Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Temp mare i9 10900kf

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Uite, am filmat si editat filmarea (ca sa amplific sunetul 300% sa se auda clar). Exact testul de care am zis, cu FurMark.
Prima tura CPU 100%, GPU 0% si a doua tura CPU 0% GPU 100%. Cred ca e evident efectul. Nu am alte zgomote in cadru (racire cu apa).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1lOfu_K3QXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Scuze de întârziere. Am testat cu FurMark. Nu se aude. Da poate e ciudat. Am rulat separat video l, separat CPU burner, si împreuna. Nu face coil whine. Doar in jocuri, mai alea la încărcare. Oricum mai m-am liniștit ca se aude si la alt pc, si exclud in mare parte ca placa video, placa de baza, procesul sau sursa sa aibe vreo problema

Editat de andrey_dumytrescu, 23 februarie 2021 - 08:52.


#57
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.677
  • Înscris: 03.01.2007
Coil whine apare de obicei cand ai mai mult de 300fps nu cand ai 100fps si nu are legatura cu load-ul pe GPU. La mine canta cand se incarca o harta de Portal 2. Faceti experimentul asta cu Portal 2.

Editat de FeDaYin, 23 februarie 2021 - 10:52.


#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFeDaYin, on 23 februarie 2021 - 10:49, said:

si nu are legatura cu load-ul pe GPU.
Are legatura DIRECTA cu consumul de la GPU caci este cauzat de bobinele de la VRM.
Uneori, riplul cauzat de curentul de consum al placii video (care nu e constant) creeaza armonici care dau rezonante cu frecventele de lucru ale VRM-urilor ... dar si asta este in stransa corelatie cu consumul placii video.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate