Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#1243
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Frana de motor nu este foarte eficienta deoarece motorul este foarte mic si nu are putere de franare.......

#1244
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Eu am motor de Dacia, chiar ma bazez pe frana de motor, mai apoi frana de picior cu doua pedale si doua pompe si nu in ultimul rand frana de mana pe cablu. Verificate priodic cred ca nu-mi vor face surprize. De fapt, o mare parte din timp o sa stea, deci ma astept mai repede sa se blocheze franele decat sa nu lucreze.

#1245
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Hai ca-s curios, am motosapa cu remorca de aproape un an dar n-am dat nici o tura pe afara cu remorcuta. Poate anul asta fac o proba si testez si frana de motor.
Oricum, orice tractor reduce foarte mult turatia motorului ca sa dea cuplu la roti. Prin urmare, frana de motor devine foarte eficienta.
Motosapa nu prea reduce turatia, ca are aceeasi viteza maxima pe care o are tractorasul meu de 23cp (27 la volanta). Dar parca ai reductor prin fulia aia facuta din discuri de frana, nu?

In orice caz frana de picior ramane importanta, ca poate uiti sa-l bagi in viteza sau sare singur

#1246
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Si daca motorul este mic, atat timp cat dezvolta puterea necesara sa care o tona are si capacitatea sa franeze considerabil, asa cum spune si Til ai reductor care mareste puterea motorului, dar care in sens invers mareste turatia si scade sarcina pe motor atunci cand el este in regim de franare.

De fapt, cred ca am spus cam acelasi lucru cu Til.

#1247
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
pe aici nimeni nu a mai mesterit nimic? eu cu atelaju meu am facut chirie si am produs 200 roni. maine e in reparatii,ai schimb distributia ca pare batrana si uzata cureaua.

#1248
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
se pare ca nu.....si eu astept cu interes sa vad ce au mai mesterit ciprian_vladis, stefanut23 si usernamealin. Vreau sa ma apuc sa-mi fac o chestie de genu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0XL9-jTP4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sa leg de tractoras sa aduc lemne.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rnMwZ4ke37I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare foarte simplu de realizat si nu costa foarte mult (2 butci cu 2 roti, o teava patrata sau rotunda un placband si 2 metri de lant)

Edited by ninelache, 01 October 2015 - 13:38.


#1249
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Din pacate nu am mai mesterit nimic la tractoras. Am scos cartofii si am zis ca mi s-a rupt lantul. Am pus o za de legatura cu cheita in loc dar acum s-a blocat cutia de viteze. Probabil ar trebui una mai mare dar nu auto. Nu am cunostintele sa ma bag in ea. nu stiu nici ce model este sau tip. Tot ceva de motocicleta as vrea sau un reductor cu 2 sau 3 viteze si neutru. Cam greu. Cel putin eu nu am gasit. Momentan sunt solicitat la zdrobit strugurii, mai am ceva comenzi si nu am mai avut timp de tractoras. I-o veni timpul la iarna cred.

#1250
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu abea am reusit sa scot suruburile rupte din cutie, trebuie sa fac garnitura.....nu am mai avut timp, ca ma duc la tara doar sambata si duminica si mai am si o urgenta cu un cavou.....

#1251
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cavou? te pregatesti din timp sau tractorasul? :D
Glumeam,nu merita dezvotat sau raspuns.

#1252
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Eu ce sa zic, am montat schimbatorul de viteze, am rezolvat cu acea flansa care nu se potrivea la axul cardanic, am facut directia, am facut suportul pt scaun, care vreau sa fie si cutie pt scule si cam atat. Pt a-l putea pune in functiune mai am nevoie sa pun pedalele, pompele de frana, conductele de lichid frana, sabotii si oalele lor si sa fac comenzile de la pedale la motor. Daca astea vor functiona cum trebuie o sa mai lucrez la diverse functionalitati si la estetica. Multumesc pt interes si va doresc multe realizari!

#1253
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Asteptam poze

#1254
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Mare lucru nu se vede, tocmai de aceea nu m-am grabit cu pozele. Postez totusi doua;Attached File  IMG_20150915_144632.jpg   572.72K   79 downloadsAttached File  IMG_20150915_144620.jpg   669.39K   80 downloads
O sa mai pun poze atunci cand voi avea noutati, dar poate mai pun si altii cu ce au mai facut. Multumesc si spor la treaba!

#1255
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Spune-mi te rog de la ce este puntea de pe spate? e scurtata sau....?
Motorul si cutia vad ca este de Dacia.

#1256
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Puntea de spate este de Aro 10, pe care am scurtat-o, motorul este de Dacie si cutia de viteze este de Dacie papuc, cu tractiune doar pe spate, deci iesirile pentru planetare au capace.

#1257
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
ieri am fost la primarie sa inscriu tractorasu iar domnu de acolo a zis ca nu poate sa imi dea numere fara sa am un act si mia zis sa ma duc la un centru de dezmembrari sa imi dea o factura pe care sa scrie capacitatea motorului si seria dupa bloc . daca fac rost de hartia asta imi da talon si numar .

#1258
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postusernamealin, on 07 octombrie 2015 - 07:16, said:

Puntea de spate este de Aro 10, pe care am scurtat-o..............

"Planetare" taiate/scurtate si sudate? cind i-ti faci timp pune te rog o poza cu locul de unde sint scurtate, daca e vizibil, oricum e o idee buna dar cu "teama" fata de rezistenta.

#1259
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
interesanta chestia cu inscrisul la primarie, si eu am sunat dar din pacate nu mi-a raspuns nimeni;am trimis un  mail la primaria de la tara dar nici un raspuns

#1260
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013

View Postninelache, on 07 octombrie 2015 - 12:09, said:

interesanta chestia cu inscrisul la primarie, si eu am sunat dar din pacate nu mi-a raspuns nimeni;am trimis un  mail la primaria de la tara dar nici un raspuns
incearca sa te duci cu factura de la motor daca lai luat nou. mie asa mia zis baiatu de la primarie. citez * vii cu factura pe care sa specifice capacitatea si seria sau daca nu sa aduc un act de vanzare-cumparare*

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate