Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Ajutorul de stat pentru motorina utilizată în zootehnie/ ”subvenția la motorina folosită în zootehnie”

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010
Salutare! Am o nelămurire și-aș vrea, (dacă sunt printre utilizatori oameni care au accesat/ beneficiat de ajutorul de stat pentru motorina utilizată în zootehnie) să mi se spună la cât timp se plătește și cum se calculează respectivul ajutor de stat; știu că subvenția pentru vegetal e simplă de calculat: lucrezi x hectare dintr-o y cultură, controlezi, în lege, care-i cantitatea necesară pentru cultivarea speciei respective (conform calculelor/aproximărilor statului), înmulțești suprafața cultivată de tine cu cantitatea pe care statul o consideră necesară pentru înființarea culturii, iar apoi cantitatea rezultată se înmulțește cu cuantumul/ litru stabilit a fi subvenționat în acel an (ex: 1,5 lei/ litru). Asta se plătește, treptat, odată cu consumul, perioadele de efectuare a lucrărilor acoperind o mare parte din an; în funcție de cum dai în consum motorina respectivă, o raportezi trimestrial și statul îți plătește cât o porție din acea cantitatea stabilită/ hectar.
În schimb, pentru zootehnie am văzut că se raportează cantitatea de motorină necesară pe UVM (Unitate Vită Mare). Asta înseamnă că statul îți plătește trimestrial (adică de 4 ori pe an) aceleași UVM-uri? Nu știu cât de clar am fost; vreau să zic, mai simplu: pe partea de vegetal, ai o suprafață, pentru care raportezi gradual consumul de motorină și statul îți plătește eșalonat, dar nu raportezi aceeași suprafață la fiecare 3 luni, ci doar surplusul de motorină consumată pentru a o lucra și care se încadrează în limita stabilită de lege, pe când tot în lege, la partea de zootehnie, asta pare să ceară și anume raportarea repetată a efectivului; spune să se calculeze efectivul mediu rulat (care presupun că se exprimă în UVM) și se raportează la cele 90 de zile ale trimestrului, pentru fiecare trimestru.

Cineva? Posted Image)

Edited by losbeutos, 12 March 2023 - 19:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate