Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orange_helper

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14840 replies to this topic

#1873
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postmeanman, on 24 aprilie 2015 - 21:57, said:

Salut Orange_Helper. Am nevoie de o informatie de compatibilitate modemuri internet USB. Am cateva locatii unde doresc sa-mi montez niste echipamente ptr. un proiect. Echipamentele respective suporta doar modemurile din atasament iar in zona am doar semnal Orange. Ma intereseaza daca aveti vreun model din tabelul atasat; vreau sa achizitionez impreuna cu IP FIX iar routerele alea ale voastre nu ma ajuta ptr. ca nu stiu daca suporta DNAT si alte setari ce am eu nevoie. Am vrut sa intreb la tehnic dar pana ajung acolo imi creste barba ca la call center nu prea ne intelegem.
Merci

Salut meanman,

Te vom contacta prin mesaj privat pentru mai multe detalii.

Cu prietenie,
Orange Helper.

#1874
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Orange_helper nu imi poate oferi informatii in legatura cu intrebarea mea. O informatie cu caracter general, daca ofera compatibilitatea cu vreun echipament din tabelul atasat de mine. O arde aiurea ca sa -i dau informatii despre contul meu si bla bla, desi i-am explicat ca la momentul actual nu ma pot autentifica ptr. ca este confidential. I-am cerut un numar de la tehnic ca sa ma lamureasca cineva si la fel a refuzat, cerandu-mi sa ma autentific. Cu abordarea asta, compania pierde bani ptr. ca nu stie sa ofere raspunsuri la intrebari mai tehnice iar incompetenta oamenilor de relatii publice te trimite in alta parte..

#1875
Damian87

Damian87

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.04.2015
@Orange_helper : un abonament de voce facut pe persoana fizica poate fi folosit in interes de servici?Abonamentul in sine este folosit doar pentru apeluri (efectuate/primite),sms-uri (trimise/primite) trafic de internet (adresa e-mail personala respectiv adresa e-mail de servici).
Intreb pentru ca din cate am citit in TCG si ce mi s-a comunicat la 411 nu exista un alineat care interzice acest lucru.

#1876
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostDamian87, on 26 aprilie 2015 - 14:32, said:

@Orange_helper : un abonament de voce facut pe persoana fizica poate fi folosit in interes de servici?Abonamentul in sine este folosit doar pentru apeluri (efectuate/primite),sms-uri (trimise/primite) trafic de internet (adresa e-mail personala respectiv adresa e-mail de servici).
Intreb pentru ca din cate am citit in TCG si ce mi s-a comunicat la 411 nu exista un alineat care interzice acest lucru.

Salut,
Poti folosi serviciile furnizate in cadrul contractului de abonament si in interes de serviciu, asigurandu-te ca respecti Termenii si conditiile generale pentru utilizarea abonamentelor Orange de aici https://www.orange.r...-01-10-2014.pdf .
O zi buna,
Orange helper

#1877
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 14.05.2013
Deci pana la urma daca am 300min apeluri efectuate si 100min apeluri primite, se considera utilizare abuziva la abonament cu minute nelimitate national???
"Traficul de Voce/SMS efectuat este de dou` ori mai mare decât sau traficul primit
- Traficul de Voce/SMS efectuat c`tre al]i operatori este de minim sau dou` ori mai mare decât traficul efectuat \n re]eaua Orange
- Traficul de Servicii de Voce/SMS în re]ea sau c`tre al]i operatori
dep`[e[te 4000 minute/SMS-uri pe luna

#1878
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Observ ca de azi Orange are acoperire in localitatea de domiciliu : Vutcani, jud. Vaslui. Din pacate telefonul nu afiseaza ce fel de retea este,ma refer daca e 3G sau 2G. rog helperul sa confirme sau sa infirme. De 7 ani de cand locuiesc aici Orange nu a avut niciodata semnal. restul de operatori sunt 2g aici. Multumesc

#1879
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postjeolis, on 26 aprilie 2015 - 21:50, said:

Observ ca de azi Orange are acoperire in localitatea de domiciliu : Vutcani, jud. Vaslui. Din pacate telefonul nu afiseaza ce fel de retea este,ma refer daca e 3G sau 2G. rog helperul sa confirme sau sa infirme. De 7 ani de cand locuiesc aici Orange nu a avut niciodata semnal. restul de operatori sunt 2g aici. Multumesc

Salut,
Poti verifica nivelul de acoperire aici https://www.orange.ro/acoperire/#m=6 .
Am verificat si noi si am vazut ca nivelul de acoperire in zona este 2G.
O zi buna,
Orange helper

#1880
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 14.05.2013
Orange helper un raspuns la intrebarea mea poti sa-mi oferi?

#1881
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007

View PostOrange_helper, on 27 aprilie 2015 - 08:42, said:

Salut,
Poti verifica nivelul de acoperire aici https://www.orange.ro/acoperire/#m=6 .
Am verificat si noi si am vazut ca nivelul de acoperire in zona este 2G.
O zi buna,
Orange helper

Ciudat cum de este 2G. am incercat o smecherie cu telefonul. Am selectat mod retea WCDMA si la cautare gaseste RO ORANGE si Vodafone RO. deci presupun ca WCDMA este 3G ?

#1882
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postjeolis, on 27 aprilie 2015 - 12:51, said:

Ciudat cum de este 2G. am incercat o smecherie cu telefonul. Am selectat mod retea WCDMA si la cautare gaseste RO ORANGE si Vodafone RO. deci presupun ca WCDMA este 3G ?

Salut,

Daca selectezi mod retea "Doar WCDMA" atunci telefonul va receptiona doar semnal 3G in cazul in care este disponibil in aria ta.  Daca in zona respectiva nu ai semnal 3G, telefonul nu va trece automat pe 2G si nu vei putea folosi SIM-ul. Pentru utilizarea optima a telefonului si pentru a beneficia de cea mai buna tehnologie din zona ta, iti recomand sa setezi conexiunea pe "mod automat".

Cu prietenie,
Orange Helper

Edited by Orange_helper, 27 April 2015 - 13:38.


#1883
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfloraur, on 23 aprilie 2015 - 10:38, said:

Sunt suparat tare pe Orange...

Un an de zile am avut abonamentul supradimensionat... am hotarat sa modific abonamentul si sa trec de la 175e la 125e, dupa care am observat ca nici asa nu reusesc sa ma apropii de bugetul de voce, asa ca tocmai am solicitat reducerea la 75e/luna. Am inteles ca nu se poate face fara o taxa de 100euro... ca doar nah, asa scrie in contract.

Dupa 12 ani de zile,
Orange nu face decat sa isi bata joc, in conditiile in care DIGI imi face oferte de 54e+TVA pentru 18 numere, voi va permiteti sa cereti 100euro pentru o modificare de abonament, este strigator la cer, imi vine sa mor de ciuda ca sunt victima.

In urma cu mai multi ani am semnat un contract, care a avut inclus un Office Pack. Acest produs sta nefolosit de ani de zile, problema mea este ca la ultima negociere, nu l-am putut elimina pentru ca "vedeti dvs., trebuie sa arate abonamentul in nustiu ce fel..." te doare capul..!
Aflu acum, dupa doi ani, ca eu nu am semnat pentru acel Office Pack, ci doar am fost lasat sa inteleg asta si drept urmare, as fi putut rezilia de doi ani... Mi-ar fi placut ca cineva de la Orange, sa se mai uite macar o data la sase luni peste contul meu si sa vada ce se poate optimiza, sa-mi spuna: "alo bai tolomacule, daca tot nu folosesti telefonul asta cu 800 minute nationale, nu le mai plati aiurea (85lei/luna)... pune si inchide-l"

Dupa ce ca nu folosesc timp de doi ani Office Pack, am facut cerere de reziliere acum doua zile... Se rezolva, dar nu de acum ci doar de luna viitoare. Adica trebuie sa mai platesc inca 85lei, caci atat de dificila este operatiunea, incat nu se poate face in cinci zile Posted Image De altfel, cand am solicitat schimbari de optiuni pe numere diferite, alte permutari si rezilieri, s-au facut in cateva minute...

Faza este ca Orange nu da doi bani pe client, ci doar pe facturile achitate de acesta...

:)
Nu mai sunt asa de suparat pe Orange,
Am reziliat acel Office Pack incepand cu aceasta luna... si am reusit sa fac downgrade de abonament fara taxa penalizatoare.
Pana la urma se pot face si lucrurile corect, mai aiurea este ca trebuie sa te enervezi pentru asta, in fine asta-i viata... mergem inainte, insa ne mai gandim daca semnam un nou contract din Octombrie...

Apreciez viteza de raspuns si gradul de implicare a companiei pe cel mai mare forum din Romania - Softpedia. Cine a avut aceasta idee, merita o mare bere, pentru ca este mult mai usor sa interactionezi pe un spatiu pe care il cunosti foarte bine, decat pe aria dedicata de pe site-ul Orange, zona mai putin familiara.

Succes @Orange_helper

#1884
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 14.05.2013

View Postdanielzgk, on 26 aprilie 2015 - 20:49, said:

Deci pana la urma daca am 300min apeluri efectuate si 100min apeluri primite, se considera utilizare abuziva la abonament cu minute nelimitate national???
"Traficul de Voce/SMS efectuat este de dou` ori mai mare decât sau traficul primit
- Traficul de Voce/SMS efectuat c`tre al]i operatori este de minim sau dou` ori mai mare decât traficul efectuat \n re]eaua Orange
- Traficul de Servicii de Voce/SMS în re]ea sau c`tre al]i operatori
dep`[e[te 4000 minute/SMS-uri pe luna
Helper astept si eu un raspuns!

#1885
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postfloraur, on 27 aprilie 2015 - 13:23, said:


Posted Image
Nu mai sunt asa de suparat pe Orange,
Am reziliat acel Office Pack incepand cu aceasta luna... si am reusit sa fac downgrade de abonament fara taxa penalizatoare.
Pana la urma se pot face si lucrurile corect, mai aiurea este ca trebuie sa te enervezi pentru asta, in fine asta-i viata... mergem inainte, insa ne mai gandim daca semnam un nou contract din Octombrie...

Apreciez viteza de raspuns si gradul de implicare a companiei pe cel mai mare forum din Romania - Softpedia. Cine a avut aceasta idee, merita o mare bere, pentru ca este mult mai usor sa interactionezi pe un spatiu pe care il cunosti foarte bine, decat pe aria dedicata de pe site-ul Orange, zona mai putin familiara.

Succes @Orange_helper

Salut,
Ne bucuram ca ne-ai scris si ca situatia a fost rezolvata si iti multumim pentru aprecieri. :)
O zi buna,
Orange helpers

View Postdanielzgk, on 27 aprilie 2015 - 13:28, said:

Helper astept si eu un raspuns!


Salut,

Clauza din “Termenii si Conditiile generale” la care faci referire este o practica in industria telecom, ce are ca scop protejarea de eventualele tentative de frauda generate de utilizarea resurselor incluse in abonament in alte scopuri decat personale. O utilizare normala, pentru comunicare in scop privat, poate fi realizata, ceea ce inseamna ca acea prevedere nu te afecteaza; tu ai asadar posibilitatea sa utilizezi asa cum doresti resursele abonamentului tau.

O zi buna,
Orange Helper

#1886
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Foarte corect,
insa toti reprezentantii Orange din teren, folosesc aceasta clauza ca si unealta coercitiva, in niciun caz nu se discuta situatia unei firma, la un moment dat.

Eu pot folosi un grup de 100 de persoane pentru cinci proiecte diferite, iar daca mediul economic se schimba si nu mai am decat doua proiecte, este normal sa se modifice necesarul de voce si date... Aceste lucruri trebuie sa fie intelese de toata lumea, nu poti sa fortezi o firma sa-ti plateasca servicii aiurea, indiferent care sunt implicatiile financiare pentru operator. Pana la urma Telecom-ul este aici sa serveasca  nevoile oamenilor, nu invers...

#1887
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007

View PostOrange_helper, on 27 aprilie 2015 - 13:22, said:

Salut,

Daca selectezi mod retea "Doar WCDMA" atunci telefonul va receptiona doar semnal 3G in cazul in care este disponibil in aria ta.  Daca in zona respectiva nu ai semnal 3G, telefonul nu va trece automat pe 2G si nu vei putea folosi SIM-ul. Pentru utilizarea optima a telefonului si pentru a beneficia de cea mai buna tehnologie din zona ta, iti recomand sa setezi conexiunea pe "mod automat".

Cu prietenie,
Orange Helper

Inseamna ca daca eu am setat telefonul in mod "Doar WCDMA" iar la retele mi-a gasit RO ORANGE, rezulta faptul ca Orange are semnal 3G in locatia mea !Sau gresesc?Momentan nu detin o cartela orange pentru a putea testa.

#1888
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postjeolis, on 27 aprilie 2015 - 14:27, said:


Inseamna ca daca eu am setat telefonul in mod "Doar WCDMA" iar la retele mi-a gasit RO ORANGE, rezulta faptul ca Orange are semnal 3G in locatia mea !Sau gresesc?Momentan nu detin o cartela orange pentru a putea testa.

Salut jeolis,

Zona despre care discutam este slab acoperita 3G, doar in anumite zone exista. In mare parte este acoperire 2G in localitate. Din acest motiv, recomandarea noastra este setarea conexiunii telefonlui pe modul automat pentru a beneficia cea mai buna conexiune din zona ta.

Cu prietenie,
Orange Helper.

#1889
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Orange Helper spune-mi te rog cum sa fac sa primesc pe numărul meu de prepay mesajul cu oferta de trecere la N10? Am niste cunoscuti care au primit. Mai am pe numele meu si un alt abonament configurat online de 16 euro.

#1890
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postgrinci, on 28 aprilie 2015 - 15:25, said:

Orange Helper spune-mi te rog cum sa fac sa primesc pe numărul meu de prepay mesajul cu oferta de trecere la N10? Am niste cunoscuti care au primit. Mai am pe numele meu si un alt abonament configurat online de 16 euro.

Salut,

Acest tip de pachet face parte dintr-o oferta speciala ce se poate acorda doar clientilor existenti, ce detin si prelungesc abonamentul Orange, in anumite conditii.

O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate