Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Vreau sa-mi fac o masa de biliard...

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pasiunea mea este biliardul...sunt dependent de el ca de Net...si uite asa m-am gandit profund ca ar trebui sa-mi fac o masa de biliard!

Am gasit pe net niste scheme...dar sunt un pic cam complicate si numai un cauciuc ( K-66) care trebuie lipit de mante costa 3 milioane!Mai bine mi-as lua una noua-10-15 milioane...nu prea stiu ce sa fac:)

V-ati construit careva dintre voi o masa de biliard,ca m-ar interesa niste pareri... :confused:

#2
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
ai putea sa iti cumperi una la mana a doua decat sa iti faci tu una pt. ca este destul de complicat... trebuie sa fie foarte bine echilibrata, mantele sa aiba aceeasi inaltime.... dar poti sa incerci....

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Initial mesele de biliard aveau marmura dedesupt. Mai au acum ?

#4
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
da...mai au alea (cica)profesioniste...dar e cam greu sa iti faci.
dar dac an-ai ce face merita incercat si pe mine ma batea gandu sa imi fac cu un prieten care se pricepe dar am lasat-o balta...:)

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Courage
Initial mesele de biliard aveau marmura dedesupt. Mai au acum ?

DA...dar doar alea scumpe (profesioniste) acum au un inlociutor(ardezie cred?? )

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci,va dati seama ca o s-o construiesc cu ajutorul unui tamplar si am si pe cineva care se ocupa cu asa ceva...insa acum vreau sa-mi fac un calcul sa vad la cam cat ma duce...:)

#7
sigquit

sigquit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Courage
Initial mesele de biliard aveau marmura dedesupt. Mai au acum ?

mesele profesioniste sunt din ardezie. anyway, o masa misto o sa te duca cam spre 1000-1500$.

#8
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by sigquit
mesele profesioniste sunt din ardezie. anyway, o masa misto o sa te duca cam spre 1000-1500$.

off-topic: sigquit, eu cred ca tu incerci sa ne induci in eroare.
on-topic: vand masa de biliard cu 6 viteze, consum 4%.

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi la unul din cluburile care au foarte multe mese de biliard si strica o intrebare despre ceva second hand.

Pui o panza noua, iei set de bile nou, si gata.

In general, ca sa dau exemplul clubului IDM, au numai mese de 6000$, la Texas sunt mese de la 3500$ pana la 7000$ (aceea de snooker)...si tot asa. Am vorbit de mese Brunswick.

Intreaba de ceva second.

Un complex automatizat de 2 piste bowling cu tot cu computer, second hand, este pe undeva intre 50.000-60.000$ cu tot cu montat.

Greets,
Speedo

#10
sigquit

sigquit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Mergi la unul din cluburile care au foarte multe mese de biliard si strica o intrebare despre ceva second hand.

Pui o panza noua, iei set de bile nou, si gata.

In general, ca sa dau exemplul clubului IDM, au numai mese de 6000$, la Texas sunt mese de la 3500$ pana la 7000$ (aceea de snooker)...si tot asa.  

cele mai misto mese de biliard din Texas sunt Brunswick Centurion, pe care le gasesti in Romania - second hand - cam la 1100-1200$. noi nu cred ca sunt mai mult de 3000-3500$.
oricum, sunt o gramada de firmulite romanesti care vand mese de biliard de la nume mai putin cunoscute, la preturi acceptabile.
www.biliard.ro for more info.

in IDM n-am fost niciodata, dar pare interesant din ce zici.

#11
alex 33033

alex 33033

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 05.04.2003
tacuri cat de cat ieftine, da bune unde pot sa gasesc pe net??

#12
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
ce intzelegi prin tac bun??

#13
alex 33033

alex 33033

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 05.04.2003
usor(c-asa-mi place)

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
In Metro gasesti...parca 150000 bucata...da nu ti-as recomanda.

Si...cu un tac usor nu poti sa joci biliard bine...:)

#15
raulnet

raulnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2003
Cine poate sa imi trimita si mie niste planuri cate de cat detaliate pentru construirea unei mese de biliard? Adresa mea de mail este [email protected]

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Asta e adresa la care le-am gasit:

       http://www.bestbilliard.com

#17
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
pare super tare...dar frate...sa stai un weekend e cam mult...si plus ca nu se stie daca va iesi ceea ce e in poza de acolo...oricum iti urez succes daca iti faci masa mult dorita...poate dam o bila dupa aia :)

#18
raulnet

raulnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2003
Intradevar necesita rabdare , bani si imaginatie multa. Vreau sa fac o combinatie intre ceea ce am eu in cap si ce e desenat acolo. Vad fiecare detaliu, iar pozele de la acea adresa m-au inspirat si mai mult (in special dimensiunile mantei). Singurul lucru pe care trebuie sa il mai procur este  cauciucul mantei si pot incepe constructia. <>, daca treci prin Timisoara estiu invitatul meu la o bila !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate