Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#55
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009
Salut. Am nevoie de niste pareri de la meseriasi. Am placat sub streasina sau pazia cum i se mai spune cu  placi de betonyp de 10 mm Placile de betonyp au fost fixate pe caroiaj metalic sudat.(am folosit profile de armare de 1,5mm ptr ramele de PVC care au fost sudate) Am taiat fasii de betonyp de 1,25cm pe care le am pus cu rost de dilatatie cam de 5-8 mm intre placi , acest spatiu umplandu l cu spuma polireutanicape care am taiat o la fata cu cutterul. Dupa aceea s a tras masa de spaclu binenteles armata cu plasa de calitate, urmand ca la final sa trag tencuiala decorativa peste ea , asta facandu se in primavara la anul.
Acum care este problema: cu toate precautile luate au apurut fisuri la suprafata masei de spacu in dreptul imbinarilor dintre placile de betonyp din cauza contractiilor datorate temperaturilor scazute din ultima vreme.  Banuiesc ca aceste fisuri care acum sunt abia vizibile se vor accentua odata cu racirea si mai mult a vremii.
Ce pot sa fac astfel incat atunci cand se va da taencuiala decorativa aceste fisuri sa nu se propage si in masa tencuielii decorative si odata cu asta infiltrarea apei ducand intr un final la deteriorarea sau chiar dezlipirea ei in acele zone?Posted Image

Attached Files



#56
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu cred ca vb de microfisuri, nu de fisuri, si e mare diferenta de abordare! Pt microfisuri, nu e nevoie sa iei nici o masura, decorativa le va astupa fara probleme, dar iti recomand sa nu iei granulatie mica, de 1 mm, ci 1,5 mm - bob de orez, sau 2 mm - zgariat. Decorativa e elastica si nu apar fisuri in ea decat daca lucreaza cladirea serios ( trafic greu de camioane, zidarie din bca nearmata).Pana la primavara se va vedea cum lucreaza. Daca vrei sa iei totusi masuri si sa aloci bani suplimentari ( eu nu as face), poti aplica un tinci cu fibra ( eu cunosc de la Knauf, dar trebuie sa aibe si altii). Dar decorativa face  ce face si acel tinci, iar daca zidaria lucreaza rau, fisurile vor avansa si prin tinci, si prin decorativa. Ramane sa apreciezi tu si constructorul daca e vb de fisuri sau microfisuri.Mai e un aspect: cand e aplicat prea gros, si masa de spaclu si decorativa fisureaza, dar tot de microfisuri vorbim!

#57
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 therysee, on 18 noiembrie 2012 - 03:58, said:

Am placat sub streasina
Imi place detaliul de streasina prin dublarea acesteia .
Sub stresina vei monta si un profil/coltar de polistiren cu un anumit model ? Eu zic ca ar arata misto.

#58
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007

 therysee, on 18 noiembrie 2012 - 03:58, said:

Salut. Am nevoie de niste pareri de la meseriasi. Am placat sub streasina sau pazia cum i se mai spune cu  placi de betonyp de 10 mm Placile de betonyp au fost fixate pe caroiaj metalic sudat.(am folosit profile de armare de 1,5mm ptr ramele de PVC care au fost sudate) Am taiat fasii de betonyp de 1,25cm pe care le am pus cu rost de dilatatie cam de 5-8 mm intre placi , acest spatiu umplandu l cu spuma polireutanicape care am taiat o la fata cu cutterul. Dupa aceea s a tras masa de spaclu binenteles armata cu plasa de calitate, urmand ca la final sa trag tencuiala decorativa peste ea , asta facandu se in primavara la anul.
Acum care este problema: cu toate precautile luate au apurut fisuri la suprafata masei de spacu in dreptul imbinarilor dintre placile de betonyp din cauza contractiilor datorate temperaturilor scazute din ultima vreme.  Banuiesc ca aceste fisuri care acum sunt abia vizibile se vor accentua odata cu racirea si mai mult a vremii.
Ce pot sa fac astfel incat atunci cand se va da taencuiala decorativa aceste fisuri sa nu se propage si in masa tencuielii decorative si odata cu asta infiltrarea apei ducand intr un final la deteriorarea sau chiar dezlipirea ei in acele zonePosted Image


salut,

pentru pazie si sageac am folosit la imbinarile dintre placile de material produsul: ELASTOTAN.
dupa uscare, am dat o mina de adeziv ,pus plasa si tinciuit la final cu acelasi adeziv: BAUMIT PRO CONTACT.
pentru elastotan, iti atasez si foto.

o zi buna,

laurentiu

Attached Files


Edited by laurentiu_florin, 18 November 2012 - 11:10.


#59
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

 mutulica_41, on 18 noiembrie 2012 - 09:57, said:

Eu cred ca vb de microfisuri, nu de fisuri, si e mare diferenta de abordare! Pt microfisuri, nu e nevoie sa iei nici o masura, decorativa le va astupa fara probleme, dar iti recomand sa nu iei granulatie mica, de 1 mm, ci 1,5 mm - bob de orez, sau 2 mm - zgariat. Decorativa e elastica si nu apar fisuri in ea decat daca lucreaza cladirea serios ( trafic greu de camioane, zidarie din bca nearmata).Pana la primavara se va vedea cum lucreaza. Daca vrei sa iei totusi masuri si sa aloci bani suplimentari ( eu nu as face), poti aplica un tinci cu fibra ( eu cunosc de la Knauf, dar trebuie sa aibe si altii). Dar decorativa face  ce face si acel tinci, iar daca zidaria lucreaza rau, fisurile vor avansa si prin tinci, si prin decorativa. Ramane sa apreciezi tu si constructorul daca e vb de fisuri sau microfisuri.Mai e un aspect: cand e aplicat prea gros, si masa de spaclu si decorativa fisureaza, dar tot de microfisuri vorbim!

intradevar in momentul de fata sunt doar microfisuri , dar care se observa totusi. Ramane sa vad cat de mult v or lucra peste iarna. Ca si grosime , masa de spacu are undeva la 3 mm, dar repet acestea au aparut numai in dreptul imbinarilor placilor de betonyp. Presupunand ce este mai rau adica aceste fisuri sa ajunga la 1 mm sau poate 2 care ar fi cea mai buna solutie de reparare? cam care ar fi dimensiunea maxima admisibila a crapaturii care sa nu puna problema propagarii si prin startul de decorativa? A mai mentionat un forumist aplicarea unui silicon in dreptul fisurilor. se poate aplica direct pe crapatura sau v a trebuii marita crapatura astfel incat sa fie un anumit strat de o anumita latime de silicon?. In cazul acesta tencuiala aplicata v a adera pe siliconul respectiv ? Va multumesc

#60
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
poti sa aplici local pe fisuri, la primavara un adeziv f bun cum ar fi: ceresit ft100 sau sikaflex, si dupa decorativa, doar sa verifici pe tub daca sunt compatibile.

#61
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
" Presupunand ce-i mai rau", pe fisurile largite faci samfren cu spaclul, si aplici ceva de genul " acryl- w"- Den Braven , care e un fel de chit de rosturi, in orice caz nu silicon universal! Decorativa adera fara probleme peste acest produs, mai ales daca e acrilica. Acum mi-a cazut fisa: daca microfisurile sunt doar in dreptul imbinarilor intre placi, e logic sa nu fie din cauza lucrarii structurii, deci nu se vor largi. Daca as fi avut ocazia sa vad lucrarea mi-ar fi cazut fisa mai repede...Te-ai panicat degeaba, dar tot n-ai scapat de emotii pana nu ai decorativa aplicata, ai grija pe cine angajezi, ca aplicatorii fac diferenta dintre o casa frumoasa si una urata...

#62
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 therysee, on 18 noiembrie 2012 - 03:58, said:

Salut. Am nevoie de niste pareri de la meseriasi. Am placat sub streasina sau pazia cum i se mai spune cu  placi de betonyp de 10 mm Placile de betonyp au fost fixate pe caroiaj metalic sudat.(am folosit profile de armare de 1,5mm ptr ramele de PVC care au fost sudate) Am taiat fasii de betonyp de 1,25cm pe care le am pus cu rost de dilatatie cam de 5-8 mm intre placi , acest spatiu umplandu l cu spuma polireutanicape care am taiat o la fata cu cutterul. Dupa aceea s a tras masa de spaclu binenteles armata cu plasa de calitate, urmand ca la final sa trag tencuiala decorativa peste ea , asta facandu se in primavara la anul.
Acum care este problema: cu toate precautile luate au apurut fisuri la suprafata masei de spacu in dreptul imbinarilor dintre placile de betonyp din cauza contractiilor datorate temperaturilor scazute din ultima vreme.  Banuiesc ca aceste fisuri care acum sunt abia vizibile se vor accentua odata cu racirea si mai mult a vremii.
Ce pot sa fac astfel incat atunci cand se va da taencuiala decorativa aceste fisuri sa nu se propage si in masa tencuielii decorative si odata cu asta infiltrarea apei ducand intr un final la deteriorarea sau chiar dezlipirea ei in acele zone?Posted Image

Fisuri sau microfisuri, apa  face ravagii la temperaturi sub 0 grade.
Intai ar trebui sa clarifici cauza exacta (dilatare rosturi, elemente separate etc) iar apoi sa gasesti rezolvarea corecta.
Din cele povestite de tine, ai 2 variante:
- Poti sa incerci sa gasesti un produs de reparatie la Sika Romania (vorbeste cu un inginer de acolo), au exclusiv produse industriale profesionale, calitate premium.
- sau poti sa dublezi cu rigips de exterior (BENTONIP), insa rosturile intre placile stratul 2 sa iti cada pe placa intreaga. Aici e o gramada de munca.
Succes.

#63
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

 miki74, on 21 noiembrie 2012 - 00:17, said:

Fisuri sau microfisuri, apa  face ravagii la temperaturi sub 0 grade.
Intai ar trebui sa clarifici cauza exacta (dilatare rosturi, elemente separate etc) iar apoi sa gasesti rezolvarea corecta.
Din cele povestite de tine, ai 2 variante:
- Poti sa incerci sa gasesti un produs de reparatie la Sika Romania (vorbeste cu un inginer de acolo), au exclusiv produse industriale profesionale, calitate premium.
- sau poti sa dublezi cu rigips de exterior (BENTONIP), insa rosturile intre placile stratul 2 sa iti cada pe placa intreaga. Aici e o gramada de munca.
Succes.

normal am instalat dupa specificatiile tehnice ale producatorului ( cel al betonypului) cu rosturile de dilatare ale placilor prevazute de acesta. In plus ca sa imi iau un coeficient de siguranta am injumatatit placile astfel incat dilatarea sa fie  la jumatate. Placile au fost instalate pe caroiaj sudat astfel incat sa nu lucreze caroiajul sub placi ducand astfel la craparea rosturilor. carapturile aparute se datoreaza (parerea mea) doar dilatarii placilor. care normal ar trebuii sa fie sub un mm. La astfel de fisuri o sa crape tencuiala decorativa care o sa vina peste ? folosirea unei tencuieli decorative superioare ca cea siliconice sau a unui producator anume ar ajuta sa evit situatiile neplacute care ar putea apare ?

#64
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ti-am raspuns deja ca microfisurile nu trec prin decorativa, daca nu ai incredere in noi, de ce mai pui intrebari??? vrei garantii scrise de la forumisti...? Nu te ajuta mai mult sa platesti in plus pt decorativa siliconica, care oricum nu stie nimeni ce procent de aditiv siliconic are in plus fata de o decorativa acrilica; teoretic diferenta e de cateva procente, practic nu se poate stabili decat prin analize de laborator.Te ajuta mai mult o granulatie mai mare.

#65
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

 mutulica_41, on 21 noiembrie 2012 - 10:47, said:

Ti-am raspuns deja ca microfisurile nu trec prin decorativa, daca nu ai incredere in noi, de ce mai pui intrebari??? vrei garantii scrise de la forumisti...? Nu te ajuta mai mult sa platesti in plus pt decorativa siliconica, care oricum nu stie nimeni ce procent de aditiv siliconic are in plus fata de o decorativa acrilica; teoretic diferenta e de cateva procente, practic nu se poate stabili decat prin analize de laborator.Te ajuta mai mult o granulatie mai mare.

Nu am vrut sa devin sacaitor, ci doar sa aud cat mai multe pareri de care sunt sigur ca sunt din cele mai bune. La cat am investit in tipul asta de pazie..Daca ar fi sa pot sa o iau de la incept cu siguranata nu as mai face la fel. Sper sa fie totul bine. Va multumesc la toti care v ati facut timp sa mi raspundetiPosted Image

#66
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 therysee, on 21 noiembrie 2012 - 09:57, said:

normal am instalat dupa specificatiile tehnice ale producatorului ( cel al betonypului) cu rosturile de dilatare ale placilor prevazute de acesta. In plus ca sa imi iau un coeficient de siguranta am injumatatit placile astfel incat dilatarea sa fie  la jumatate. Placile au fost instalate pe caroiaj sudat astfel incat sa nu lucreze caroiajul sub placi ducand astfel la craparea rosturilor. carapturile aparute se datoreaza (parerea mea) doar dilatarii placilor. care normal ar trebuii sa fie sub un mm. La astfel de fisuri o sa crape tencuiala decorativa care o sa vina peste ? folosirea unei tencuieli decorative superioare ca cea siliconice sau a unui producator anume ar ajuta sa evit situatiile neplacute care ar putea apare ?
Metalul si placile de rigips exterior (betontip) au coeficienti de dilatare diferiti, o sa apara in permanenta microfisuri sau fisuri. In plus, nu stiu ce grosime are masa de spaclu, daca ai mai mult de  5 mm nu e bine.
Iarna apa face ravagii in microfisuri, eu as remedia situatia. Tencuiala decorativa confera o oarece elasticitate, insa nu stiu daca daca e suficient.
Asa cum ti-am povestit anterior, ai cel putin 2 variante de reparatie
- Acoperi cu un adeziv elastic pe post de masa de spaclu (tip SikaCeram 253) armat cu plasa. Sau chiar un CM17 armat cu plasa cred ca face treaba buna.
- poti sa dublezi cu inca un strat de rigips pt. exterior (BENTONIP), evident lipit cu un adeziv elastic poliuretanic de exterior (tip SikaBond T8) - nu adeziv cimentos. Bineinteles, rosturile intre placile din stratul nou sa iti cada pe placa intreaga veche.
Nu stiu in ce zona e lucrarea, daca am drum pe acolo poate imi fac o idee mai clara.

#67
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

 miki74, on 21 noiembrie 2012 - 23:02, said:

Metalul si placile de rigips exterior (betontip) au coeficienti de dilatare diferiti, o sa apara in permanenta microfisuri sau fisuri. In plus, nu stiu ce grosime are masa de spaclu, daca ai mai mult de  5 mm nu e bine.
Iarna apa face ravagii in microfisuri, eu as remedia situatia. Tencuiala decorativa confera o oarece elasticitate, insa nu stiu daca daca e suficient.
Asa cum ti-am povestit anterior, ai cel putin 2 variante de reparatie
- Acoperi cu un adeziv elastic pe post de masa de spaclu (tip SikaCeram 253) armat cu plasa. Sau chiar un CM17 armat cu plasa cred ca face treaba buna.
- poti sa dublezi cu inca un strat de rigips pt. exterior (BENTONIP), evident lipit cu un adeziv elastic poliuretanic de exterior (tip SikaBond T8) - nu adeziv cimentos. Bineinteles, rosturile intre placile din stratul nou sa iti cada pe placa intreaga veche.
Nu stiu in ce zona e lucrarea, daca am drum pe acolo poate imi fac o idee mai clara.

Lucrarea se afla langa Mangalia. De dublat ,nu se pune problema datorita suprafetei totale ( aprox 120 metrii patrati si a dificultatii in taierea betonypului, manoperei. imobilizarea schelei) Ma gandeam sa las peste iarna sa vad exact cum si cat anume va fi afectata zona imbinarilor si ce masuri se pot lua astfel incat sa poata rezista fara probleme peste un intreg sezon de iarna. Incercand acum sa remediez , cand nu s au ajuns inca la maximul temperaturilor scazute , nu prea pot sa mi fac o imagine cat de mult pot sa lucreze placile si care ar fi cea mai potrivita masura. Intr-adevar apa patrunsa in crapaturi si care ingheata face ravagii , largindu le, insa fiind sub strasina la vertical si la peste cap o sa se scurga (cred eu) astfel zonele nu ar fi afectate sau foarte putin. Mai e si problema temperaturilor din perioada asta si neavand posibilitatea sa controlez reparatile imi este teama ca reparatiile nu or sa fie facute profesional

#68
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
salutare , si La Multi Ani pt 2013. v-am attachat niste poze cu casa si culoarea care am aleso eu la casa mea. vopseaua este de la policolor clasa de top mi-a zis un amic care lucreaza acolo , dar cand nu te pricepi poate spune orice ca e de buna credinta :) .am vrut o nuanta mai inchisa dar ajungea undeva la aproape 2800 € vopseaua. asa ma costat undeva la 1550 € , 6000 lei . mi-ar fii placut si o nuanta de verde ,cum am vazut prin germania ca se poarta , dar na ... femeia a avut ultimul cuvant :)

Attached Files



#69
mariusvldr

mariusvldr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.04.2008
Trebuie sa aleg decorativa pentru casa , o sa am culori deschise : crem si alb. Am hotărât ca o sa fie silicatica dar nu știu ce producător sa aleg.
Din ce am citit am vazut ca Baumit, STO, Weber, Caparol, Ceresit Sunt printre cele mai ok ca si calitate .

Din experiența dumneavoastră care ar fi cea mai buna alegere privind atât calitatea produselor cât si prețul ?
Personal nu mă pricep iar din ce am găsit pe internet e greu de făcut un top.

Edited by mariusvldr, 10 February 2013 - 00:04.


#70
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
ai price.ro, introduci acolo produsul si afli cel mai bun pret...
:)

#71
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In afara de Weber care nu am info despre vopseaua lor ( prafoasele sunt bune), nu te pacalesti cu nici o marca din cele insirate.
Daca zici ca nu te pricepi si vrei sa iesi mai ieftin cum ai ajuns la concluzia ca-ti trebuie silicatica, care e cea mai scumpa ca si tip de rasina...? ( cu exceptia celei cu nanoparticule de la Baumit)
Sunt doar curios, nu-ti reprosez nimic, banii tai, problema ta...

Edited by mutulica_41, 10 February 2013 - 13:56.


#72
407

407

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.01.2007
Buna dimineata,
Construiesc o casa pe structura din lemn si am ajuns la faza te aplicare a termosistemului.
In fata casei o sa am un platou din beton (acoperit de streasina de 1.3m) iar de jur imprejurul casei o sa am tot beton (cca.2m iar stresinile sunt de 0.7m)
In proiect nu a fost prevazut soclu.
Va rog sa imi spuneti daca este corect gandit termosistemul (cf. desenului).
Sa cobor cu plasa de fibra + masa de spaclu si in pamant, sa acopar tot polistirenul extrudat, sau sa ma opresc la nivelul pavajului de travertin?
(Placa din beton nu este turnata inca).
Cand voi turna placa in exterior, pot sa o torn pana in termosistem sau trebuie sa las acel spatiu de 1cm in care sa torn bitum?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate