Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#4519
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cred ca sant niste acumulatori buni dupa greutate au niste placi groase dar si pretu e mare si sant fabricati in India.

#4520
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007
Sal
Momentan folosesc 2 bancuri de baterii(lp si plumb)în paralel pe 4 panouri. Pe plumb îl încarc cu chargerul de pe Invertor iar Lp-ul cu chargerul Tristar. Deși în datele Tristarului scrie ca are protecție noaptea la sensul curentului,  am depistat ca plumbul trage cu 5 Ah când este în program de noapte.Cred ca și ziua dar probabil nu îmi dau seama. Știe cineva ce as putea monta dupã Charger sa nu mai îmi descarce Lp-ul.Am vãzut ceva izolatoare pe la Victron dar nu sunt sigur ca ma ajuta sau ceva diode ???

#4521
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postgyc968, on 25 octombrie 2016 - 18:38, said:

Sal
Momentan folosesc 2 bancuri de baterii(lp si plumb)în paralel pe 4 panouri. Pe plumb îl încarc cu chargerul de pe Invertor iar Lp-ul cu chargerul Tristar. Deși în datele Tristarului scrie ca are protecție noaptea la sensul curentului,  am depistat ca plumbul trage cu 5 Ah când este în program de noapte.Cred ca și ziua dar probabil nu îmi dau seama. Știe cineva ce as putea monta după Charger sa nu mai îmi descarce Lp-ul.Am văzut ceva izolatoare pe la Victron dar nu sunt sigur ca ma ajuta sau ceva diode ???
Poti sa pui dioda de sens de putere mare.Cred ca una de 100 Amp este de ajuns. o sa ia o cadere de tensiune dupa ia.

#4522
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
Noua mea achizitie 4x6V 150Ah, brand no name. Nu am soare de cand le-am cumparat asa ca nu le-am pus si pe invertor. Astept sugestii de intretinere/setare cu MPPTracker PCM60X din partea celor cu suflet mare.

Attached Files



#4523
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Prima sugestie ar fi sa nu stai cu ele in casa ci intr-un spatiu bine ventilat. Fiecare 18g de apa (1mol) pierdute in ultima faza a incarcarii se transforma in 22,4 litri de hidrogen (1mol), 11,2 litri de oxigen (1/2 mol), dar si aerosoli de acid sulfuric in functie de vigoarea "fierberii". Primii sunt explozivi, iar ultimii, corozivi.

Edit. Daca altfel nu se poate, o caseta etansa cu capac pentru vizitare si cu o mica gura de aerisire catre exterior din teava HDPE ar face situatia mai acceptabila.

Edited by Dor, 26 October 2016 - 14:13.


#4524
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@Dor : le fac din tevi un sistem de captare si evacuare, le am numai de cateva zile. Capurile sunt ceramice tocmai pentru a preveni sulful sa scape.

#4525
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Nu ai nevoie de tevi, ci doar de una singura, fara ventilator, daca ai caseta etansata cat de cat la interior. Diferenta de presiune partiala a hidrogenului il va evacua fara probleme.

#4526
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Daca ventilatia este ca si rezolvata, primul sfat este sa cauti un densimetru si sa-ti dezvolti o metoda de folosire astfel incat sa masoare cat mai corect - nu stiu daca toate sau nu, dar cele cu tub de sticla si plutitor intern dau mari erori daca plutitorul se atinge  de peretii cilindrului - poate or fi unele mai bune decat ce-am intalnit eu.
Un densimetru foarte bun ar fi asta , dar nu stiu daca-l mai poti gasi.
Sfarsitul fiecarui ciclu de incarcare trebuie sa se finalizeze cu o "fierbere" viguroasa - usor de observat la carcasa transparenta. Prima data verifica daca chargerul pe care il ai face aceasta "fierbere". dupa ce aflam daca da, sau nu, continuam.

Edited by Dor, 26 October 2016 - 19:40.


#4527
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@Dor : PCM60X are egalizare, caut si nu gasesc densimetru, mai caut. Poza cu setarile actuale :

Attached Files



#4528
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
In ce priveste densimetrul, am vazut ca esti tentat de un refractometru. Este unul foarte ieftin aici.Sper ca informatia despre stocul disponibil sa fie si reala.
Eu am renuntat sa incerc varianta asta pentru ca scala refractometrului nu are rezolutie mai buna decat a unui densimetru cu plutitor. E drept ca in schimb  macar iti face citiri corecte (presupun). Ca sa il citesti insa, iti trebuie o sursa de lumina, iar pentru mine asta ar fi insemnat un chin in plus cu ochelarii in caminul de utilitati (foarte mic) in care tin bateriiile. Plus ca trebuie sa lucrezi ca la farmacie, cred. Am preferat acel densimetru HydroVolt care are o precizie mai buna si face si masuratori consistente datorita principiului inovator de functionare - doua discuri excentrice de densitati diferite care cica realizeaza si termocompensarea (cica). L-am gasit cu greu la un pret decent pe amazon.de si am apelat la un amic din Germania. Pare inca sa se mai gaseasca, dar la preturi oripilante, dar ... chiar daca daca costa de 100 de ori mai mult decat plasticul ce il compune, e o scula buna si are valoare de intrebuintare - un bun exemplu despre cum inteligenta se transforma din mai nimic in bani.

Daca esti convins ca chargerul iti face egalizare (al meu, de exemplu, cu toate ca-i setat la 60V-maximul posibil, nu reuseste sa treaca tensiunea de 58,5V - adica tzeapa, trebuie sa suplinesc faza finala cu o sursa separata de la retea), tot ce mai ai de facut e sa completezi cu apa distilata dintr-o sursa de incredere (am vazut apa "demineralizata" cu scafandri vizibili cu ochiul liber) si dupa cateva cicluri de incarcare sa verifici pentru fiecare celula tensiunea in reapus si densitatea electrolitului. Intr-un jurnal pe Google Spreadsheet iti notezi lunar, temperatura, cantitatea de apa adaugata, tensiunea de reapus si densitatea pentru fiecare element - vei obtine bune indicii despre punctele slabe si (poate ca nu) va trebui sa reduci adancimea ciclului de descarcare.

Edited by Dor, 27 October 2016 - 13:01.


#4529
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
Am setat pe 15.5V egalizare. Problema este ca soarele se ascunde in nori. Am observat ca o inceput sa se innegreasca plumbul. Cand le-am luat aveau o pelicula albicioasa pe plumb. Pana nu le vad la 14.4V si apoi o noua egalizare la 15.5 timp de 2 ore nu le pun pe invertor.
Soarele este lipsa, asta e, rabdare si tutun plus vin alb bun.

Multumesc mult.

#4530
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostCompf_99, on 27 octombrie 2016 - 10:05, said:

@Dor : PCM60X are egalizare, caut si nu gasesc densimetru, mai caut. Poza cu setarile actuale :

Densimetre pe ebay.de.Transportul se pare că este mai scump decât obiectul !Posted Image

#4531
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
unu gen asta : http://www.ebay.de/i...OSw2GlXJE~k   donez eu cui vrea daca vine sa-l ia din nordul bucurestiului.

#4532
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ce ziceți de soluția celor de la Tesla :)? Powerwall 2.0,sollar roof, inverter etc.

#4533
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@ZigZag: S-a discutat oarescat in urma cu cateva pagini... daca n-ai fost atent... pe scurt: exista alternative mai ieftine prin Cehia.

#4534
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postaddysoftware, on 29 octombrie 2016 - 21:36, said:

@ZigZag: S-a discutat oarescat in urma cu cateva pagini... daca n-ai fost atent... pe scurt: exista alternative mai ieftine prin Cehia.
Link ca nu il gasesc.

#4535
leonte2005

leonte2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.02.2012

View Postleonte2005, on 04 septembrie 2016 - 17:26, said:

Am comandat un circuit gata facut cu LM2596HVS, cred ca tine pana la 60V pentru bateria de acumulatori pe 48V. Ideea e sa fac iluminarea casei pe 40V, am gasit corpuri de iluminat ce necesita 37-40V. Cand vine o sa postez rezultatele (fara fum sper).
A sosit circuitul cu LM. L-am testat si a rezistat la 65V stabilizand o iesire de 38V, cat imi trebuia mie. Recomand aceasta solutie pentru adaptarea iluminatului in curent continuu direct din baterii.

#4536
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Functia search, uite-asa: http://forum.softped...h&fromMainBar=1
Acc LiFePO4 gasesti tot cu search, aici: http://forum.softped...h&fromMainBar=1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate