Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
[quote name='alix71' post='11178725' date='29th February 2012, 14:58']ah ,nu aici erau o caruta de locuri unde se vedea plasa,iar cand am intrebat totusi ce este cu plasa ramasa neacoperita ni s-a spus ca decorativa va adera mai bine daca nu e perfect acoperita masa de spaclu.dar nu am comentat foarte mult pentru fix aceasi chestiune s-a intamplat si cand au izolat apartamentul in care am locuit cu acelasi raspuns ca decorativa va adera mai bine daca nu e perfect acoperita plasa si acolo asa a fost si este,ca nu am vandut apartamentul acela,a stat toata iarna nelocuit,neincalzit ca sunt 16 grade in interior si nu a patit absolut nimic desi acolo chiar a stat foooarte multa zapada pe balustrada balconului care e decorativa fara nici un fel de pervaz si in balcon de asemenea ca nu a avut cine sa o mature s-a topit,a inghetat ,iar s-a topit si decoratva nu are nimic desi balconul este deschis dar izolat si tras aceasi decorativa si in interiorul balconului cat si pe balustrada balconului,si nu are absolut nimic de ani de zile dar este Baumit.si a au tras-o acum 4 ani jumatate pe 45 de grade cred intr-un iulie foarte fierbinte.dar se pare ca ori Baumit-ul e foarte bun calitativ ori la casa au lucrat niste idioti.sper sa treaca odata frigul asta ca si azi au fost -10 grade noaptea,si sa reusesc sa chem un meserias adevrat sa isi dea parerea nu expertul Weber.daca voi gasi desigur vreun meserias calumea,ca aia cred ca sunt plecati dincolo.[/quote]


Prietene cel mai BUN meserias poti fi tu insuti asta daca doresti . Din propia experienta am intalnit proprietari care la sfarsitul lucrari ma-u felicitat spunandu-mi ca am respectat intocmai ceia ce au citit si dansii, de unde denota ca foarte multi proprietari au inceput sa studieze in prealabil procedeul. Prin asta au evitat neplacerile care pot aparea din cauza nestiintei mesterilor (ma rog mesteri mult spus , in ziua de azi toata lumea stie tot si DEFAPT NIMIC) .

I-ti recomand sa intri la baumit , sto , weber etc pe saiturile lor sa citesti cum se efectueaza un termosistem CORECT si sa chemi meseriasi care ti-au luat banuti pt un lucru prost facut pt daune.

Multa bafta  :OK:

[quote name='mutulica_41' date='29th February 2012, 17:35' post='11179544']
Din cauza supararii devii subiectiva...
1. Nu este Baumit mama decorativelor, de fapt in ziua de azi nu cred ca mai sunt mari diferente de calitate: aia vinilica nu cred ca se mai produce ( s-or fi saturat producatorii de atatea despagubiri...) iar daca ne raportam la categorii ( acrilice, siliconoce & $-)silicatice) cred ca peste 90 % din ele sunt asemanatoare la calitate, cu exceptiile care confirma regula ( nu stiu care sunt alea); Ma crezi daca iti spun ca eu am reparat si dupa Baumit? si am reusit sa le suflu ...............................

Total gresita parerea referitoare la ....de fapt in ziua de azi nu cred ca mai sunt mari diferente de calitate.......cred ca peste 90 % din ele sunt asemanatoare la calitate,........
Calitatea decorativelor este categoric : bune si mai putin bune iar acest lucru o sa SE VADA IN TIMP .
Asa ca nu ar trebui sa afirmi ca : tencuiala decorativa Kober, Stycy (sau mai stiu eu ce alta firma) este la fel de buna ca si  Baumit , STO etc
  

NU doresc sa fac reclama sau contra reclama firmelor sus mentionate dar asta este parerea mea pe care o pot sustine cu argumente palpabile
:deadtongue:

#38
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
[quote name='danlucyan' date='29th February 2012, 17:59' post='11179595']
Prietene cel mai BUN meserias poti fi tu insuti asta daca doresti . Din propia experienta am intalnit proprietari care la sfarsitul lucrari ma-u felicitat spunandu-mi ca am respectat intocmai ceia ce au citit si dansii, de unde denota ca foarte multi proprietari au inceput sa studieze in prealabil procedeul. Prin asta au evitat neplacerile care pot aparea din cauza nestiintei mesterilor (ma rog mesteri mult spus , in ziua de azi toata lumea stie tot si DEFAPT NIMIC) .

I-ti recomand sa intri la baumit , sto , weber etc pe saiturile lor sa citesti cum se efectueaza un termosistem CORECT si sa chemi meseriasi care ti-au luat banuti pt un lucru prost facut pt daune.

Multa bafta  :OK:

[quote name='mutulica_41' date='29th February 2012, 17:35' post='11179544']
Din cauza supararii devii subiectiva...
1. Nu este Baumit mama decorativelor, de fapt in ziua de azi nu cred ca mai sunt mari diferente de calitate: aia vinilica nu cred ca se mai produce ( s-or fi saturat producatorii de atatea despagubiri...) iar daca ne raportam la categorii ( acrilice, siliconoce & $-)silicatice) cred ca peste 90 % din ele sunt asemanatoare la calitate, cu exceptiile care confirma regula ( nu stiu care sunt alea); Ma crezi daca iti spun ca eu am reparat si dupa Baumit? si am reusit sa le suflu ...............................

Total gresita parerea referitoare la ....de fapt in ziua de azi nu cred ca mai sunt mari diferente de calitate.......cred ca peste 90 % din ele sunt asemanatoare la calitate,........
Calitatea decorativelor este categoric : bune si mai putin bune iar acest lucru o sa SE VADA IN TIMP .
Asa ca nu ar trebui sa afirmi ca : tencuiala decorativa Kober, Stycy (sau mai stiu eu ce alta firma) este la fel de buna ca si  Baumit , STO etc
  
Apropo de Baumit, am o casa nou construita si am cerut o oferta de la Baumit ,printre materiale pentru tencuiala decorativa ei imi ofera Baumit Silicon Top-tencuiala decorativa siliconica //culori cu terminatii 3 4 5 ,ce zici este de calitate ??? E cam scumpa 238ron/30kg/gal.dar macar sa fie de calitate. Astept un raspuns !!

#39
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
nu am vrut sa supar pe nimeni,mesterii adevarati pe care ii cunosteam din localitatea unde locuiesc,nu vreau sa spun ca este la fel in toata tara,au cam plecat afara si nu stiu cum de este si acolo o atat de mare criza ca nu s-au intors,dar cum spun e o chestiune de localitate mica.cu siguranta ca am gasit eu excrocii.si ma bucur foarte mult ca se spun pareri sicere,de fapt cred ca sta si cautam,ca de minciuni eu una sunt suprasatula.pana si mesterul meu a plecat in Franta.ma intreb ce face acolo,au plecat foarte multi din orasul meu care se ocupau cu zidaria in Franta acum la sfarsitul lui februarie.de aceea vroiam sa spun ca va trebui sa caut pe cineva calumeasa vada ce este acolo pana la urma,igrasie su masa de spaclu nu e facuta ok,ca aia e la fel peste tot si la anul poate o sa cada de pe sus de pe undeva,daca voi reusi sa rezolv problema aici pe coltul asta.oricum va trebui sa fie ras tot adica decorativa care se cojeste plus masa de spaclu,si refcut cumva tot ca doar vor incepe pasarile sa pape polistirenul daca cade tot jos si ramane polistirenul gol,un vecin de la bloc a patit o chestie din aceasta,pana s-a izolat intreg blocul i-au papat pasarile un colt de izolatie di partea balconului unde nu era tencuit calumea.eu spun ca Baumit-ul e scump,dar Weber e scump comparativ cu alte tipuri de tencuiala decorativa dar e calitate buna,acum 4 ani jumate nu se stia ca vinilica,acrilica sau siliconica,deci habar n-am cea de la bloc de care e dar desi apartamentul e pe sud-vest deci e in bataia soarelui aproape tot timpul,nu s-a decolorat,nu s-a cojit n,nu s-a murdarit desi o parte e crem,altceva nu stiu sa spun decat ca e faorte buna,si nu fac nici o reclama ca oricum mi-am spoit casa deja.

#40
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Salutare. In aceasta primavara vreau sa dau tencuiala decorativa pe casa si nu stiu ce sa aleg. Casa e izolata cu poliester expandat de 10 de la caparol, cu o densitate de 18 kg/mc , este trasa plasa si adezivul respectiv. Cineva imi zicea de o firma din Cluj  (tencuiala aquarelle daca bine am inteles) Stiti careva ceva despre aceasta tencuiala? Sau poate recomanda cineva o tencuiala buna? Multumesc

#41
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
e clar ca s-a ridicat solul din cauza inghetului,s-a ridicat cu trotuar cu tot si nefiind in zona aceea rost deloc a impins tot in sus incat s-a indoit si profilul de pe coltul casei,acum ca s-a dezghetat solul si totul s-a lasat a aparut un gol cam de 0,5 cm unde se vede masa de spaclu.

#42
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca ti s a asezat casa(afundat) si nu ca ti a ridicat solul trotuarul

#43
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Cum sa se fi asezat casa daca acum trotuarul e mai jos cu 0,5 cm ?

Edited by NordMan, 21 March 2012 - 20:22.


#44
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008

View PostNordMan, on 21st March 2012, 20:20, said:

Cum sa se fi asezat casa daca acum trotuarul e mai jos cu 0,5 cm ?
da acum trotuarul e mai jos cu mai mult pentru ca ,cica in profunzime abia acum se dezgheata pamantul,dar as vrea sa va intreb daca acum ca este fixata gresia aia mai poate fi decupata cu flexul?adica sa ii facem rost cu flexul si apoi sa punem bitum sa astupam sau silicon oare nu se poate?dar daca e fixata pe perete s-ar putea decupa rost?ca sa nu mai spargem trotuarul peste tot?ca oricum il vom sparge ca trebuie sa punem musai rigole din dale pe marginea trotuarului de dale ca se scurga apa in strada si nu la baza trotuarului din jurul casei ca sa se umfle din nou pamantul iarna viitoate
.noi credem ca s-a ridicat trotuarul cu totul pentru ca coltarul de la polistiren e pur si simplu indoit.are o bucla destul de marisoara.

.

#45
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Se poate taia gresia cu flexul dar cu un disc diamantat la flex.

#46
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
vreau sa va intreb cu ce pot curata tencuiala decorativa murdarita cu noroi ? pot sa o spal cu detergent de vase si perie? pentru ca asa cum se spune cu jet de apa nu se curata mai deloc,oare voi reusi sa o decolorez?ma gandeam sa o spal  cu perie nu foarte puternica cu apa cu detergent de vase dupa care sa o clatesc cu jet de apa,dar poate ca se degradeaza si devine permeabila la apa va rog foarte frumos sa imi raspundeti daca stiti,pentru ca faza cu autocuratarea e o vorba sau un termen in fisa tehnica fara nici un rost,nu am vazut nici o casa care are trasa tencuiala decorativa nu s-a autocuratat.si dupa toata zapada care a fost in iarna si cu un caine acre alearga ca nebunul s-a cam stropit tencuiala,si sincer acum daca va fi mai cald as vrea sa o curat dar mi-e groaza ca o deteriorez.va multumesc.

#47
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Se curata foarte bine decorativa cu un curatator cu presiune pentru masina, dar sa nu reglezi jetul foarte concentrat.

#48
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Termenul de " autocuratare" e valabil numai pt decorativa cu nanoparticule, care generic e cea mai scumpa ( ex: Baumit); nu comentez cat de adevarata e treaba asta pt ca nu stiu.Daca nu ai acest produs, nu ai motiv sa ai pretentii de autocuratare! Ceea ce stiu sa-ti spun este ca poti curata fara nici o grija ca decolorezi sau degradezi si cu cea mai aspra perie de paie si ce detergent vrea muschiul tau, si cu wap-ul cu care se spala auto. Tu ai mentionat ' jet de apa"...asta poate fi si de la furtunul de gradina, cu care e normal sa nu se curete, ca nu poti face tu asa presiune mare la ala ca la wap!
Paranteza: daca decorativa prezinta "gogosi", adica e deja umflata din motive de zapada stationata sau inundatii sau aderenta slaba, NORMAL ca sare cand pui wap-ul pe ea sau te proptesti cu peria de paie...

#49
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
multumesc foarte mult pentru raspunsuri,nu au recunoscut mesterii ca de vina au fost si ei si noi,pentru ca a crapat decorativa,ei pentru ca nu au lasat rost de dilatare si s-a indoit si coltarul de pe muchia peretelui din cauza apei din sol care a umflat foarte tare pamantul cu trotuar cu tot,si noi pentru ca nu am drenat scocurile sau burlanele nu stiu sigur cum se numeste coborarea aceea si toata apa a mers langa si cu siguranta si sub trotuar,si s-a ridicat cu totul la - 26 de grade cate au fost,fapt pentru care si dalele s-au ridicat acum s-au lasat si alea la locul lor.am rezolvat problema,am drenat scocurile cu coturi si conducte in canalizare,dar tot vina lor a fost ca nu ne-au spus chestia asta si a noastra ca nu am gandit logic,ca nu trebuie sa fii prea destept sa iti dai seama de ce s-ar putea intampla,am dat jos portiunea de decorativa cojita si am mai pus un rand de gresie,sper sa nu mai fie probleme,dar cainele meu un ciobanesc german are proasta meteahna de a sari pe casa din cand in cand si se cam murdareste tencuiala,si s-a mai si stropit atunci cand s-au topit cei 60 cm de zapada de pe acoperis si acum ca a venit caldura nu stiam cum sa o curat ca sa nu mai produc inca o nenorocire.m-am gandit la perie pentru ca altfel decat cu jet pt.masini nu am cum sa curat in interiorul santuletelor de la decorativa.MULTUMESC DIN SUFLET!

#50
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Domnilor, a-ti facut o socoteala sa vedeti care este diferenta de consum/mp dintre ce spun producatorii si ce se consuma in fapt?

#51
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postalix71, on 23 februarie 2012 - 15:24, said:

am facut poze in safrsit incerc sa le postez.clar ca daca cineva vede se poate exprima mult mai ok despre dezastru.

Banuiesc ca e tardiva explicatia mea, dar poate fi utila viitorilor cititori ai postarii: Problema principala e terminatia fatadei pe soclu, aici trebuia pus un lacrimar cu picurator.
Explic mai detaliat :
Se scurge apa de pe fatada (bruma, roua zapada) si o mica parte ramane pe partea superioara a soclului. Apoi, prin fenomenul de capilaritate se infiltreaza in stratul inferior (masa se spaclu sau adeziv) si urca pe fatada (sub decorativa). Cu ajutorul gerului apa ingheata si se dilata etc.

Solutia:
1. Fie iesim cu termoizolatia peste soclu, evident cu terminatie coltar cu picurator sau mai corect profil de soclu cu picurator.
2. Un "capac" sau lacrimar cu picurator (glaf etc.) care preia apa de pe fatada si o degajeaza cat mai repede si departe de soclu.

E o problema frecventa, am reparat multe fatade care prezinta aceasta problema.

#52
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
A folosit cineva Gasbeton? Cum arata in realitate? E recomandabila?

#53
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
Da, eu am folosit. Pt mine e decorativa ideala deoarece se poate corecta foarte usor. Atentie ca toata lumea e tentata sa o dilueze, insa nu trebuie diluata, daca vrei sa iti iasa frumos.
Eu am folosit Ceramic GasBeton de la Deutek (Oskar sau cum se cheama...).
Se aplica si foarte usor, comparativ cu decorativa "scoarta de copac".

#54
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007

View Posttalica, on 18 septembrie 2012 - 22:33, said:

Domnilor, a-ti facut o socoteala sa vedeti care este diferenta de consum/mp dintre ce spun producatorii si ce se consuma in fapt?
salut,

folosit produse BAUMIT:

- grund universal inainte de tencuiala  decorativa - folosit nediluat - consum dublu fata de fisa tehnica
- tencuiala FINE ART - consum  - o galeata de 30 kg la 11 metri patrati / granulatie 1,5
- tencuiala SILICON TOP - o galeata de 30 kg la 10,5 metri patrati / granulatie 1,5
- tencuiala SILICON TOP - o galeata de 30 de kg la 9 metri patrati / granulatie 2,5

am mai folosit si vopseaua siliconica  - alb - de la BAUMIT, nu am terminat inca totul de vopsit, iese cam 3/4 din suprafata din fisa tehnica.

o zi buna,

laurentiu

Edited by laurentiu_florin, 15 November 2012 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate