Ce sa-ti zic poate ca s-or mai fi schimbat vrenurile si iarna nu-i ca vara, dar daca o faci cu dragoste, nimic nu mai pare chiar atata de greu, parerea mea. Eu peste un an termin liceul si am de gand sa dau la medicina, e un vis pe care intentionez sa mi-l implinesc orice-ar fi. Nu ma acuza de naivitate cand iti spun toate astea. Eu chiar cred in vise si in vocatie. Imi place sa-i ajut pe cei aflati in suferinta, nu doar fizica. Greu ?? O fi, nu te combat, pt ca tu tre sa stii mai bine ce se intampla acolo din moment ce te recomanzi medicinist, insa nu le taia avantul tinerilor entuziasti care vor sa devina medici adevatrati! Mc. ca ai avut rabdare sa ma citesti. Bafta incomensurabila la sesiune si nu te da batut! :coolspeak:  :coolspeak:


ehe... asa eram si eu prin clasa a12a. plin dee entuziasm alea alea. stii vorba aia : pana ajungi la Dumnezeu te mananca sfintii. cam asa e si cu medicina.e frumoasa iti place dar te omoara facultatea si mai ales tampitii din facultate. in primii ani esti bataia de joc a asistentilor de pe la anato, fizio, si alte materii. ambitie multa si se poate.

si pt jurnal. a8a zi de invatat chimie. mai am am un pic si activez liazele. de dehidrogenat am inceput de mult.
neurotransmitaorii sunt terminati. imi vine sa ma degradez pana la co2 si h2o. nu mai pot. mai e mult pana sambata? :-/
activez calea pentozo fosoforica si beta oxidarea. da` de mai iese ceva! ;)

#25
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
voi in anul 2 inca mai faceti biochimie?

#26
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
nu mai facem biochimie. decat cam 20% din noi , care nu reusim sa ni le luam din primele 2 sesiuni.
oricum din cauza chimiei au renuntat unii la facultate pe aici. sunt care o duc pana in anul 3 , si ar duce-o si mai mult daca ar putea.

#27
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 dorothyvip89, on Jun 13 2007, 14:46, said:

maaaii, huafa, zau ca ma pui pe ganduri . Tie iti treebuie leac contra pesimismului. Las' ca si tata o invatat la medicina dar nu mi-a zis ca e chiar atat de horror dupa cum descrii tu aceasta fac. Ce sa-ti zic poate ca s-or mai fi schimbat vrenurile si iarna nu-i ca vara, dar daca o faci cu dragoste, nimic nu mai pare chiar atata de greu, parerea mea. Eu peste un an termin liceul si am de gand sa dau la medicina, e un vis pe care intentionez sa mi-l implinesc orice-ar fi. Nu ma acuza de naivitate cand iti spun toate astea. Eu chiar cred in vise si in vocatie. Imi place sa-i ajut pe cei aflati in suferinta, nu doar fizica. Greu ?? O fi, nu te combat, pt ca tu tre sa stii mai bine ce se intampla acolo din moment ce te recomanzi medicinist, insa nu le taia avantul tinerilor entuziasti care vor sa devina medici adevatrati! Mc. ca ai avut rabdare sa ma citesti. Bafta incomensurabila la sesiune si nu te da batut! :coolspeak:  :coolspeak:
ehe mai demult se facea ca lumea medicina si macar avea un rost cand termini adica cu chiu cu vai primeai o repartitie ceva,acum termini dupa 6 ani de zile ,in care dumnezeu stie cum treci si cat de stresat esti si cate lipsuri ai,nu se stie daca vei prinde vreun serviciu.pentru ca suntem multi si spagile sunt pe masura pana ajungi medic la locul tau
daca vrei sa faci medicina bravo admir gestul tau,eu daca as fi sa o fac din nou nu as mai face medicina,as face orice alta facultate care sa mi aduca un profit cat de cat si sa am mai mult timp liber
Bafta!

#28
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu cu e pe la voi, dar la noi chestia cu migratul dintr-o serie in alta se practica( in functie de cat de lejere sunt examenele). si sunt si studenti care au ajuns in anul 5 cu restante din anul 1, din cauza ca nu au prins nici un prag( sunt curioasa ce se intapla anul asta pt. ca ne-au impus limita de credit 12 din 60). cred ca pana la urma ramanem jumatate  ^_^ , mai ales cu profa de pediatrie...brrrrrr
la noi se mai practica lasatul examenelor pe toamna ca sa fie timp de invatat mai mult la celelalte, si in tomna nu se mai duce nimen sa le dea.  ^_^
se mai practica si invatatul din carti vechi de 20 ani( am avut carti mai batrane decat mine :confuzzled: ), in loc de harrison, ca, de..., noi suntem mai smecheri.
da doamne sa trecem de anul 5, ca in anul 6 cumparam de toate la toti si trecem examenele fara probleme  :death:

#29
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 mica23, on Jun 21 2007, 22:15, said:

Nu stiu cu e pe la voi, dar la noi chestia cu migratul dintr-o serie in alta se practica( in functie de cat de lejere sunt examenele). si sunt si studenti care au ajuns in anul 5 cu restante din anul 1, din cauza ca nu au prins nici un prag( sunt curioasa ce se intapla anul asta pt. ca ne-au impus limita de credit 12 din 60). cred ca pana la urma ramanem jumatate  ^_^ , mai ales cu profa de pediatrie...brrrrrr
la noi se mai practica lasatul examenelor pe toamna ca sa fie timp de invatat mai mult la celelalte, si in tomna nu se mai duce nimen sa le dea.  ^_^
se mai practica si invatatul din carti vechi de 20 ani( am avut carti mai batrane decat mine :confuzzled: ), in loc de harrison, ca, de..., noi suntem mai smecheri.
da doamne sa trecem de anul 5, ca in anul 6 cumparam de toate la toti si trecem examenele fara probleme  :death:


ma draga da` tu unde faci medicina? la urziceni? sa treci pana in anul V cu ex din anu I?
minim de credite 12 din 60? la noi e minim 40/60.

si acum jurnal. 5:35 am. terminat de invatat pe ziua de azi, care de fapt e ieri. mai am vreo 10 subieccte la anato. primele nici nu mi le amintesc. ma pun sa dorm.poiamine, de fapt  maine vine examenul. tanti klara sa te simti bine azi la banchet  ca sa fii in chef  sambata si sa ne treci pe toti, in special pe mine! asistentu de la practic nea dragos popa sa nu uite ca l-am scapat de virusii de pe calc. vreau 10 pt asta, ca tot un fel de medicina e ;)

Edited by negotzel00, 22 June 2007 - 04:39.


#30
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

 negotzel00, on Jun 22 2007, 05:36, said:

ma draga da` tu unde faci medicina? la urziceni? sa treci pana in anul V cu ex din anu I?
minim de credite 12 din 60? la noi e minim 40/60.

mai avem voie sa lasam 12 credite din 60 tocmai pt. ca sunt oameni care nici la ora asta nu si-au luat examene din anii trecuti. la noi sunt niste praguri( adica nu ai voie sa-ti lasi nici un examen de pe un an pe altul). din nefericire noi nu le-am prins( pentru ca se schimbau de la an la an). din cauza asta niste lipele au ajuns in anul 5, si intreaba ce inseamna CRP. e foarte grav

#31
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
unde esti studenta?
eu nu stiu pe nimeni la noi la faculta sa fi trecut de anu` 3 cu examene picate. ca doar creditele nu-s de ieri.
in fine bafta in sesiune. m-am retrezit (  :eek: ) ma apuc de treaba,again. e naspa anatomia, cand ai putine zile de invatat.

#32
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ma dar tie cite zile iti trebuie ? si ce anatomie inveti?
la mine anatomia si fiziologia sunt singurele la care invat din timpul anului, ca sa nu-mi fie naspa in sesiune.
Acuma in schimb ma lupt cu histo...care e o balarie ingrozitooaaaaare.
si mai are si 11 credite :(

#33
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
asta e 5 zi de invatat la anato. am invatat din timpul anului, dar nu e suficient. moementan ma dau de ceasul mortii ca dimineata am examen. la anato ca sa inveti trunchiul iti trebuie aprox 9 zile . eu am avut. am parcurs materia in viteza si is cam varza. in plus e dezastru ca tre` sa inveti si partea de structura.
e ora 2 am si eu ma la filme cu morti. oare o sa visez urat la noapte?  :P

#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on Jun 23 2007, 01:39, said:

. la anato ca sa inveti trunchiul iti trebuie aprox 9 zile .
:naughty:
stai sa vezi sistemul nervos ce haz e
Inteleg ca esti anul I.....acuma nu mi se mai pare dubios de ce faci chimie :)
Lasa ca la anul partea de abdomen si pelvis e foarte faina, o sa-ti placa.
Mie din anul I mi-a placut mult bucata de membre si craniu ( ca aveam si oase, deh era super ) si aia de torace...Oricum, fata de sistem nervos era parfum.... <_<

#35
Lily Anne

Lily Anne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.04.2006
HA , prima data cand am intrat in spital.M-am speriat si ma imbolnavisem de toate bolile:)))

Anu asta nepoata-mea urla ca are hepatita. :surprise:

#36
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
trecut anato. am luat 8. mama ma-sii am avut si un pic ghinion. la topografie am tras muschii si fasciile abdomenului. oricum mai bine decat faringele dar n-am putu sa trag si eu ceva loji, abdomen, torace?
biocel pe data de 28. tocmai am aflat ca l-au mutatr de pe 29. Doamne ajuta ca in 3 zile si jumate cu tot cu asta nush ce dracu` invat.
asta e life sucks. la cursurile cu patlogia nici macar n-am fost. o sa fie o adedvarata aventura. Doamne ajuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate