Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6913
Constantin_L

Constantin_L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2014
Dupa cum am zis,ieri am sacrificat tapul,era tanar ,fatat prin aprilie.Dupa ce i-am taiat beregata l-am lasat imediat si fara "traista"cu"bijuterii" ,apoi am lucrat in conditii cat se poate de igienice,cu mare atentie sa nu ating carnea cu parul.A venit si momentul mult asteptat,gustarea carnii,care nu mirosea deloc suspect si ,surpriza,nu a avut nici gust suspect,necaracteristic.Mare parte din el este acum pastrama,in devenire, ca abia am pus-o la formare.Cat despre celelalte caprite,stau in adapost si foarfeca nutret de zor deoarece vremea nefavorabila nu le permite sa iasa la padure dupa frunze de mur,mancarea lor preferata pe timpul asta, pe majoritatea vegetatiei punandu-si amprenta anotimpul.

#6914
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Buna seara! Ma simt terminat...am adus caprele de la stana...caprele mature sunt vai de capul lor...dar problema st ieditele....sunt groaza de slabe... St ca in primavara. Mai au vreo sansa?...

#6915
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012

 Badea-Gheo, on 24 noiembrie 2014 - 18:50, said:

Buna seara! Ma simt terminat...am adus caprele de la stana...caprele mature sunt vai de capul lor...dar problema st ieditele....sunt groaza de slabe... St ca in primavara. Mai au vreo sansa?...
cu furajare constanta intr o luna si jumatate le pui bine bine pe piciore dar cu iedele daca au ramas si gestante ai sa faci din iele dar niste capre de criza (frumoase dar slab dezvoltate <micute >cu niste pulpe frumoase dar care n o sa dea mai mult de 1,8 litri la zi nici sa le dai miere pe paine> din experienta vorbesc , de aceea eu nu am mai dat iedute la stana chir daca m am chinuit cu ele pe scara casei <acolo dorm cel mai bine> si la anu nici caprele nu mai vad stana !

astept un raspuns daca se poate la intrebarile de mai sus sau macar la una din ele daca se poate!!!!

#6916
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 Badea-Gheo, on 24 noiembrie 2014 - 18:50, said:

Buna seara! Ma simt terminat...am adus caprele de la stana...caprele mature sunt vai de capul lor...dar problema st ieditele....sunt groaza de slabe... St ca in primavara. Mai au vreo sansa?...
Important este ca ieduţele să-şi fi dezvoltat cât de cât sistemul osos, pentru că vor continua creşterea până la anul., şi aşa cum v-a răspuns colegul mai devreme, cu fân bun + grăunţe etc. îşi vor reveni şi ele. Acum ştiţi că este de preferat un ţap propriu...
Mult noroc!

#6917
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Stiu ca e vina mea... Dar povestea e lunga...nici nu se poate vb de iede gestante...sunt foarte mici. Treaba e "naspa" rau. La 9 luni au cam 15kg...imi vine sa mor.... De mancare buna, suplimente acum nu duc lipsa...dar mai cresc? Multumesc!

"Doar" 1.8l?  Doamne... Daca ar da atat ar fi mai mult decat perfect.

Edited by Badea-Gheo, 25 November 2014 - 12:11.


#6918
ELIY01

ELIY01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2010
Bine v-am gasit dragi iubitori de Caprite, de curand detin si eu 3 iedute si un tap. Este o poveste mai lunga; la inceput ( in febroarie ) am cumparat 3 caprite dintre care una era primipara. Din pacate a doua zi primipara a murit. In martie au fatat amandoua cea gri a facut 2 iede si cea alba o iada. Pentru ca era  rea si daca nu erai atent iti dadea cu capul de te omora am vandut-o pe cea gri impreuna cu iedutele unui colec . Am ramas cu cea alba, care dupa 1 luna de la fatare a facut mastita. Am chemat Veterinarul si cu tratament si-a revenit. Din pacate dupa aproximativ 2 luni a revenit mastita, si din nou tratament.  Cand a revenit mastita a 3 oara Veterinarul mi-a recomandat sa o tai ca nu se mai face bine. Si asa am ramas doar cu o ieduta. Acum pe toamna am cumparat inapoi o ieduta de la capra gri si pentru ca a vazut ca imi plac si imi sunt dragi am mai primit o ieduta de la unchiul sotiei. Tapul este cumparat  in septembrie si este Alpin Francez.. Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici.
  Vreau sa ii felicit pe cei care au infiintat acest forum, inveti de aici mai multe decat dupa orice carte cel putin eu unu am invatat .  Din vara de cand m-am apucat de citit deabia aseara am reusit sa termin toate cele 385 de pagini.
Iar pentru ca vreau sa contribui si eu la acest forum , vreau sa va arat ce am gasit despre  cresterea caprelor la American Institute for Goat Research of Langston University.
http://www.langston....Day.pdf#page=21
Iar pe pagina lor: http://www2.luresext...utreqgoats.html
  Intri la library -apoi _Goat Field Day Proceedings si de aici alegi ce articole vrei
Sunt  interesante + ca poti sa le si downloadezi.

#6919
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 Badea-Gheo, on 25 noiembrie 2014 - 12:05, said:

Stiu ca e vina mea... Dar povestea e lunga...nici nu se poate vb de iede gestante...sunt foarte mici. Treaba e "naspa" rau. La 9 luni au cam 15kg...imi vine sa mor.... De mancare buna, suplimente acum nu duc lipsa...dar mai cresc? Multumesc!

"Doar" 1.8l?  Doamne... Daca ar da atat ar fi mai mult decat perfect.
Cu siguranţă mai cresc, şi ar fi foarte bine să nu fie iedele gestante, dar aşteptaţi-vă şi la surprize... La început primiparele vor da mai puţin lapte (probabil vreo 600-700 ml), dar anul următor vor da dublu, urmând să crească încă un pic producţia anul următor. Mai ales că aveţi grijă de ele, cu siguranţă se vor dezvolta. Depinde de rasa ţapului  pe care l-aţi folosit la împerechere. Şi eu sunt curioasă dacă ieduţele mele care sunt din mame carpatine şi ţap alpino-sanen vor fi mai productive decât mamele lor. Am avut o capră imensă  (carpatină), dar la a treia fătare avea lapte exact cât o iadă fătată prima oară din rasa alpină combinată cu o nobilă germană, aceasta din urmă fiind mult mai mică de statură decât cealaltă (adică undeva la 1,8 l). Aşa că nu disperaţi, contează rasa, casa, masa (veţi vedea că la vară vor fi  mai mari). Vă doresc numai bine!

 jenidinica, on 27 noiembrie 2014 - 08:41, said:

Cu siguranţă mai cresc, şi ar fi foarte bine să nu fie iedele gestante, dar aşteptaţi-vă şi la surprize... La început primiparele vor da mai puţin lapte (probabil vreo 600-700 ml), dar anul următor vor da dublu, urmând să crească încă un pic producţia anul următor. Mai ales că aveţi grijă de ele, cu siguranţă se vor dezvolta. Depinde de rasa ţapului  pe care l-aţi folosit la împerechere. Şi eu sunt curioasă dacă ieduţele mele care sunt din mame carpatine şi ţap alpino-sanen vor fi mai productive decât mamele lor. Am avut o capră imensă  (carpatină), dar la a treia fătare avea lapte exact cât o iadă fătată prima oară din rasa alpină combinată cu o nobilă germană, aceasta din urmă fiind mult mai mică de statură decât cealaltă (adică undeva la 1,8 l). Aşa că nu disperaţi, contează rasa, casa, masa (veţi vedea că la vară vor fi  mai mari). Vă doresc numai bine!
Am uitat să adaug (dar cred că ştiţi deja), că trebuie urgent făcută deparazitarea cu helmizol - nu subdozaţi, aceasta fiind una din cauzele pentru care nu cresc. Bine că nu sunt răcite, rănite etc., restul se rezolvă.

#6920
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Ieditele sunt carpatine "pure". Fabulosul cioban le-a facut deparazitare. Gestante nu au cum sa fie...sunt asa mici ca tapul  nu s-ar putea urca pe ele. Fan bun, la discretie, au, apa au, tain au, mere/bostan au, adapost calduros au, o sa le dau si vitamine. Sper sa creasca ... Macar au pofta de mancare.
Multumesc mult! O zi buna!

#6921
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 Badea-Gheo, on 27 noiembrie 2014 - 11:17, said:

Fabulosul cioban le-a facut deparazitare.

Sunteti sigur? Daca le-a ingrijit asa "bine" cum puteti fi sigur ca spune adevarul in legatura cu deparazitarea? Scuze ca m-am bagat in discutie, dar citesc cu mare placere si interes aventurile voastre cu capritele

#6922
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Nu.i nimic... Tind sa cred ca le-a deparazitat pt ca le-a facut deparazitare caprelor lui. Acuma Dumnezeu stie....ca si ciobanu asta si-o cam dat cu firma-n cap, cu intamplarea asta. Le-as putea deparazita dar daca e prea mult? Si asa sunt vai de capul lor. Fara nici o exagerare una din iedite era mai mare la 2 luni cand am dat-o la stana. Asta e...de acum incerc sa repar prostia si pe viitor o sa incerc sa vand carpatinele si sa ma extind cu saanen.
Apropo...cat costa o iada metis saanen/ carpatina la 2 luni?

O seara placuta tuturor!

Edited by Badea-Gheo, 27 November 2014 - 18:29.


#6923
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 Badea-Gheo, on 27 noiembrie 2014 - 18:26, said:

Nu.i nimic... Tind sa cred ca le-a deparazitat pt ca le-a facut deparazitare caprelor lui. Acuma Dumnezeu stie....ca si ciobanu asta si-o cam dat cu firma-n cap, cu intamplarea asta. Le-as putea deparazita dar daca e prea mult? Si asa sunt vai de capul lor. Fara nici o exagerare una din iedite era mai mare la 2 luni cand am dat-o la stana. Asta e...de acum incerc sa repar prostia si pe viitor o sa incerc sa vand carpatinele si sa ma extind cu saanen.
Apropo...cat costa o iada metis saanen/ carpatina la 2 luni?

O seara placuta tuturor!

Vreau sa-ti spun ca stiu ce simti , am patit-o si eu in trecut pana am gasit solutia si bineinteles si ciobanul potrivit. Nu toti ciobanii sunt la fel , sunt si iubitori de animale nu numai profitori de pe urma lor. Pe mine ciobanul m-a invatat in felul urmator :- vrei iada de prasila ,las-o sa suga cat timp vrea ea ,dar cel putin 3 luni ,daca vrea mai mullt da-i pace si verifica capra sa nu ramana cu lapte in uger ,sau mulgi odata pe zii si restul e al iedutei . O ieduta carpatina de trei luni tre' sa aibe aprox. 16-18 kg ,daca nu-i asa ,nu cred ca e de lasat de matca fiindca nu se va mai dezvolta suficient . Apropo de deparazitare daca au trecut 3 luni cred ca poti repeta ,altfel e cu risc din cate stiu ! Iti doresc numai bine si multa rabdare sa ajungi unde vrei !

#6924
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc mult! Sanatate!

#6925
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua tuturor

azi am abservat ca ieduta elimina "frumoasele" bucatele albe de tenia

intrebarea este: pot sa le dau albendazol si hepavex pt protectia hepatica daca sunt la sfarsitul primei luni de gestatie?

va multumesc anticipat pt raspunsuri! sanatate si doamne ajuta!

si vreau sa va mai spun ca am aflat ca proprietarul tapului luat cu imprumut ar fi dispus sa il vanda ...asteptam pretul pe care il pretinde :) doamne ajuta!

#6926
ELIY01

ELIY01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2010
Prospectul la Albendazole :

Attached Files



#6927
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 Badea-Gheo, on 25 noiembrie 2014 - 12:05, said:

Stiu ca e vina mea... Dar povestea e lunga...nici nu se poate vb de iede gestante...sunt foarte mici. Treaba e "naspa" rau. La 9 luni au cam 15kg...imi vine sa mor.... De mancare buna, suplimente acum nu duc lipsa...dar mai cresc? Multumesc!

"Doar" 1.8l?  Doamne... Daca ar da atat ar fi mai mult decat perfect.

In primul rand iedutele si nu numai ar fi trebuit deparazitate,atat intern cat si extern.Dupa asta facuta o vitaminizare si in tot acest timp ratie zilnica de cereale si furaj de buna calitate.Eu curativ le-as fi facut si selevit si ad3e

#6928
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Le dau hepavex si multivitamine. Dar acum au pauza. Mi-a trecut disperarea , daca nu se dezvolta le fac pastrama.

#6929
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 Badea-Gheo, on 03 decembrie 2014 - 20:27, said:

Le dau hepavex si multivitamine. Dar acum au pauza. Mi-a trecut disperarea , daca nu se dezvolta le fac pastrama.
Buna seara! Nu la pastrama tre sa va ganditi! Luati_o usor si cred ca cu ce le dati vor fi oprtimizate ,ca sa zic asa!

#6930
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Buna dimineata!
Pana la primavara voi face tot posibilul sa se dezvolte. Daca la primavara sunt pe drumul cel bun, le tin pana in toamna pt monta, altfel...

Buna dimineata!
Pana la primavara voi face tot posibilul sa se dezvolte. Daca la primavara sunt pe drumul cel bun, le tin pana in toamna pt monta, altfel...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate