Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

ENC28J60 + PIC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 17.08.2004
Salut!
Tocmai am facut un montaj cu enc28j60 si pic18f242 care stie sa faca urmatoarele chestii:
- primeste pe serial dintr-un computer MAC si IP propriu, MAC si IP destinatie, care se memoreaza in Eeprom pt. folosirea ulterioara;
- la intervale de timp prestabilite da PING la echipamentul 'destinatie', iar daca nu primeste reply actioneaza un releu;
- receptioneaza pachete (comenzi) UDP, iar in functie de comanda primita actioneaza relee sau raspunde cu un pachet UDP care contine starile unui port de intrare al controlerului;
- softul este scris in MikroC 6.0.0.0. (are anumite rutine pt. ethernet gata facute) si se pot implementa destul de lejer si alte protocoale din suita TCP/IP;

Deocamdata il voi folosi doar pt. a da PING printr-un router wireless, care se cam blocheaza din cauza deranjamentelor de retea (alimentare), iar daca nu vine raspuns ii da un restart.

Intrebare:
A mai lucrat cineva cu enc28j60 si ce rezultate a obtinut?

#2
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Salut !
Pare interesant ce vrei sa faci (sau ai facut :) ). Ce vreau eu sa te intreb...m-am uitat aseara de curios peste datasheet la jucaria asta (enc28j60)...ce fel de transformatoare de linie ai pus ? de unde ai facut rost?
Cat costa enc28j60 si de unde l-ai luat ?

Merci !

#3
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 17.08.2004
Trafuri am luat din placi de retea defecte si cel mai ieftin ENC se poate lua de la Comet (4 usd +tva).
Se pot face si aplicatii mai complexe, gen webserver, modulul poate lucra atit in retea locala cit si in WAN, prin gateway.

#4
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 23.01.2007
nu poti posta montajul, schema si softul k sa ne batem si noi capul cu el? sincer asa avea si eu nevoie de asa ceva :rolleyes:

#5
yuckinus

yuckinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 12.01.2007
singura implementare de enc28j60 si pic de care mai am auzit a fost pe groups.yahoo.com/group/jallist. Insa avand in vedere ca soft-ul era in jal nu stiu cat de mult te ajuta, merita sa dai un search totusi dupa topic-ul cu pricina

Editat de mister_rf, 21 martie 2007 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate