Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Trigliceride ușor scăzute - malnutriție?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Eu mănânc 3 mese pe zi, am 1,65 înălțime și 60kg, am burtă chiar. E drept că am un consum redus de carbohidrați (nu mănânc pâine, cartofi, fasole) și țin un post de 50-60 de ore odată la cca 2 săptămâni în ultima vreme dar consum la greu grăsimi. Greutatea minimă acum 3 ani și jumătate a fost de 46 kg.

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 08.08.2018
Eu zic sa ignori diagnosticul de malnutritie, daca nu ai alte simptome ori modificari in analize care sa-l sustina. Un medic de nota 7 ti-a pus probabil acest diagnostic.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La ce iti foloseste acel post ?
Hranestete-te normal, 3 mese pe zi + 2 suplimente, fara restrictii calitative, cat mai diversificat, doar sa fii atent la cantitati.

Edited by pasilla, 29 January 2023 - 21:43.


#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Cat ii range-ul? Daca 40 ii minim pentru un 36 nu ar trebui sa-ti faci prea mult griji

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
50 este dar valoarea minimă pentru post este de 35. Analiza am făcut-o, evident, pe nemâncate.

View Postpasilla, on 29 ianuarie 2023 - 21:42, said:

La ce iti foloseste acel post ?
Hranestete-te normal, 3 mese pe zi + 2 suplimente, fara restrictii calitative, cat mai diversificat, doar sa fii atent la cantitati.
Sufăr de 4 ani de zile de efecte neurologice, metabolice și digestive ca urmare a efectelor secundare ale unui medicament. Repet, la minim am avut 46kg, se vedeau coastele. Abia cu formula asta am reușit să îmi revin cât de cât.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Eu mănânc 3 mese pe zi, am 1,65 înălțime și 60kg, am burtă chiar. E drept că am un consum redus de carbohidrați (nu mănânc pâine, cartofi, fasole) și țin un post de 50-60 de ore odată la cca 2 săptămâni în ultima vreme dar consum la greu grăsimi. Greutatea minimă acum 3 ani și jumătate a fost de 46 kg.

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?
Daca trig is mici nu e problema, mari sa nu fie, chiar daca scade sub limita, nu e problema.
Nasol daca ai burta la 60 kile la 1,65 m, inseamna ca ai tip de ingrasare barbatesc.

Poti sa ti si post, nu e problema, oricum greutatea e f buna, daca erai malnutrit erai mult mai slab.
Hemoleucograma cum a iesit ? Daca e buna nu esti subnutrit.

46 kile aveai? Mmmm, te invidiez, eu la 1,7 ma am 64,5 si nu pot ajunge la un 59-60-61 cat as dori.

Bolile metabolice sunt adresata de diabetologi, specializarea lor e diabet, nutritie si boli metabolice.

#7
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View PostComandorul, on 30 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...

Fac în unele zile și 20 km pe jos însă de când cu antibioticul acela nenorocit musculatura se topește cum o pun pe mine. Acuma m-am apucat și de înot.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că e o problemă de inconstanță!
când mănânci, când nu, când ții post, când nu...
organismul are nevoie de constanță pt a-și regla toate 'celea

sincer - fără mișto - când bei, BEI? :o

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?

Mai fa un test de trigliceride. Just in case, sa stii o treaba.
Vorbim dupa.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View PostComandorul, on 30 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...
Am eu un amic care la 65-67 kg face burta chiar daca are 1,78 m ! Picioare, maini subtiri, corp sus la fel, dar cu bila aia in fata.
Tipul ala masculin nasol de ingrasare total disproportionat.

View Postgushpi, on 30 ianuarie 2023 - 13:21, said:

io aș zice că e o problemă de inconstanță!
când mănânci, când nu, când ții post, când nu...
organismul are nevoie de constanță pt a-și regla toate 'celea

sincer - fără mișto - când bei, BEI? Posted Image
Si doamna doctor de diabet Petrache de pe youtube zice ca postul intermitent e o okey, deci nu inconstanta e problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate