Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Rațe leșești

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Buna  seara  am  si  eu  o problema  cu  niste rate lesesti  in varsta de  doua  luni    si ceva     ce  se  ciugulesc  intre  ele   isi  smulg  tuleiele   ,  stiu ca  sunt atrase de sange  dar  nu gasesc un  remediu  si  nici  cauza !

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Se cheama canibalism,nu glumesc intra pe AGROINFO la sectiunea bolile pasarilor,gasesti tot ce ai nevoie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au spatiu destul ? Hrana este completa (proteine, vitamine, minerale)? Au acces la apa (lac, balta, piscina, etc.) ?

#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 pasilla, on 21 iulie 2015 - 23:09, said:

Au spatiu destul ? Hrana este completa (proteine, vitamine, minerale)? Au acces la apa (lac, balta, piscina, etc.) ?

exact asta am gasit si eu

plus ceva legat de lumina din incapere

#5
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
este lipsa proteinei din alimentatie ! ... ratele sunt  "rapitori", in ecosistemul lor natural ! ...

Edited by humusdelombriz, 21 July 2015 - 23:30.


#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Fir-ar ele de diacritice, am citit „rate”, nu „rațe” și mă întrebam ce-s alea, că rate eșalonate, rate viagere etc. mai știam, dar ce bancă dă rate lesesti....
On topic: e posibil să aibă o carență de minerale si/sau proteine, poate mancarea pe le-o dai nu are destul din elementele care le lipsesc. In oricare dintre cazuri, intreaba un veterinar.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Rezolvi cu multa hrana proteica dar si spatiu suficient cu multa apa , de fapt mare parte a spatiului sa fie apa  pentru a se juca .

#8
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Da  spatiu au destul ,  apa   suficienta   desi  nu e  balta   dar  nu le  lipseste  deloc .  Problema e ca eu  cresc  lesesti  de vreo 9  ani  si   asa ceva  nu am intalnit . E  primul  an  cand  le  vad  ca  se     ciugulesc  de  tulee   .  Stiu  palmepidele    au  nevoie de spatiu si  apa  cat  mai  multa    ,  hrana   este  una     destul de buna  zic  eu    un  amestec  de tarate de grau   pasat de  porumb     faina de lucerna    plus  iarba  verde    si  apa   la  discretie .

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
tarata nu e "hrana buna"nici pt gaste, care la randul lor sunt vaci in comparatie cu ratele. rata defel este mult mai "carnivora" decat gasca.
adica putin mai multa proteina nu le-ar strica.
pot fi si alte carente dar pentru inceput fa un efort si da-le SI un furaj ieftin, de exemplu pentru pui, crestere sau chiar finisare, sau baga-le in uruiala.de.porumb macar niate floare, daca gasesti srot e.si mai bine..sau ceva mazare furajera, ceva sa aiba cat de cat putina proteina de calitate, doar lucerna nu e destul in niciun caz.

#10
Nelu1966

Nelu1966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.01.2018

 parintele, on 28 iulie 2015 - 23:21, said:

tarata nu e "hrana buna"nici pt gaste, care la randul lor sunt vaci in comparatie cu ratele. rata defel este mult mai "carnivora" decat gasca.
adica putin mai multa proteina nu le-ar strica.
pot fi si alte carente dar pentru inceput fa un efort si da-le SI un furaj ieftin, de exemplu pentru pui, crestere sau chiar finisare, sau baga-le in uruiala.de.porumb macar niate floare, daca gasesti srot e.si mai bine..sau ceva mazare furajera, ceva sa aiba cat de cat putina proteina de calitate, doar lucerna nu e destul in niciun caz.
AM AVUT SI EU O PROBLEMA SIMILARA CU PUII DE GAINA SI CINEVA MI-A RECOMANDAT SA PUN UN ANUMIT PROCENT DE SARE ,SI NU GLUMESC CEVA DE GENUL 0,05 LA SUTA . NU STIU DACA SE APLICA LA RATE DAR LA GAINI CHIAR A FUNCTIONAT. MAI INTERESEAYA-TE.

#11
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Odată ce s-au învățat nu mai ai ce le face. Poti sa le dai orice tot vor manca fulgi. Am pățit si eu si cu găinile si cu ratele lesesti. Numai tăiatul le-a liniștit.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
... cite o mina de peste marunt, aruncata din cind in cind, nu le-ar linisti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate