Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vreau sa-mi fac o masa de biliard...

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Sau din ea!

#56
Patrick22

Patrick22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2012
Salutare!
Am intrat pe forumul acesta acum un an, poate chiar doi.și citiind și iar citiind am ajuns la concluzia, anul acesta în septembrie ca poate se merită să imi fac eu o masă de biliard.
Si aici ii raspund lui ripper: Se merita sa iti faci o masa de biliard,dar......depinde de cati bani dispui si cum vrei sa o faci.
Eu mi-am făcut o masa de biliard.
Si am inceput cu a achizitiona piesele. Toti o sa ma intrebati cat ma costat.....vine si raspunsul imediat,inainte sa va explic cum am gandit eu in a concepe masa si de ce asa mare:
Masa mea este de marimea 9ft adica in jur de 55 de inci latime si dublul pe lungime 110 inch  am ctit pe wiki ceva de genu ca masa trebuie sa fie in lungime egala cu 2x latimea.
Piesele vin pe comanda de pe un site: www.azbiliard.ro ,foarte seriosi comanda vine cu nemo expres a doua zi chiar si sambata.
Piesele vin pe comanda ma repet pe marimea unei mese de marimea 10ft adica la postav (panza verde)merge sa il luati pe dimensiune ,dar cauciucul nu!Pe ala dai 200 de lei si tai cat iti trebuie tie ,si asa si la placa de MDF,am facut-o din placa de mdf cumparata de la HORNBACH, si ma costat 150 de lei placa de 200/200 cm ,si iar un motiv sa o fac de 9 ft ,si mai mila de a taia un cauciuc (manta ) asa de mult din ea Posted Image .
Piesele m-au costat in jurul la 600 de lei fara lemn ,adica:  postav,manta ,coltare ,bile,tacuri,crete,capeti tac si placa de MDF.
La lemn nu stiu sa va zic pret ca eu am avut lemnul.
M-am uitat si pe diferie siteuri si la diferite firme care se ocupa cu mese de biliard si am vazut acolo o masa de biliard noua de marimea 7ft,din MDF,la pretul de 1400 de lei 14 milione,iar una mare de marimea 9 ft cu placa de ardezie la 12000  /120 de milioane ,si am zis si cred, ca singurul motiv pt care se face masa de biliard din ardezie este ca nu se indoaie ii rezistenta la umiditate,si este o lovitura profesionala la biliard cand lovesti mingea cam aproape perpendicular cu placa,si ea sare peste aialalta bila ,(asta este lvitura legala) lovitura care o da tot taranul la sat ii aia dai cu tacu sub minge ca merge si sare peste aialalta minge,si bilele sar altcumva pe ardezie ,au un "recul" mai mare adica ricoseaza migea ,lemnul o absoarbe amortizand caderea si bila, nu mai sare.Dar am zis ca la cat stiu eu de profi sa sa joc ii buna pt inceput si una de MDF ne profi ,pana ma invat cum sa joc ,mai am.

#57
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Felicitari pt realizare...Initiativa de laudat. Spor la joc.
Acum as avea cateva precizari: Placa de ardezie (sau rar de marmura)se pune deoarece are o planeitate foarte buna si bilele vor rula in conditii optime mai ales daca masa este echilibrata. Iar legat de pret...sa inteleg ca ai cumparat materialele cele mai ieftine, pt ca doar un set de bile este in jur de 6-7 mil sau postavul pt o masa de 9 sare de 8 mil (ma refer la iwan simonis), dar nu cred ca merita un asemenea postav si un set de bile premium pe o masa home-made. Cu aprox 60 mil poti lua o masa noua foarte buna, sau poti gasi in jur de 30-40 o masa SH de competitie la care sa schimbi mantele si postavul. ...Asa ca nu stiu cat de mult merita sa-ti faci o masa singur... Poate doar pt satisfactia personala. As fi interesat de niste poze sa vedem cum arata masa. Numai bine.

#58
Patrick22

Patrick22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2012
Aici ii dupa 4 zile de insurubat si lipit mante toata operatiunea a durat cam o luna dar de specificat ca nu am lucrat nonstop la ea.Aproximativ 4/6 ore depinde de dispozitie si chef ,ea este inca in constructie deoarece am inceput sa lucrez la ea in septembrie la sfarsit ,si m-a luat prin surprindere si inceperea facultatii,frigul si tot asa

Inca niste poze de la inceputul lucrarii ,am sa le ordonez candva si am sa le postez pe toate cand o sa fie gata.

Attached Files



#59
djvjmike

djvjmike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2011
Salut. mai este cineva pe aici?:D
de ceva vreme tot caut cum sa imi fac o masa de biliard, dupa indelungi cautari, mi-am pus totul cap la cap si urmeaza sa ma apuc de treaba. vroiam sa stiu, Patrick22, cum ti-a iesit masa. daca ai terminat-o si cat te-a costat. mai pune ceva poze sa vedem cum a iesit . dupa calculele mele, pe mine m-ar costa 1000-1200 lei cu placa de MDF pentru suprafata de joc si Pal pentru schelet dar fara a face rabat la postav si mantinela de cauciuc.

#60
allexxxutzu888

allexxxutzu888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.09.2015

 ripper, on 10 mai 2003 - 10:46, said:

Pasiunea mea este biliardul...sunt dependent de el ca de Net...si uite asa m-am gandit profund ca ar trebui sa-mi fac o masa de biliard!

Am gasit pe net niste scheme...dar sunt un pic cam complicate si numai un cauciuc ( K-66) care trebuie lipit de mante costa 3 milioane!Mai bine mi-as lua una noua-10-15 milioane...nu prea stiu ce sa fac:)

V-ati construit careva dintre voi o masa de biliard,ca m-ar interesa niste pareri... Posted Image

La cat de mult s-au ieftinit mesele, mai bine iti cumperi direct una noua. Uite o sugestie pentru marimea 7ft :)

https://www.sportist...lenger-7ft.html

#61
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mama, ce-am postat in 2003! :)))) De atunci am schimbat vreo 4 mese. Prima a fost teribila, am facut-o prin 2006. Am donat-o apoi!

#62
szabi7

szabi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.06.2007

View Postripper, on 03 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Mama, ce-am postat in 2003! Posted Image))) De atunci am schimbat vreo 4 mese. Prima a fost teribila, am facut-o prin 2006. Am donat-o apoi!

De unde as putea sa cumpar placa (sau 3 placi) de ardezie ca sa imi fac o masa de biliard?
Am deja o masa de 200x100 din baza de mdf si i-as face un upgrade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate