Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Rezultate proaste la aparatul dentar

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Anul trecut mi am pus un aparat dentar partial.Mi au fost aplicate forte pe un premolar,iar cu timpul a inceput sa capete mobilitate.Dupa ce am dat aparatul jos,am extras premolarul si am pus implant.Desigur ca nu mi a convenit,m am chinuit atata timp cu aparatul ca apoi sa fac extractie.Explicatia ortodontei a fost ca nu avea de unde sa stie ca premolarul va capata mobilitate,pentru ca premolarul avea foarte putina oferta osoasa.Dar nu ar fi trebuit sa isi dea seama dinainte de a pune aparatul ca e posibil sa capete mobilitate? Nu se vedea pe radiografie ?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.056
  • Înscris: 28.10.2006
Ce diagnostic ai avut inainte de recomandarea de aparat dentar partial?
Ca daca s-a diagnosticat PARODONTOZA, poti sa-i pui in cap si frisca! Daca-i moarta, nu mai misca!
Adica nu-ti poate nimeni garanta legatura protezei cu un dinte/masea in timp.
Si daca e parodontoza, o sa cada si implantul ala, ca nu rezista in timp. Cred ca ti-a luat banii degeaba.

#3
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Nu mi a spus ca diagnostic paradentoza.Mi a spus ca am unele probleme cu gingia si sa am grija,dar nu paradentoza,eventual o gingivita.Si dintii mei nu se misca,doar premolarul acela a capatat mobilitate dupa ce a fost supus la fortele din aparat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate