Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Mesaj de intampinare in terminal

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#19
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postflegma, on 30 ianuarie 2015 - 19:40, said:

Daca in terminal dai "su - constantin" si te loghezi, iti apare din nou mesajul, nu?
Daca da, incearca aceeasi comanda cu un strace in fata a sa vezi ce fisiere citeste. In principiu, te intereseaza syscall-ul de open().

Am luat fiecare syscall de open() in parte si nu am gasit nimic viabil.

#20
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 469
  • Înscris: 25.01.2012
gnome-terminal -x bash -c "echo 'Hello X' ; bash"



#21
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Ar trebui sa ma ajute cu ceva? :D

Fișiere atașate



#22
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postenergymonsta, on 31 ianuarie 2015 - 12:50, said:

Ar trebui sa ma ajute cu ceva? Posted Image

Dacă nu ai nici o treabă cu sistemele GNU/Linux, normal că nu. Linia respectivă trebuie adăugată în .bashrc. Ea ține locul unui simplu scrit :
#!/bin/bash
echo 'hello X'
bash

unde 'Hello X' este ce vrei să pui tu ca utilizator (mai pe românește 'Salut Gheorghe!')

Și mai pe românește linia asta
gnome-terminal -x bash -c "echo 'hello world' ; bash;"

face următoarele:
- când ai deschis gnome-terminal (asta dacă rulezi Gnome) în spui să execute o comandă (-x) în terminal (bash) :"echo 'Salut Gheorghe!' ; bash;" ca în final să-i spui să execute iar bash.( din câte știu pe vremuri gnome-terminal se închidea după ce executa o comandă și de asta se adaugă iar bash). Cum nu am gnome-terminal pe mașină nu l-am mai testat de mult, dar în xfce-terminal,lxterminal,rxvt merge prin simpla adăugare a comenzi :
echo "Salut Gheorghe!"

în .bashrc.

Editat de AnbuBlack, 31 ianuarie 2015 - 20:03.


#23
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
@AnbuBlack: cu echo ... pasat in .bashrc ai mesajul respectiv si-n kde, si-n xfce4 si-n lxde/ openbox si-n tty samd... Problema e oarecum diferita, initiatorul are un mesaj de intampinare si nu stie unde si cum l-a setat. Si cum nu l-a ajutat ce i-am spus noi, si cum n-a specificat daca e o setare universala sau doar pentru contul sau de user, si cum n-avem glob de cristal...  Posted Image

#24
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View PostAnbuBlack, on 31 ianuarie 2015 - 19:58, said:

Dacă nu ai nici o treabă cu sistemele GNU/Linux, normal că nu. Linia respectivă trebuie adăugată în .bashrc. Ea ține locul unui simplu scrit :
#!/bin/bash
echo 'hello X'
bash

unde 'Hello X' este ce vrei să pui tu ca utilizator (mai pe românește 'Salut Gheorghe!')

Și mai pe românește linia asta
gnome-terminal -x bash -c "echo 'hello world' ; bash;"

face următoarele:
- când ai deschis gnome-terminal (asta dacă rulezi Gnome) în spui să execute o comandă (-x) în terminal (bash) :"echo 'Salut Gheorghe!' ; bash;" ca în final să-i spui să execute iar bash.( din câte știu pe vremuri gnome-terminal se închidea după ce executa o comandă și de asta se adaugă iar bash). Cum nu am gnome-terminal pe mașină nu l-am mai testat de mult, dar în xfce-terminal,lxterminal,rxvt merge prin simpla adăugare a comenzi :
echo "Salut Gheorghe!"

în .bashrc.

Am facut deja ce ai spus tu si imi scrie pe urmatoarea linie mesajul respectiv. Dar asta tot ramane, doar ca o sa am doua mesaje in loc de unul.

View Postshogun1, on 31 ianuarie 2015 - 22:01, said:

@AnbuBlack: cu echo ... pasat in .bashrc ai mesajul respectiv si-n kde, si-n xfce4 si-n lxde/ openbox si-n tty samd... Problema e oarecum diferita, initiatorul are un mesaj de intampinare si nu stie unde si cum l-a setat. Si cum nu l-a ajutat ce i-am spus noi, si cum n-a specificat daca e o setare universala sau doar pentru contul sau de user, si cum n-avem glob de cristal...  Posted Image

E o setare universala, daca intru pe guest si deschid terminalul imi apare "Salut, guest-12445..".

#25
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Verifica la Terminal, la profile sa nu fi setat vreo comanda

#26
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Nu am setat nimic, e pe default. Presupun ca va ramane un mister neelucidat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate