Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

de spart gheața

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
112 răspunsuri în acest subiect

#1
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006
Și totuși m-am hotarat la un nou topic (primul la critica foto).
Daca are rost efortul sau daca nu aveti ce face dați și voi cu o părere la pozele astea.



P.S. dați tare să mă învăț minte  :D

#2
cris7ian

cris7ian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 14.02.2005

View PostSemper Pri, on Nov 11 2006, 21:17, said:

Și totuși m-am hotarat la un nou topic (primul la critica foto).
Daca are rost efortul sau daca nu aveti ce face dați și voi cu o părere la pozele astea.

Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment

P.S. dați tare să mă învăț minte  :D


Am ramas singur in banca... :P  Serios vorbind acum, imi place clopotul, nu pot spune nimic artistic, dar imi place ca foto. ;)

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce vor sa transmita? :)

Acuma... strict tehnic: votez dintre astea cu 2, cu un 6 fara soarele taiat si putin recadrata, cu un 5 putin modificat... etc.

Mai baga. :)

Editat de AlexIP, 11 noiembrie 2006 - 22:40.


#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 14.02.2006
Cea cu masa e plecata de la o idee buna dar nu e exploatata suficient si e prea saturata. Cea cu clopotul mi se pare si ea ca merita explorata mai mult. Si mi imi place sa "inghesui" acoperisuri cu tele-ul dar nici mie nu-mi iese ce vreau :D.

Editat de deejay86, 12 noiembrie 2006 - 01:50.


#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdeejay86, on Nov 12 2006, 01:50, said:

Cea cu masa e plecata de la o idee buna dar nu e exploatata suficient si e prea saturata. Cea cu clopotul mi se pare si ea ca merita explorata mai mult. Si mi imi place sa "inghesui" acoperisuri cu tele-ul dar nici mie nu-mi iese ce vreau :D.
subscriu, in mare ...
cu inghesuitu acoperisurilor cred ca tre sa fii intr-un punct mai inalt ... de la nivelul solului nu cred sa iasa mare lucru ... poate doar izolarea unuia sau a catorva acoperisuri intr-un oarecare pattern, si in spate sa fie cer interesant :)

#6
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 14.02.2006

View Postshobi, on Nov 12 2006, 01:52, said:

cu inghesuitu acoperisurilor cred ca tre sa fii intr-un punct mai inalt ... de la nivelul solului nu cred sa iasa mare lucru ... poate doar izolarea unuia sau a catorva acoperisuri intr-un oarecare pattern, si in spate sa fie cer interesant :)
bine inteles ca trebuie sa fii mai sus. merge de pe poduri/pasarele/balcoane cu vedere spre asa ceva. problema e de compozitie. atunci cand ai atat de multe linii si o geometrie asa complexa e foarte greu sa iti alegi o incadrare si un unghi bun. mi se pare un subiect destul de greu pentru un neexperimentat.

PS: exista mereu si planul B ... te duci seara si dai nastere la inca o poza cu apusul :D

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Totusi, a doua chiar destul de reusita. Am revenit pe thread pt ca mi'a ramas imaginea aia in minte si vroiam sa verific daca e trasa pe digital sau pe film. :D

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Ultima chiar imi place. Nu stiu daca transmit ceva, dar am mai spus-o undeva : Ai un ochi pentru contraste naturale. Sigur, contrast poti obtine si prin postprocesare, si pe unele poze asa se pare ca ai procedat (am spus 'se pare'). Totusi, imi plac locatiile.

#9
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006
toate sunt facute cu digitalul pe auto. 1,5,6, și 7 cu Fuji s5600, iar 2,3 și 4 cu Fuji s3500.
1. o terasa in Dobrogea pe care nu o recomand nimănui
2. tot prin Dobrogea - Pădurea Babadag - are niste culori toamna....
3. cetatea Heracleea
4. un gard tot de prin Dobrogea - nu mai stiu unde, dar nu conteaza  :D
5. prin Medias - desi nu pare o fost făcută de pe stradă de la nivelul asfaltului
6. manastirea in... Dobrogea. - era under construction si doar asta a meritat
7. Iulius Mall Timisoara

toate le-am subexpus pt a accentua culorile si contrastele. mie asa imi par mai..."artistice"  ;)

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSemper Pri, on Nov 12 2006, 15:18, said:

toate le-am subexpus pt a accentua culorile si contrastele. mie asa imi par mai..."artistice"  ;)
in sfarsit unul de-al meu :cheers:

#11
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postshobi, on Nov 12 2006, 19:37, said:

in sfarsit unul de-al meu :cheers:

:roflmaofast: si azi am mai aflat ceva: PS-image-adjust-selective colors... :roflmaofast:

#12
creata

creata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 18.10.2006
imi place 2 si 6, celelalte nu mi se par ca exprima ceva...mai deosebit... :)
Spor! :)

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSemper Pri, on Nov 12 2006, 15:18, said:

3. cetatea Heracleea

off-topic: unde vine asta?

#14
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostTaxon, on Nov 13 2006, 09:13, said:

off-topic: unde vine asta?

langa lacul Razelm


#15
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006
chiar asa! uite inca 4


       

#16
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Ultima e cam arsa :P
Langa Lacul Razelm: mi-ar fi placut sa vad poza pe focus infinit, imaginea e chair mirifica! ai vreuna cu acel lac in intregime?
Imi plac restul pozelor cu barcile destul de mult, cu exceptia semnaturii  :unsure: -nu da prea bine cu caracterul sobru al pozelor.

edit: ce aparat folosesti?

Editat de FLv123, 15 noiembrie 2006 - 04:04.


#17
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostFLv123, on Nov 15 2006, 04:03, said:

Ultima e cam arsa :P
Langa Lacul Razelm: mi-ar fi placut sa vad poza pe focus infinit, imaginea e chair mirifica! ai vreuna cu acel lac in intregime?
Imi plac restul pozelor cu barcile destul de mult, cu exceptia semnaturii  :unsure: -nu da prea bine cu caracterul sobru al pozelor.

edit: ce aparat folosesti?

ultima am "reparat-o" dintr-un eșec total. Nici mie nu imi place acum cand o vad langa celelalte.
Lacul Razelm e cam 34 x 8 Km   so google map  :P
la semnaturi... voiam ceva unic... ca o semnatura de altfel.

cam-ul e un s5600 cu ditamai upgrade-ul de una bucata filtru uv o haze hama  :D

P.S. un pic de critică acolo... ceva...

#18
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 06.10.2006

View PostSemper Pri, on Nov 15 2006, 04:18, said:

P.S. un pic de critică acolo... ceva...

:P pai ziceam de lac - un orizont daca e asa lung, asa se termina cam brusc poza. De asemenea ai incadrat cam mult din zid - aproape jumatate - elementul mai impresionant e lacul si plaiurile din jurul sau.
Prima din ultima serie: mi se pare un pic taiata jos, sau nu destul... ori prinzi toata muchia, ori deloc. Si la asta si la a 2-a as propune sa faci pozele dintr-un plan mai coborat, sa prinzi un pic si mediul - dar asta e ceea ce eu as vrea sa vad - doar opinie, nu regula ;)
A 3-a imi place, desi o vad mai degraba fara iarba aia (taiata partea de jos) - din nou acelasi aspect, plan mai coborat - mai mult mediu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate