Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Constructie casa 2014 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postclaudiu013196, on 25 ianuarie 2014 - 11:19, said:

....cine stie daca  pot sa fac cumva ca sa nu fac Autorizatie de demolare si dupaia sa fac AC as fi recunoscator

ni sa spus ca putem sa facem o autorizatie de modificare
as vrea sa evit nebunia cu CU si AC etc.

1) Cele 2 autorizatii(Aut Demolare si Aut Construire) nu se fac una dupa alta ci se fac in acelasi timp. Ambele necesita cate un CU.
2)Autorizatia de "modificare" urmeaza acelasi parcurs ca si o Autorizatie de construire, adica CU, avize, expertize, documentatie scrisa si desenata, rezistenta, instalatii.
La aceast tip de Autorizatie se apeleaza atunci cand terenul este mic si demolarea constructiei datorita POT nu ar mai permite construirea alteia noi.
Apoi, de ce sa platiti un proiect fictiv, de care nu va puteti folosi?
3) Cel mai important lucru! Indiferent de tipul Autorizatiei, la sectorul 5 durata de emitere este de cca 1 an!

#20
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
*lestad_25*   multumesc din sufletPosted Image

nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "parter 850lei * Xmp , mansarda 850*Xmp *0.7" (adica 850lei ori mp construit)


*Astrul* multumesc pentru ca ai aruncat un ochi pe aici

o sa ma interesez cat mai curand

View Postdoina-manuela, on 25 ianuarie 2014 - 19:17, said:

1) Cele 2 autorizatii(Aut Demolare si Aut Construire) nu se fac una dupa alta ci se fac in acelasi timp. Ambele necesita cate un CU.
2)Autorizatia de "modificare" urmeaza acelasi parcurs ca si o Autorizatie de construire, adica CU, avize, expertize, documentatie scrisa si desenata, rezistenta, instalatii.
La aceast tip de Autorizatie se apeleaza atunci cand terenul este mic si demolarea constructiei datorita POT nu ar mai permite construirea alteia noi.
Apoi, de ce sa platiti un proiect fictiv, de care nu va puteti folosi?
3) Cel mai important lucru! Indiferent de tipul Autorizatiei, la sectorul 5 durata de emitere este de cca 1 an!

Cum adica cca 1 an ,chiar atat de mult ,ai mai trecut prin asa ceva la sectorul 5?

dar daca platesc sa mi-o elibereze de urgenta??

multumesc anticipat

#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
-Referitor la autorizatia de constructie / demolare se cer impreuna in cu, si se sepun pe rand cu dovada OAR diferita, adica tehnic ai 2 numere de proiect pentru 2 autorizatii diferite, logic luat cum poti sa costruiesti daca nu  demolezi, prin urmare prima data se depune si primesti aautorizatia de demolare pe urma cea de constructie.
-Treaba cu sectorul 5 autorizatie minim un an, nu stiu ce sa zic, o avea primatul 2 seturi de c***e, orice act depus la primarie trebuie sa primeasca un raspuns in maxim 30 de zile
http://www.hotnews.r...biliare.htm   cu alte cuvinte daca depui dosarul de autorizatie si nu primesti nici un raspun in 30 de zile tehnic esti in legalitate si poti incepe constructia citeste un pic, nu e ceva nou, nu e tocmai ortodox
-FORULA aia e cum se calculeaza investitia ta, 850lei*80 mp(parter + 850lei * 80mp*0.7(mansarda) poate sa fie si o valoare mai mare in functie de primarie, calcului investitiei
atata timpa cat nu poti devedi cu factura ca pe tine te-a costat mai mult sau mai putin  toate taxele inclusiv impozitul anual vor fi calculate in functie de valoarea aia

#22
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014

View Postlestad_25, on 25 ianuarie 2014 - 21:01, said:

-Referitor la autorizatia de constructie / demolare se cer impreuna in cu, si se sepun pe rand cu dovada OAR diferita, adica tehnic ai 2 numere de proiect pentru 2 autorizatii diferite, logic luat cum poti sa costruiesti daca nu  demolezi, prin urmare prima data se depune si primesti aautorizatia de demolare pe urma cea de constructie.
-Treaba cu sectorul 5 autorizatie minim un an, nu stiu ce sa zic, o avea primatul 2 seturi de c***e, orice act depus la primarie trebuie sa primeasca un raspuns in maxim 30 de zile
http://www.hotnews.r...biliare.htm   cu alte cuvinte daca depui dosarul de autorizatie si nu primesti nici un raspun in 30 de zile tehnic esti in legalitate si poti incepe constructia citeste un pic, nu e ceva nou, nu e tocmai ortodox
-FORULA aia e cum se calculeaza investitia ta, 850lei*80 mp(parter + 850lei * 80mp*0.7(mansarda) poate sa fie si o valoare mai mare in functie de primarie, calcului investitiei
atata timpa cat nu poti devedi cu factura ca pe tine te-a costat mai mult sau mai putin  toate taxele inclusiv impozitul anual vor fi calculate in functie de valoarea aia

apreciez pentru raspuns
stiti cumva pret/mp manopera finisaje medii? in afara de tamplarie

#23
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Dificil raspun, parca ti sa mai zis ~ 50 de euro pe mp + materiale. In  practica ca si preet final e undeva intre 200-400 euro / mp , conteaza de  echipa, sa vezi  ce lucrari fac lucruri realizate, cat e legal, cate gei si cat e negru, Depinde de la o zona la alta. Si de la finisaje in mod cert ce vad eu bun tu poate vezi alta calitate,

#24
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014

View Postlestad_25, on 25 ianuarie 2014 - 23:58, said:

Dificil raspun, parca ti sa mai zis ~ 50 de euro pe mp + materiale. In  practica ca si preet final e undeva intre 200-400 euro / mp , conteaza de  echipa, sa vezi  ce lucrari fac lucruri realizate, cat e legal, cate gei si cat e negru, Depinde de la o zona la alta. Si de la finisaje in mod cert ce vad eu bun tu poate vezi alta calitate,

50 de euro mp era la rosu si doar manopera ,iar eu am intrebat la finisaje
imi dau si eu seama ca nu o fac la cheie cu 200e/mp ,ma straduiesc sa o scot cu 250euro/mp ,

credeti ca este realizabil?

#25
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Nicio sansa. Nici cu foarte mari compromisuri.
Ia un buget de minim 330-350 e/mp desfasurat.
Ai 60.000 imparti la 350 si vezi cat e plapuma de lunga.
Mai ia in considerare alte investitii externe, utilitati, alei, etc...
Nici de lemn nu o scoti sub 300.

#26
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014

View PostAstrul, on 26 ianuarie 2014 - 02:09, said:

Nicio sansa. Nici cu foarte mari compromisuri.
Ia un buget de minim 330-350 e/mp desfasurat.
Ai 60.000 imparti la 350 si vezi cat e plapuma de lunga.
Mai ia in considerare alte investitii externe, utilitati, alei, etc...
Nici de lemn nu o scoti sub 300.

apreciez pentru rasp
utilitatile le am in curte
cine stie cam cat ar duce un semineu mai modest cu cos cu tot?

#27
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postlestad_25, on 25 ianuarie 2014 - 21:01, said:

-Referitor la autorizatia de constructie / demolare se cer impreuna in cu, si se sepun pe rand cu dovada OAR diferita, adica tehnic ai 2 numere de proiect pentru 2 autorizatii diferite, logic luat cum poti sa costruiesti daca nu  demolezi, prin urmare prima data se depune si primesti aautorizatia de demolare pe urma cea de constructie.
.......... orice act depus la primarie trebuie sa primeasca un raspuns in maxim 30 de zile
http://www.hotnews.r...biliare.htm   cu alte cuvinte daca depui dosarul de autorizatie si nu primesti nici un raspun in 30 de zile tehnic esti in legalitate si poti incepe constructia citeste un pic, nu e ceva nou, nu e tocmai ortodox

Ar fi bine sa va  limitati in a oferi informatii pe care le stapaniti, nu din auzite, altfel dezinformati userul si pe altii care mai citesc pe aici!
Teoria cu Autorizatiile este una, practica(cel putin la sect 5 este asa cum am spus eu in postul de mai sus).
Cele 2 cereri de Autorizatii se pot depune concomitent.
Nu mai indemnati  sa se inceapa constructia in lipsa autorizatiei, este ilegal atat pentru beneficiar cat si pt constructor. Mai ales in sect 5 se fac controale in acest sens, tocmai pt ca stiu ca intarzie cu emiterea Autorizatiilor.
Pentru conformitate, lucrez in bransa.

Edited by doina-manuela, 26 January 2014 - 15:29.


#28
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
pentru cei din bransa sau pt cei care au mai trecut prin asa ceva :

ne confruntam cu o problema
noi vrem sa dam la vanzare apartamentul in care avem domicilul in buletin ,dar nu avem trecuta pe numele nostru casa si terenul ,dar detinem dovada de mostenire din partea parintilor(decedati)/fratilor  facute la notar acum 7 ani ,credeti ca vom avea probleme ,
avocatul ne-a cerut atunci 3000 lei pentru a trece casa pe numele nostru .

#29
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca depui dosarele concomitent si in sectorul 5 prin absurd prima data iese autorizatia de constructie si dupa 6 luniiese cea de demolare (daca e asa mare smecheria acolo ?) cum procedezi ? In cazul unui P.O.T.  limitat cum poti dovedi in CF si la inspectia in constructii ca ai terenul liber de sarcini
-treaba cu cele 30 de zile , daca lucri in domeniu sti mult prea bine ca daca nu se primeste dosarul inapoi in primele 5 -9 zile sunt foarte mici sansele  sa fie probleme, sau la fel de bine sti ca primaria mai pierde dosarele, am intalnit si cazurile astea
Nota- indiferent ce le vei zice beneficiarilor in proportie de 90% fie vor construi dupa ureche , fie vor interveni pentru acte prin parghi proprii

#30
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postclaudiu013196, on 26 ianuarie 2014 - 15:54, said:

avocatul ne-a cerut atunci 3000 lei pentru a trece casa pe numele nostru .
Avocatul e un smecher, apelati la un cadastrist autorizat sa intabuleze pe numele dv. imobilul si terenul in baza Certificatului de mostenitor. Pretul nu ar trebui sa depaseasca 1000lei.

View Postlestad_25, on 26 ianuarie 2014 - 16:44, said:

-treaba cu cele 30 de zile , daca lucri in domeniu sti mult prea bine ca daca nu se primeste dosarul inapoi in primele 5 -9 zile sunt foarte mici sansele  sa fie probleme, sau la fel de bine sti ca primaria mai pierde dosarele, am intalnit si cazurile astea

Legea la Bucuresti nu este aceeasi cu cea de la Arad. Pe acolo asa o fi.
Noi discutam aici despre o constructie in Bucuresti.. Daca ceva nu e in regula cu actele sa zici merci daca dau vreun semn dupa 30 zile!

View Postlestad_25, on 26 ianuarie 2014 - 16:44, said:

Daca depui dosarele concomitent si in sectorul 5 prin absurd prima data iese autorizatia de constructie si dupa 6 luniiese cea de demolare
Dosarele sunt preluate de acelasi inspector, au numere de inregistrare succesive, au acelasi parcurs. Chiar daca ar iesi cu un decalaj(putin probabil)ce impediment e sa astepti ordinea corecta?

Edited by doina-manuela, 26 January 2014 - 19:09.


#31
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014
Am inteles partea cu actele destul de bine
Voi face autorizatia de demolare iar dupa AC

Daca am la inceput 40000 de euro (bani numai pt constructie fara acte) cam pana la ce stadiu as fi cu casa.

#32
claudiu013196

claudiu013196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.01.2014

View Postclaudiu013196, on 28 ianuarie 2014 - 16:52, said:

Am inteles partea cu actele destul de bine
Voi face autorizatia de demolare iar dupa AC

Daca am la inceput 40000 de euro (bani numai pt constructie fara acte) cam pana la ce stadiu as fi cu casa.
nimic?

#33
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Este posibil sa o termini ”la gri”. Fa-ti proiectul pentru un calcul mai exact.

#34
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Salut. Ma interesez si eu de posibilitatea contruirii unei case. Ma izbesc de urmatoarea problema. Ca sa aflu un pret aproximativ (pe mp) pentru o casa la rosu/gri/cheie toata lumea (constructorii) solicita proiectul care se face, evident, pe bani. Ca sa fac proiectul arhitectii solicita date despre teren (suprafata, utilitati, orientare etc), deci trebuie achizitionat si asta. Asa ca doar ca sa aflu daca am sau nu banii necesari ca sa fac o casa trebuie sa investesc minim 20.000 de euro. Cam mult doar pentru a-mi raspunde la intrebarea "am bani suficienti?". In cazul asta mai bine renunt la idee. Treaba cu "fa-ti proiectul" nu este chiar asa de simpla.

#35
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Ce bine ar fii sa stim azi ce ni se poate intampla maine sau saptamana viitoare. Este clar ca nimeni nu poate face un pret clar daca nu are informatiile necesare. Ceea ce doresti tu poti gasi pe siteurile de specialitate, dar, doar cu titlu informativ.

#36
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009

View Postalexpet, on 07 februarie 2014 - 10:54, said:

Ca sa aflu un pret aproximativ (pe mp) pentru o casa la rosu/gri/cheie toata lumea (constructorii) solicita proiectul care se face, evident, pe bani.

Daca eu vin la tine si te intreb cat ma costa o masina, tu ce-mi raspunzi? Poate eu vreau o rabla sau poate vreau un Lamborghini. Cata vreme oamenilor nu le e clar ce vrei, nu au cum sa-ti spuna daca pretul e realist sau nu.

O casa facuta conform normelor cu finisaje "cat de cat" te duce macar la 450 euro / mp. Ce e mai ieftin e in general cu rabat la calitate. Daca iti permiti mai mult, poti sa iti faci o casa mai de calitate (exact ca la masini :).

Pretul la structura e undeva in jur de 170 euro/mp.
Pretul la finisaje poate fi oricat de mare (depinde ce vrei).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate