Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#2305
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 sufana90, on 03 decembrie 2016 - 17:35, said:

Cred ca am rezolvat problema . Era din filtre le.am schimbat si acuma ii ok. Sa vad cum rezolv si alta problema pe care o mai am...am reusit sa zic asa sa stric din ne atentie cuplarea 4x4. Cardanu are un rulment intermediar care il sustine pe acesat...am observat de pe vara ca i.au sarit bilele si am mers cu el asa...si sa bulit pinionu de pe grupu fata si capul de la cardan de cata grup fata plus camasa care pe imbraca pe acestea, la acest model nu vine cu cruce cardanica. Acuma durerea ii ca nu stiu ce sa fac...sa incerc la un strung sa imi mai ia din pinion si sa imi re faca canelurile pt a reveni din nou fix caci nou sunt pre mute componente si nu vreau sa ma gandesc la pret la reprezentanta. Apropo, voi de unde mai gasiti piese bune la pret bun? Mersi.
Incearca dar cred ca e tratat si nustiu daca merge prelucrat ,ce model de punte fata ai pe tractr ,cauta modelul de punte si daca e si pe alte tractoare ei piese la sh.

#2306
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Oare scrie modelu de punte pe ea? Da ar fi o solutie la dezmembrari, sa ma uit sa vad ce gasesc, cred ca ar merge de la renault, ii vechiu claas:)

#2307
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Salut

Era, cred ca pe acesta forum, un proiect pentru o tocatoare de tulei cu lant. Cineva voia sa isi faca acasa o astfel de tocatoare. Eu nu mai gasesc acest proeict si v-as ruga sa ma ajutati cu un link.

Multam

Edited by xtrix, 03 December 2016 - 22:35.


#2308
ovidiusnk

ovidiusnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.03.2015

 sandusandel, on 02 decembrie 2016 - 22:05, said:

Ulei ne corespunzator fara aditivi da cu gaze .
Pompa hidraulica uzata presiune la ulei mai mica daia si cuplajul fata nu declansaza ,da pompa jos si verifica pompa .


Fumul e si cand motorul e cald .
Verifica injectorele desfa pe rand cate o conducta si verifica fiecare injector cum functioneaza.
Multumesc pentru sfaturi,o sa ma apuc de reparatii in curand si o sa va tin la curent.

#2309
clauser

clauser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2016
Salut. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...
Nu de mult am achizitionat un tractor VENIERI 4X4 DE 45CP in 3 pistoane racire pe aer si doresc sa confectionez o remorca monoax  dar nu gasesc nicaieri specificatiile pompei si daca ar fi suficient sa ridice un cilindru de 3,5 to. Daca cineva detine acest tip de tractor de o perioada mai lunga este bun/rau ce probleme a facut....(daca a facut)
Va multumesc!

#2310
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 sufana90, on 03 decembrie 2016 - 20:22, said:

Oare scrie modelu de punte pe ea? Da ar fi o solutie la dezmembrari, sa ma uit sa vad ce gasesc, cred ca ar merge de la renault, ii vechiu claas:)
Are o placuta pe punte si scrie modelul  daca e Zp sau Cararo si e scrisa si o serie ,cred ca o gasesti si in cartea de intretinere .

 clauser, on 05 decembrie 2016 - 17:52, said:

Salut. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...
Nu de mult am achizitionat un tractor VENIERI 4X4 DE 45CP in 3 pistoane racire pe aer si doresc sa confectionez o remorca monoax  dar nu gasesc nicaieri specificatiile pompei si daca ar fi suficient sa ridice un cilindru de 3,5 to. Daca cineva detine acest tip de tractor de o perioada mai lunga este bun/rau ce probleme a facut....(daca a facut)
Va multumesc!
Cat are greutate tractorul  remorca nu trbuie sa depasasca mai mult de cel mult 75 `/. din greutatea lui eu cred ca e-cam 2500kg.

#2311
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ma pricep la hidraulica tractoarelor, dar banuiesc ca putem socoti daca stim presiunea data de tractor pe hidraulic si daca stim specificatiile cilindrului. Sau macar diametrul interior al cilindrului de 3.5tone.

Apoi, pentru viteza de basculare o sa mai avem nevoie de debitul pompei si de lungimea cilindrului de basculare.

Daca foloseste un cilindru de basculare de 3.5 tone banuiesc ca greutatea maxima a benei plus incarcatura ar fi undeva la jumatate.

#2312
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Am vrut sa spun ca nu conteaza cilindru ,conteaza greutatea de ridicare .

#2313
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ba tocmai, conteaza.
Greutatea maxima = presiunea maxima x suprafata pistonului.

Hidraulicul tau nu impinge cu o forta, ci exarcita o presiune. Presiunile sunt transformate in forte prin cilindrii astia.
Cu cat cilindrul e mai gros, poate sa salte mai multa greutate.
Cu cat cilindrul e mai gros, cu atat ridicarea e mai lenta.

#2314
zdup

zdup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.05.2012
va salut domnilor,,tractoristi'",vin cu o intrebare pentru cei care cunosc.Am un fiat 415,4 cilindri,pompa in linie.am observat ca imi creste nivelul de ulei din pompa de injectie,e amestecat cu motorina,
Intrebare-de unde poate proveni motorina?mentionez ca tractorul functioneaza f. bine.

#2315
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Daca pompa de alimentare e montata pe pompa de injectie are un pistonas care actioneaza pe una din camele pompei de injectie ca un bolt subtire si in corpul pompei de alimentare are o garnitura tip inel mica care sa uzat si trce motorina in uleiul de la pompa de injectie ,se intamla si la U650 acelas lucru trebuie sa schimbi inelul dai pompa de alimentare, dai jos pompa de alimentare si scoti pistonasul si schimbi garnitura (inelul ) din corpul pompei .

#2316
zdup

zdup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.05.2012
Multumesc pentru informații,am observat că pompa e asemenea cu cea de 650,se potriveste,stie cineva?

#2317
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
la 15 e pistonasu  aici e rolul pompei de injectie .http://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrB8piSqElYSl4ATjGjzbkF;_ylu=X3oDMTBxNG1oMmE2BHNlYwNmcC1hdHRyaWIEc2xrA3J1cmwEaXQD/RV=2/RE=1481251090/RO=11/RU=http%3a%2f%2fziarulauto.blogspot.com%2f2012%2f09%2fce-rol-are-pompa-de-injectie-ce-este.html/RK=0/RS=Fze9_55BLEWekw1vQoUPsoPpE1c-

Attached Files


Edited by sandusandel, 08 December 2016 - 20:42.


#2318
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Salut colegi. Acum 2 ani am cumpărat 20l ulei ambra de motor( ca nu am găsit mai puțin)si am făcut schimbul la o Combină New Holland, și mi-a mai rămas de un schimb și vreau ca la vară să-i schimb uleiul. Ce ziceți mai este bun sau mai bine iau altul, decât să stric motorul.. Uleiul a stat în garaj în bidonul original. Mulțumesc.

#2319
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca mai e bun daca nu ai mai desfacut dopul de atunci. Doar 10l la schimb?

#2320
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Nu a mai fost desfăcut. Nu mai știu câți litrii  au fost dar atunci am zis că mai am de un schimb. Motorul este Ford în 4 pistoane. Mâine chiar ma uit câți mai sunt.multumesc

#2321
mariusd72

mariusd72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.03.2011
Am un tractor new holland 8770 si as vrea sa stiu cum se calibreaza cutia.

#2322
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Ce stiti de marca de cauciucuri BKT? Sunt bune de ceva,ca as vrea sa incalt un tractor cu 18,4r38 spate si 13,6r28 fata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate