Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Temp mare i9 10900kf

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Și ce nu-i bine, dacă folosești procesorul ăla în mod normal zi de zi nu vei atinge niciodată nivelul de stres din AIDA64

#20
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Tot căutând pe net am dat de [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jDLKl6QL3Hc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (atenție ca vb “de cartier”)
Aici i-a făcut OC si nu are Temp mari ca la mine fara OC
posibil si fie procesorul sau placa de baza cu probleme?!??!

View Postrickysyv, on 17 februarie 2021 - 00:12, said:

Și ce nu-i bine, dacă folosești procesorul ăla ĂŽn mod normal zi de zi nu vei atinge niciodată nivelul de stres din AIDA64

Probabil dar cum am mai spus in nfs payback la încărcare sare la 80 grade iar in joc cam la fel.... placa video maxim 66

#21
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Coolerul acela nu cumva trebuia sa aiba doua ventilatoare de 140mm montate pe el?
Dupa ce ai dezactivat MCE, CPU core/cache voltage ar trebui lasat pe auto sau cum ai tu in BIOS.
CPU core voltage Override ar trebui lasat tot pe auto.
Setarile pe care le ai acum in BIOS blocheaza mecanismele de reglare a voltajului in functie de frecventa.

#22
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Trebuia dar nu se poate pt ca lovește in ram l-am pus in planul din fata. Am citit ca nu e diferența mare 3-4 grade. Iar dacă îl
Ridic nu se Închide carcasa... știam asta , dar inițial am avut AiO 240 de la Asus si nu mi-am pus problema carcasei pt noctua, noctua l-am luat ca fiind unele și-n cele mai bune si pt ca AiO tura ventilatoare si se auzeau extrem de tare. Si acum cu Temp astea si noctua face dar nu in halul ăla

Așa am făcut doar MCE este acum off restul
Auto. Cu voltaj manual 1.3 dădea ecran albastru la borâre wind

#23
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Sunetul acesta de țiuit sau (cool noise) e normal când se încarcă un joc?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dH6H9ad6h0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Începe după sec 38

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e cool noise, e coil noise. Și da, e normal, apare la puteri mari consumate de procesor. Ala e vrm-ul de pe placa.

Tu trebuie sa vezi ce faci cu voltajele alea. Aia e cauza problemelor tale.

#25
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
In mod normal, pentru procesorul lui, vcore ar trebui sa fie maxim 1.396v pentru teste non AVX si 1.420v pentru AVX.

andrey_dumytrescu, pune AI Overclock Tuner pe manual si vezi ce se intampla. Incearca apoi si cu LLC pe 3 sau 4.



#26
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Eu va recomand activarea toolstip-urilor in Hwinfo, poate descoperiti apa calda ;>

Attached File  Hwinfo64Tooltips.png   8.25K   18 downloads

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai voltajul pe core (care este reglat din VRM-ul placii de baza) este de obicei mai mare decat ala, caci include si compensarea de vdroop.

Attached File  Capture.JPG   121.92K   12 downloads

Edited by ro_explorer, 17 February 2021 - 14:06.


#28
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
VID -ul e cat cere procesorul bazat pe telemetria interna de la VRM nu cat primeste sau ii trebuie, mai pe sleau daca VRM-ul da prea putin o sa ceara mai mult si invers daca VRM-ul da prea mult o sa ceara mai putin ca in final sa primeasca efectiv cat are nevoie ;> Practic e o compensare

Edited by Arthos, 17 February 2021 - 14:56.


#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ideea e ca sunt corelate.

#30
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Am dezactivat MCE restul default. După câteva  secunde intra in power limit exceeded si se micșorează core clock pana pe la 3,7 si voltaj 1.02.  Ce setări mai trebuie sa fac sa ruleze la valorile default ale procesorului ? Mulțumesc

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am sa iti capturez setarile de bios de la mine (tot ASUS) si le poti replica la tine.

Este posiibl sa ai o problema ori cu placa de baza ori cu cpu-ul, dar asta poti vedea dupa ce controlezi manual parametrii. Pe "auto" nu stii ce si cum e treaba.

#32
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Ok. Ms mult

Așa începe testul si peste câteva secunde si diminuează frecventa si voltajul. Acum nu mai sare de 80 cum era ieri pe la 90. Dar intra in limitare.

Attached Files


Edited by andrey_dumytrescu, 17 February 2021 - 21:19.


#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa cum am promis, setarile mele din bios-ul de la ASUS. Nu sunt cele mai optime (se poate optimiza inca mult mult de tot), dar functioneaza pentru mine foarte stabil.

Astea sunt toate setarile de pe pagina de "extreme tweaker", in ordine, de sus in jos:

Attached File  File_000.jpeg   300.41K   10 downloads Attached File  File_001.jpeg   159.46K   9 downloads Attached File  File_002.jpeg   324.89K   6 downloads Attached File  File_003.jpeg   314.41K   6 downloads

Tu ar trebui sa incepi prin a limita procesoarele la 4800 MHz, apoi, daca totul e stabil, poati incerca sa le urci la 5000.
Boos-tul original de 5300 este valid doar pentru 2 nuclee, restul stand la frecventele stock. Deja ca sa le ai pe toate la 5GHz simultan inseamna un stres enorm, cca 180-220W consum si nu sunt convins ca coolerul tau face fata la asa ceva (presupunand ca e montat bine). Deci, un 4800 eu zic ca e bine pentru testat curentul si stabilitatea.

Vrei ca offset-ul AVX sa il pui la 2 pentru inceput (ceea ce inseamna 4800MHz normal, 4600 pe instructiuni AVX (instructiunile AVX rup la consum si incalzesc suplimentar procesorul).

Tensiunea de alimentare pe core o poti pune la 1.3 daca vrei sa fii un pic mai agresiv, desi cred ca 1.26-1.28 este suficient pentru 4800MHz.


Mai departe, intra pe "external digi+ power control" si vezi sa ai LLC-ul setat median, la 5 si capabilitatea de curent a procesorului sa fie peste 100% (ca sa nu faca throttle imediat ce atince curentul cu pricina)
Attached File  File_004.jpeg   314.04K   5 downloads


Si la urma, la "internal cpu power management" vezi sa ai speedstep si turbo mode active si limitele de putere pentru "long term" si burst.
Attached File  File_005.jpeg   295.45K   5 downloads

Cam atat pot sa iti spun pentru inceput. Mai sunt si alte valori de modificat dara alea deja tin de fine-tuning si nu poti considera nici un set de valori ca fiing "generice" ci tin de fiecare procesor in parte, dar nu ar trebui sa influenteze drastic puterea ci tine mai mult de stabilitate si de a putea impinge mai sus performantele. Fa o incercare, nu ai ce strica daca pui valorile astea.

#34
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Mulțumesc frumos. Încerc. Am văzut ca biosul da un fel de scor la CPU. SP...  la mine arată SP63. Din ce scrie pe net este cam cel mai prost. Unii au SP 80 alții peste 100. Si apun ca au Temp de 65 grade la 5200...

Edited by andrey_dumytrescu, 18 February 2021 - 02:04.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
De asta am sugerat sa incepi cu frecvente relativ joase si apoinsa urci de acolo, controland voltajele.
Exista o corelatie clara intre Vcore, frecventa de lucru si puterea disipata. Tu trebuie sa gasesti echilibrul pentru racirea ta.
Neaparat sa pui al doilea ventilator pe coolerul de procesor. Daca nu ma insel, coolerul ala poate disipa cca 150w iar procesorul tau sare de 200w cu toate nucleele la 5ghz.

#36
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Nu l am pus deoarece nu se mai Închide carcasa. Inițial am luat AiO Asus de 240. Si m-am speriat Temp de 90. Si cele 2 coolere noctua industrial cu care a venit erau incredibil de zgomotoase. Ma gândesc la un AiO de 360 dar trebuie sa schimb carcasa. E fractal define compacat Max încape 280 pe fata

Am pus setările am rulat CineBench grade la 4800. Dar e ciudat un zgomot doar când se încarcă si rulează nfs payback. L am înregistrat e câteva posturi mai sus. Acel coil whine. Vine din zona procesorului. Poate nu e el. Poate e placa de baza. O singura data am pățit cu o sursa seasonic acum mulți ani. Dar era vina plăcii video cerea mult.  Totuși acum sursa e seasonic prime 750w. Nu cred ca asta generează zgomotul

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate