Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ce Windows recomandati pentru calculatorul meu?

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
334 răspunsuri în acest subiect

#325
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.432
  • Înscris: 16.03.2011

View Post3U3U, on 31 octombrie 2021 - 15:23, said:

Windows 8.1 x84 core e tot xce are nevoie laptopul ala si un SSD, unde ii mai virtualizezi 2GB de memorie.
Chiar daca in aprilie 2023 ramane fara suport, cu un antivirus actualizat la zi si cu o utilizare home office si browsing n-o sa ai probleme pana-n 2026 cel putin.

Asta daca nu-ti crapa laptopul pana atunci.
La configuratia aia nu se recomanda antivirus,eu nu mai am de 3 ani si nu am luat nimic

#326
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.235
  • Înscris: 05.01.2006
Iar eu as recomanda pe orice configuratie cu win un antivirus - preferabil dedicat dar in caz ca nu se poate macar cel de win lasat activ si actualizate definitiile cat mai des posibil...

#327
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.631
  • Înscris: 15.06.2004
La orice configuratie se recomanda antivirus.
Doar ca daca tin bine minte in 8/81 exista deja Defenderul de la Microsoft. Trebuei doar configurat corespunzator.

p243df  - am lipit topicul tau aici. E topic dedicat ptr ce ai tu nevoie.



#328
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 16.07.2015
XP SP 2 e blană, deși, în 2022, nu mai ai ce face cu el.

View Post3U3U, on 31 octombrie 2021 - 15:23, said:

Windows 8.1 x84 core e tot xce are nevoie laptopul ala si un SSD, unde ii mai virtualizezi 2GB de memorie.
Chiar daca in aprilie 2023 ramane fara suport, cu un antivirus actualizat la zi si cu o utilizare home office si browsing n-o sa ai probleme pana-n 2026 cel putin.

Asta daca nu-ti crapa laptopul pana atunci.
Ce drec, îi recomandai 8.1 pe final de 2021? 10 direct, că 11 încă nu e matur. Dacă nu duce, aruncat pe geam și cumpărat ceva adaptat vremurilor prezente. 2gb RAM te chinui în prezent, mai degrabă un telefon potent și ieși mai câștigat.
Oricum au trecut 7 ani de când e topicul, deci inițiatorul mai mult ca sigur are altceva acum. Văd că nu mai e nici activ pe forum.

Editat de Vlad_22, 21 ianuarie 2022 - 18:19.


#329
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 16.05.2021
Eu zic ca ar merge Windows 7

#330
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.982
  • Înscris: 12.11.2012
Salut la toata lumea oameni buni!

Ca sa nu deschid un Topic identic la fel cu asta de fata pun intrebarea "Ce Windows recomandati pentru calculatorul meu?":

Un coleg da munca d al meu m a chemat la el acasa sa i instalez windowsu c are un calculator
Calulcatoru lui e Fujitsu Esprimo E85+ Tower cu:
procesor Intel Haswell G3460
16GB Ram Silicon Power DDR3 16GB (2 x 8GB) 1600MHz (PC3 12800) 240-pin CL1
un SSD 250GB
un HDD 500GB

Eu nu mai folosesc da ani da zile windows si nu mai is la curent cu noutatile din W10 si 11 si de aia va intreb care windows sa instalez pa configuratia sus mentionata?

El are un copil da 12 ani si vrea neaparat windows pentru jocuri da fiind un PC vechi da 10 ani da zile chiar nu stiu ce windows sa i pun dintre 10 si 11

#331
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.309
  • Înscris: 04.03.2020
@pateu_98, pune Windows 10.

#332
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.982
  • Înscris: 12.11.2012
Ma sfatuiesti sa pun 10 ca cere mai putine resurse decat 11 le? Ca am observat asta in masina virtuala cand faceam teste sa aleg intre ele

OK, sa zicem ca e mai potrivit 10 le da cum il configurez sa nu ceara update la windows 11 si sa nu primeasca update-uri cu forta? Merge oprite update urile definitiv? Sau se pot amana sa vina odata la 6 - 12 luni? Daca da, cum?

E bun Windows Defender? Nu mai e necesar sa instalez eu alt antivirus separat?
Ce programe sugerati sa instalez sa aiba grija da windows? Eu inainte la XP si 7 foloseam CCleaner si Auslogics Disk Defrag
Ce setari sa i fac la windows 10 sa nu se strice? Ca nu vreau sa ma cheama mereu la el ca i s a stricat PC ul sa ii reinstalez windowsu

Multumesc

#333
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.235
  • Înscris: 05.01.2006
Cu acel procesor nu se va face upgrade la w11.
De ce să oprești update-urile? Lasă-l în pace să le facă Win când trebuie.
În mod normal este suficient defenderul de win, dar dacă-i știi mai nărăvași pune-le un antivirus dedicat (nu gratuit). Ca softuri - orice ești obișnuit și le poți explica rapid. Dacă le merge greu ai putea intra remote cu anydesk - parcă încă este free.

Fii atent să instalezi win pe ssd și nu pe hdd.

#334
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpateu_98, on 09 mai 2024 - 12:15, said:

OK, sa zicem ca e mai potrivit 10 le da cum il configurez sa nu ceara update la windows 11 si sa nu primeasca update-uri cu forta? Merge oprite update urile definitiv? Sau se pot amana sa vina odata la 6 - 12 luni? Daca da, cum?
Procesorul nu are suport ptr Windows 11 deci n use va updata la 11.
Amanare update-uri - https://forum.softpe...-in-windows-10/ - totusi 10 e in faza finala de suport - nu mai primeste Feature Update-uri, doar cele cumulative car doar repara bug-uri - astea pot fi amanate o saptamana fara problema.


CCleaner e suficient. Nu ai nevoie de defragmentare pe 10 - o face el automat pe HDD si o va dezactiva tot automat ptr SSD - ba face doar TRIM ( optimizare )
Recomand sa deconectezi HDD-ul cand instaelzi 10-le - sa ramana doar SSD-ul ptr sistem.

#335
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.982
  • Înscris: 12.11.2012
Multumesc da sfaturi! O ultima intrebare si gata:
Daca il pun sa cumpara un procesor i5 Haswell, nu o sa ruleaza mai bine calculatoru? Da exemplu i5-4460 sau i5-4590 e 50 RON pa olx, eu zic ca merita sa dea banii astia ca restu da componente is bune

In lista da compatibilitati la producator procurile alea scrie ca is compatibile
https://objects.icec..._3087_29550.pdf

Ca ce chestie! Acuma am vazut ca e compatibil cu Windows 10 Pro (license + recovery media only)
Da oare drivere o avea?

Deci fie cu Intel Haswell G3460 fie cu i5 eu tot windows 10 o sa ii instalez ca vad ca zice ca i compatibil. Insa nu inteleg de ce scrie la info c are 4 sloturi Ram ca eu am vazut decat doua cand am desfacut capacu

Multumesc da sfaturi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate