Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Romanii nu mai vor credite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Razboiul dintre banci si clienti trebuie incheiat, iar bancuile trebuie ajutate sa se apropie de clienti, a spus joi Guvernatorul BNR in discursul care a deschis conferinta anuala a Asociatiei Analistilor Financiari Bancari din Romania. Isarescu s-a mai referit si la problema cursului atribuit BNR de catre media, precizand ca nivelul acestui curs publicat de BNR in fiecare zi in jurul pranzului nu este "cursul Bancii Nationale" ci o simpla medie statistica a zece cursuri valutare cu care bancile opereaza in piata. "Sa le transmitem romanilor sa se uite mai degraba la dobanda decat la cursul de schimb. Ca daca s-ar misca euro/leu la fel cum se misca euro/dolar s-ar sparge televizoarele" a mai spus guvernatorul.

http://economie.hotn...levizoarele.htm

Mare disperare pe guvernator si pe banci ca nu mai vin romanii sa se imprumute.

Hai sa-ti spun eu mai nene Isarescu ce o sa fac, chiar daca o sa ajung sa mamanc ceapa cu paine eu la banca nu o sa ma mai imprumut.
O sa ma intind doar atat cat imi permit banii din cont.

#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Romanii au inteles ca bancile sunt ca baiatul ala cu bune intentii din parc, iti cumpara dulciuri, sta dupa tine, te momeste pana se transforma in pedofil, asa ca ori isi schimba naravurile ori adio.

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 anoniymus, on 28 noiembrie 2014 - 22:59, said:

Romanii au inteles ca bancile sunt ca baiatul ala cu bune intentii din parc, iti cumpara dulciuri, sta dupa tine, te momeste pana se transforma in pedofil, asa ca ori isi schimba naravurile ori adio.

Eu cred ca bancile i-au crezut pe romani mult prea prosti. Nu au luat in calcul ca romanii sa fie mult mai isteti decat multi dintre bancheri.

#4
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
daca jegurile din guvern nu s-ar mai imprumuta la banci ati vedea ce kkti ar fi bancherii pe ei! somaj scrie pe fruntea lor!

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Daca s-ar da iar credite, repet: daca s-ar da iar, romanii ar face ce au facut mereu: la credite cu capul inainte. Ati vazut ce conditii trebuie indeplinite pentru a primi un credit? Pur si simplu, creditele nu mai sunt pentru omul de rand, ci pentru cei cu bani care da, sunt mai copti si stau departe de ele. Omul de rand, ar face credit pentru orice. Si o si face: telefon in rate (abonament), TV in rate, totul in rate, dar in magazin. Bancile s-au reorientat si acum ne fac pe noi sa credem ca le merge rau.

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Mare ipocrit, Mugurel asta. Oare cata spaga a luat ca sa puna umarul la saracirea concetatenilor sai?

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Nu trebuie să împrumutați voi, vă amanetează Mickey Mouse cât pentru de 20 de mandate.

#8
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 Byblos4, on 28 noiembrie 2014 - 23:14, said:

Mare ipocrit, Mugurel asta. Oare cata spaga a luat ca sa puna umarul la saracirea concetatenilor sai?

N-a luat spaga nu are nevoie.
Loja din care face parte are alte scopuri.

#9
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 galeo, on 28 noiembrie 2014 - 23:06, said:


Eu cred ca bancile i-au crezut pe romani mult prea prosti. Nu au luat in calcul ca romanii sa fie mult mai isteti decat multi dintre bancheri.
Si n-au fost destui prosti? SI-au luat credit ca a fost simplu, a fost nevoie la un moment dat doar de buletin.

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Oricum Isarescu defapt plange de mila bancilor nu de mila clientilor.
Procesele astea sunt prea grele si bancile pierd multi bani.

Edited by anoniymus, 28 November 2014 - 23:46.


#11
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu-i nimic daca nu mai luati credite. Bancile fac acelasi profit marind comisioanele si introducand altele, pentru orice operatiune. Ati vazut ca datorita presiunii bancilor asupra politicienilor nu se mai aplica prevederea initiala prin care daca un client castiga impotriva unei prevederi abuzive, castigul trebuia sa fie al tuturor clientilor?
Ei au banul, ei fac legea!
Nici eu nu vreau sa ma mai imprumut niciodata, dar cine imi da bani sa renovez o casa? Sau sa ma mut de la doua la trei camere? Vina este a guvernanilor care le permit orice! Cand dadeau credite cu buletinul statul de ce nu si-a protejat clientii informandu-i si introducand retrictii? Acum de ce nu se interzic toate aceste comisioane? Banca sa traiasca din dobanda si atat! Nu din tot felul de hotii ascunse, din taxe si comisioane ce pot fi marite discretionar!

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sa implementeze legea falimentului personal ca in alte state mai civilizate si dupa aia mai vorbim. Riscul sa nu fie doar la client.

#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 Catean, on 28 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Sa implementeze legea falimentului personal ca in alte state mai civilizate si dupa aia mai vorbim. Riscul sa nu fie doar la client.

Pai BOC in 2009 a vrut, dar Isarescu a tusit de doua ori si toti politicienii au dat inapoi.

#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 YOUR_GOD, on 28 noiembrie 2014 - 23:12, said:

Lol. Daca s-ar da iar credite, repet: daca s-ar da iar, romanii ar face ce au facut mereu: la credite cu capul inainte. Ati vazut ce conditii trebuie indeplinite pentru a primi un credit? Pur si simplu, creditele nu mai sunt pentru omul de rand, ci pentru cei cu bani care da, sunt mai copti si stau departe de ele. Omul de rand, ar face credit pentru orice. Si o si face: telefon in rate (abonament), TV in rate, totul in rate, dar in magazin. Bancile s-au reorientat si acum ne fac pe noi sa credem ca le merge rau.


Mie nu imi vine a crede ce se intampla in RO!
Sunt cheltuieli bancare mai mari ca in vest!
In vesti nu au atatea comisioane si nenorociri!

PS,Nu mai plange bancile....cate au inchis???

 anoniymus, on 28 noiembrie 2014 - 23:46, said:

Pai BOC in 2009 a vrut, dar Isarescu a tusit de doua ori si toti politicienii au dat inapoi.


Golan mare Masonul Isarescu!

#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 BodCasa, on 28 noiembrie 2014 - 23:48, said:

Golan mare Masonul Isarescu!

Pai d'aia e pus acolo, cine a vrut sa-l schimbe a avut de suferit.
Nu vezi ca nimeni nu se leaga de el.
Omul este impus peste lege si politica, direct in varful statului si dirijaza banii cum ii cer stapanii.

#16
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 master_oz, on 28 noiembrie 2014 - 23:20, said:

Si n-au fost destui prosti? SI-au luat credit ca a fost simplu, a fost nevoie la un moment dat doar de buletin.

Nu, multi din aia au fost destepti, pentru ca au luat banii si nu mai trebuie sa-i dea inapooi, pentru ca dupa 5 ani se prescrie dreptul de a mai recupera datoria in instanta.
Stiu cazul unui rau platnic in 2008 ce nu a dat banii inapoi nici acum, insa in ianuarie va accesa un credit prima casa de 65000 euro.

 V_i_c_t_o_r, on 28 noiembrie 2014 - 23:37, said:

Nu-i nimic daca nu mai luati credite. Bancile fac acelasi profit marind comisioanele si introducand altele, pentru orice operatiune. Ati vazut ca datorita presiunii bancilor asupra politicienilor nu se mai aplica prevederea initiala prin care daca un client castiga impotriva unei prevederi abuzive, castigul trebuia sa fie al tuturor clientilor?
Ei au banul, ei fac legea!


Daca stii sa alegi banca corect scapi si de acele comisioane.
De exemplu BT are comision 0 de administrare cont, 0 comision la retragere in lei, 0 la emitere card, mai exact totul e gratuit.

#17
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 11.05.2006

 galeo, on 28 noiembrie 2014 - 23:59, said:

Nu, multi din aia au fost destepti, pentru ca au luat banii si nu mai trebuie sa-i dea inapooi, pentru ca dupa 5 ani se prescrie dreptul de a mai recupera datoria in instanta.
Stiu cazul unui rau platnic in 2008 ce nu a dat banii inapoi nici acum, insa in ianuarie va accesa un credit prima casa de 65000 euro.

Oamenii aia n-au fost destepti, au avut noroc. Nu puteau sti atunci ca banca nu va fi in stare sa recupereze datoria in timp util.
E ca la poker, bag toti banii pe o mana mai slaba, imi intra ultima carte si castig; si ce "destept" am fost. Nu.

In alta ordine de idei, eu ma bucur ca romanii (sau macar o parte) au inteles ca nu poti sa te arunci aiurea la orice credit. Poate acuma aia care chiar au de ce sa-l ia vor avea niste conditii mai bune de creditare.

#18
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Avem cea mai stabila moneda din regiune si asta oare datorita cui?
Iar legat de banci....Cred ca nu e bloc in bucuresti care sa aibe spatiu comercial si in care sa nu existe o banca sau o farmacie!Din partea mea sa dea toate bancile faliment!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate