Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Constructie casa 2014 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
salutare tuturor

vreau sa va spun in primul rand ca sunt nou pe forum si este prima oara cand deschid un subiect ,scuzatimi greselile pe care probabil le voi face.
problema mea este urmatoarea :

avem 2 case intr-o curte (500mp) una de caramida plina zidita cu pamant (nelocuibila), (se poate recupera in proportie de 95% caramida) iar una de bca construita in anul 1997 (locuibila) .

avem in plan anul acesta sa daramam casa de carmida iar in locul ei sa ridicam o casa p+e ,la parter va fi caramida ramasa si o sa mai cumparam daca este nevoie,la etaj din BCA,acoperisul din tabla lindab, izolata cu polistiren extrudat de 3cm sau cu expandat de 10cm,instalatia sanitara si cea electrica o va face o ruda ,tamplaria o va face tata care se ocupa cu asa ceva .

intrebarile mele ar fi urmatoarele:
cat m-ar costa manopera la rosu ?noi am intrebat rude,cunostinte si persoane care se ocupa cu asa ceva si cam 6000-7500 de euro .e mult sau putin ?
materialele (beton de la statie ,fier,BCA,nisip,var etc.) pentru la rosu cam cat ar duce ?dupa calculele noastre si ale unui om care ne-a facut o propunere ar fi cam de 15-17000 euro,din nou mult putin?
mai trebuie neaparat sa fac autorizatia de demolare iar dupa sa fac autorizatia de construire? ni sa spus sa facem o autorizatie de modificare (ceva de genu) .
aveti idee cat ma costa avizele si pe unde trebuie sa ma plimb?Posted Image
bani vor veni din vanzarea unui apartament de 65000-70000 euro,dar jumatate se vor duce pe cumpararea unui teren.
  am uitat, placa va veni numai peste parter si va fi de 13cm.
Acept orice idei,critici,recomandari.Posted Image


rog un moderator sa mute subiectul  unde trebuie,daca nu este postat bine.

Edited by claudiu013196, 25 January 2014 - 08:01.


#2
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
e ca si cand intrebi cat e de schimbat distributia la masina dar nu ne spui ce masina ai....nu ai zis nimic de suprafata...cum vrei sa-ti raspunda oamenii daca tu nu dai detalii

#3
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
ai dreptate scuze

suprafata construita ar fi 180mp construiti.
amprenta este de 90mp (10m x 9m) etaj 90mp.Parter:bucatarie(13mp),baie(6mp),living(22mp),camara(10mp),hol(13mp),camera(12mp),terasa(20mp).Etaj:baie(6mp),2xdormitoare(14mp),dormitor matrimonial(20mp),balcoane(20mp)

Edited by claudiu013196, 25 January 2014 - 09:31.


#4
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
la o manopera de 50 oiroi te gandesti la 9000 oiroi

#5
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
iti dau dreptate ,caramida plina se zideste mai greu .
persoana care ne-a cerut un pret de max 7000 euro ,nu cred ca sa gandit la acest lucru .

#6
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
mai cere oferte nu te arunca la primul dorel...sa-ti arate ce-a mai construit!!!

in ce zona construiesti?

#7
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
normal ca nu fac cu primu ,dar de exemplu doi veri si-au facut case destul de mari (d-p-e-m) si au dat numai 8000 euro ,si le-au facut treaba foarte buna,pe cand la mine pot sa zic ca e jumatate din a unuia din ei .

sector 5 pe langa giurgiului

#8
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
Cred ca 25.ooo  euro te va costa casa la rosu din care scazi materialele pe care le ai deja, asta daca nu faci  placa de beton si peste etaj. Actele pt Autorizatia de constructie ajung la 1000 euro. Cu arhitectul negociezi. Cred ca se cer 10 euro /mp pentru un proiect complet.

#9
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View Postclaudiu013196, on 25 ianuarie 2014 - 10:29, said:

normal ca nu fac cu primu ,dar de exemplu doi veri si-au facut case destul de mari (d-p-e-m) si au dat numai 8000 euro ,si le-au facut treaba foarte buna,pe cand la mine pot sa zic ca e jumatate din a unuia din ei .

sector 5 pe langa giurgiului
e foame mare

#10
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
placa nu pun peste etaj,cine stie daca  pot sa fac cumva ca sa nu fac Autorizatie de demolare si dupaia sa fac AC as fi recunoscator

ni sa spus ca putem sa facem o autorizatie de modificare
as vrea sa evit nebunia cu CU si AC etc.

Edited by claudiu013196, 25 January 2014 - 11:27.


#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Imi plac initiativele astea. In idee la mansardari, extinderi, modificari interioare si exterioare ai mari sanse sa iti ceara primaria in certificatul de urbanism expertiza tehnica, in mod cert nu vrei sa pastrezi conturul actual al construtiei.
E mult mai usor si mai ieftina povestea cu demolarea, si cereea unei autorizatii de construtie pentru o casa noua, la nivel de preturi mai mult decat sa postat pe forum nu am nimic de complectat, la partea de proiect pentru a primi autorizatia iti trebuie lansele de arhitectura si de rezistenta, preferabil sa faci toata docmentatia intr-un singur loc si chiar cu riscul unui comision sa nu umblii dupa avize (nu de alta dar vei da mai mult, dar fiecare cum vrea)
-generic din ce am calculat eu la constructii cam de dimensiunile alea la materiale in lini mari te poti astepta la un 50-60 mc ciment, ~60mc caramida, 1-2 tone fier tigla ~130 mp , lemn 5-6 mc cantitati relative de aici poti sa iti faci o idee

#12
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014

View Postlestad_25, on 25 ianuarie 2014 - 11:38, said:

Imi plac initiativele astea. In idee la mansardari, extinderi, modificari interioare si exterioare ai mari sanse sa iti ceara primaria in certificatul de urbanism expertiza tehnica, in mod cert nu vrei sa pastrezi conturul actual al construtiei.
E mult mai usor si mai ieftina povestea cu demolarea, si cereea unei autorizatii de construtie pentru o casa noua, la nivel de preturi mai mult decat sa postat pe forum nu am nimic de complectat, la partea de proiect pentru a primi autorizatia iti trebuie lansele de arhitectura si de rezistenta, preferabil sa faci toata docmentatia intr-un singur loc si chiar cu riscul unui comision sa nu umblii dupa avize (nu de alta dar vei da mai mult, dar fiecare cum vrea)
-generic din ce am calculat eu la constructii cam de dimensiunile alea la materiale in lini mari te poti astepta la un 50-60 mc ciment, ~60mc caramida, 1-2 tone fier tigla ~130 mp , lemn 5-6 mc cantitati relative de aici poti sa iti faci o idee

casa oricum se darama
pentru avize si toate alea o sa platesc un avocat
dar chiar nu pot sa fac rost de autorizatie de modificare ?
chiar atat ciment si caramida?!!!

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
*casa oricum se darama-casa apare in cf , mai nou cf contine si plan la notarea casei e posibil sa nu iti puse ce vrei tu daca ai priect de modificari interioare si tu la tata locului ai constructie noua, + ca mai ai si experitza (2 euro mp), poti sa faci orice pe bani tai la urma urmei nu eu sau altu de pe forum ba banu' mergi la un arhitect , cere o consultatie daca crezi ca iti vand gogosi, la urma urmei si eu tot cu asa ceva ma ocup.
*pentru avize si toate alea o sa platesc un avocat-scuze ca iti spun, dar daca as fi avocat la faza asta te-as scoate afara din birou, la avize e vorba de a duce un dosar de la arhitect si de a sta la coada la mediu, enel, sanipid, cadastru, ......., cam in orice birou bun de arhitectura e cineva cafe face avize si in meie se ia 30-50 de lei in plus pt fiecare aviz.
*dar chiar nu pot sa fac rost de autorizatie de modificare ?- esti de vis, tocmai afirmi ca darami casa si tu vrei sa iei autorizatie de modificari interioare si exterioare, poti (dar pe langa proiect vei plati un expert, care costa mai mult decat demolarea) ca in final tu sa ai alte costuri cu materiale si in plus la notarea proiectului sunt mari sanse ca , rezultatul sa nu semene cu proiectul.
*chiar atat ciment si caramida?!!! - da cam chiar atata ciment, ai fundatii, ai samburi de beton, ai placa la parter, ai placa peste parter, ai centuri de beton , ai grinzi,  Doar un ml de fundatie in pamant are 1L*0.4 l*0.9h -0.36 mc ciment(minim), mai ai elevatie, + armatura de fier  asta daca nu aduci piatra pentru fundatie. Posibil sa fie chiar mai mult la beton ca si pret 200 lei mc beton + pompa la ora

#14
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
multumesc pentru ce ai spus
am deschis acest subiect tocmai pentru a invata ceva, nu pentru a enerva
nam mai trecut prin asa ceva
oricum va multumesc,si astept in continuare orice mesaj

#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pe mine ma amuzat, ceea ce am incercat sa iti spun pe un ton mai serios sunt pur si simplu faptic la ce te poti astepta. Ori cum ai lua situatia la final toata lumea va calcula fiecare centimetru patrat, de la arhitect pana la ultimul zugrav, chiar daca traiesti in tara unde intr-o raza de 2.5 km dureaza ~7 ore pentru a se gasi ceva, cand e vorba de bani se schimba situatia.
Prefer si beneficiarilor sa le spun cam ce ii asteapta de la inceput decat la final sa ma injure si sa imi zica daca stiam  ca face atata nici nu mai faceam nimic :D, De exemplu pe mine ma costat partea de proiect 3000 de lei (notarul, avizele, planul de situatie, autorizatia si inceperea lucrarilor)

#16
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
daca nu te superi poti sa imi spui cam la ce suma sa ma astept pentru actele necesare inceperii construirii casei (proiect,AC,CU,avize)  si cam care ar fi etapele ,te rog frumos .multumesc anticipatPosted Image

#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Cam asta e fluxul
-daca faci demolarea cu aceiasi echipa poti negocia pretul si scapi ieftin (100-200 euro)
1-C.F. nou ~30 de lei
-plan de situatie (fie cumparat de la primarie daca se poate ~100 de lei) fie intocmit de un topometru autorizat ~7-800 lei
2-Certificat de urbanism ~5 lei
-Studiu geotehnic ~500 lei
-Avize (apa-canal, enel, gaze naturale, telefonie,  mediu, salubritate, dovada OAR,) ~500 de lei cumulat + comisionul de drum unde se depun (depinde de birou)
-* in caz in functie de loc si de certificatul de urbanism acorduri notarial de la vecini
-In cazul in care faci povestea cu modificari interioare ai expertiza tehnia la inspectoratul in constructii (~200 euro)
3-Proiectul arhitectura + rezistenta intre 6 si 20 de euro/ mp in functie de ce vei cere si de echipa de proiectare daca te taxeaza impreuna sau separat la arhitectura si la rezistenta - cu cat vrei mai multe detali si imagine cu atat e normal sa fie mai mare taxa (planse, vizuaizari 3D, design interior exterior, verificari de santie....) una e sa lucri pe un proiect 40 de ore si alta e sa lucrii 100 de ore
-Proiect de specialitate (circuite de curent, apa calda-rece, + ce se mai cere in certificatul de urbanism ) in functie de birou pot fi incluse in pretul de proiect , pot fi separat (strict in functie de echipa de proiectare aleasa de tine)
-Verificatorul de proiect ~50 de euro
4-Autorizatia de constructie emisa de primarie, 0.5% din valoarea de investitie (la primarie valoarea de investitie e undeva intre 850-950 lei / mp) parter 850lei * Xmp , mansarda 850*Xmp *0.7
5-Inceperea lucrarilor la inspectoratul in constructie 0.1% din investitie iar la final cand se face receptia 0.7% din investitie

Edited by lestad_25, 25 January 2014 - 16:30.


#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,567
  • Înscris: 10.05.2007

View Postconstructi1968, on 25 ianuarie 2014 - 17:11, said:

Buna Claudiu
Daca te gandest la o constructie modesta si normala de 80 90 mp la sol cu mansarda o sa te ajunga la 15 18000€
manopera si materiale depinde cat material recuperi din demolare
Eu pot sa te ajut cu manopera la demolare curatirea caramizilor si reconstructia casei.
Trimitem un email la  v***@yahoo.it cu ce vrei sa faci mai exact si din experienta mea iti pot calcula cu aprocsimatie ca te va costa materiale + manopera tel 0757xxxxxx
Fa-o aici direct, nu e nevoie sa te ascunzi in spatele mesajelor private pe email.
Vedem si noi, ne dam cu parerea.
Mai ales ca dupa 17 ani de proiectat, construit si ofertat inca n-am invatat sa scot preturi din idei de case, ci dupa proiecte tehnice intocmite pe toate disciplinele cu antemasuratori, cantitati de materiale, etc...
Iar orice ajutor esti dispus sa dai, fa-o transant aici, ca nu suntem in Pagini Aurii Posted Image

Edited by euribiontuL, 25 January 2014 - 22:49.
editat date de contact


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate