Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#55
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021

View PostTzur, on 05 mai 2021 - 20:19, said:



Toata seria aia de aplificatoare au speaker load 6ohm minimum si sunt si destul de vechiute imi e greu sa cred ca mai gasesc eu unul fara sa fie umblat in el sau sa nu aiba nevoie de interventie.

Boxele mele sunt 4-8ohmi asa scrie in specificatiile lor atat de pe site-ul oficial cat si in manualul utilizatorului deci nu cred ca ar functiona.

View PostTzur, on 05 mai 2021 - 20:19, said:

Eu zic ca un Yamaha AX 700 sau 730 sau 830 sau 870 sau 890 luat SH in stare buna e arhi suficient si nici nu spargi banca. Ar trebui sa dai pe la 700 Ron pe un exemplar bun. Si daca nu ti-o place, il vinzi cu cam tot atat. Desi sunt sigur ca iti va place.

La astea ma refer , nu se vede in postul asterior.

Edited by Dany_Darke, 06 May 2021 - 12:47.


#56
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ok.
In final am comandat un Audiolab 6000A Play.

Impresii dupa ce-l primesc si rodez putin

#57
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
A ajuns.
După  primul contact, pot spune că e un feeling diferit, premium, față de AVR-ul meu (Denon x1400h). Calitatea materialelor și finisajul sunt din alta clasă.
După masă o sa-l instalez. Revin cu impresii.

Attached Files



#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai interesant va fi daca simti o diferenta pe aceleasi boxe, de preferat cu aceeasi sursa.

#59
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Vor fi aceleasi boxe, iar ca sursa voi avea pickup-ul.
Teoretic ar trebui sa fie o diferenta mare intre un avr si un amp stereo, mai ales ca a costat dublu.

#60
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Diferențele vor fii minore pe aceleași boxe,dacă aveți posibilitatea încercări și alte boxe.
Va spun din propria experienta, pe niște diamond 225 am probat mai multe amplificatoare și a rezultat cam același sunet.
Pt un sunet diferit am cumpărat alte boxe.

#61
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Aici sunt mai multe lucruri de testat nu doar partea de amplificare. Sunt foarte curios de dac-ul intern, dar si intrarea phono pentru pick-up. Nu in ultimul rand partea de streaming care, la Denon (Heos), mai dadea si rateuri.
Oricum, la finalul acestui an voi inlocui boxele cu unele cam din aceiasi gama de pret.

#62
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Interesanta alegerea.

Nu aveau versiunea pe argintiu ? Parca arata mai smart&clean.

Oricum, sa-l stapanesti sanatos!

Si sa ne zici cum stie sa cante.

#63
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTzur, on 12 mai 2021 - 07:00, said:

Interesanta alegerea.
Nu aveau versiunea pe argintiu ? Parca arata mai smart&clean.
Oricum, sa-l stapanesti sanatos!
Si sa ne zici cum stie sa cante.

Nu. A fost singurul aparat aflat pe stoc in Romania.

Acum primele impresii.
Desi nu am apucat sa-l ascult decat vreo 2-3 ore, in total, pot spune ca este peste AVR-ul meu la toate capitolele, mai putin la unul. Sigur, e o diferenta data in primul rand de specificaul fiecarui aparat. La filme se simte lipsa celor 5 canale. Adica, pentru o experienta completa ai nevoie de minim 5.1.
In rest, la orice inseamna muzica este superior. Sunetul e mai bogat, mai clar.
Partea de DAC este cu mult mai buna. Daca la AVR atunci cand faceam streaming de pe Tidal era o diferenta clara intre aceleasi piese redate prin comparatie si pe pickup, in favoarea pickup-ului, aici diferenta este foarte mica si nu pot vorbi de un sunet superior, de o parte sau alta, ci doar suna diferit, dar foarte putin diferit. Asta in conditiile in care si pickup-ul se aude mai bine pe acest amplificator.
Singurul minus, din ce am constatat pana acum, e ca la filme se simte lipsa sistemului 5.1. O sa recuperez putin prin adaugarea subwooferului care inca nu l-am conectat pentru ca imi trebuie un cablu RCA to RCA. Oricum partile unde exista muzica in film sunt savuroase, chiar mi se pare ca e mai bine ca inainte, iar cand spun minus e vorba de dialoguri si efecte sonore.
oricum, am trecut la sistem stereo tocmai pentru ca mai mult ascultam muzica decat vizionam filme.
O sa revin dupa cateva zile, dupa ce ascult mai multa muzica.

#64
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo, intrarea phono este excelenta. Nu mai am nevoie de amplificatorul de doza.
Asa ca, scot la vanzare Rega FONO MINI A2D-ul.

#65
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si cateva poze cu phono stage-ul scos la vanzare.
Aici aveti si un review: https://www.whathifi...mini-a2d/review
Numai 400 lei. E ca noua. In cutia originala.

Attached Files



#66
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMrMishu, on 27 aprilie 2021 - 09:49, said:

As dori sa achizitionez unul dintre urmatoarele aplificatoare pe care sa le folosesc cu o pereche de boxe pe care le detin deja Dynavoice Challenger M-65EX V.4. Ce imi recomandati sa cumpar si de ce .? Multumesc !

Second Hand :

Technics SU-C1000 (preamp) + SE-A1000 (Aamp)
Technics SU-C1010 (preamp) + SE-A1010 (Amp)
Sony TA-FA50ES
Harman Kardon HK680
Parasound Halo 2.1

Noi:

Marantz PM8006
Yamaha A-S801
Atoll IN200 Signature

Până la urmă ce amplificator ați ales?

#67
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postoverseas, on 27 aprilie 2021 - 12:15, said:

Pai pune un grafic de raspuns in frecventa cu boxele, sa vada colegii care se pricep.
Ca la categoria aia de pret eu - de ex. - zic ca 3050i sunt cele mai bune.
La 3050i m-am orientat (or să stea în magazin până fac rost de mălai), dar amplificatorul cred că o să fie SH!Posted Image
Ce amplificator ar merge la ele?

#68
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postoverseas, on 27 aprilie 2021 - 17:10, said:

Cum ziceau colegii mai priceputi pe aici, boxele conteaza cel mai mult. Deci sa zici doar ca ai boxe si cauti un amp nu o sa te ajute sa primesti foarte multe recomandari.
Acum am citit, mă orientez io! Posted Image

#69
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,701
  • Înscris: 24.10.2015

 Alexandru2212, on 25 mai 2021 - 18:47, said:


La 3050i m-am orientat (or să stea în magazin până fac rost de mălai), dar amplificatorul cred că o să fie SH!Posted Image
Ce amplificator ar merge la ele?

Yamaha as701 sau rn803d daca vrei o solutie completa.

#70
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Mulţumesc, dar  nu mă dă banii afară din casă!Posted Image
O să fac un efort pentru boxe (3050i)Posted Image
Nu  vreau 5.1 sau 7.1, stereo e de ajuns...şi fără sub

Edited by Alexandru2212, 25 May 2021 - 19:57.


#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,701
  • Înscris: 24.10.2015
rn803d e tot stereo. Atunci cauta ceva sh.

#72
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
A-S501 SH, 3050i sunt relativ sensibile, nu e neaparat nevoie de 701, iar 803 e chiar o inutilitate daca nu faci management de bass, streaming si alte minuni. Dar nici catre A-S301 nu ar fi bine sa te duci, ca apoi te duci prea in jos pentru boxele alea.

Marantz 6006/6007, Denon-urile din aceeasi gama de pret. Sa nu iei primul model din gama de la niciun producator de-asta de duzina, gen Marantz 5005, NAD 316, ca iti faultezi un pic boxele. Dar nu ti-as indica nici gamele de deasupra, alea care sar de 3000 lei pret de noi, ca investesti prea mult si doar in situatii extreme va fi o diferenta. Tu singur ai zis ca nu te dau banii afara din casa.

Stai calare pe OLX pana vezi un A-S501 la 1500-1600 lei, de preferat cu un pic de garantie inca.

Edited by Notsure, 25 May 2021 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate