Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Windows 7 64Bit nu booteaza cand "Memory Remap" este Enabled

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e mai curand cand sunt mai mult de 2 module.

Schimbarea BIOS-ului cu alta versiune mai veche nu va ajuta. Ultima contine cele mai multe memorii in QVL - car cred ca inca nu l-ai descarcat sa te uiti in el ce memorii sunt acceptate.

In plus acum aflu ca ai KingMax - in general astea nu prea sunt in QVL-ul ASUS, iar daca sunt, mai mult de 2 module sigur nu au fost testate. Am avut foarte multe placi ASUS caenu mergeau deloc cu KingMax - nici cu un singur modul.

O singura data am reusit sa pun pe o placa ASUS 3 module si sa nu dea erori. Cele mai compatibile sunt Corsair si Kingstone, dar am mai zis dja - daca in QVL nu au fost testate cu 3 sau 4 module, nu vor merge nici ele.

Exista o singura posibilitate de a le face sa functioneze - din testele pe care le-am facut cu KingMax pe o placa ASUS de generatie similara cu a ta - scaderea frecventei + cresterea latentelor - CL. Doar ca eu am testat atunci pe un sigur modul - verificand in permanenta cu Memtest.
A mers, dar performanta a fost catastrofala. Mai bine mai putina memorie dar mai rapida deccat mai multa si extrem de lenta.

Si acum am acasa o placa pe care nu am decat 4 Gb - Corsair, cu ditamai radiatoarele de OC, dar care merge la frecvente normale si nu pot sa adaug alt modul ca nu merge. Insa la 7 pe 64 de biti, 4 Gb sunt suficienti, Nu vad de ce pierzi timp ca sa mai incerci sa adaugi memorii netestate.

Si pa viitor cand luati placi de baza ASUS, luati in calcul doar 2 module. Eu asa fac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate