Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Intrebare adaptor RS-232

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
cristibad

cristibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.05.2006
E vorba de un adaptor RS-232->jack cu 4 inele.
Ceea ce am vrut sa fac:sa identific firele(corespondenta intre pini-inele).Nimic mai simplu.Pn mana pe aparat si..surpriza...numai masa am putut-o identifica...Ceea ce stiu sigur ca mai sunt inca 2 fire...si decat sa o iau babeste am preferat sa pun o intrebare aici.Mufa rs-232 e turnata nu pot sa o desfac....la fel si jack-ul.E vreo dioda pe acolo ceva de genul?
Cum reusesc sa identific corespondentele?
Multumesc!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
La ce foloseste chestia asta..?

#3
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 07.05.2004
probabil e un max 232 in interior. se ia convertorul (adaptorul), se leaga la portul serial, deschizi hyperterm-ul de windows , creezi o conexiune oarecare pe com 1 si bati in taste. cu un led/ap. mas/osciloscop cauti pinul pe care ai o tensiune intermitenta. acela e Rx. cand esti sigur, legi pinul Rx printr-o rez (100 ohm, sa nu arzi ceva in cazul in care nu nimeresti ce trebuie) la unul din cei 2 pini ramasi. cand iti apare in hyperterm ce scrii tu, acela e Tx.

bafta :)

#4
cristibad

cristibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.05.2006
multumesc mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate