Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum imi invat cainii sa nu mai omoare arici?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.152
  • Înscris: 17.01.2012
acum, la vârsta de 6 ani, tre să zici: „asta e!” și atât.
dacă chiar ți-e milă, pune-le botniță și atât.
...și atât! :P

View Postadip1962, on 22 mai 2022 - 13:36, said:

PS. Aricii sunt de nepretuit la casa omului. ...Cat timp ai arici in curte, populatiile de serpi, soareci etc sunt tinute sub control.

... (și) atât timp cât ai niște câini halitori de arici și pisici, ȘI populațiile de șerpi/șoareci/cârtițe etc sunt ținute-n frâu! :)

#20
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Un caine ce creste impreuna cu o pisica nu o sa omoare pisici
Nu te baza pe asta. Un caine crescut cu o pisica nu va omori acea pisica dar sunt sanse (mai mari sau mai mici in functie de rasa si temperament) sa omoare alte pisici.
Stiu un caz cu un Rottweiler care nu avea nimic cu pisica casei si nici cu puii acesteia (dormeau puii de pisica pe el iarna ca sa nu le fie frig) in schimb omora orice alta pisica pe care o prindea.

Unii caini respecta proprietatea stapanului si-si pot infrana instinctele daca inteleg ca animalul pe care ar vrea sa-l omoare e al stapanului. Cu aricii e mai greu sa le "explici" cainilor ca sunt ai tai si nu au voie sa-i "strice".

Alti caini au instincte atat de puternice incat nici chiar daca sunt corectati serios de fiecare data cand fac "prostii", nu se pot stapani.
Stiu o catea Husky care pe parcursul vietii a omorat vreo 10 pisici care au fost neinspirate sa tranziteze curtea. Cand vedea o pisica intra efectiv in transa si nu mai raspundea la nimic. La una din victime am surprins-o in fapt dar nu a vrut sa dea drumul pisicii chiar daca am lovit-o de cateva ori, doar sugrumand-o am reusit sa o "conving", din pacate prea tarziu pt pisica...

#21
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Pentru caine e totuna ce e intrusul: sobolan, pisica, gaina, arici sau, uneori, om. Daca poate, il omoara.
Mie, blanosul mi-a devastat o intreaga parcela de ceapa ca sa dezgroape o cartita prapadita. Ce era sa fac, sa-l laud pentru bravura sau sa-l cert pentru dezastru?

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Trebuia sa-l inveti ca ''lucrarea'' se face primavara Posted Image ! Inainte de plantare !

Editat de Alltrack, 23 mai 2022 - 16:06.


#23
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Plantarea cepei am facut-o primavara devreme, in octombrie :P
Nesimtitul a devastat-o prin martie, cand era numai buna de salata.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.152
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbinox, on 23 mai 2022 - 15:50, said:


Stiu o catea Husky care pe parcursul vietii a omorat vreo 10 pisici care au fost...

a trăit numa' un an? :o ?

#25
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 17.02.2008
Nu, cred ca vreo 12 ani. De unde ai dedus ca a trait doar 1 an?

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.152
  • Înscris: 17.01.2012
...pt că ucigașul meu halește 10 pe an, nu în 12... :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate