Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#397
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postamedeuss, on 10 februarie 2015 - 14:05, said:

De cinci ani ne petrecem vacantele in Peloponez , si de fiecare data ne-am stabilim traseul noi singuri.
Pai si eu imi fac traseul singur, da o recomandare / parere nu strica niciodata :); btw, ce faci de "5 ani " in Peloponez totusi?

#398
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
@Octavian_SK :

  Am vizitat  : Micene , Tirint , Nafplion, Argos , Epidavros , Piramida din Elliniko , podurile miceniene , barajul micenian ( in Argolida ), Nemea , Corint , Hydra , Spetses , Kefalari , plaje din Argolida   (Astros , Paralia Astros , Kiveri  ) ,Sparta ,Peninsula Mani , Mistras, Ghyteo,  cateva pesteri  , Areopolis, Elafonisos, Monemvasia, Olimpia , Messinia, cateva castele ( Koroni , Methoni ,Larissa etc ), Voidokilia beach , multe muzee ( arta populara, arheologice , militare  etc ) .......si altele care nu imi vin in cap acum.
  Si in 2015 tot in zona planificam sa ne petrecem concediul.

PS:scuze pentru ordinea haotica in care le-am enumerat

#399
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Super, si noua ne place Grecia, dar totusi sa nu exageram :)

#400
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
Chiar nu exageram Posted Image

Ca sa nu mai vorbim de :saganaki , calamari , caracatita la gratar , peste la gratar ( in Porto Kagio/Mani), kokoretsi, salata greceasta , salata de portocale cu cartofi  ,carnati afumati la coji de portocala,paste cu fructe de mare  , sardine , gyros,berea Fix si Mithos , vinul de Nemea , uleiul de masline si maslinele cumparate direct de  la tarani de la marginea drumului.Si nu in ultimul rand portocalele culese direct din portocal, care au cu totul si cu totul alt gust decat ce cumparam noi din supermarket Posted Image

Sunt foarte multe lucruri pe care le poti face in Peloponez Posted Image.

Locul nostru favorit , in fiecare an ne-am oprit macar 2-3 nopti ,este un satuc din apropiere de Nafplion , Kiveri ( Kiverion pe unele harti).Un sat pescaresc , aproape de autostrada , la 5 minute cu masina de Argos si 10 de Nafplion.Are cateva taverne dragute , cu mancare mai gustoasa si portii mai mari decat in Nafplio,detaliu important pentru un gurmand ca si mine :)).Aproape de cateva plaje frumoase, una cu o mica grota unde poti sa te adapostesti cand soarele arde la amiaza..L-am folosit ca si baza de plecare in vreo doi ani cand am vizitat Argolida.Cazare la pensiunea Zephiros ( au o terasa superba cu vedere la mare ) sau la Rooms Anies (patroana o frantuzoica casatorita cu un grec).Si aici o vedere superba de la balcon.

View PostOctavian_SK, on 10 februarie 2015 - 18:36, said:

Super, si noua ne place Grecia, dar totusi sa nu exageram Posted Image

Edited by amedeuss, 11 February 2015 - 13:03.


#401
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Stie cineva cum e drumul din attachment? Pentru un sedan gen Opel Insignia

Attached Files

  • Attached File  gr.png   1.24MB   83 downloads


#402
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 21 februarie 2015 - 13:19, said:

Stie cineva cum e drumul din attachment? Pentru un sedan gen Opel Insignia



Dupa cum arata pare un fel de Transfagarasan.Nu am mers pe acest drum, dar cred ca nu e prea confortabil. Il luasem si noi in calcul pentru la vara ca sa traversam din Messinia spre Gythio.
Spun "il luasem" pentru ca ne-am razgandit cand am analizat putin mai bine harta si ne-am dat seama ca nu prea ne incanta sa repetam experienta avuta anul trecut, la intrare in Mani si pana la Aeropoli.E o portiune care -cel putin pe harta -seamana cu acest traseu si ni s-a parut destul de greu chiar daca peisajul este unic.
Noi vom folosi varianta Kalo Nero-Megalopoli-Tripoli si apoi coboram spre Gythio mai ales ca se pare ca de data aceasta vom avea si o rulota cu noi.Prefer un drum putin mai lung, dar mai putin solicitant (asta in cazul in care nu vrei in mod special sa vizitezi zona respectiva).
Poate vom primi totusi un raspuns avizat de la cineva care a trecut pe acolo.

#403
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca intrii pe "street view" in google maps 90% pare ok dar ma intereseaza comentariul cuiva care l-a facut; iau in calcul sa vizitez Olympia cu plecare din zona Navplion

LE: dana: cand spui dificil te referi la serpentine sau calitatea drumului?

Edited by Octavian_SK, 21 February 2015 - 21:22.


#404
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 21 februarie 2015 - 21:14, said:

daca intrii pe "street view" in google maps 90% pare ok dar ma intereseaza comentariul cuiva care l-a facut; iau in calcul sa vizitez Olympia cu plecare din zona Navplion

LE: dana: cand spui dificil te referi la serpentine sau calitatea drumului?


Ma refer la serpentine "in ac de par" cum spun soferii si pante ,uneori destul de mari.
Despre caliitatea drumului nu trebuie sa-ti faci probleme, nu-mi aduc aminte sa fi intalnit portiuni "proaste" nici macar pe drumurile neprincipale.

#405
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 21 februarie 2015 - 21:14, said:

daca intrii pe "street view" in google maps 90% pare ok dar ma intereseaza comentariul cuiva care l-a facut; iau in calcul sa vizitez Olympia cu plecare din zona Navplion

LE: dana: cand spui dificil te referi la serpentine sau calitatea drumului?

Da, ai dreptate.Am parcurs si eu cu "street view" cateva portiuni si nu pare de speriat,chiar daca e mai virajat pe alocuri.
Zona care m-a "marcat" pe mine este cea din apropierea varfului Taygetos (2407 m), dar nu se prea compara cu ce vad aici.
Poate ne lumineaza totusi cineva....daca nu, astept sa-mi povestesti tu cand te vei intoarce.

#406
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Octavian, florinbad a facut drumul Olympia - Tripoli - (Nafplio) Tolo, dar nu prea inteleg exact ce ruta a urmat:

http://forum.softped...loponez-grecia/

[postarea #3]

La ce te referi / ce temeri ai cand intrebi daca este ok drumnul pentru Insignia?

Edited by BlueKing-69, 21 February 2015 - 23:24.


#407
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
:) a fost doar un exemplu de clasa al masinii, masina e inchiriata si la nevoie pot sa o schimb daca necesita garda mai mare la sol sau putere pentru pante mai abrupte; singurele "temeri" sunt legate de calitatea drumului si latimea acestuia, in Creta de exemplu, m-am ratacit prin niste sate de munte unde abia avea loc masina pe strada nici vorba sa mai si intorci, nu mai zic de Lefkada unde aveam senzatia ca sunt intre "vii" (adica plantatii de struguri) :)

#408
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostBlueKing-69, on 21 februarie 2015 - 23:23, said:

Octavian, florinbad a facut drumul Olympia - Tripoli - (Nafplio) Tolo, dar nu prea inteleg exact ce ruta a urmat:
Eu am coborât la Megalopoli (pentru a vedea minunea de la Vasta) si apoi am urcat la Andritsaina cu directia Olympia.

Edited by florinbad, 22 February 2015 - 23:34.


#409
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Da, si dupa, de la Olympia inapoi la Tolo?

#410
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Olympia - Dimitsana - Tripoli - Nafplio - Tolo
(aceasta a fost recomandarea unui paznic de la Olympia, pentru a ajunge mai repede la Tolo)

Edited by florinbad, 22 February 2015 - 23:58.


#411
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Deci nu ai mers nici tu pe traseul marcat de mine; cred ca o sa il parcurg pe google cu street view apoi ii fac o analiza in xcel gen xkm drept, ykm virajat, zkm inlinare de %...etc :)....o fi deschis site-ul de la Olympia Luni si Marti dupa Paste? pe net zic ca Lunea e deschis dar nu am gasit nimic de Luni dupa "sarbatoare" :)

View Postflorinbad, on 22 februarie 2015 - 23:55, said:

Olympia - Dimitsana - Tripoli - Nafplio - Tolo
(aceasta a fost recomandarea unui paznic de la Olympia, pentru a ajunge mai repede la Tolo)

Traseul tau pare a urma drumuri mai "judetene" comparativ cu ala marcat de mine care 90% e pe doua benzi, adica una pt fiecare directie :)

#412
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostOctavian_SK, on 23 februarie 2015 - 04:45, said:

Traseul tau pare a urma drumuri mai "judetene" comparativ cu ala marcat de mine care 90% e pe doua benzi, adica una pt fiecare directie Posted Image
Traseul a fost ok, însa a fost obositor din cauza miliardelor de curbe.
Niciunul din cele doua drumuri (si cel ales de tine, si cel ales de mine) nu este confortabil, solicitând soferul la maxim. Pe multe portiuni nu exista parapeti iar pasagerul din dreapta are o minunata priveliste spre prapastie. Posted Image

Edited by florinbad, 23 February 2015 - 08:09.


#413
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu vreau sa merg Tripoli Olympia deci o sa am munte in dreapta. O sa intorc prin sud pe autostrada :)
LE : 10 luni pe an conduc prin desert, cred ca muntele o sa fie binevenit :)

Edited by Octavian_SK, 23 February 2015 - 14:06.


#414
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
Am fost eu pe traseul respectiv in 2011.Am condus un Logan Diesel.Daca conduci prudent,si nu te grabestie,nu o sa ai probleme.Sfatul meu este sa cumperi o harta a Peloponez-ului care sa aiba denumirea localitatilor si in greaca si engleza.GPS-ul meu a "clacat",chiar daca era versiunea la zi a Igo.Am avut noroc cu harta.In curbele in ac de par,claxonam :).Asta m-a ferit de un accident,cu un grec care venea din contrasens.Poti sa alegi si varianta Tolo-Kiveri-Tripoli.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate