Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Marea demisie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Initiator, aia care fac bani din din crypto, youtube, etc, o fac prin multa munca. Munca cu capul.

"Mi se pare normal pentru ca oamenii ii vad pe altii ca au masini de lux,vile,yahturi si miliarde fara sa lucreze si simt atunci ca isi irosesc viata". - Perfect, da-ti demisia, stai acasa si asteapta sa-ti dea cineva o vila si un yaht. Mult succes iti doresc. Si mai mult succes iti doresc cand o sa-ti vina niste facturi, ca sa vezi ce inseamna sa intretii o vila si un yaht.

#20
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Unde e ajutorul ala social asa mare? Ajutorul social e fix nimic. Nu vorbiti de pensii, pensii de handicap/boala sau faze de genul. Ajutorul social pt unul apt de munca in Romania e fix nimic si conditionat de munca in folosul comunitatii in multe sate.
Cum ziceam, 142 e ajutorul social minim si mediu 259, cum traiesti din banii astia? E de abia 12 si deja am cheltuit mai mult astazi...

Edited by SpeedDemon, 26 December 2021 - 12:30.


#21
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2021 - 12:23, said:

Depinde de domeniul in care lucrezi, firma la care lucrezi, perioada...Si eu am cam frecat menta anul asta...cateva perioade cu proiecte, apoi salariu incasat fara sa fac mare lucru. Si multe zile libere.Ce-i drept, avem indienii care trag tare, noi mai mult le spunem ce sa faca.

Altfel, acolo unde ajutorul social e mare, omul se gandeste ca nu merita sa muncasca. Mai bine incaseaza banii de la stat iar timpul liber fie il petrece la birt, fie face bani pe cont propriu.
Eu lucrez în mentenanță, mai clar repar utilaje industriale. Care se strica mereu. Si conducerea vrea producție, nu permite ca masina sa stea. Asa ca am de tras ca berila! Ar fi fain dacă mi-ar spune cineva ce sa fac. Mie mi se spune "repara mașina" dar nici unul nu spune cum. Asa ca îmi storc și creierii, si fac și munca fizica. De aceea abia aștept liberele ... De frecat menta ... nu e cazul! Când nu sunt defecte, e de făcut mentenanță preventivă, liste de piese de schimb ce trebuiesc aduse ... deci nu e cazul de frecat menta!

Edited by XL700VA, 26 December 2021 - 12:32.


#22
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
ca un om care a urmarit topicul, pot spune ca sunt mai multe cauze. louis rossman are cateva videouri si o tipa arhitecta. oricum suna mai bine ”the greate resignation”. dar ideea e cam asa:

1.oamenii cu joburi prost platite sunt ”prost platiti” si considerati neimportanti. adica, daca tu din salariu ai plati chirie si ai avea de o shaorma, nu ti s-ar parea ok asta. asa ca oamenii zic ca mai bine stau in ”subsol” la maica-sa si mananca o ciorba.
2.inflatie, aici e un subiect foarte larg. dar ideea e ca s-au dus toate in sus si salariile nu prea. asa ca oamenii sunt depresivi si cu asta.
3.unii au gustat cum e sa lucrezi de acasa. nu mai trebuie sa faca naveta, sa piarda timp si pot petrece mai mult timp cu familia.
4.putini au vazut ca pot trai cu mai putin. de asta in state vezi multi care traiesc in masina si calatoresc. iar cu putinei bani te poti descurca ok. unii au joburi part time, altii fac youtube. mai pe scurt a prins ”mantra” cu investitul in trairi nu lucruri. stiu ca pe softpedia e blasfemie sa zici asta, dar eu daca as fi singur, as putea sa ma descurc sa mananc de 500 de ron pe luna si sa fiu ok.
5.tin minte ca discutau doi directori si zicea unu ca oamenii nu mai vor sa faca ore suplimentare, la care replica a fost ca stai sa vezi cand o sa aiba copii. m-a dezgustat oarecum faza asta fiindca ei chiar nu-si imaginau ca exista oameni care vor mai mult timp liber si mai putini bani
6.oricand poti obtine un job mediocru.
7.unii isi fac afacerile lor

Edited by bobitad, 26 December 2021 - 12:36.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2021 - 12:30, said:

Mie mi se spune "repara mașina" dar nici unul nu spune cum. Asa ca îmi storc și creierii, si fac și munca fizica. De aceea abia aștept liberele ...

Sa stii ca e mai bine sa-ti storci creierii decat sa faci doar munca fizica precum robotul. Ideal e sa fie ambele, sa-ti folosesti si creierul, si muschii. Eu de exemplu nu fac munca fizica si m-am cam anchilozat. Noroc ca m-am mutat la casa si mai fac una-alta prin curte.

View Postbobitad, on 26 decembrie 2021 - 12:31, said:

5.tin minte ca discutau doi directori si zicea unu ca oamenii nu mai vor sa faca ore suplimentare, la care replica a fost ca stai sa vezi cand o sa aiba copii. m-a dezgustat oarecum faza asta fiindca ei chiar nu-si imaginau ca exista oameni care vor mai mult timp liber si mai putini bani


Ăștia sunt genul de șefi toxici. Din fericire până acum am reușit să-i evit. Știu persoane care lucrează cu astfel de indivizi și se plâng non stop. Le zic să plece în altă parte, dar cumva tot acolo rămân și se vaita în continuare.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 12:37.


#24
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
E un cumul de factori din cauza cărora se demisionează - lipsa remunerării corecte a muncii, lipsă de respect față de om și munca pe care-o depune, multe job-uri dead ends de unde nu se poate urca; și per total sentimentul de exploatare și că nu poți avansa în viață muncind cinstit. Nu e vorba de lene aici, ci de stimă de sine.
Oamenii simt nevoia unei reforme capitale a sistemului capitalist, pentru a echilibra în mod echitabil raportul dintre angajat și angajator. De pildă, în anii '50, în SUA, era suficient să lucreze doar un membru al familiei (de regulă bărbatul) care putea să-și întrețină familia (soție +1 copil sau 2). Acum însă, trebuie să lucreze atât el cât și ea, și abia se descurcă.

Edited by glassofwine, 26 December 2021 - 12:49.


#25
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Mereu gargara ca romanii prefera sa stea degeaba ca au ajutor social -  financiar.
Un rahar de 250 , 300, 400 lei, incasat de unii pe care nimeni nu ii va angaja vreodata.Din foarte multe motive.
Pana la ajutor social egal cu salariu minim e cale lunga dar "bulgarele de zapada" a inceput sa se rostogoleasca la vale si deja patronatelor au impresia ca "salariul minim" e prea mare.
Daca angajezi un fost beneficiar pe ajutor financiar pe salariu minim e foarte posibil ca fie prea mult, cand iti pleaca muncitorii calificati si nu gasesti altii e o problema.
Mai castiga "patronul" ceva timp vanzand in special active imobiliare si dupa e foarte posibil sa-l vezi pe el si progeniturile lui pe lista de ajutor social.

Edited by danutzu22, 26 December 2021 - 12:38.


#26
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Daca se sisteaza ajutoarele sociale si nu se mai da somaj pe orice motiv..sa vezi cum o sa se transforme in "marea angajare" dupa ce li se termina mancarea astora de nu mai vor sa fie angajati..

Nu poate toata lumea sa traiasca din youtube si crypto...care din punctul meu de vedere ar trebui sa fie un venit suplimentar de la o activitate secundara unui job pe bune

#27
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostA10, on 26 decembrie 2021 - 12:41, said:

Daca se sisteaza ajutoarele sociale si nu se mai da somaj pe orice motiv..sa vezi cum o sa se transforme in "marea angajare" dupa ce li se termina mancarea astora de nu mai vor sa fie angajati..

Nu poate toata lumea sa traiasca din youtube si crypto...care din punctul meu de vedere ar trebui sa fie un venit suplimentar de la o activitate secundara unui job pe bune

Ajutor de somaj nu se acorda din "ORICE MOTIV" si suma e de rahat pentru o persoana calificata si care doreste sa munceasca.
Un instalator care stie meserie face suma oferita ca ajutor de somaj in maxim 3 zile la negru fara sa depuna mare efort.

Edited by danutzu22, 26 December 2021 - 12:45.


#28
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
am si dat o data datele despre cati asistati sociali(170.000) sunt si suma era infima iar ajutoarele sunt degeaba(200 ron), nu asta e problema la noi. acolo oricum se vorbeste de SUA si motivele lor, gen chirii mari, proprietati scumpe, viata scumpa, munca multa. aia nici nu au concediu cum avem noi, minim 21 de zile. acolo trebuie asigurare de sanatate care costa de te rupe, s.a.m.d.

https://www.risco.ro...a-statului-3249

la noi nici nu e rata de somaj asa mare, si cum a zis si altcineva, cei care-s buni plecau afara. dar sa stii ca acum se intorc in tara fiindca se plateste bine si nu muncesti atat de nebuneste ca afara. ma refer la constructii unde am niste cumnati care s-au intors. ma uit si pe la mine in oras, sunt multi pierde vara fara serviciu. cum am mai zis, stau cu parintii si doar nu il lasa maica-sa nemancat. face o ciorba mai lunga si treaba merge. net sa fie!

Edited by bobitad, 26 December 2021 - 12:51.


#29
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Fiecare dintre noi tratează ajutorul social din punctul său de vedere și de nevoile sale. Mulți drojdieri se mulțumesc cu puțin.

View Postglassofwine, on 26 decembrie 2021 - 12:37, said:

De pildă, în anii '50, în SUA, era suficient să lucreze doar un membru al familiei (de regulă bărbatul) care putea să-și întrețină familia (soție +1 copil sau 2). Acum însă, trebuie să lucreze atât el cât și ea, și abia se descurcă.
Nu era iphone și nici oled. Depinde și ce ai nevoie. Eu am remarcat că de când nu mai cheltuiesc aiurea pe orice (pandemia a ajutat enorm la acest lucru) am ajuns să pun bani de o parte. Și nu puțini.

#30
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbadmania98, on 26 decembrie 2021 - 12:54, said:

Nu era iphone și nici oled. Depinde și ce ai nevoie. Eu am remarcat că de când nu mai cheltuiesc aiurea pe orice (pandemia a ajutat enorm la acest lucru) am ajuns să pun bani de o parte. Și nu puțini.

Stai linistit ca mai sunt si altii care stiu asta... Deaia au inceput sa creasca preturile mai la aproape orice inca dinainte sa urce la energie. Nu a fost lumea in concedii si alte rasfaturi...au pus bani deoparte si asa a luato in sus si imobiliarele in unele orase desi lumea cauta acum mai mult case la tara.  Si eu am facut unele economii care nu credeam ca sunt posibile iar acum ma gandesc daca are sens sa revin la stilul "praduitor" de dinainte...poate asa reusesc sa investesc in ceva in care o sa imi asigure un venit mai incolo.. si nu in imobiliare cum s-au ingramadit toti de a explodat preturile

Edited by A10, 26 December 2021 - 13:16.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu exista nici o mare demisie, e de fapt o mare schimbare de job. Lumea schimba mult mai des locul de munca, mai ales cu lucrul de-acasa.

#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 16.03.2007
asa-i cand sarakii isi fac conturi pe facebook si vad cum traiesc sarakii cu mai multi bani ca ei

#33
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdtd234, on 26 decembrie 2021 - 11:55, said:

In America oamenii nu mai vor sa lucreze si este un trend global.
Mi se pare normal pentru ca oamenii ii vad pe altii ca au masini de lux,vile,yahturi si miliarde fara sa lucreze si simt atunci ca isi irosesc viata.
Esti frate cu MinettoMatoi ? Si eu cunosc personal anumite persoane care se plimba in Laborghini (chiar 2 persoane) , iar altele au si ei masini de sute de mii de euro. Pe de alta parte ai si muncit :) Spre deosebire de cei rupti in cur , iar aici ma refer la cei care nu vor sa munceasca, nu au stat niciodata sa se planga pe net despre cat de nedreapta e viata .

Quote

Se intampla chiar si la noi. Asta vara nu am gasit zilieri deloc pentru ca oamenii prefera sa nu depuna efort pentru castig mic comparativ cu ce castig au altii smecheri.
Nici eu nu as depune efort pentru un castig mic (pentru mine)

Quote

Vor fi lasati oamenii sa isi faca de cap, se vor lua masuri dure, sau se vor gasi solutii inteligente?
Pai si acuma iti poti face de cap :) Poti freca menta pe softpedia sau poti sta nopti in sir sa gasesti niste solutii ca sa iesi din cacat

Quote

Au experimentat cu saptamana de lucru de 4 zile si se pare ca functioneaza.
Este o solutie prin care toti castiga:
sclavul are mai mult timp liber => mai fericit => mai productiv/zi
Sclavul ala e platit la ora, nu la luna de lucru ... zile mai putin de lucru = ore mai putine de lucru = salar mai mic.

Quote

Eu cred ca ideal ar fi 1 zi de munca pe saptamana pentru a reduce somajul la 0 si pentru a avea productivitate maxima.
Clar, si in acea zi o sa stai la vorba cu restul colegilor si discutati despre ce ati facut in cele 6 zile libere :)

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSpeedDemon, on 26 decembrie 2021 - 12:08, said:

Cum intorci spatele, deja sunt conectati !!! Posted Image
si atunci cum vreti salarii?in vest are careva tupeu sa stea pe net la servici?

Edited by EMPP, 26 December 2021 - 13:34.


#35
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostFjell, on 26 decembrie 2021 - 12:09, said:

Firma la care lucrez este una dintre cele mai mari din tara. O firma cu peste 100 de ani pe piata, care a tras pe spatele oamenilor cat a putut. De la un timp, oamenii au inceput sa plece. Sa plece masiv si sa nu se mai intoarca. Daca ii platesti cu minimul pe economie si vrei sa-ti faca OZN-uri, s-au dus vremurile alea. Cautam oameni ca nebunii si tot ce primim sunt rebuturile care nu vor sa munceasca pentru firimituri, nu au interes pentru a invata si nu vor sta mai mult de cateva luni. Isi dau demisia cu prima ocazie oferita, spre disperarea prostilor din birouri care nu inteleg ca nu mai merge faza cu ''o suta la poarta''. In fiecare an avem in jur de 10 demisionari si 10 colegi noi. Incearca sa vezi cat pierde o companie care trebuie sa instruiasca oameni noi in fiecare an .
Ceva mai haios de atat ? Cei noi sunt dependenti de feisbuc si instagram. Cum intorci spatele, deja sunt conectati !!! Posted Image

E foarte bine ca pomenesti de employee turnover, care ar trebui sa fie un cosmar pentru un management pe care-l duca capul cat de cat:
https://www.qualtric...loyee-turnover/
Pregatirea unui nou angajat poate dura de la cateva saptamani la cateva luni, in cazuri extreme ani.

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
@initiator: Sa ne dai link de la profilul tau de only sa te sustinem Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate