Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#1
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Seara buna tuturor...Pentru ca topicul acesta s-a restrans si pentru ca ,probabil toti vor voi sa afle informatii separate despre statiuni si hoteluri,incep eu a a ruga pe cei ce ma pot ajuta,sa imi dea informatii despre Sharm El Sheikh,hoteluri,de preferat de 5* si agentii la care ati apelat si ati fost multumiti...Eu vreau sa plec la sf lui august,bugetul nu este fix,plec doar cu sotia....Multumesc mult celor ce ma pot ajuta....

#2
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
eu am fost la sharm el sheikh de vreo 5 ori,am stat la 4 hoteluri diferite,toate de 5 stele : Maritim Golf & Resort(era Movenpick dar acum ii zice Maritim de vreo cativa ani) , Renaissance Golden View Beach, Grand Rotana si Hyatt Regency. Cel mai mult mi-a placut la Hyatt Regency si cel mai putin la Grand Rotana unde am nimerit o camera nasoala in varf de sezon deci am muncit ceva pana sa mi-o schimbe ca nu aveam loc de atatia rusnaci. Renaissance si Maritim nu sunt printre cele mai scumpe hoteluri dintre cele de 5* ,sunt foarte bune(parerea mea si dupa ce am nimerit eu). Maritim e mai business ,nu e asa fantezist ,staff-ul a fost super(am fost de 2 ori acolo si m-a recunoscut o receptionera cand am ajuns a 2a oara). Renaissance arata minunat,am avut o camera superba,are,la fel ca si celelalte 3 , recif foarte bun ,mancare buna,totul frumos. Hyatt e genial ! Lux total a fost. Noi am avut camera deluxe sea view ,foarte,foarte frumos din toate punctele de vedere,mancare buna ,reciful si amenajarea la plaja la fel ,e foarte frumos dar e printre cele putiiiiiin mai scumpe,depinde si de ce nimeresti.
Prin agentie am luat bilete de la Dertour prin Marshal. Paralela 45 colabora cu o agentie foarte buna in Egipt ,una dintre cele mai mari ,dar nu stiu care mai este treaba acum ca parca s-au prostit nitel. Atata ca noi nu am fost cu charter ci pe cont propriu ,avion pana la Cairo si de acolo avion la Sharm cu Egypt Air(ala nu e scump)

#3
ooana19

ooana19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.03.2009
Vrem sa mergem in sharm el sheikh in saptamana de dinaintea Pastelui...deci la sfarsitul lui martie....si bineinteles nu suntem hotarati ce hotel sa alegem

asa ca va intreb pe voi, la Renaissance Golden View Beach exista All? eu nu am gasit decat "Escape FB"?!? FB inteleg...partea cu "escape" imi scapa   :rolleyes:

agentia mi-a recomandat: Dreams Vacation Beach Resort, Laguna Vista Beach Resort, Pyramisa, Regency Plaza .....stiti ceva de ele, in poze toate arata bine  ;) ...nu stiu cum sunt in realitate

#4
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 ooana19, on 3rd February 2010, 09:44, said:

Vrem sa mergem in sharm el sheikh in saptamana de dinaintea Pastelui...deci la sfarsitul lui martie....si bineinteles nu suntem hotarati ce hotel sa alegem

asa ca va intreb pe voi, la Renaissance Golden View Beach exista All? eu nu am gasit decat "Escape FB"?!? FB inteleg...partea cu "escape" imi scapa :rolleyes:

agentia mi-a recomandat: Dreams Vacation Beach Resort, Laguna Vista Beach Resort, Pyramisa, Regency Plaza .....stiti ceva de ele, in poze toate arata bine ;) ...nu stiu cum sunt in realitate

Chestia cu escape fb e noua si pt mine dar ai putea sa le scrii un mail (fie lor fie agentiei) ,poate iti explica. Hotelul e frumos,cel putin eu am prins o camera super buna(si nu era deluxe sau ceva,era standard), mancare buna ,e localizat aproape de Ras Mohammed deci e foarte frumos in apa . Dreams ala cred ca tine de Hilton,nu? Ala probabil ca e bun. Iti recomand sa te uiti pe Trip Advisor la ele,au si poze facute de turisti si ,cel putin la Egipt,am vazut ca se cam potrivesc ratingurile cu ce gasesti in realitate.

#5
livia_dobre

livia_dobre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.10.2008
Buna,
de trei zile m-am reorientat catre Egipt si cred ca aceasta va ramane destinatia pt luna de miere. Ma intereseaza hotelul Tinar Sharm, insa oferta agentiilor este de 1607 euro/ 2 persoane , AI, 7 zile, in timp ce pe booking costul camerei este mai putin de jumatate. As prefera astfel sa rezerv eu zborul, insa nu am gasit nimic.  Se poate un ajutor?
Multumesc.

#6
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
intreaba la Tarom daca dau bilete in charterul lor fara sa iei hotelul de la ei.
http://www.tarom.ro/...ik-7-nopti.html

sau poate e Ok si hotelul Taromu-ului. oricum orele de zbor sunt uluitoare pentru o vacanta...

LE: parca vroiai vacanta in Rep Dominicana si te-ai reorientat spre ceva mai ieftin. Nu cred ca in Egipt o sa iesi mai ieftin cazare + avion.

Edited by Raduceanu, 18 March 2010 - 14:42.


#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 livia_dobre, on 18th March 2010, 12:27, said:

Buna,
de trei zile m-am reorientat catre Egipt si cred ca aceasta va ramane destinatia pt luna de miere. Ma intereseaza hotelul Tinar Sharm, insa oferta agentiilor este de 1607 euro/ 2 persoane , AI, 7 zile, in timp ce pe booking costul camerei este mai putin de jumatate. As prefera astfel sa rezerv eu zborul, insa nu am gasit nimic.  Se poate un ajutor?
Multumesc.
Baga un Tarom pana la Cairo si de acolo, ia autobuzul sau o cursa Egypt Air.

#8
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 Imperator, on 18th March 2010, 20:31, said:

Baga un Tarom pana la Cairo si de acolo, ia autobuzul sau o cursa Egypt Air.

Am incercat si eu varianta asta si m-am lasat pagubas. Costa 500 euro / pers Tarom (398 EUR) + Egypt Air
De aceea am ales Punta Cana care dp meu de vedere e mai frumoasa decat Sharm el Sheikh.
Au trecut vremurile cu 98 euro pe ruta Buc - Cairo

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 razvanait99, on 18th March 2010, 22:36, said:

Am incercat si eu varianta asta si m-am lasat pagubas. Costa 500 euro / pers Tarom (398 EUR) + Egypt Air
De aceea am ales Punta Cana care dp meu de vedere e mai frumoasa decat Sharm el Sheikh.
Au trecut vremurile cu 98 euro pe ruta Buc - Cairo
Depinde de cat de repede vrei sa te duci. In general, daca iei cu cateva luni in avans, gasesti la vreo 150 euro

#10
livia_dobre

livia_dobre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.10.2008
Mersic pentru raspunsuri.
Intr-adevar, zborul cu Tarom + Egypt Ayr ajunge la 500 euro,  asa ca am renuntat. In ceea ce priveste Rep. Dominicana, ne-am gandit sa o lasam pe anul viitor in varianta 14 zile. Asa ca in aprilie, mare soare in Egipt.
In urma sfatului lui Razvan, am vazut ofertele de la*****. Urmeaza sa ne decidem luni, cand aflu exact perioada de vacanta. Sper sa ramana 24.04. Mi-a placut Laguna Vista Beach Resort, camerele Superioare. Ceva opinii despre hotel?
Mersic inca o data! Seara frumoasa!

Edited by ferrellroo, 20 March 2010 - 23:31.


#11
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
Buna dimineata
Am si eu o intrebare; daca stie cineva de Hotel Tropicana Sea Beach 5*
;impresii, poze,plusuri,minusuri.
Nu am gasit prea multe pareri despre el,si ma intereseaza.
Multumesc anticipat

#12
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
Din Sharm El Sheikh se pot face excursii in Petra?
Care sunt posibilitatile;se efectueaza cu agentii locale;Iordania necesita viza cumparata din tara sau se acorda la granita?
Orice informatie este binevenita.

multumesc.

Edited by dennis67, 27 March 2010 - 07:56.


#13
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
sunt cam departe una de alta. n-as crede.

#14
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 Raduceanu, on 27th March 2010, 09:34, said:

sunt cam departe una de alta. n-as crede.

Ce am gasit eu sunt agentii locale.mai trebuie sa ma interesez de formalitati si viza.
In rest par Ok.

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 dennis67, on 27th March 2010, 07:55, said:

Din Sharm El Sheikh se pot face excursii in Petra?
Care sunt posibilitatile;se efectueaza cu agentii locale;Iordania necesita viza cumparata din tara sau se acorda la granita?
Orice informatie este binevenita.

multumesc.
Sigur, pe cont propriu, este extrem de usor. Habar n-am daca sunt tururi organizate de agentii, probabil ca da. Oricum, nu te baga la vreun tur de o zi ca nu o sa vezi nimic decat sosele, iti trebuie mai mult de o zi !
Viza iordaniana se obtine la intrarea in tara. In caz ca se intra prin Aqaba si se iese din Iordania tot prin Aqaba, viza este gratuita (nu sunt 100% daca e vorba de intrarea rutiera - prin Israel sau intrarea din port - cu vapor venind din Nuweiba, Egipt, evitandu-se astfel Israelul - banuiesc ca e vorba de amandoua). Mai multe info - pe blogul meu

#16
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 Imperator, on 27th March 2010, 11:40, said:

Sigur, pe cont propriu, este extrem de usor. Habar n-am daca sunt tururi organizate de agentii, probabil ca da. Oricum, nu te baga la vreun tur de o zi ca nu o sa vezi nimic decat sosele, iti trebuie mai mult de o zi !
Viza iordaniana se obtine la intrarea in tara. In caz ca se intra prin Aqaba si se iese din Iordania tot prin Aqaba, viza este gratuita (nu sunt 100% daca e vorba de intrarea rutiera - prin Israel sau intrarea din port - cu vapor venind din Nuweiba, Egipt, evitandu-se astfel Israelul - banuiesc ca e vorba de amandoua). Mai multe info - pe blogul meu

Multumesc

#17
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 Imperator, on 27th March 2010, 11:40, said:

Sigur, pe cont propriu, este extrem de usor. Habar n-am daca sunt tururi organizate de agentii, probabil ca da. Oricum, nu te baga la vreun tur de o zi ca nu o sa vezi nimic decat sosele, iti trebuie mai mult de o zi !
Viza iordaniana se obtine la intrarea in tara. In caz ca se intra prin Aqaba si se iese din Iordania tot prin Aqaba, viza este gratuita (nu sunt 100% daca e vorba de intrarea rutiera - prin Israel sau intrarea din port - cu vapor venind din Nuweiba, Egipt, evitandu-se astfel Israelul - banuiesc ca e vorba de amandoua). Mai multe info - pe blogul meu
se pare ca se poate, autocar-ferry-autocar. http://www.sharm-clu...petra_ferry.htm
numai deplasarea cu autocarul dureaza 4.5 ore, one way. pret pe site 180GBP.

sau cu avionul 315 euro / pers...
http://www.prlog.org...-by-flight.html

#18
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 Raduceanu, on 29th March 2010, 15:10, said:

se pare ca se poate, autocar-ferry-autocar. http://www.sharm-clu...petra_ferry.htm
numai deplasarea cu autocarul dureaza 4.5 ore, one way. pret pe site 180GBP.

sau cu avionul 315 euro / pers...
http://www.prlog.org...-by-flight.html


Am gasit si eu cateva agentii.

www.excursionsfromsharm.com

http: //sharmtoptravel. com/

http: //www. sharmexcursions. com.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate