Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#721
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

View Postfarfulea, on 17th April 2012, 16:53, said:

Novapower (nicosulfuron) se poate da in amestec cu dicamba + 2,4d ? intreb ca sa fiu sigur :)
merge sigur, am dat eu anul trecut , doar ca de la novapower nu avea asteptari  asa mari , e totusi varianta mai
ieftina a Mistralului


View Postc-teo, on 17th April 2012, 23:14, said:

Buna, pentru zona de Vest(Arad) ce hibrizi de porumb imi recomandati?terenul nu e irigat, cultiv pentru prima data si mi-a fost recomandat kws..dar as dori mai multe pareri.Multumesc
tinand cont  ca esti din vest eu n-as sta pe ganduri si as merge pe un hibrid ZP de la vecinii sarbi

#722
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Claudiu, chiar cand ma linistisem si eu ... :roflmaofast:
Din ce e scris, mistral ar trebui sa fie echivalent cu novapower. Aceeasi s.a. si formulare. Alte diferente unde s-ar putea afla?

#723
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

View Postfarfulea, on 18th April 2012, 20:08, said:

Claudiu, chiar cand ma linistisem si eu ... :roflmaofast:
Din ce e scris, mistral ar trebui sa fie echivalent cu novapower. Aceeasi s.a. si formulare. Alte diferente unde s-ar putea afla?

Salut, nu vreau sa te sperii :)..stiu ca teoretic ar tb sa fie identice , dar nu cred ca se poate compara un litru de nova care este in jur de 100 ron cu Mistral care costa 145 ron + tva . In fine, la mine a  avut rezultate si nu prea...adica a incetinit putin din crestere mohorul, atat, nu l-a omorat. Sfatul meu este sa renunti la novapower si sa dai un erbicid pe acetoclor acum dupa semanat , iar inm vegetatie  ceva pe baza de DMA , dar si aici ti-as sugera un DMA clasic, adica fara dicamba.

#724
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Sa dau acetoclor pe rizomi si dma pe mure?
N-are rost dar totusi te intreb: in ce doza ai dat novapower?

#725
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

View Postfarfulea, on 18th April 2012, 20:34, said:

Sa dau acetoclor pe rizomi si dma pe mure?
N-are rost dar totusi te intreb: in ce doza ai dat novapower?
daca esti ironic , lasa , nu mai intreba , de unde sa stiu eu ca e vorba de costrei si mure?
Oricum, murele sunt  mai scumpe decat porumbul.

#726
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Cultura intercalata mure+porumb? cred ca ne apropiem de marele adevar

#727
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
eu tratez samanta de porumb si floare cu Gaucho 600 FS ......8l/t porumb si 10l/t floare!

#728
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

View Postfarfulea, on 18th April 2012, 20:54, said:

Cultura intercalata mure+porumb? cred ca ne apropiem de marele adevar
eu cred ca nu ti-ai dat seama , dar la faza cu murele incercam sa fiu si eu putin ironic. Acum pe bune, citeste aici si retine ca nu-ti zic cu rautate : de costreiul din rizomi
nu scapi decat cu erbicid total , dat vara dupa grau sau toamna dupa recoltatul porumbului.Novapower
este pt cei care din varii motive nu au dat acetoclor ,adica afecteaza doar mohorul si alte buruieni cu frunza ingusta , la costrei  nu mai ai ce-i face.
Daca  ai proasta inspiratie sa maresti doza de nicosulfuron ( adica >1, 5 litri) ai sanse sa ti se intoarca frunza la porumb si sa-l omori.      


View PostDaniel_Florici, on 18th April 2012, 21:00, said:

eu tratez samanta de porumb si floare cu Gaucho 600 FS ......8l/t porumb si 10l/t floare!
E cam cel mai bun Gaucho , problema pt mine era pretul , mai ales daca ai cateva tone se seminte de tratat

#729
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postclaudiu0306, on 18th April 2012, 21:10, said:

eu cred ca nu ti-ai dat seama , dar la faza cu murele incercam sa fiu si eu putin ironic. Acum pe bune, citeste aici si retine ca nu-ti zic cu rautate : de costreiul din rizomi
nu scapi decat cu erbicid total , dat vara dupa grau sau toamna dupa recoltatul porumbului.Novapower
este pt cei care din varii motive nu au dat acetoclor ,adica afecteaza doar mohorul si alte buruieni cu frunza ingusta , la costrei  nu mai ai ce-i face.
Daca  ai proasta inspiratie sa maresti doza de nicosulfuron ( adica >1, 5 litri) ai sanse sa ti se intoarca frunza la porumb si sa-l omori.      



E cam cel mai bun Gaucho , problema pt mine era pretul , mai ales daca ai cateva tone se seminte de tratat

asta este ce sa facem...intradevar este piperat pretul,dar ii dau ce.i mai bun!

#730
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Parca se schimba treaba, azi sarbatoresc!
[ http://img171.imageshack.us/img171/910/49794480.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#731
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 19th April 2012, 07:04, said:

Parca se schimba treaba, azi sarbatoresc!
[ http://img171.imageshack.us/img171/910/49794480.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la mine ploua neincetat de ieri.....cu siguranta se aduna vreo 30 de l/m patrat...........se intarzie mult la semanat,dar ce sa facem!

#732
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 19th April 2012, 07:28, said:

la mine ploua neincetat de ieri.....cu siguranta se aduna vreo 30 de l/m patrat...........se intarzie mult la semanat,dar ce sa facem!

Lasa ca e buna apa :). Floarea soarelui ce se intarzaie, dar porumbul e optim in intervalul 25 aprilie - 1 mai. Eu am vrut sa il pun in pamant zilele astea, dar am renuntat. Am revenit la Cluj, si mai incerc de saptamana viitoare, de marti incolo.
Doar ca la mine e simplu, am excedent de utilaje la ce suprafata o sa cultiv. In doua, maxim trei zile, doi oameni reusim sa terminam toate petecele de insamantat :). Oricum, daca conditiile o sa fie prea bune, va fi mult porumb si pretul va merge in jos :D
Deja la cata rapita si grau s-a intors.... si peste tot se pune porumb, o sa fie record de suprafata insamantata.

Edited by rand, 19 April 2012 - 15:46.


#733
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrand, on 19th April 2012, 16:35, said:

Lasa ca e buna apa :). Floarea soarelui ce se intarzaie, dar porumbul e optim in intervalul 25 aprilie - 1 mai. Eu am vrut sa il pun in pamant zilele astea, dar am renuntat. Am revenit la Cluj, si mai incerc de saptamana viitoare, de marti incolo.
Doar ca la mine e simplu, am excedent de utilaje la ce suprafata o sa cultiv. In doua, maxim trei zile, doi oameni reusim sa terminam toate petecele de insamantat :). Oricum, daca conditiile o sa fie prea bune, va fi mult porumb si pretul va merge in jos :D
Deja la cata rapita si grau s-a intors.... si peste tot se pune porumb, o sa fie record de suprafata insamantata.
si acum ploua, ieri au fost 29 de l/m patrat.....azi cred ca sare de 15 l ....vrem si oleak de soare sa se poata lucra

Edited by Daniel_Florici, 19 April 2012 - 16:05.


#734
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostDaniel_Florici, on 19th April 2012, 17:05, said:

vrem si oleak de soare sa se poata lucra

Hai sa facem schimb, e un soare la mine!!
A plouat cca 20l pe mp.

#735
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 19th April 2012, 17:15, said:

Hai sa facem schimb, e un soare la mine!!
A plouat cca 20l pe mp.
iti fac un calcul rapid cat a plouat de 2 sapt ....sunt 115 l/m patrat pana astazi. azi cred ca sunt vreo 15 l nu m/am dus sa vad. se vede pamantul cum musteste de apa!

#736
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 19th April 2012, 17:23, said:

iti fac un calcul rapid cat a plouat de 2 sapt ....sunt 115 l/m patrat pana astazi. azi cred ca sunt vreo 15 l nu m/am dus sa vad. se vede pamantul cum musteste de apa!
Mai este loc... absoarbe pamantul.. in 3 zile de soare este numai bun

#737
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrand, on 19th April 2012, 17:38, said:

Mai este loc... absoarbe pamantul.. in 3 zile de soare este numai bun
mai am si 100 de ha de semanat :D si discuit deci .......cred ca o sa lucrez si noaptea

#738
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Si la mine pamantul musteste de apa, curge apa pe camp intr-o veselie, trebuia sa fac poze azi din masina... si surpriza, acum s-a pus o ploaie torentiala, cu tunete si fulgere.
La semanat (cand o fii, peste vreo 2 saptamani) am de ales intre discurile cu 14 sau cu 16 gauri. Restul pinioanelor sunt 30 cu 11, semanatoarea reglata la 70 cm intre randuri. Conform tabelului daca pun cu cele de 14 gauri, am densitatea de 51948, daca le pun pe cele cu 16 gauri am densitatea de 59524 boabe. As inclina spre cel cu 16 gauri. Seminta e ZP 434. Voi ce zice-ti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate