Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

de spart gheața

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Și totuși m-am hotarat la un nou topic (primul la critica foto).
Daca are rost efortul sau daca nu aveti ce face dați și voi cu o părere la pozele astea.



P.S. dați tare să mă învăț minte  :D

#2
cris7ian

cris7ian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.02.2005

View PostSemper Pri, on Nov 11 2006, 21:17, said:

Și totuși m-am hotarat la un nou topic (primul la critica foto).
Daca are rost efortul sau daca nu aveti ce face dați și voi cu o părere la pozele astea.

Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment

P.S. dați tare să mă învăț minte  :D


Am ramas singur in banca... :P  Serios vorbind acum, imi place clopotul, nu pot spune nimic artistic, dar imi place ca foto. ;)

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce vor sa transmita? :)

Acuma... strict tehnic: votez dintre astea cu 2, cu un 6 fara soarele taiat si putin recadrata, cu un 5 putin modificat... etc.

Mai baga. :)

Edited by AlexIP, 11 November 2006 - 22:40.


#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Cea cu masa e plecata de la o idee buna dar nu e exploatata suficient si e prea saturata. Cea cu clopotul mi se pare si ea ca merita explorata mai mult. Si mi imi place sa "inghesui" acoperisuri cu tele-ul dar nici mie nu-mi iese ce vreau :D.

Edited by deejay86, 12 November 2006 - 01:50.


#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdeejay86, on Nov 12 2006, 01:50, said:

Cea cu masa e plecata de la o idee buna dar nu e exploatata suficient si e prea saturata. Cea cu clopotul mi se pare si ea ca merita explorata mai mult. Si mi imi place sa "inghesui" acoperisuri cu tele-ul dar nici mie nu-mi iese ce vreau :D.
subscriu, in mare ...
cu inghesuitu acoperisurilor cred ca tre sa fii intr-un punct mai inalt ... de la nivelul solului nu cred sa iasa mare lucru ... poate doar izolarea unuia sau a catorva acoperisuri intr-un oarecare pattern, si in spate sa fie cer interesant :)

#6
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View Postshobi, on Nov 12 2006, 01:52, said:

cu inghesuitu acoperisurilor cred ca tre sa fii intr-un punct mai inalt ... de la nivelul solului nu cred sa iasa mare lucru ... poate doar izolarea unuia sau a catorva acoperisuri intr-un oarecare pattern, si in spate sa fie cer interesant :)
bine inteles ca trebuie sa fii mai sus. merge de pe poduri/pasarele/balcoane cu vedere spre asa ceva. problema e de compozitie. atunci cand ai atat de multe linii si o geometrie asa complexa e foarte greu sa iti alegi o incadrare si un unghi bun. mi se pare un subiect destul de greu pentru un neexperimentat.

PS: exista mereu si planul B ... te duci seara si dai nastere la inca o poza cu apusul :D

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Totusi, a doua chiar destul de reusita. Am revenit pe thread pt ca mi'a ramas imaginea aia in minte si vroiam sa verific daca e trasa pe digital sau pe film. :D

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ultima chiar imi place. Nu stiu daca transmit ceva, dar am mai spus-o undeva : Ai un ochi pentru contraste naturale. Sigur, contrast poti obtine si prin postprocesare, si pe unele poze asa se pare ca ai procedat (am spus 'se pare'). Totusi, imi plac locatiile.

#9
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
toate sunt facute cu digitalul pe auto. 1,5,6, și 7 cu Fuji s5600, iar 2,3 și 4 cu Fuji s3500.
1. o terasa in Dobrogea pe care nu o recomand nimănui
2. tot prin Dobrogea - Pădurea Babadag - are niste culori toamna....
3. cetatea Heracleea
4. un gard tot de prin Dobrogea - nu mai stiu unde, dar nu conteaza  :D
5. prin Medias - desi nu pare o fost făcută de pe stradă de la nivelul asfaltului
6. manastirea in... Dobrogea. - era under construction si doar asta a meritat
7. Iulius Mall Timisoara

toate le-am subexpus pt a accentua culorile si contrastele. mie asa imi par mai..."artistice"  ;)

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSemper Pri, on Nov 12 2006, 15:18, said:

toate le-am subexpus pt a accentua culorile si contrastele. mie asa imi par mai..."artistice"  ;)
in sfarsit unul de-al meu :cheers:

#11
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postshobi, on Nov 12 2006, 19:37, said:

in sfarsit unul de-al meu :cheers:

:roflmaofast: si azi am mai aflat ceva: PS-image-adjust-selective colors... :roflmaofast:

#12
creata

creata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.10.2006
imi place 2 si 6, celelalte nu mi se par ca exprima ceva...mai deosebit... :)
Spor! :)

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSemper Pri, on Nov 12 2006, 15:18, said:

3. cetatea Heracleea

off-topic: unde vine asta?

#14
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostTaxon, on Nov 13 2006, 09:13, said:

off-topic: unde vine asta?

langa lacul Razelm


#15
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
chiar asa! uite inca 4


       

#16
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Ultima e cam arsa :P
Langa Lacul Razelm: mi-ar fi placut sa vad poza pe focus infinit, imaginea e chair mirifica! ai vreuna cu acel lac in intregime?
Imi plac restul pozelor cu barcile destul de mult, cu exceptia semnaturii  :unsure: -nu da prea bine cu caracterul sobru al pozelor.

edit: ce aparat folosesti?

Edited by FLv123, 15 November 2006 - 04:04.


#17
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostFLv123, on Nov 15 2006, 04:03, said:

Ultima e cam arsa :P
Langa Lacul Razelm: mi-ar fi placut sa vad poza pe focus infinit, imaginea e chair mirifica! ai vreuna cu acel lac in intregime?
Imi plac restul pozelor cu barcile destul de mult, cu exceptia semnaturii  :unsure: -nu da prea bine cu caracterul sobru al pozelor.

edit: ce aparat folosesti?

ultima am "reparat-o" dintr-un eșec total. Nici mie nu imi place acum cand o vad langa celelalte.
Lacul Razelm e cam 34 x 8 Km   so google map  :P
la semnaturi... voiam ceva unic... ca o semnatura de altfel.

cam-ul e un s5600 cu ditamai upgrade-ul de una bucata filtru uv o haze hama  :D

P.S. un pic de critică acolo... ceva...

#18
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006

View PostSemper Pri, on Nov 15 2006, 04:18, said:

P.S. un pic de critică acolo... ceva...

:P pai ziceam de lac - un orizont daca e asa lung, asa se termina cam brusc poza. De asemenea ai incadrat cam mult din zid - aproape jumatate - elementul mai impresionant e lacul si plaiurile din jurul sau.
Prima din ultima serie: mi se pare un pic taiata jos, sau nu destul... ori prinzi toata muchia, ori deloc. Si la asta si la a 2-a as propune sa faci pozele dintr-un plan mai coborat, sa prinzi un pic si mediul - dar asta e ceea ce eu as vrea sa vad - doar opinie, nu regula ;)
A 3-a imi place, desi o vad mai degraba fara iarba aia (taiata partea de jos) - din nou acelasi aspect, plan mai coborat - mai mult mediu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate