Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

de spart gheața

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostFLv123, on Nov 15 2006, 04:28, said:

:P pai ziceam de lac - un orizont daca e asa lung, asa se termina cam brusc poza. De asemenea ai incadrat cam mult din zid - aproape jumatate - elementul mai impresionant e lacul si plaiurile din jurul sau.
Prima din ultima serie: mi se pare un pic taiata jos, sau nu destul... ori prinzi toata muchia, ori deloc. Si la asta si la a 2-a as propune sa faci pozele dintr-un plan mai coborat, sa prinzi un pic si mediul - dar asta e ceea ce eu as vrea sa vad - doar opinie, nu regula ;)
A 3-a imi place, desi o vad mai degraba fara iarba aia (taiata partea de jos) - din nou acelasi aspect, plan mai coborat - mai mult mediu.

asa da domn'e  :P

#20
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
daca delurile și lacul erau focusate nu iti mai atrageau atenția. Asa poza te face sa vrei sa vezi mai bine peisajul ... nu-l vei vedea :P

#21
No mANELE

No mANELE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2006
imi plac primele 3 barci. eu as fi ales aceeasi culoare pentru toate (sepia sau tenta de verde din a doua). a 4-a iese din tipar (as fi facut-o tot de sus sau toate de la 0.5m mai jos)

P.S. ce era in dreapta sus in a 4-a?  :P

#22
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostNo mANELE, on Nov 16 2006, 21:54, said:

imi plac primele 3 barci. eu as fi ales aceeasi culoare pentru toate (sepia sau tenta de verde din a doua). a 4-a iese din tipar (as fi facut-o tot de sus sau toate de la 0.5m mai jos)

P.S. ce era in dreapta sus in a 4-a?  :P

mulțumesc de idee. Am sa incerc sa le aduc la aceeasi culoare  :D
a 4-a avea ceva care strica imaginea. Esti primul care observa.  :P

#23
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
am mai venit cu cateva mai recente
        

Edited by Semper Pri, 22 November 2006 - 15:53.


#24
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
1 - Are ceva, dar nu destul, mai trebuia explorata. Cerul are o culoare cam ciudata si se vad artefacte de la compresie. Trebuia sa alegi resize in loc de compresie.
2 - Vroiam sa vad si pamant ... si nu asa centrata.
3 - Unghiul ales e cam bizar.
4 - Trebuia sa te apropii si sa tragi mai wide. Nu cred ca tele este solutia in cazul de fata.

#25
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postdeejay86, on Nov 22 2006, 16:18, said:

1 - Are ceva, dar nu destul, mai trebuia explorata. Cerul are o culoare cam ciudata si se vad artefacte de la compresie. Trebuia sa alegi resize in loc de compresie.
2 - Vroiam sa vad si pamant ... si nu asa centrata.
3 - Unghiul ales e cam bizar.
4 - Trebuia sa te apropii si sa tragi mai wide. Nu cred ca tele este solutia in cazul de fata.
mulțumesc de critică.

1. este photoshopuita la greu ca avea peste 10 fire de curent, telefon sau D-zeu mai stie ce și am stricat-o la final cu artefactele alea.
2. este crop ca avea ceva aiurea in dreapta jos si o trebuit sa renunț la pamânt. A... e facuta printr-o poarta inchisa si nu prea am avut libertate de miscare
3. nu stiu ce mi-a venit. Dar asa e mai... ciudata
4. ... right

#26
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
cateva incercari

    

#27
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006
http://forum.softped...A...t&id=175504

Poza asta imi place f. mult.Culorile! Combinatia-originala!

O stea si-o frunza, ce frumos!

:)

Edited by panama35, 27 November 2006 - 21:37.


#28
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
la fel si la mine ... plac culorile :D

#29
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
10Q @panama35!
10Q @deejay86!... doar culorile!?! detaliază pls. Hit me!

#30
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Imi plac si aranjamentele, si nu-i rea nici compozitia. Plac pozele ca sunt simple, cu putine elemente .... ochiul nu e confuz. Pe de alta parte creierul este confuz ... nu vede legatura dintre steaua de mare si frunza/sambure. :)

#31
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdeejay86, on Nov 27 2006, 23:32, said:

Imi plac si aranjamentele, si nu-i rea nici compozitia. Plac pozele ca sunt simple, cu putine elemente .... ochiul nu e confuz. Pe de alta parte creierul este confuz ... nu vede legatura dintre steaua de mare si frunza/sambure. :)

:)  Deejay 86, de acord cu tine, in mod normal o frunza si o stea de mare nu s-ar putea 'intalni 'niciodata.

Si totusi...daca ne gandim la o metafora, ce spui?

O frunza de toamna poate fi sugestia pt. un final de ciclu vegetal, iar o stea poarta in ea intotdeauna o promisiune.

O stea galbena e simbolul unei cai luminoase..

Poate fi promisiunea unui nou ciclu vegetal, a regenerarii?

:)

Edited by panama35, 28 November 2006 - 22:23.


#32
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006

View PostSemper Pri, on Nov 27 2006, 21:21, said:

cateva incercari

Attachment attachment  Attachment attachment  Attachment attachment


Un fel de natura moarta cu stea de mare...
Sau un mic experiment de macro "indoors"
Chiar daca se incearca un fel de poezie in imaginile 1 sai 2, parca a treia "da" mai bine, chiar daca e "regizata" poza.

La cele cu peisaje, nu uita ca orice fotografie ori spune o poveste, ori e un document. Incearca sa le mai populezi (zic eu) cu ceva. ori gaseste un mod de a te identifica cu ele (de ex. cele cu lotcile...)
Si evita, pe cat posibil, "tratarea" imaginii...

#33
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View Postpanama35, on Nov 28 2006, 22:22, said:

O frunza de toamna poate fi sugestia pt. un final de ciclu vegetal, iar o stea poarta in ea intotdeauna o promisiune.
Nu sunt nici pe departe asa profund :D ... chiar daca sunt student la filosofie :roflmaofast:

Edited by deejay86, 28 November 2006 - 23:22.


#34
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu cred ca il/o angajez pe panama drept purtator de cuvant al pozelor mele :) he/she has a way with words :)

#35
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdeejay86, on Nov 29 2006, 00:21, said:

Nu sunt nici pe departe asa profund :D ... chiar daca sunt student la filosofie :roflmaofast:

Deejay, esti o scumpete, ce sa zic...

Stii care-i fermecatorul paradox apropo de filosofie? Intr-un fel, vei fi mereu student.   :D  

:coolspeak: In ceea ce priveste profunzimea, nu sunt inca pe deplin edificata, dar stiu ca DoF-ul depinde de distanta focala (profunzimea scade odata cu marirea distantei focale), de deschiderea utila a obiectivului (de micsorarea orificiului diafragmei), de distanta pana la obiectul pe care se face focus, precum si de neclaritatea maxima admisa la fotografiere.

:)

#36
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postshobi, on Nov 29 2006, 01:15, said:

eu cred ca il/o angajez pe panama drept purtator de cuvant al pozelor mele :) he/she has a way with words :)

Shobi, e dragut un compliment la cafeaua de dimineata   :kisstogether: , dar crede-ma pe cuvant, sunt imposibila!  Numai negocierile ar dura o vesnicie!   :)  :)  :)

Edited by panama35, 29 November 2006 - 10:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate