Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

aflare FOV la o filmare
 alergatul pe terenul de atletism....

RANSOMWARE

Stick/device pentru streaming 2022

instalare windows xp pe un calcul...
 racordare curent container modular

Produs Jell-O - gelatina cu arome...

Imprumut garantat de actiuni pe I...

Ac cu probleme dupa reabilitare b...
 Scade antigelul din vas dupa fiec...

Ficat ortotopic

Act notarial

Scadere RPM la semafor

Marea demisie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

EMPP

EMPP

Senior Member

• Grup: Senior Members
la noi se poate da patronii.....

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View Postpersona695, on 26 decembrie 2021 - 12:05, said:

Cine nu lucrează ori e bețiv, ori e puturos(se exclud persoanele fără capacitate).
Mă bucur că au fost doar 2 zile libere de Crăciun și că au căzut în weekend, altfel muream de plictiseala.
Vedeți și voi că cei mai mulți care ajung la psihiatrie sau închisoare sunt persoane fără loc de muncă, este important acest aspect.
Du-te boss si lucra pana pici jos, nu te opreste nimeni! Dar te rog eu foarte frumos, du-te si lucreaza pe 1500 de lei cum lucreaza majoritatea romanilor, la norma, du-te si baga tare, iar la anul poate patronul tau isi va lua inca o masina de lux, sa completeze colectia.

A nu se intelege gresit, nu sunt impotriva muncii, sunt impotriva sclavagismului, care se practica in tarile cu salarii de rahat, gen Romania.

De ce un neamt poate sa ia 2k+ euro pe luna iar un roman 300 de euro/luna, e neamtul mai arian, mai superior ? Hai ma lasi, daca tot suntem in Europa, ar trebui sa avem salariile la fel sau macar aproximativ la fel, dar nu asa diferente mari, in unele tari salarii de 10 ori mai mari decat la noi.

Fie mi-ar scarba de asa zisa "democratie".

Edited by MembruAnonim, 26 December 2021 - 13:36.

AlexD2

AlexD2

Senior Member

View PostA10, on 26 decembrie 2021 - 12:41, said:

Nu poate toata lumea sa traiasca din youtube si crypto...care din punctul meu de vedere ar trebui sa fie un venit suplimentar de la o activitate secundara unui job pe bune
Banii sunt pe bune, nu jobul

FatCat33

FatCat33

Member

• Grup: Members

View PostAdm, on 26 decembrie 2021 - 12:27, said:

Eu imi incurajez copiii sa studieze afara si sa ramana acolo.
Poate ma duc si eu dupa ei.

Pai si pe noi cui ne lasi? Posted Image

saandy76

saandy76

Member

"Nu de lumea ”veche” trebuie să vorbim, ci de a bandiților, ce au provocat/câștigat toate războaiele, zeci, sute de revoluții... Lumea nedreaptă, ejacularea obeliscului avraamic, lumea minciunii, crimelor fără număr, sacrificiului drăcesc al copiilor, lumea asta trebuie să piară. Ea nu va pieri însă de la sine, dacă popoarele rămân cu brațele încrucișate, așteptând să le bage Dumnezeu în traistă.

Ce trebuie făcut, cum anume, cu ce mijloace, precauții, riscuri, în ce scop concret, asta ar fi problema momentului.
De zeci de secole suntem tâmpiți, toate popoarele Europei, în fel și chip, moduri și măsuri ne-am lăsat tăiați împrejur la creier, de Biserică, între altele, care creștină, de ochii lumii, a fost, este și probabil va pierii ca sinagogă a mafiei khazre, ori moschee, după modelul Sfintei Sofia. Dacă lumea banditească piere, popoarele Europei vor înceape a gândi potrivit ființei și intereselor lor. evreii, Iudeii, Kgazaro-mafioții și alții sunt formidabili, dar nu-i treaba noastră să-i pupăm între fese. Nu zic nici să-i băgăm în drăguța chestie a scumpelor lor mămicuțe. I-am putea ruga să se considere băgați acolo, din dragoste creștinească. Băgând în sfânta născătoare a drăguței lui mame, pe unul s-au altul, o facem din multă dragoste creștinească, dându-le a doua șansă de omenie, în locul celei ratate. Să se nască și ei oameni întregi, să înceteze cu ejaculările în cultură, anaFură, artă, religie, științe, medicină, tembeliziune, etc.

Parcă-i blestem! De la Brâncoveanu și Cantemir, de peste 300 de ani, în fruntea Moldovei, a Valahiei, a României Mari sau ciopârțite, cu excepția câtorva luni (Tudor Vladimirescu) și a patru ani, sub mareșalul Ion Antonescu, orice colț de Românie a fost guvernat de aristocrați tăiați împrejur la creier ori roboți biologici cărora le lipsea nu doar prepuțul, din vârful penisului, ci toate cele anatomice,fiziologice, funcționale. Fascistului ratat, ce ridică arătător la popor, i-am putea cere să-și pună nu pofta-n cui ci chestia pe masă. Să știe lumea de ce namila-i însemnată de Dumnezeu să n-aibă copii, nici altă treabă decât să stoarcă adrenochrom din copiii noștri.

Cândva, la restaurantul CCA , peste drum de Capșa, poetul Teodor Pâcă l-a învățat pe actorul Mircea Crișan cum stă treaba cu penisul și prepuțul. A scos chestia și a bătut cu ea în masa lui Crișan, care, bogat dar zgârcit ca Hagi Tudose, i-a refuzat cinzeaca de Țuică Bătrână datorată. Povestea asta și altele, tot siropoase. găsim în volumele lui Dumitru Furdui, Teatrul în Comunism (editura Sens).
Asta ar putea inspira candidații la alegerile democrăcite. Să scoată domne chestia, să știm dacă a fost botezat cu cuțitul, cu apă, duh sfânt, dăruit cu mai multe, că ăștia nu se satură în veci.

Altfel, la Sf Așteaptă prăbușirea lumii vechii. Lumea veche trebuie împinsă în prăpastie. Să piară, f-tui mama ei, cu onaniștii ce au ejaculat-o. Cu cap cu tot. Multe căpățâni au pierit la barbarii pe care avem slăbiciunea să-i numim civilizați. Carol I Stuart, Ludovic al XVI-lea, țarul Nicolae al II-lea au pierit cu cățel, purcel, regină, nevastă, slujitori. Am putea fi la fel generoși cu gauleiterul nostru. Să nu ne zgârcim, să nu ne înecăm la mal.

Altfel Europa nu ne va considera civilizați. Domnii și voievozii noștri așa-și pedepseau trădătorii. Cu toporul! Nu văd altă posibilitate de contribuție la pierirea lumii vechi,fără ghilotină, camere de gazare, scaune electrice și celelate contribuții occidentalo-americane la civilizația tâlhărească de azi.
Lumea veche are peste 5000 de ani. Biblia spune că a fost construită pe obeliscul-penis, al lui Avraam. Dumnezeu știe câte obeliscuri trebuie tăiate, de la rădăcină, pentru ca Lumea veche să se prăbușească. Oricât am fi de pașnici, puțin vărsători de sânge, nu putem aștepta să vină iar americanii și alții, să ne scarpine de președinte. Să ne scărpinăm singuri. De președinte, deputați, miniștri.. Altfel nu scăpăm de râie niciodată."

bobitad

bobitad

Senior Member

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2021 - 13:35, said:

Du-te boss si lucra pana pici jos, nu te opreste nimeni! Dar te rog eu foarte frumos, du-te si lucreaza pe 1500 de lei cum lucreaza majoritatea romanilor, la norma, du-te si baga tare, iar la anul poate patronul tau isi va lua inca o masina de lux, sa completeze colectia.

A nu se intelege gresit, nu sunt impotriva muncii, sunt impotriva sclavagismului, care se practica in tarile cu salarii de rahat, gen Romania.

De ce un neamt poate sa ia 2k+ euro pe luna iar un roman 300 de euro/luna, e neamtul mai arian, mai superior ? Hai ma lasi, daca tot suntem in Europa, ar trebui sa avem salariile la fel sau macar aproximativ la fel, dar nu asa diferente mari, in unele tari salarii de 10 ori mai mari decat la noi.

Fie mi-ar scarba de asa zisa "democratie".
voi, astia plecati care mereu vreti sa va ”justificati” alegerea, nu intelegeti un lucru simplu. vezi tu, aia din SUA au inteles. hai sa zicem ca traiesti in New York, unde vrei sa stai in chirie si sa zicem ca nu vrei sa stai intr-un apartament unde sa te manance sobolanii sau sa te impuste astia pe strada. e cam 3000$ minim un 2 camere. sa iei apartament e 1 milion de $. cat crezi ca ia un om obisnuit? 2000-2500? intelegi unde nu da socoteala? si de ce oamenii demisioneaza?
In Germania de ce crezi ca au iesit aia in strada ca sa plafoneze guvernul pretul chiriilor? crezi ca toti germanii au bani asa fara numar? 1500 de euro pe chirie nu e chiar putin.

si nu stiu de ce mereu veniti cu chestii vechi, sa zicem ca la mine la multinationala salariu e de 800 de euro, ala din Franta sa zicem are un 1500, hai 2000 daca o fi.

Edited by bobitad, 26 December 2021 - 13:59.

george_alexandru

george_alexandru

`·.¸¸ ><((((º>.·<((((º>

Sunt pe forum cativa colegi care au afaceri si au angajati. Poate ne raspund ei de ce nu dau salarii de la 2k euro in sus, precum nemtii. Sau 5k euro, precum elvetienii. O sa fii surprins de raspunsul lor.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 13:53.

mannyx92

mannyx92

Active Member

Pana n-o sa inveti niste principii de baza ale economiei, n-o sa intelegi vreun raspuns la intrebarea asta.

tytysor

tytysor

Guru Member

View PostFjell, on 26 decembrie 2021 - 12:09, said:

Firma la care lucrez este una dintre cele mai mari din tara. O firma cu peste 100 de ani pe piata, care a tras pe spatele oamenilor cat a putut. De la un timp, oamenii au inceput sa plece. Sa plece masiv si sa nu se mai intoarca. Daca ii platesti cu minimul pe economie si vrei sa-ti faca OZN-uri, s-au dus vremurile alea. Cautam oameni ca nebunii si tot ce primim sunt rebuturile care nu vor sa munceasca pentru firimituri, nu au interes pentru a invata si nu vor sta mai mult de cateva luni. Isi dau demisia cu prima ocazie oferita, spre disperarea prostilor din birouri care nu inteleg ca nu mai merge faza cu ''o suta la poarta''. In fiecare an avem in jur de 10 demisionari si 10 colegi noi. Incearca sa vezi cat pierde o companie care trebuie sa instruiasca oameni noi in fiecare an .
Ceva mai haios de atat ? Cei noi sunt dependenti de feisbuc si instagram. Cum intorci spatele, deja sunt conectati !!! Posted Image
  Draga, dar e foarte bine! 10 demisii la mii de angajati (doar e una dintre cele mai mari firme din tara) iese un procent foarte bun! si la o gogoserie de cartier e o situatie mai proasta! deci aia care mira sint ori nepregatiti in problema ori se prefac!

emeral

emeral

Senior Member

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2021 - 13:47, said:

Sunt pe forum cativa colegi care au afaceri si au angajati. Poate ne raspund ei de ce nu dau salarii de la 2k euro in sus, precum nemtii. Sau 5k euro, precum elvetienii.

Îți spun eu cum e foarte bine în România - să stai de peste 10 ani cu o fabrică închisă și să închiriezi ceva acolo ca să ai banii de impozite.

Nu să angajezi 70 - 80 de oameni că ești plin de datorii după 1 an.

Și marfa pe care o produce fabrica aia să o cumperi de la altul și să o exporți în străinătate.

E mult mai rentabil așa și de vreo 10 ani așa procedează cineva.

S-au - PĂCĂLIT - destui patroni acum 10 ani când a fost criza când s-au împrumutat pentru salarii.

Nu mai face nimeni prostia asta.

Edited by emeral, 26 December 2021 - 13:57.

glassofwine

glassofwine

Member

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2021 - 13:47, said:

de ce nu dau salarii de la 2k euro in sus, precum nemtii. Sau 5k euro, precum elvetienii.
Dincolo de nivelul stupid de ridicat al taxării, și-n special al taxării muncii, în România pur si simplu se lucrează cu alte cifre; iar asta n-are nicio legătură cu productivitatea celor care muncesc aici, fiindcă la fel și cei 5 milioane de români care trudesc în alte țări, ar putea fi productivi și-n țara lor. Aș merge atât de departe încât să afirm că salariile mici și nivelul de trai scăzut sunt rezultatul unei sărăcii impuse arficial. Într-o țară cu oameni capabili, bogată în resurse naturale, să ai sărăcie, nu poate fi decât o chestiune impusă.
Din 1990 trăim în paradigma "vai de noi, nu avem, nu putem, nu știm". Nu vi se pare ceva dubios aici?

Edited by glassofwine, 26 December 2021 - 14:08.

Epdm

Epdm

Guru Member

View PostSpeedDemon, on 26 decembrie 2021 - 12:29, said:

Unde e ajutorul ala social asa mare? Ajutorul social e fix nimic. Nu vorbiti de pensii, pensii de handicap/boala sau faze de genul. Ajutorul social pt unul apt de munca in Romania e fix nimic si conditionat de munca in folosul comunitatii in multe sate.
Cum ziceam, 142 e ajutorul social minim si mediu 259, cum traiesti din banii astia? E de abia 12 si deja am cheltuit mai mult astazi...

In America oamenii nu mai vor sa lucreze si este un trend global.…

o fi greu sa pricepi care este tema discutiei?

in Usa le-a dat 600/saptamana sa stea acasa luni de zile. Toti banii fiind proveniti din amanetarea viitorului copiilor. Jeguri de oameni.

Andreysc7

Andreysc7

3D Modeler / Automotive Artist

View PostAdm, on 26 decembrie 2021 - 12:27, said:

Eu imi incurajez copiii sa studieze afara si sa ramana acolo.
Poate ma duc si eu dupa ei.

La fel (oarecum) i-am spus si eu nevestei :" Daca vreodata ai de gand sa fugi cu unu' cu bani, sa imi spui, ca fug si eu cu voi" :lol:

george_alexandru

george_alexandru

`·.¸¸ ><((((º>.·<((((º>

View Postglassofwine, on 26 decembrie 2021 - 13:59, said:

Aș merge atât de departe încât să afirm că salariile mici și nivelul de trai scăzut sunt rezultatul unei sărăcii impuse arficial. Într-o țară cu oameni capabili, bogată în resurse naturale, să ai sărăcie, nu poate fi decât o chestiune impusă.

Concret, cine ii impune patronului roman sa dea salarii mici? Chiar daca stiu raspunsul la intrebarea pe care am pus-o mai sus, as vrea ca el sa vina de la cei care platesc salarii, deoarece raspunsul  este mai credibil daca vine de la ei. Pot doar sa zic ca nu le impune nimeni, este alegerea lor si de cele mai multe ori este o alegere cat se poate de corecta.

emeral

emeral

Senior Member

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2021 - 14:04, said:

Concret, cine ii impune patronului roman sa dea salarii mici?

Patronul român dă același salariu pe care îl dă și multnaționala care e lângă el.

Nu dă salariu mai mare că nu are nevoie de oamenii care lucrează la multinaționala de lângă el.

Dacă mărește multnaționala salariul - mărește și el ca să nu îi plece oamenii alături la multinațională pe salarii mai mari.

Sunt deștepți patronii români - se iau după multinaționale când dau salarii.

Edited by emeral, 26 December 2021 - 14:11.

george_alexandru

george_alexandru

`·.¸¸ ><((((º>.·<((((º>

Nu mai bine ar fi si mai destepti si ar da mai mult, ca sa vina la ei angajatii, in loc sa se duca la multinationale?

emeral

emeral

Senior Member

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2021 - 14:12, said:

Nu mai bine ar fi si mai destepti si ar da mai mult, ca sa vina la ei angajatii, in loc sa se duca la multinationale?

Nu are nevoie că vin singuri la același salariu - e muncă de sclav la multinațională comparativ cu munca la patronul român pe același salariu.

Fane

Fane

cipat

Pai “banii din crypto si yotube” poti sa-i produci la fel de bine din orice colt al lumii cu legatura la internet. De ce nu-ti dai si tu, initiator, demisia de pe salarul ala mic din ro si sa traiesti ca acei americani din crypto si youtube? Te opreste ceva sa te alturi trendului? Sau de vina-i tot Romania?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate