Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Rațe leșești

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Buna  seara  am  si  eu  o problema  cu  niste rate lesesti  in varsta de  doua  luni    si ceva     ce  se  ciugulesc  intre  ele   isi  smulg  tuleiele   ,  stiu ca  sunt atrase de sange  dar  nu gasesc un  remediu  si  nici  cauza !

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Se cheama canibalism,nu glumesc intra pe AGROINFO la sectiunea bolile pasarilor,gasesti tot ce ai nevoie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au spatiu destul ? Hrana este completa (proteine, vitamine, minerale)? Au acces la apa (lac, balta, piscina, etc.) ?

#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 pasilla, on 21 iulie 2015 - 23:09, said:

Au spatiu destul ? Hrana este completa (proteine, vitamine, minerale)? Au acces la apa (lac, balta, piscina, etc.) ?

exact asta am gasit si eu

plus ceva legat de lumina din incapere

#5
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
este lipsa proteinei din alimentatie ! ... ratele sunt  "rapitori", in ecosistemul lor natural ! ...

Edited by humusdelombriz, 21 July 2015 - 23:30.


#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Fir-ar ele de diacritice, am citit „rate”, nu „rațe” și mă întrebam ce-s alea, că rate eșalonate, rate viagere etc. mai știam, dar ce bancă dă rate lesesti....
On topic: e posibil să aibă o carență de minerale si/sau proteine, poate mancarea pe le-o dai nu are destul din elementele care le lipsesc. In oricare dintre cazuri, intreaba un veterinar.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Rezolvi cu multa hrana proteica dar si spatiu suficient cu multa apa , de fapt mare parte a spatiului sa fie apa  pentru a se juca .

#8
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Da  spatiu au destul ,  apa   suficienta   desi  nu e  balta   dar  nu le  lipseste  deloc .  Problema e ca eu  cresc  lesesti  de vreo 9  ani  si   asa ceva  nu am intalnit . E  primul  an  cand  le  vad  ca  se     ciugulesc  de  tulee   .  Stiu  palmepidele    au  nevoie de spatiu si  apa  cat  mai  multa    ,  hrana   este  una     destul de buna  zic  eu    un  amestec  de tarate de grau   pasat de  porumb     faina de lucerna    plus  iarba  verde    si  apa   la  discretie .

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
tarata nu e "hrana buna"nici pt gaste, care la randul lor sunt vaci in comparatie cu ratele. rata defel este mult mai "carnivora" decat gasca.
adica putin mai multa proteina nu le-ar strica.
pot fi si alte carente dar pentru inceput fa un efort si da-le SI un furaj ieftin, de exemplu pentru pui, crestere sau chiar finisare, sau baga-le in uruiala.de.porumb macar niate floare, daca gasesti srot e.si mai bine..sau ceva mazare furajera, ceva sa aiba cat de cat putina proteina de calitate, doar lucerna nu e destul in niciun caz.

#10
Nelu1966

Nelu1966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.01.2018

 parintele, on 28 iulie 2015 - 23:21, said:

tarata nu e "hrana buna"nici pt gaste, care la randul lor sunt vaci in comparatie cu ratele. rata defel este mult mai "carnivora" decat gasca.
adica putin mai multa proteina nu le-ar strica.
pot fi si alte carente dar pentru inceput fa un efort si da-le SI un furaj ieftin, de exemplu pentru pui, crestere sau chiar finisare, sau baga-le in uruiala.de.porumb macar niate floare, daca gasesti srot e.si mai bine..sau ceva mazare furajera, ceva sa aiba cat de cat putina proteina de calitate, doar lucerna nu e destul in niciun caz.
AM AVUT SI EU O PROBLEMA SIMILARA CU PUII DE GAINA SI CINEVA MI-A RECOMANDAT SA PUN UN ANUMIT PROCENT DE SARE ,SI NU GLUMESC CEVA DE GENUL 0,05 LA SUTA . NU STIU DACA SE APLICA LA RATE DAR LA GAINI CHIAR A FUNCTIONAT. MAI INTERESEAYA-TE.

#11
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Odată ce s-au învățat nu mai ai ce le face. Poti sa le dai orice tot vor manca fulgi. Am pățit si eu si cu găinile si cu ratele lesesti. Numai tăiatul le-a liniștit.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... cite o mina de peste marunt, aruncata din cind in cind, nu le-ar linisti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate