Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#379
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Ideea de a merge cu cortul in Peloponez, a fost o “solutie de criza”:timpul limitat, buget insuficient pentru  cazari la pensiuni sau hoteluri (asta in cazul in care gaseam vreo camera libera pe undeva, tinand cont de perioada in care am fost nevoiti sa plecam) si nu in ultimul rand lipsa unui plan/itinerariu bine stabilit.Cu alte cuvinte, nu stiam pe unde  si cand vom ajunge.
Initial, avem programata cazare la camping in cele doua nopti de tranzit si cele doua nopti din Elafonisos, restul incercand sa gasim ceva la fata locului, dar am renuntat la idée, chiar din prima seara.

CAMPING MONOLITI

Aici am stat in prima seara.L-am ales pentru ca-l stiam, trecusem pe langa el de mai multe ori in drumurile noastre spre Lefkada sau Kefalonia si de fiecare data i-am admirat plaja frumoasa pe care o intrezaream printre copaci.
Campingul este situate la 12 km de Preveza, pe partea stanga, venind de la Parga.Are locuri de campare pentru corturi, rulote si caravane.Acum, avand termen de comparatie, pot spune ca nu este foarte bine organizat (sau l-am prins noi foarte aglomerat???) neavand parcele bine determinate, fiecare asezandu-se unde ii convenea mai bine.Dar atunci, in prima seara, ni s-a parut mai mult decat O.K.
In incinta campingului gasesti doua-trei grupuri sanitare cu chiuvete, dusuri cu apa calda nonstop si toalete-suficiente si curate , chiar daca era atata lume- un supermarket, o taverna (daca esti cazat in camping ai reducere 20%) si o bucatarie comuna cu frigidere pe care insa nu am vazut-o.Fiind prima seara, nu am avut nevoie si nici nu am stiut ca trebuie sa existe asa ceva intr-un camping.
Locurile de campare sunt umbrite de pini inalti.
Plaja este cu nisip, mare si frumoasa, amenajata cu umbrele si un beach-bar unde am inteles ca seara se tine un fel de  discoteca ( nu stiu daca in fiecare seara).Accesul (din camping) la ea, se face printr-un tunel ce trece pe sub sosea.In spatele plajei este o mica padurice unde te poti retrage la umbra in orele arzatoare ale pranzului.
Pretul pentru o noapte a fost de 19 E incluzand 2 persoane, masina, locul pentru cort si acces la toate facilitatile campingului.Nu am avut electricitate, dar nici nu a fost nevoie, tot campingul fiind foarte luminat,  toata noaptea. Masina nu am avut-o chiar langa noi, ci intr-o parcare interioara, la 20-30 de metri de cort. Se poate lasa si in parcarea din afara campingului fara sa mai platesti ceva.Erau foarte multe familii cu copii de toate varstele si multi greci  trecuti de prima tinerete care stateau aici pe termen mai lung. Se vedea asta din dotarile care le aveau pe “langa casa”. Am aflat de la o romanca , care vindea la supermarketul de acolo, ca se pot inchiria parcele pe care sa-ti aduci tu o rulota sau un cort mare si sa ti-l dotezi cu tot ce ai nevoie. Un fel de casuta de vacanta….Chiria unui astfel de loc era de 1400 E/an, dar aveai acces la el tot sezonul sau te puteai cupla cu alte familii/neamuri si stateai pe rand cate o saptamana-doua. Cand te plictiseai(dupa un an-doi), iti luai catrafusele si te mutai pe o alta plaja.Am remarcat ca, in special persoanele mai in varsta foloseau acesta oportunitate si cred ca stateau aici toata vara, cum stau pensionarii nostri pe Valea Cerbului, avand insa toate conditiile.

CAMPING ERODIOS

Aici ne-am simtit cel mai bine….Daca am fi ramas sa ne petrecem aici toate zilele, sigur ar fi fost cea mai relaxanta vacanta.
Camping Erodios se afla la intrarea in Gialova, pe malul golfului Navarino si este foarte bine semnalizat din drumul principal, indicatoare si panouri publicitare aparand cu cativa kilometrii inainte.Stiam ca este un camping renumit in Peloponez si citisem despre el numai impresii bune.
Ne-am prezentat la receptie si am spus ca vrem sa stam o noapte.Receptionera ne-a invitat sa vizitam campingul, sa decidem daca este pe placul nostru si apoi sa ne alegem un loc unde sa punem cortul.
Campingul este foarte bine structurat, are locuri pentru rulote si caravane, locuri bine delimitate si acoperite pentru corturi (am inteles ca acestea se obtin de catre cei care fac rezervare ), are si cateva bungalowuri foarte cochete, dar si o livada de maslini si gazon proaspat si bine intretinut.Cel din urma, a fost locul unde ne-am instalat , primind o parcela imensa  unde au incaput lejer cortul, masina si mai ramanea loc inca pe atat.
Ce mi-a placut cel mai mult aici, a fost faptul ca era foarte “aerisit”, vecinii aflandu-se suficient de departe incat sa-ti ofere sentimentul de intimitate.
Totul era verde si curat, iar maslinii ofereau umbra chiar si in orele amiezii.
Erodios are in dotare trei grupuri sanitare (dus+WC+chiuvete), o bucatarie comuna cu plite, frigidere si congelatoare, loc de joaca pentru copii, gratar, un supermarket foarte bine aprovizionat, cofetarie si un restaurant “impinge tava”, cu terasa. Ai tot ce-ti trebuie,
inclusiv masina de spalat rufe, masa de calcat sau dozator cu apa rece nonstop.
Este foarte curat peste tot si este liniste, orele de siesta respectandu-se cu strictete chiar daca erau destul de multi copii.
Aici nu am avut curent electric la cort, folosind prizele de la bucatarie pentru a ne incarca aparatul foto si camera de filmat.
Contra unei taxe de 4 E/zi, te puteai conecta la o sursa  si beneficiai de curent electric si la cort, dar noi nu am avut un prelungitor suficient de lung pentru acest lucru, asa ca ne-am descurcat cum am putut.
Am ajuns la Erodios intr-o zi de sambata , iar seara am avut parte si de o surpriza: la taverna din camping a fost un fel de seara greceasca, cu muzica live pe care noi am preferat sa o ascultam din fata cortului. La ora 22 s-a terminat spectacolul si apoi nu s-au mai auzit decat greierii…
Singurul lucru care lasa oarecum de dorit este plaja, mica si ingusta. Este frumos amenajata cu umbrelute si sezlonguri,are nisip inclusiv in apa, iar intrarea este lina (numai buna pentru copii), dar pe noi nu ne-a cucerit.Exista insa la trei km distanta,
paralia Divari , iar putin mai departe Voidokilia, care sunt foarte frumoase.
Camping Erodios este un punct foarte bun de plecare spre Pilos, Methoni sau Koroni.
Pretul pentru o noapte a fost de 21,20 E incluzand doua personae,masina , locul de cort si acces la toate facilitatile.
Pentru noi, acest camping a ramas ca etalonul de comparatie al celorlalte locuri pe unde am stat.

CAMPING GYTHION BAY

La intrare in Mavrovouni se gasesc trei campinguri.Dupa ce le-am vazut pe toate (o privire aruncata din poarta) ne-am hotarat la Gythion Bay.Aveam deja pretentii…….Nu mai voiam orice si pentru ca aveam de unde alege…….. am ales.
Am ajuns aici spre seara, dupa o zi obositoare si nu am apucat sa-l inspectam foarte bine.
Pot sa va spun insa ca este un camping mai de fitze- cu piscina- cu toate ca are o plaja mare si frumoasa.
Si aici mi s-a parut totul destul de organizat, poate putin mai inghesuit, dar nu deranjant.
Dotarile sunt cele cu care ne-am obisnuit deja, iar la taverna aveam 10% reducere.
Aici am apucat sa mai facem o baie in mare, la amurg, am facut un dus, am mancat si direct in pat, la culcare. Cred ca am fost primii din camping care “am stins lumina”.
Caldura si oboseala de peste zi, ne-au rapus foarte devreme.
Pretul a fost de 20 E/noapte.Masina am avut-o langa noi, la “usa cortului”.
CAMPING SIMOS
La Simos am apucat sa dau un mail inainte de a pleca de acasa, intrebandu-i daca voi gasi loc in acesta perioada sau risc sa dorm in masina, la poarta campingului.Mi-au raspuns ca este superaglomerat, dar sa ne ducem, ca nu ne lasa pe afara.
Apropiindu-ne de intrarea in camping, am trecut pe langa zeci de masini parcate pe langa drum si ne-am speriat putin. Ne si vedeam facand o baie pe faimoasa plaja si fugind sa prindem ultimul ferry de intoarcere.
Campingul chiar era  supraaglomerat, dar dupa aproape o jumatate de ora au gasit un loc si pentru noi. Aici nu ne-au mai trimis sa ne alegem noi locul ca nu prea aveam ce alege.
Ne-au aranjat un loc pe o parcela, in spatele receptiei, unde in mod normal ar fi incaput cu indulgenta , patru-cinci corturi.Noi am fost noua…..destul de inghesuiti.
Ca sa avem putina intimidate , ne-am montat cortul invers, cu fata spre zid.Vecinii s-au uitat putin aiurea la noi, dar a fost mai bine asa.Masina am avut-o in parcarea de langa cort,  la o distanta de  6-7 metri.Si grupul sanitar era foarte aproape.Aici am avut si o priza montata chiar pe copacul ce umbrea parcela. Acesta a fost detaliul care ne-a facut sa uitam de unele mici neajunsuri .
In principiu,trecand peste aglomeratie, campingul este bine organizat si dotat . Are de toate: trei grupuri sanitare ( cu cabine speciale pentru persoanele cu handicap sau pentru mame cu copii foarte mici), bucatarie (aveau in dotare  plite electrice, gratar electric, fierbator de apa, prajitor de paine),frigidere, congelatoare, un minimarket foarte bine aprovizionat (gaseai chiar si sticle si pungi cu apa congelata),taverna, café-bar, farmacie si…… compresor pentru umflat saltele.
Avand in vedere ca este singura alternativa de cazare pentru cei care vor sa fie cat mai aproape de plaja, se intelege de ce este atat de solicitat.
Pretul a fost de 20E/noapte, iar la plecare am primit ca amintire pliante, autocolante si pixuri.

CAMPING ASSINI BEACH

L-am ales la intamplare. Nu stiam prea multe despre aceasta zona, noi orientandu-ne initial spre Tolo.Am gresit drumul si am ajuns aici, intr-o zona cu multe campinguri -vreo cinci.
Campingul este amplasat intr-o livada de lamai, cu multa umbra si locuri de cort bine delimitate si generoase . Nu este prea mare, dar si aici am gasit tot ce-mi trebuie.
Dupa ce ne-am istalat cortul, ni s-au adus, repede, doua scaune mai mari si mai commode. Noi am plecat de acasa doar cu scaunele de plaja si cu o masuta mica-mica, considerand ca nu vom avea nevoie de mai mult pentru cele cateva ore cat stateam la cort.
Bucataria mi s-a parut mai putin utilata fata de ce vazusem pana acum, dar terasa mare cu mese si bancute  unde puteai sa bei cafeau dimineata sau sa stai seara la o bere si un yams, a facut farmecul acestui loc.
Are si o taverna foarte frumoasa , cu vedere spre plaja .
Am gasit si aici multe familii de greci mai in varsta, instalate cu catel-cu purcel, pentru mai mult timp.Isi adusesera de acasa minifrigidere, televizoare,dulapioare, hamacuri, chiar si aparate de aer conditionat. Se cunosteau intre ei si-si petreceau serile impreuna.Mi-a placut atmosfera –putin boema.
Plaja din dreptul campingului este ingusta ,pieroasa si neamenajata, dar peisajul face toti banii:insulite mici ivite pe alocuri din mare, apa limpede si albastra, iar in departare , ca o ilustrata  de vacanta , se vede Tolo.
Este un loc unde m-as intoarce cu placere pentru cateva zile de leneveala.
L-am trecut deja pe lista noastra pentru stabilirea “taberei generale” intr-o viitoare vacanta, avand acces usor la obiective din jur:Micene, Tirint, Argos, Epidavros, Nafplio, etc.
Am platit pentru o noapte 20 E.
In toate campingurile descrise mai sus am gasit curatenie si tot ce am avut nevoie, nu ne-a lipsit absolut nimic.
Niciodata nu am asteptat sa intru la dus sau la toaleta.
Niciodata nu mi-a disparut ceva din cort sau din frigiderele comune.
Daca respecti regulile nescrise ale unei asemenea loc, daca sti sa-ti respecti vecini, vei avea parte de liniste si armonie cu ceea ce te inconjoara.
De aproape o saptamana va tot povestesc despre vacanta mea ,cu cortul, in Peloponez.
Pentru unii poate parea ceva banal, incomod si obositor, dar pentru noi a fost cea mai frumoasa  si inedita vacanta.
O vacanta altfel, de cum eram obisnuiti.
Nu pot spune ca  am plecat la drum fara emotii si retineri, dar ne-am acomodat cu ideea foarte repede si ne-a placut atat de mult incat sper sa se mai repete.
Pentru noi, o cazare la all inclusive si piscina pe plaja, langa mare, nu inseamna nimic.Am avut parte si de o astfel de experienta, dar ne-am dat seama ca nu e pentru noi.
Suntem multumiti daca avem o baie curata si un pat unde sa ne adunam seara de pe drumuri. Prefer sa-mi cheltui banii vizitand si explorand locul unde ma aflu decat sa-l dau pe stelele vreunui  resort.
Nu condamn si nu judec pe nimeni care doreste  sa-si petreaca concediul  avand tot confortul posibil, doar ca, asa suntem noi. Va spun aceste lucruri ca sa intelegeti de ce ne-a fost atat de usor sa ne acomodam in aceste conditii.
Cei care va regasiti in tiparul familiei mele, aveti curaj si incercati! Nu veti regreta…

1-4    Monoliti
5-15 Erodios
16-21   Gythion Bay
22-23   Simos-Elafonisos
24-30   Assini Beach

Attached Files



#380
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Superb, Dana !

Am citit şi recitit, şi în unele momente am simţit lacrimi în ochi. Mi-ai reamintit de multe momente petrecute în Peloponez.
Mă bucur pentru voi şi pentru amintirile acumulate.


Sănătate, felicitări şi multe mulţumiri !

#381
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Multumesc Ovidiu pentru aprecieri si pentru sfaturile si informatiile oferite.
Fara voi, cei care ati prezentat atat de frumos aceasta parte a Greciei, poate nu as fi stiut sa-mi organizez vacanta in asa fel incat sa vad cat mai multe.

#382
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Felicitari pentru curajul avut in organizarea acestei vacante. Ca si tine, de ani fac planuri, calcule, trasee, in 2013 am anulat chiar si rezervarea facuta. Dar nu am avut curajul sa incerc sa plec si sa ma descurc la fata locului cu bani mai putini sau intr-un timp mai scurt decat ar presupune o asemenea aventura.
Dar prin prezentarea acestei vacante dai curaj si altora, mai ales ca si eu sunt intr-o pozitie asemanatoare cu voi, un singur carnet in familie, sotul deja satul de serpentinele din grecia.
Bravo!

#383
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdanielaionela, on 23 septembrie 2014 - 11:00, said:

Felicitari pentru curajul avut in organizarea acestei vacante. Ca si tine, de ani fac planuri, calcule, trasee, in 2013 am anulat chiar si rezervarea facuta. Dar nu am avut curajul sa incerc sa plec si sa ma descurc la fata locului cu bani mai putini sau intr-un timp mai scurt decat ar presupune o asemenea aventura.
Dar prin prezentarea acestei vacante dai curaj si altora, mai ales ca si eu sunt intr-o pozitie asemanatoare cu voi, un singur carnet in familie, sotul deja satul de serpentinele din grecia.
Bravo!

Imi aduc aminte cand visai la o cazare in Nafplio (parca) si erai foarte entuziasmata ca vei merge acolo.Nu ati mai ajuns?
Nu inceta sa speri!Sa sti ca nu este mult mai scump decat o vacanta in Thassos de exemplu-ma refer aici la mancare si cazare.Daca te duci in iunie sau septembrie gasesti cazare si la 25 E .Drumul insa te va costa ceva mai mult (taxe+combustibil).
Eu nu pledez neaparat pentru cazarea la camping (nu stiu daca s-a inteles acest lucru), aceasta ramanand doar o alternativa de criza pentru varf de sezon si pentru cei care au stat pana in ultima clipa fara sa-si aranjeze ceva. Altfel, nu se justifica.
Eu am avut un buget destulde mic in care mi-am propus sa ma incadrez si cu toate astea m-am intors acasa cu 200 E. E drep ca am avut la mine si o rezerva destu de substantiala , asa e cand pleci cu masina proprie, nu sti ce necaz te loveste pe drum si intotdeauna procedez asa.
Oricum, Peloponezul si vacanta pe care am avut-o merita mult mai mult decat am cheltuit eu.

#384
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Am rezervat in Nafplio in iulie 2013, la pensiunea Dafni , dar cu cateva zile inainte a murit soacra mea  si am fost nevoiti sa anulam rezervarea. Au fost draguti si nu am avut probleme, au inteles si ne-au invitat in anul urmator. Am avut un schimb de mesaje cu ei din momentul in care am constatat ca  starea soacrei mele este destul de rea si ne-au comunicat ca nu sunt probleme daca nu ajungem. Dar in 2014 am ajuns tot in Thassos, asa ca nu ramane decat sa sper pentru 2015.
Nu ai dat de inteles ca pledezi pentru cort, dar este o varianta cand doresti cu ardoare sa vezi ceva. Problema este ca nu pot merge decat in iulie sau august, am fiica studenta si nu vrea in ruptul capului sa renunte si la vacanta petrecuta cu noi in Grecia. Si cum face sase ani facultatea, asta a fost alt motiv pentru care am renuntat si anul asta la Peloponez, caldura mare din iulie si august.
Plus ca eu nu renunt la visul de a sta macar 5 zile in Nafplio, iar restul zilelor sa le impart, pentru a putea atinge obiectivele pe care doresc sa le vad. Aici am inceput sa vad si alternativa de a sta la cort , cand ajung in sudul peloponezului.Dar nu am stat niciodata la cort, si nu stiu daca ne descurcam ( mai ales la bagajele necesare pentru a sta la cort, scaune, saltele, etc).
Dar cu ocazia vacantei povestite de tine, am inceput sa visez iar si este cel mai important.

#385
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sunt intr-o mare pana de idei apropo de viitoarea vacanta de Paste; mai precis perioada 10-15 Aprilie.

Lucrurile "sigure" pana in momentul asta sunt:

- vom ajunge in Athena pe 9 Aprilie seara, o sa dormim la hotelul din aeroport iar vineri dimineata trebuie sa plecam  (masina inchiriata) "undeva" (aveam o planificare pt Cypru care intr-un final am anulat-o in favoarea Greciei :))

"Nebuloasa":

- Unde? (avionul spre insule gen Creta, Rhodos, Santorini sare de 500Euro pt trei persoane si am ajuns la concluzia ca mai bine cheltuiesc banii pe continent)

Tentativa:

- Peloponnese, dar unde anume?

Nu cred ca o sa stau 4 nopti intr-un singur loc asa ca o sa fie doua locatii, dar unde anume poti petrece Pastele intr-un mod cat mai placut, unde-s peisajele mai frumoase, unde-s supermarket-urile prezente, unde-s tavernele deschise si nu in ultimul rand unde-s hoteluri de calitate (dpmdv Grecia sta oribil la capitolul cazare).

Am o idee de a combine Kalamata cu Olympia da cam atat; stiu ca sunt multe de vazut in zona dar in preajma Pastelui cred ca site-urile sunt inchise si nici nu as conduce ca tembelul zeci de km prin munti (de asta am zis Kalamata ca e autostrada pana acolo, sper)

Voi ce parere aveti? Dau un box de bere pentru cea mai utila sugestie :)

Multumesc anticipat

#386
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
O cazare in Nafplio, vizitezi cetatea Palamidi din oras, apoi Tyrint, Argos, Mycene si Epidavros. Magazine si localuri fara numar in Nafplio. Doua zile se vor dovedi insuficiente.

Daca vrei si o cazare deosebita, iti recomand Amalia Hotel:

http://www.booking.c...ht_room=1497104

[asta pentru jumatate din perioada ceruta de tine]

Edited by BlueKing-69, 06 February 2015 - 17:16.


#387
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Multumesc Blue-King, am fost cu doi ani in urma la Nafplion, super, intr-adevar, am stat la Amphitryon (camere mici totusi) si de asta as incerca si alte locatii...il las totusi "pe lista"...sti ceva despre Kalamata?

#388
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu, eu in sud nu am ajuns. Inca ...   :)

#389
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 06 februarie 2015 - 17:42, said:

Multumesc Blue-King, am fost cu doi ani in urma la Nafplion, super, intr-adevar, am stat la Amphitryon (camere mici totusi) si de asta as incerca si alte locatii...il las totusi "pe lista"...sti ceva despre Kalamata?

Am trecut anul trecut prin Kalamata.Nu pot spune ca m-a impresionat. E un oras mare,cu cladiri uniforme, fara nimic spectaculos.Nici macar nu am oprit.Nu stiu daca merita sa-ti iei cazare aici....In schimb mi-a placut foarte mult Gythio.Cu totul alceva!Sunt sigura ca vei gasi aici tot ce doresti : o cazare mai buna,taverne deschise, supermatketuri,etc.Din Gythio pana la Monemvasia (care trebuie neaparat vizitata daca ajungi in zona) faci aprox. o ora, drum placut , fara prea multe serpentine si fara suisuri sau coborasuri si cam 40 min. pana la Sparta unde se poate vizita ruinele orasului bizantin Mystras inscris in patrimoniul UNESCO.
In Messinia cel mai mult mi-a placut Pylos, un bun punct de plecare catre castelele Methoni si Koroni. Unde mai pui ca are si el castelul lui cu o panorama de-ti taie rasuflarea.
Te poti intoarce la Atena pe coasta vestica a Peloponezului. Drumul nu e greu, iar imaginea golfului Navarino e superba.Te poti abate spre Voidokilia, o plaja pe care eu am ratat-o anul trecut , dar e pe lista anul acesta.Daca te abati de la drumul principal si incerci sa mergi cat mai mult pe langa mare, vei descoperii o insiruire de plaje:Roumanou, Kalo Nero, Ellia....Si poti vizita si Olimpia cu o oprire de o noapte.Apoi continui drumul spre Atena pe coasta nordica a Peloponezului.
Cazari nu stiu sa-ti recomand.Eu am fost cu cortul, din camping in camping, ceea ce voi face si anul acesta .

#390
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Multumesc frumos Dana, o sa consult harta sa vad ce ai recomandata. Drumul pe coasta nordica era acum doi ani o bataie de joc :) adica am platit foarte scump o inexistenta autostrada (la propriu) :)

#391
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 06 februarie 2015 - 21:43, said:

Multumesc frumos Dana, o sa consult harta sa vad ce ai recomandata. Drumul pe coasta nordica era acum doi ani o bataie de joc Posted Image adica am platit foarte scump o inexistenta autostrada (la propriu) Posted Image

Nu stiu cum se mai prezinta acum acest drum, eu nu m-am intors pe acolo.In schimb, l-am facut in 2006, cand nu avea pretentia de "autostrada", cu toate ca parca am platiti si atunci vreo doua porti.

#392
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Octavian, când am citit postul tău iniţial, primul impuls m-a dus către Nafplio, exact ce ţi-a recomandat Blue. Dar citind mai departe, mi-am dat seama că ai văzut deja mai multe locuri din Peloponez.
Aşa că mă gândesc că ar fi mai productiv să ne spui mai întâi tu ce ai vizitat şi unde NU ai vrea să ajungi (sau ce drumuri NU ai vrea să le mai parcurgi). În felul acesta, cel puţin mie mi-ar fi mai uşor să-ţi recomand ulterior câte ceva. Oricum, dacă "frunzăreşti" topicul, ai cam toate informaţiile legate de ce se poate vizita în Peloponez, adică vreau să spun că poţi să-ţi creionezi personal programul dorit pentru zilele petrecute acolo, inclusiv ce să vizitezi pe drum la ducere şi la întoarcere.
În ce priveşte autostrada Korint - Kalamata, în 2011 avansaseră faţă de 2009 cu câteva zeci de kilometri, e posibil ca în prezent să fie gata toată. Din ce văd pe maps.google.com, ar fi dată în folosinţă deja până în dreptul aeroportului Kalamata.
Iar oraşul Kalamata ar fi o bună bază unde să te cazezi, iar de aici să faci excursii zilnice în circuit. Am zis (parcă prin 2011) câte ceva şi despre ce mă interesează pe mine să văd chiar în oraşul Kalamata, dar nu am timp să caut acuma. Vezi şi tu, că nu-s multe pagini. Şi enumeră şi ce te-am rugat mai sus.

LE: eu nu beau bere, dar un frappé nu refuz niciodată Posted Image  !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 February 2015 - 01:29.


#393
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Felicitari, Dana, pentru concediul cu cortul in Peloponez, am stat pana la ora asta sa-ti citesc povestea, cu mare placere! Anul asta unde mergeti?

Sora mea si sotul ei mereu merg vara la mare in strainatate cu cortul, in 2014 au fost in Sardinia cu cortul (luat in rucsac, pe avion). Isi atarna hamacele intre 2 copaci si zice ca nimic nu e mai relaxant (si mai departe de rutina zilnica urbana)  decat sa lenevesti cu o carte in hamac, la umbra unor pini/maslini/ceva acolo Posted Image  si sa dormi in aer liber, sa auzi greierii. Si mie imi place cu cortul, dar mai mult de cateva zile, la munte, n-am stat, iar de cand am copiii doar pentru 1-2 nopti. Trebuie sa reluam.

Edited by mdt, 08 February 2015 - 01:37.


#394
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@Ovidiu: Multumesc frumos de raspuns. In primul rand sa incerc sa raspund la intrebari:
1.    De vazut nu am vazut mare lucru din Peloponnese raportandu-ne la suprafata peninsulei; am plecat (seara) din Athena in Patra, am ramas peste noapte acolo apoi am vazut imprejurimile, podul si am intors pe timp de zi catre Nemea, Mycenae, Navplion; deci nu am mers pe urmele “argonautilor” J, le Nemea mi-au distrus “visul” spundu-mi foarte serios ca leul e doar o legenda iar la Mycenae am aflat cu stupoare ca intr-o tara plina de istorie site-urile archeologice se inchid la ora 3pm; deci nu am cu ce sa ma laud prea tare J;
2.    Ce as vrea sa vad? Orice este frumos si de bun gust, dar fiind vb de Grecia cred ca e simplu, istorie, peisaje frumoase si…platouri pe care se “odihnesc” tentacule de caracatita si pesti spada J; dupa 11 luni pe an de mancare locala (delicioasa de altfel), Indiana sau asiatica…etc iti dai seama cum vine bucataria greceasca…yammmyyyy vorba pustiului;
3.    De condus, conduc pe oriunde si in orice conditii, dar, in vacanta, prefer drumurile bune si autostrazile (spre disperarea sotiei care vrea localitati traditionale), deci n-as prea experimenta sute de km prin munti;
4.    Tinand seama de perioada de Paste cred ca trebuie sa ma limitez totusi ceea ce pot face fara stress si fara graba in cele cinci zile; asa ca am schitat in mare cateva idei:
- dupa “lungi” cautari pe site-urile de specialitate am decis sa rezerv primele trei nopti (V,S,D) intr-o localitate numita Kantia, pe malul Golfului Argolic, nu foarte departe de Navplion si Tolo; de aici pot ajunge usor si repede spre Epidavros, Poros sau sudul micii peninsule din estul golfului si cred ca e suficient pentru cele trei zile din care una venim din Athena (cu ceva opriri pe traseu) si una de Paste, zi in care cred ca nu e deschis mai pe niciunde;
- mai ramane de acoperit Luni si Marti in conditiile in care Marti seara am rezervat din nou la hotelul din aeroport deoarece vreau sa predau masina de seara si Miercuri dimineata doar sa “trec strada”catre aeroport;
- in concluzile am doua zile aproape intregi (nu ma intereseaza la cat ajung Marti seara la hotel) in care nu am nici un plan; pot face incluziv un tur (de forta J)pe coasta vestica, cu cazare de o noapte in Olympia dar nu stiu daca merita si nici cum e drumul; sau alt traseu; ma gandeam chiar sa nu rezerv nimic si sa decid seara cand ajung undeva; nu stiu….totusi cred ca cea mai buna idee este sa ma limitez area descrisa mai sus, poate intoarcerea pe coasta estica ar fi mai indicate; aici mai e de recomandat si de analizat;

Multumesc anticipat pentru recomandari si critici J

LE: si eu prefer frappe-ul J

#395
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmdt, on 08 februarie 2015 - 01:36, said:

Felicitari, Dana, pentru concediul cu cortul in Peloponez, am stat pana la ora asta sa-ti citesc povestea, cu mare placere! Anul asta unde mergeti?

Sora mea si sotul ei mereu merg vara la mare in strainatate cu cortul, in 2014 au fost in Sardinia cu cortul (luat in rucsac, pe avion). Isi atarna hamacele intre 2 copaci si zice ca nimic nu e mai relaxant (si mai departe de rutina zilnica urbana)  decat sa lenevesti cu o carte in hamac, la umbra unor pini/maslini/ceva acolo Posted Image  si sa dormi in aer liber, sa auzi greierii. Si mie imi place cu cortul, dar mai mult de cateva zile, la munte, n-am stat, iar de cand am copiii doar pentru 1-2 nopti. Trebuie sa reluam.



Multumesc frumos pentru aprecieri!
Ceea ce stiu sigur la aceasta ora este faptul ca vom merge tot cu cortul.Ne-a placut f. mult mai ales ca ai libertate de miscare.Te opresti unde iti place, cat vrei si cand vrei fara a avea stresul cazarii.
Despre locatie, 80% va fi tot Peloponez, dar de data aceasta mai mult pentru relaxare/plaja si mai putin pentru alergat/vizitat.Au mai ramas lucruri de vazut....si chiar mi-ar placea sa revad unele dintre cele vizitate, dar mai pe indelete. Vom vedea ce va fi pana la vara si incotro ne vom indrepta....Ne putem permite "luxu" de a schimba destinatia chiar aflandu-ne in drum spre Grecia.

#396
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
@Octavian_SK

Nu esti chiar novice , ai fost deja in Peloponez , stii cu ce se mananca.Tu stii cel mai bine ce ai vizitat deja , cat timp ai la dispozitie si cat vrei sa conduci, ce buget ai la dispozitie, ce gusturi are sotia ( e foarte  important si asta :) ) etc.Ai multe variante daca pleci din Atena :Argolida , Lakonia , Messinia  etc.In orice regiune ai sa gasesti locuri de cazare si obiective de vizitat.
De cinci ani ne petrecem vacantele in Peloponez , si de fiecare data ne-am stabilim traseul noi singuri.
Sfatul meu este ca intr-o seara impreuna cu sotia sa va alocati doua ore pentru acest subiect , si studiind o harta , google maps si TripAdvisor va puteti stabilii un traseu bine definit , cu ce va doriti sa vizitati , si sa aveti si o imagine clara a bugetului de care aveti nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate