Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Marea demisie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
In America oamenii nu mai vor sa lucreze si este un trend global.
Mi se pare normal pentru ca oamenii ii vad pe altii ca au masini de lux,vile,yahturi si miliarde fara sa lucreze si simt atunci ca isi irosesc viata.
Stand acasa poate ca nu castiga nimic,sau poate trag locul castigator care sa ii propulseze in top.De ex. prin crypto,youtube,videochat etc

Se intampla chiar si la noi. Asta vara nu am gasit zilieri deloc pentru ca oamenii prefera sa nu depuna efort pentru castig mic comparativ cu ce castig au altii smecheri.

Care va fi finalitatea? Vor fi lasati oamenii sa isi faca de cap, se vor lua masuri dure, sau se vor gasi solutii inteligente?
In trecut era sclavagie din aceea nasoala cu bici si pumn in mecla,
apoi am evoluat pana in prezent la sclavagie soft prin corporatism.
Care este urmatorul nivel?

Eu vad Danemarca ca si solutie la aceasta dilema.
Au experimentat cu saptamana de lucru de 4 zile si se pare ca functioneaza.
Este o solutie prin care toti castiga:
sclavul are mai mult timp liber => mai fericit => mai productiv/zi
corporatia este multumita pentru ca sclavul este mai productiv.

In acelasi timp corporatia este fortata ca angajeze mai mutl sclavi pentru a compensa acele zile libere.
Deci se rezolva si problema cu somajul.

Eu cred ca ideal ar fi 1 zi de munca pe saptamana pentru a reduce somajul la 0 si pentru a avea productivitate maxima.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postdtd234, on 26 decembrie 2021 - 11:55, said:

Eu cred ca ideal ar fi 1 zi de munca pe saptamana pentru a reduce somajul la 0 si pentru a avea productivitate maxima.
Eu cred ca ideal ar fi sa nu mai muncim deloc pentru productivitate si mai mare.

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postdtd234, on 26 decembrie 2021 - 11:55, said:



Eu cred ca ideal ar fi 1 zi de munca pe saptamana pentru a reduce somajul la 0 si pentru a avea productivitate maxima.

Nu, mai bine, o ora ?... Posted Image


Posted Image

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Si de ce ai numit acest subiect Marea demisie?

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Cine nu lucreazã ori e bețiv, ori e puturos(se exclud persoanele fãrã capacitate).
Mã bucur cã au fost doar 2 zile libere de Crãciun și cã au cãzut în weekend, altfel muream de plictiseala.
Vedeți și voi cã cei mai mulți care ajung la psihiatrie sau închisoare sunt persoane fãrã loc de muncã, este important acest aspect.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
de maine esti liber si poti sta acasa

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdtd234, on 26 decembrie 2021 - 11:55, said:

Asta vara nu am gasit zilieri deloc pentru ca oamenii prefera sa nu depuna efort pentru castig mic comparativ cu ce castig au altii smecheri.
Plateste corect si o sa se inghesuie lumea la tine. Eu lucru afara ca in Ro patronii isi fac casoaie si behaie de ce nu ne luam si noi EV-uri la 60k euro sa salvam mediul in timp ce dau mizerii de salarii la 2500 lei pe luna.
Zi si mie de ce acceasi job, poate chiar mai greu in Ro, e 2500 lei in timp ce afara e 2500 euro, in conditiile in care preturile sunt la fel si chiriile doar un pic mai mici in Ro?
Eu cand vin in Ro cateva luni pe an nu am nici o dificultate in a gasi zilieri, din cauza ca platesc corect.
Am stat si eu odata un an degeaba pe o mostenire, ce sa zic, e si nu e bine... ti-e greu dupa sa te intorci la munca.

Edited by SpeedDemon, 26 December 2021 - 12:17.


#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Sunt multi care se trezesc cu mosteniri sau alte chestii sau au proprietati inchiriate, cunosc cativa, prefera sa stea degeaba, pentru ca un salariu care te munceste 8 ore pe zi cateva decenii valoreaza cat o singura mostenire, deci nu e o afacere prea buna sa mai lucrezi daca nu ai un job care te atrage.

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Firma la care lucrez este una dintre cele mai mari din tara. O firma cu peste 100 de ani pe piata, care a tras pe spatele oamenilor cat a putut. De la un timp, oamenii au inceput sa plece. Sa plece masiv si sa nu se mai intoarca. Daca ii platesti cu minimul pe economie si vrei sa-ti faca OZN-uri, s-au dus vremurile alea. Cautam oameni ca nebunii si tot ce primim sunt rebuturile care nu vor sa munceasca pentru firimituri, nu au interes pentru a invata si nu vor sta mai mult de cateva luni. Isi dau demisia cu prima ocazie oferita, spre disperarea prostilor din birouri care nu inteleg ca nu mai merge faza cu ''o suta la poarta''. In fiecare an avem in jur de 10 demisionari si 10 colegi noi. Incearca sa vezi cat pierde o companie care trebuie sa instruiasca oameni noi in fiecare an .
Ceva mai haios de atat ? Cei noi sunt dependenti de feisbuc si instagram. Cum intorci spatele, deja sunt conectati !!! :D

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postpersona695, on 26 decembrie 2021 - 12:05, said:

Cine nu lucrează ori e bețiv, ori e puturos(se exclud persoanele fără capacitate).
Mă bucur că au fost doar 2 zile libere de Crăciun și că au căzut în weekend, altfel muream de plictiseala.
Vedeți și voi că cei mai mulți care ajung la psihiatrie sau închisoare sunt persoane fără loc de muncă, este important acest aspect.
Sa îmi trag una dacă te înțeleg. Sau ai un serviciu supralejer ...
Eu muncesc in fiecare de îmi sar capacele. Abia aștept o zi libera, sa ma refac. Niciodată nu m-am plictisit în zilele libere. Cei drept la mine sunt numai 23 de zile libere (concediu de odihna) plus cele libere legale. Nu mi-a plăcut deloc ca a picat Crăciunul și anul nou în wekend!
Tu ori ai un serviciu superlejer, ori ai zile de concediu cu nemiluita de te plictisești... Sau oi fi patron!

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt, nimeni nu vrea sa mai munceasca pe bani putini, pt ca ajutoarele sociale se apropie de salariul minim, deci e mai avantajos sa stai, decat sa muncesti.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Premiza de la care pleaca topicul e un pic cam falsa.

Intr-adevar se inregistreaza un val de demisii prin vest in special, dar motivul e un pic altul.
Din cauza pandemiei multi oameni au vazut ca pot lucra foarte bine de acasa, avand timp si ptr chestii casnice. Ei pur si simplu vor sa continue genul asta de munca.

#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cum exact ajungi cu ajutoarele sociale la minim cand e 142 de lei ajutorul?
Vad ca suma medie ca ajutor social e 259 lei. https://www.mmanpis....embrie_2021.pdf

#14
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001

View PostFjell, on 26 decembrie 2021 - 12:09, said:

In fiecare an avem in jur de 10 demisionari si 10 colegi noi. Incearca sa vezi cat pierde o companie care trebuie sa instruiasca oameni noi in fiecare an .
Ceva mai haios de atat ? Cei noi sunt dependenti de feisbuc si instagram. Cum intorci spatele, deja sunt conectati !!! Posted Image
Încă e bine. Problema apare când pleacă 10 și vin 9, iar pleacă 10 și vin tot mai puțini decât cei care pleacă. Atunci ori adoptă salarii atractive (și nu numai), ori se mută în altă parte. Asta dacă se trezesc la timp.
Mențiunea referitoare la dependenții de feisbuc și instagram conduce la ideea că cei de sus sunt varză. Nu se trasează sarcini, nu sunt termene de executare? Varză, varză.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2021 - 12:16, said:

Sa îmi trag una dacă te înțeleg. Sau ai un serviciu supralejer ...
Eu muncesc in fiecare de îmi sar capacele. Abia aștept o zi libera, sa ma refac. Niciodată nu m-am plictisit în zilele libere. Cei drept la mine sunt numai 23 de zile libere (concediu de odihna) plus cele libere legale. Nu mi-a plăcut deloc ca a picat Crăciunul și anul nou în wekend!
Tu ori ai un serviciu superlejer, ori ai zile de concediu cu nemiluita de te plictisești... Sau oi fi patron!

Depinde de domeniul in care lucrezi, firma la care lucrezi, perioada...Si eu am cam frecat menta anul asta...cateva perioade cu proiecte, apoi salariu incasat fara sa fac mare lucru. Si multe zile libere.Ce-i drept, avem indienii care trag tare, noi mai mult le spunem ce sa faca.

Altfel, acolo unde ajutorul social e mare, omul se gandeste ca nu merita sa munceasca. Mai bine incaseaza banii de la stat iar timpul liber fie il petrece la birt, fie face bani pe cont propriu.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 12:27.


#16
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Ajutoarele sociale oferite aiurea conduc la o lene fantastică.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Romania, nu e SUA.
In Romania, autoconsumul e "meseria" multora de la tara, care muncresc in ograda proprie pt agricultura/cresterea animalelor sau nefiscalizat.

Bisnita inca merge, fie ca vorbim de Aliexpress, fie ca vorbim de tepe sau videochat/prostitutie etc.

In Romania problema este ca cei pe salarii mici si care presteaza munca fizica, adesea necalificata au ca singura solutie emigrarea.

Romania pierde 20 000 de angajati/an, ceea ce e enorm si destul de curand vom fi o tara de pensionari si varstnici ce se taraie pana 70 de ani la munca.

Eu imi incurajez copiii sa studieze afara si sa ramana acolo.
Poate ma duc si eu dupa ei.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postadisz, on 26 decembrie 2021 - 12:01, said:

Si de ce ai numit acest subiect Marea demisie?

Asa ii zice presa:

https://www.zf.ro/bu...si-sua-20356133

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate