Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

CD Explorer Utility

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

Am si eu un program gata si as vrea pareri si eventual sugestii.

Linku este urmatoru':

http://www.geocities...rer_Utility.zip

Este o arhiva de 1,2 mb (mai mica nu am putut sa o fac).

Aici este un screen-shot:

http://www.geocities...rer_Utility.jpg

Astept pareri  :yeah baby

#2
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Am uitat o scurta descriere a programului:

Ce este CD utility?

Este un grup de 2 programe care au rolul de a face mai sigura pastrarea datelor personale sau de firma "sensibile".
Motivul pentru care am decis sa fac acest program este urmatorul: fiecare dintre noi are pe CD-uri soft, muzica, filme sau alte fisiere personale care trebuiesc ferite de ochii indiscreti ai celorlalti de langa noi (fie ca este vorba despre prieteni carora le imprumutam in mod voit sau din greseala aceste CD-uri fie este vorba despre baietii de la BSA care pot veni inopinat in control si iau CD-urile la purecat).
Si in loc sa gaseasca CD-uri cu soft piratat sau cu documente personale "sensibile" gasesc in schimb un CD in care exista o lista interminabila de fisiere care arata astfel: fis1, fis2, fis3 .. fis237 si un program CD explorer impreuna cu 3 fisiere aditionale. Daca lanseaza programul le va cere o parola. Fara ea nu vor putea sa vada lista reala cu fisiere si nu vor putea face nimik cu CD-ul respectiv. si voi scapati basma curata sau cu informatiile necopiate.
Folosirea lor este foarte simpla si nu necesita cunostiinte avansate de utilizare a calculatorului. Daca totusi aveti probleme in folosirea lor, urmariti cu atentie pasii de mai jos. Pentru mai multe detalii trimiteti un mail inspre mine la adresa: [email protected].
Deocamdata programul este in regim de freeware sau de beer-ware.
Pentru sugestii, reclamatii sau alte ganduri bune, puteti scrie la adresa de mai sus.

Din acest grup fac parte:

1. CD Explorer - Build program

Rolul lui este esential: realizeaza criptarea unui director, fisier, grup de fisiere in scopul de a fi puse intr-un loc sigur (CD, disc optic, HDD de backup). Mersul este foarte simplu: se aleg fisierele (prin drag-n-drop), se alege o parola si se proceseaza respectivele fisiere. In final in directorul destinatie va apare o lista de genul: fis10, fis11, fis12, etc. impreuna cu 3 fisiere de configurare + programul al doilea (CD Explorer - View program) cu care se va putea vizualiza acea lista de fisiere. Si aceasta lista este gata de a fi pusa pe CD.

2. CD Explorer - View program

Are rolul de a vizualiza lista cu numele original a fisierelor dupa introducerea parolei corecte. Dupa verificarea parolei si afisarea listei cu numele original al fisierelor aceastea vor putea fi copiate intr-un loc de pe HDD. Dupa copierea si decriptarea fisierelor acestea vor putea fi vizualizate, lansate in executie sau orice alta operatie care se poate face asupra fisierelor.

P.S.

Partea frumoasa a acestor programe este ca nici unde nu se stocheaza parola (parolele). Criptarea/decriptarea se face cu HASH parolei HASH realizat cu unul din algoritmii de HASH ales de utilizator. Si aceasta operatiune este cu sens unic: adica din parola se poate face HASH dar din HASH nu se poate ajunge la parola. In consecinta daca uitati parola atunci probabilitatea sa mai decriptati fisierele tinde spre 0. Mai ales ca nici HASH nu se stocheaza. :-). In concluzie gradul de siguranta a acestui program este foarte mare.

Planuri pentru viitor:

Pentru viitor s-ar mai putea face:
un driver (serviciu pentru nucleul NT) care sa cripteze fisierele "on the fly"
toate fisierele vor fi puse intr-un singur fisier mare
vor exista mai multi useri si nivele de acces (eventual interactiunea cu nivelele de securitate din NT)

#3
Ice22

Ice22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.08.2003
1. cu acest prog. mai shi ard criptarea?

#4
Ice22

Ice22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.08.2003
2. dupa ce am scris pe cd cu prog.u asta(am fakut criptarea), ca sa vad contznutul,  mai am nevoie de prog.? , sau daca shtiu parola nu mai ie nevoie de nici un prog?

#5
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salut

Dupa ce ai facut criptarea tot ce trebe sa faci este sa copiezi pe CD continutul folderului impreuna cu CD Explorer - View program.
Si impreuna cu fisierele de configurare (2, 3, 4).
El face si un browser la CD.
O sa faca si AUTORUN.INF ca sa nu se mai chinuie useru'.

#6
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Ce ar mai trebui sa aiba un program de genu asta?

:confused:      :ciocan:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate