Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Problema tv vortex

* * * - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.220
  • Înscris: 14.01.2010
Salut! Am si eu o problema cu un tv vortex, model ledv-32ck600. Initial, nu se mai vedea nimic pe ecran, dar se auzea sunetul. I-am comandat cele 2 benzi led din spatele ecranului si le-am inlocuit. Din pacate, tot nu mergea. Apoi, am inteles de la cineva  ca problema poate fi la invertorul led, dar, gasind o placa de baza noua, la un pret foarte bun, am comandat placa de baza cu totul. Toate bune, am montat noua placa, tv-ul s-a aprins, dar imaginea se vede rasturnata :) Din ce m-am mai documentat, am inteles ca trebuie rescrisa memoria placii de baza, ceea ce e complicat pentru mine. Intrebarea este, ce piesa pot schimba pe vechea placa de baza, cea din imaginea atasata, pentru a se aprinde ledurile? Vreau sa iau piesa de pe placa noua si sa o pun pe cea veche, mi se pare mai simplu...dar nu stiu care este piesa problema...care este pe placa acel invertor led? Multumesc!

Fișiere atașate


Editat de yo_suporter, 13 martie 2024 - 01:33.


#2
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu e doar o piesa, e un intreg circuit , cel mai probabil cu SN51DP, dar ideea e ca nu asa se procedeaza, risti sa strici ambele placi.
Trebuie sa faci depanare pe circuitul ala, sa vezi ce primeste, ce scoate... Nu e neaparat sa fie defectul acolo, poate fi si sursa, din poza pare chiar ca ai un electrolitic umflat, nu te poti apuca sa schimbi orbeste piese de pe o placa pe cealalta. Parerea mea este ca cel mai bine nu te atingi de placa noua, daca zici ca functioneaza si apelezi la un service.
Eventual, daca placile sunt identice, de ce nu schimbi mai bine memoria de pe placa veche pe placa noua? Doar intreb, nu recomand sa faci tu asta, nu stiu daca ai experienta necesara si e riscant.

Editat de Lexon, 13 martie 2024 - 02:55.


#3
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 13.03.2008

View Postyo_suporter, on 13 martie 2024 - 01:30, said:

Salut! Am si eu o problema cu un tv vortex, model ledv-32ck600. Initial, nu se mai vedea nimic pe ecran, dar se auzea sunetul. I-am comandat cele 2 benzi led din spatele ecranului si le-am inlocuit. Din pacate, tot nu mergea. Apoi, am inteles de la cineva  ca problema poate fi la invertorul led, dar, gasind o placa de baza noua, la un pret foarte bun, am comandat placa de baza cu totul. Toate bune, am montat noua placa, tv-ul s-a aprins, dar imaginea se vede rasturnata Posted Image Din ce m-am mai documentat, am inteles ca trebuie rescrisa memoria placii de baza, ceea ce e complicat pentru mine. Intrebarea este, ce piesa pot schimba pe vechea placa de baza, cea din imaginea atasata, pentru a se aprinde ledurile? Vreau sa iau piesa de pe placa noua si sa o pun pe cea veche, mi se pare mai simplu...dar nu stiu care este piesa problema...care este pe placa acel invertor led? Multumesc!

Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .

Fișiere atașate



#4
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.220
  • Înscris: 14.01.2010

 skystars, on 13 martie 2024 - 10:51, said:



Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .
Nu practic aceasta meserie...Multumesc! O sa il schimb si vad daca merge!

Editat de yo_suporter, 13 martie 2024 - 11:31.


#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.220
  • Înscris: 14.01.2010

 skystars, on 13 martie 2024 - 10:51, said:



Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .
Am schimbat acel condensator si s-a rezolvat problema...Multumesc foarte mult pentru ajutor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate